Třírozměrná startovní krajina

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page 3D Starting Landscape and the translation is 100% complete.

S krabičkami Třírozměrné startovní krajiny si můžete postavit různé trojrozměrné startovní krajiny Carcassonne. Funkce krabičky vám zároveň umožní efektivněji ukládat základní hru a minirozšíření.

Other languages:


Symbol 3D Starting Landscape C3.png

S krabičkami Třírozměrné startovní krajiny si můžete postavit různé trojrozměrné startovní krajiny Carcassonne. Funkce krabičky vám zároveň umožní efektivněji ukládat základní hru a minirozšíření.

Úvod

Symbol 3D Starting Landscape C3.png
symbol varianty

Následující česká pravidla pro variantu  Třírozměrná startovní krajina v edici C3, nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Notes on the Czech translation logo.png Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Startovní kartička je nahrazena startovní krajinou. Rozšíření nepřidává do hry žádná nová pravidla, nabízí ale nové možnosti jak umístit kartiček krajiny. Vytištěné kartičky na krabičkách se také započítávají do hodnocení. Kartičky a družiníky se mohou pokládat na krabičku a kolem ní podle obvyklých pravidel. S panoramatem hradu se zachází stejným způsobem jako s okrajem stolu.

Herní materiál

 • 3 krabičky s krajinou Carcassonne
 • 1 panorama města Carcassonne

Pravidla

Příprava hry  

Startovní kartičku ze základní hry odložte zpět do krabice.

Startovní krajiny umístěte krajinu na okraj stolu tak, aby během hry nešli kartičky umístit za ní a aby všichni viděli všechny kartičky krajiny. Umístit na stůl můžete 1 nebo 3 prázdná krabičky otevřenou stranou dolů. Nyní je na každé z dlouhých stran krabičky vidět malá mezera. Do jedné z těchto mezer zasuňte panorama hradu. Ujistěte se, že panorama je mezi dvěma vrstvami papíru a že díl je zasunut až na dno krabičky. Pokud použijete všechny tři krabičky, poskládejte je na sebe tak, aby tvořily schodiště. Zadní strana na okraji stolu nemusí tvořit navazující krajinu.

StartLandscape-single.png
Příklad 1: Rozložení jednopatrové startovní krajiny.
StartLandscape-triple.png
Příklad 2: Rozložení třídílné startovní krajiny.

Pokud startovní krajiny skládáte na sebe, doporučujeme horní krabičku posunout o několik milimetrů dopředu - bude pak stabilnější.

StartLandscape-overlapped.png
Příklad 3: Boční pohled na překrytou startovní krajinu.

Třírozměrná startovní krajina  

1. Přiložení kartičky

Kartičku přikládejte podle obvyklých pravidel. Pokud kartičku umístíte na políčka startovní krajiny, musí navazovat na okraje naznačené na políčku, s výjimkou zadní strany. [1] Stejně tak každá kartička umístěná vedle svislé plochy bude muset odpovídat hranám na krajině.

S panoramatem hradu se zachází stejně jako s okrajem stolu. Ve výchozím rozložení nerozšiřuje části krajiny (cesty, města ani kláštery). [2]

Připomínáme:

 • Cesty dokola a mosty neukončují cestu.
 • Jezera ukončují cestu.
2. Umístění družiníka

Pravidla pro umisťování družiníka se oproti základní hře nemění.

3. Započítání bodů

Území se hodnotí jako obvykle, do hodnocení se započítávají i vytištěné kartičky na krabičce. [3] [4]

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Výklad pravidel komunitou Podle upřesnění od autora rozšíření zodpovězených na Essen Spiel, obsahují krabičky nápovědy okrajů, aby se zabránilo prázdným plochám kvůli výrobním rozdílům. Nápovědy na hranách a na zadní části krabiček umístěných v jednopatrové nebo třípatrové startovní krajině by neměly být považovány za omezení. Ke straně s panoramatem hradu může navazovat libovolná hrana kartičky a zadní část přední krabičky v třípatrové startovní krajině by se měla řídit omezeními hran definovanými svislou plochou krabičky nahoře.

   Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Měly by kartičky umístěné na třírozměrné startovní krajině brát v úvahu také vytištěné okraje na straně s panoramatem hradu?

  Odpověď: Ne, na zadní straně lze použít libovolné hrany kartiček. Nápovědy k okrajům byly zahrnuty proto, aby se zabránilo vzniku prázdných ploch v důsledku výrobních rozdílů. (10/2023)

 2. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Autor startovní krajiny navrhl, aby hradní panorama části krajiny ukončovalo. (4/2023)
     Výklad pravidel komunitou Tento zvláštní případ může představovat problém u klášterů na kraji herního plánu. Pokud jsou některé části považovány za nedokončené a jiné, kvůli panoramatu hradu za dokončené.
 3. Výklad pravidel komunitou Některá území se mohou připojovat k ilustrovaným částem na svislých stranách startovní krajiny. V tom případě se při hodnocení části krajiny započítávají i tyto vertikální úseky cest či části měst.
     V případě klášterů neposkytlo Hans im Glück žádné oficiální vysvětlení kromě doporučení používat domácí pravidla. (4/2023)
 4. Všeobecně přijaté pravidlo Pokud je klášter umístěn na nebo u startovní krajiny, doporučujeme použít následující pravidla komunity:
  • Dokončený klášter by měl v průběhu hry získat 9 bodů jako obvykle.
  • Nedokončený klášter by měl získat 1 bod za klášter a 1 bod za každou sousední kartičku viditelnou shora.
  Toto je nejjednodušší přístup, který se řídí běžnými pravidly hry. Zohledňovány jsou pouze kartičky viditelné shora.