Třírozměrná startovní krajina

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page 3D Starting Landscape and the translation is 100% complete.

S krabičkami Třírozměrné startovní krajiny si můžete postavit různé trojrozměrné startovní krajiny Carcassonne. Funkce krabičky vám zároveň umožní efektivněji ukládat základní hru a minirozšíření.

Other languages:


Hlavní strana  > Carcassonne  > Třírozměrná startovní krajina

Exclamation2.png

Tato stránka je v přípravě!
Pravidla, texty, obrázky a další se mohou změnit.

Symbol 3D Starting Landscape C3.png

S krabičkami Třírozměrné startovní krajiny si můžete postavit různé trojrozměrné startovní krajiny Carcassonne. Funkce krabičky vám zároveň umožní efektivněji ukládat základní hru a minirozšíření.

Starting Landscape C3 Promo Image 02.jpg
Propagační obrázek

Úvod

Symbol varianty

Pravidla C3 pro rozšíření Třírozměrná startovní krajina Třírozměrná startovní krajina nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější původní pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Startovní kartička je nahrazena startovní krajinou. Rozšíření nepřidává do hry žádná nová pravidla, nabízí ale nové možnosti jak umístit kartiček krajiny. Vytištěné kartičky na krabičkách se také započítávají do hodnocení. Kartičky a družiníky se mohou pokládat na krabičku a kolem ní podle obvyklých pravidel. S panoramatem hradu se zachází stejným způsobem jako s okrajem stolu.

Herní materiál

 • 3 krabičky s krajinou Carcassonne
 • 1 panorama města Carcassonne

Pravidla

Příprava hry  

Startovní kartičku ze základní hry odložte zpět do krabice.

Startovní krajiny umístěte krajinu na okraj stolu tak, aby během hry nešli kartičky umístit za ní a aby všichni viděli všechny kartičky krajiny. Umístit na stůl můžete 1 nebo 3 prázdná krabičky otevřenou stranou dolů. Nyní je na každé z dlouhých stran krabičky vidět malá mezera. Do jedné z těchto mezer zasuňte panorama hradu. Ujistěte se, že panorama je mezi dvěma vrstvami papíru a že díl je zasunut až na dno krabičky. Pokud použijete všechny tři krabičky, poskládejte je na sebe tak, aby tvořily schodiště. Zadní strana na okraji stolu nemusí tvořit navazující krajinu.

Příklad 1: Rozložení jednopatrové startovní krajiny.
Příklad 2: Rozložení třídílné startovní krajiny.

Pokud startovní krajiny skládáte na sebe, doporučujeme horní krabičku posunout o několik milimetrů dopředu - bude pak stabilnější.

Příklad 3: Boční pohled na překrytou startovní krajinu.

Třírozměrná startovní krajina  

1. Přiložení kartičky

Kartičku přikládejte podle obvyklých pravidel. Pokud je kartička umístěna na políčka startovní krajiny, musí odpovídat okrajům naznačeným na políčku. Stejně tak každá kartička umístěná vedle svislé plochy bude muset odpovídat hranám na krajině.

S panoramatem hradu se zachází stejně jako s okrajem stolu. Ve výchozím rozložení nerozšiřuje části krajiny (cesty, města ani kláštery). [1]

Připomínáme:

 • Cesty dokola a mosty neukončují cestu.
 • Jezera ukončují cestu.

2. Umístění družiníka

Pravidla pro umisťování družiníka se oproti základní hře nemění.

3. Započítání bodů

Území se hodnotí jako obvykle, do hodnocení se započítávají i vytištěné kartičky na krabičce. [2] [3]

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Autor startovní krajiny navrhl, aby hradní panorama části krajiny ukončovalo. (4/2023)
     Výklad pravidel komunitou Tento zvláštní případ může představovat problém u klášterů na kraji herního plánu. Pokud jsou některé části považovány za nedokončené a jiné, kvůli panoramatu hradu za dokončené.
 2. Výklad pravidel komunitou Některá území se mohou připojovat k ilustrovaným částem na svislých stranách startovní krajiny. V tom případě se při hodnocení části krajiny započítávají i tyto vertikální úseky cest či části měst.
     V případě klášterů neposkytlo Hans im Glück žádné oficiální vysvětlení kromě doporučení používat domácí pravidla. (4/2023)
 3. Všeobecně přijaté pravidlo Pokud je klášter umístěn na nebo u startovní krajiny, doporučujeme použít následující pravidla komunity:
  • Dokončený klášter by měl v průběhu hry získat 9 bodů jako obvykle.
  • Nedokončený klášter by měl získat 1 bod za klášter a 1 bod za každou sousední kartičku viditelnou shora.
  Toto je nejjednodušší přístup, který se řídí běžnými pravidly hry. Zohledňovány jsou pouze kartičky viditelné shora.