Velikonoce v Carcassonne (původní edice)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Easter in Carcassonne (1st edition) and the translation is 100% complete.

Velikonoce v Carcassonne přinášejí tuto událost do stolní hry. Sbírejte velikonoční vajíčka - můžete je získat umístěním poslední kartičky kolem velikonočního hnízda, nebo když velikonoční zajíček vyskočí na kartičku, na které máte družiníka. Pokud vajíčka nebyla snědena, získají dva hráči s nejvíce velikonočními vajíčky další body.

Other languages:

Hlavní strana  > Carcassonne  > Fanouškovská rozšíření  > Velikonoce v Carcassonne (původní edice)


Symbol Easter.png

Velikonoce v Carcassonne přinášejí tuto událost do stolní hry. Sbírejte velikonoční vajíčka - můžete je získat umístěním poslední kartičky kolem velikonočního hnízda, nebo když velikonoční zajíček vyskočí na kartičku, na které máte družiníka. Pokud vajíčka nebyla snědena, získají dva hráči s nejvíce velikonočními vajíčky další body.

Sheet C1 EasterInCarcassonne.png

Ilustrace

Úvod

Neoficiální symbol rozšíření

Pravidla C1 pro rozšíření Velikonoce v Carcassonne Velikonoce v Carcassonne nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější původní pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2014 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.

Pravidla byly původně pro fanouškovské rozšíření. Vytvořil je člen Carcassonne komunitních fór: Fritz_Spinne.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Na Velikonoce se v okolí Carcassonne zachovaly starobylé zvyky. Velikonoční zajíček přináší barevná vajíčka na znamení plodnosti, ale musíte je nejprve najít v hnízdech.

Jedná se o fanouškovské rozšíření Carcassonne, které si můžete vytvořit sami. Toto rozšíření není určeno k prodeji a nesmí být použito ke komerčním účelům. Společně s pilným tvůrcem nápadů HiG jsme tuto verzi zpřístupnili ke stažení všem, kteří se baví vlastnoručně vyrobenými rozšířeními.


Soubory s kartičkami a pravidly vydané HiG, najdete na následujících stránkách:

 • Německá verze a anglický překlad na Carcassonne Central (pro přístup se prosím zaregistrujte):
http://www.carcassonnecentral.com
 • Německá verze na Carcassonne Forum (pro přístup se prosím zaregistrujte):
https://www.carcassonne-forum.de


Původní soubory fanouškovského rozšíření najdete zde:

 • Německé verze (pravidla a kartičky) na Carcassonne Forum (pro přístup se prosím zaregistrujte):
https://www.carcassonne-forum.de
 • Anglická verze (překlad pravidel s dalšími myšlenkami od Carcking) na Carcassonne Central (pro přístup se prosím zaregistrujte):

Následující tabulka shrnuje rozdíly mezi původní verzí a HiG verzí.

Akce Originální pravidla HiG pravidla
Umístění králíků [1] Umístěno na kartičku velikonočního hnízda (umístěno pouze na kartičku velikonočního zajíčka, pokud zajíček není ve hře) Umístěno na dlaždici s velikonočním zajíčkem
Pohyb zajíčka (fáze velikonočního zajíčka) [2] Před vyhodnocením Po vyhodnocení
Velikonoční vyhodnocení hnízda [3] Po vyhodnocení podle textu a interakcí s ostatními rozšířeními Při hodnocení podle textu [4], ale po vyhodnocení podle interakcí s jinými rozšířeními. V zájmu konzistence by měla převažovat druhá varianta.

Herní materiál

Symbol hnízda
 
Symbol zajíce
 • 22 nových kartiček krajiny (10 s velikonočním hnízdem a 12 s velikonočním zajíčkem)
S velikonočním hnízdem
S velikonočním zajíčkem
 • 1 figurka velikonočního zajíčka [5]
 • Množství velikonočních vajíček, nejlépe z čokolády. [6]
 • 1 speciální kostka s označením 1, 1, 2, 2, 3, 3 (např. z mini 1   Létající stroje) [7]

Pravidla

Příprava hry  

Nové kartičky krajiny zamíchejte mezi ostatní kartičky hry. Velikonočního zajíčka, velikonoční vajíčka a hrací kostku umístěte tak aby byli po ruce.

Pravidla hry  

1. Přiložení kartičky

Kartičky se přikládají podle obvyklých pravidel Carcassonne.

Jakmile hráč umístí kartičku s velikonočním zajíčkem, okamžitě na ni umístí figurku velikonočního zajíčka. Nezáleží na tom, kam hráč zajíčka na kartičce umístí, nesmí však blokovat žádný prvek.

2. Umístění figurky

Po umístění zajíčka může hráč na právě přiloženou kartičku běžným způsobem umístit družiníka. [8]

3. Započítání bodů

Pokud je přiložením kartičky dokončeno jeden nebo více území (např. cesta, město, klášter...), vyhodnotí se podle obvyklých pravidel.

Logo EasterCarcassonneNest C1.png Velikonoční hnízdo: Pokud hráč přiložením kartičky zcela obklopí velikonoční hnízdo, následuje jeho vyhodnocení po běžné bodovací fázi. [9] Obklopení zde znamená totéž co u kláštera, takže velikonoční hnízdo musí být obklopeno 8 kartičkami.

4a. Vyhodnocení velikonočního hnízda

Hráč, který přiložil poslední kartičku kolem velikonočního hnízda (nebo samotné velikonoční hnízdo), okamžitě získá 2 velikonoční vajíčka. Následně každý hráč obdrží 1 velikonoční vajíčko za každého družiníka na okolních kartičkách (včetně kartičky s velikonočním hnízdem).

Logo EasterCarcassonneBunny C1.png Velikonoční zajíček: Po tahu, ve kterém byla přiložena kartička s velikonočním zajíčkem, je hra na chvíli přerušena kvůli fázi velikonočního zajíčka. Po této fázi je na řadě další hráč v obvyklém pořadí ve směru hodinových ručiček.

4b. Fáze velikonočního zajíčka

Počínaje hráčem, který přiložil kartičku s velikonočním zajíčkem, hodí každý hráč postupně kostkou a posune figurku velikonočního zajíčka o tolik políček (skoků), kolik ukazuje kostka. [10] Zajíček může skákat o jedeno políčko doprava, doleva, nahoru nebo dolů, ale nikoli diagonálně.

Králíček může po každé kartičce změnit směr, ale nesmí navštívit stejnou kartičku dvakrát. Králíček se také nemůže pohybovat na nebo přes prázdná místa bez kartičky. Králíčka lze také úmyslně přesunout do slepé uličky, aby se již nemohl pohybovat. Následující hráči pak musí jeho pohyb odmítnout.

Pokud zajíček během svého pohybu přeskočí na nebo přes kartičky krajiny s družiníky, obdrží jejich majitelé za každého družiníka velikonoční vajíčko. Družiníci zůstávají na kartičkách.

Závěrečné vyhodnocení  

Při závěrečném vyhodnocení nezískají družiníci na sousedních kartičkách kolem nedokončeného velikonočního hnízda již žádná velikonoční vajíčka. Při závěrečném vyhodnocení nebude hrát roli ani figurka velikonočního zajíčka.

Hráč, který získá nejvíce velikonočních vajíček, získá 10 bodů. Hráč s druhým největším počtem velikonočních vajíček získá 5 bodů. [11] V případě remízy obdrží všichni hráči odpovídající počet bodů.

POZOR!!!!: Počítají se pouze velikonoční vajíčka, která ještě nebyla snědena. Po závěrečném vyhodnocení by měla být všechna velikonoční vajíčka snědena na vlastní nebezpečí...

Úpravy pravidel

Pokud nemáte k dispozici kostku z rozšíření mini 1   Létající stroje, lze použít i běžnou šestistěnnou kostku. V takovém případě se figurka velikonočního zajíčka posune o 1 skok pro hody 1-2, o 2 skoky pro hody 3-4 a o 3 skoky pro hody 5-6.

Nové kartičky krajiny  

Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.

EasterCarcassonne C1 Tile 03.png
EasterCarcassonne C1 Tile 07.png
Kartičky mají 2 oddělené části města. Na louku uprostřed je možné umístit sedláka.
EasterCarcassonne C1 Tile 18.png
Tunel: Obě části cesty, které procházejí tunelem, jsou součástí jedné cesty. Horní a spodní louka nejsou cestou přerušeny. [12]
EasterCarcassonne C1 Tile 19.png
Křižovatka se stromy (bez vesnice) uprostřed také rozděluje cestu.

Kombinace s dalšími rozšířeními  

Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.

Hostince a katedrály (1. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Velký družiník dostane pouze jedno velikonoční vajíčko.

Kupci a stavitelé (2. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Speciální figurky stavitel a prasátko odcházejí při rozdávání velikonočních vajíček s prázdnou.
Výklad pravidel komunitou Během dvojího tahu se hodnocení velikonočních hnízd a fáze velikonočního zajíčka může uskutečnit jednou v každé části tahu. [13]

Princezna a drak (3. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Drak sežere figurku velikonočního zajíčka (to drakovi nemůže uniknout). [14]
Výklad pravidel komunitou Zajíček může být na stejné kartičce jako víla. [15]
Výklad pravidel komunitou Pokud je velikonoční hnízdo doplněno kartičkou s drakem, pohyb zajíčka se uskuteční až po pohybu draka, pokud je králíček stále na kartičce. [16]

Věž (4. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Věž nezachytí figurku velikonočního zajíčka. Družiník na věži získá jako dárek také velikonoční vajíčko.

Opatství a starosta (5. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Vůz a starosta dostanou velikonoční vajíčko, ale statek nikoli.

Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Při dokončení velikonočního hnízda nelze nasadit žádného družiníka z města Carcassonne. Vajíčko obdrží i kacíř na kultovním místě.

Katapult (7. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Pokud je velikonoční hnízdo doplněno kartičkou katapultu, proběhne vyhodnocení velikonočního hnízda až po kole katapultu.

Mosty a hrady (8. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Družiník na mostě obdrží velikonoční vajíčko. Dokončení velikonočního hnízda nevede k získání hradu. Kolo bazaru se provádí až po vyhodnocení velikonočních hnízd.

Ovce a kopce (9. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Pastýř dostane také velikonoční vajíčko, i když není družiníkem! Kopce a vinice nemají na rozdělování vajíček vliv.

Zlaté doly (mini 4)

Výklad pravidel komunitou Dokončení velikonočního hnízda není důvodem k rozdělení zlatých cihliček.

Mág a čarodějnice (mini 5)

Výklad pravidel komunitou Mág a čarodějnice nemají vliv na rozmístění velikonočních vajíček, figurka velikonočního zajíčka může být na stejné kartičce s kterýmkoli z nich.

Nové kartičky krajiny

Tunel

Výklad pravidel komunitou Pokud používáte žetony tunelů z rozšíření Tunel, pak je zobrazená cesta na kartičce s tunelem skutečně přerušená a úseky se nemusí nikdy setkat.

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 22
EasterCarcassonne C1 Tile 01.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 02.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 03.png 1× 
  / N + Popis
EasterCarcassonne C1 Tile 04.png 1× 
  / N
EasterCarcassonne C1 Tile 05.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 06.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 07.png 1× 
  / N + Popis
EasterCarcassonne C1 Tile 08.png 1× 
  / N
EasterCarcassonne C1 Tile 09.png 1× 
  / H + Vesnice
EasterCarcassonne C1 Tile 10.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 11.png 1× 
  / N
EasterCarcassonne C1 Tile 12.png 1× 
  / N + Symbol CarcassonneC.png 
EasterCarcassonne C1 Tile 13.png 1× 
  / H + Symbol CarcassonneC.png 
EasterCarcassonne C1 Tile 14.png 1× 
  / H
EasterCarcassonne C1 Tile 15.png 1× 
  / N + Feature Shed C1.png 
EasterCarcassonne C1 Tile 16.png 1× 
  / N
EasterCarcassonne C1 Tile 17.png 1× 
  / H + Feature Shed C1.png 
EasterCarcassonne C1 Tile 18.png 1× 
  / H + 2×   + Popis
EasterCarcassonne C1 Tile 19.png 1× 
  / N + Popis
EasterCarcassonne C1 Tile 20.png 1× 
  / N
EasterCarcassonne C1 Tile 21.png 1× 
  / H + Symbol CarcassonneC.png 
EasterCarcassonne C1 Tile 22.png 1× 
  / H
Vysvětlivky 
 •   - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: Logo EasterCarcassonneBunny C1.png / H | symbol velikonočního zajíčka; Logo EasterCarcassonneNest C1.png / N | symbol hnízda
 • Symbol CarcassonneC.png - označuje kartičky s vyobrazeným klášterem: Feat Cloister C1.png
 • Popis - odkazuje na podrobnější popis kartičky v části: Nové kartičky krajiny
 • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
 • Feature Tunnel C1.png
    | tunel
  Feature Shed C1.png
  Feature Shed C1.png | hospodářské stavení

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Výklad pravidel komunitou V původní verzi představují velikonoční hnízda novou polohu zajíčka a kartičky velikonočních zajíčků pouze spouštějí pohyb ze současné polohy zajíčka. Verze HiG používá jako výchozí bod pro každý pohyb zajíčka kartičku velikonoční zajíček, takže hnízda zajíčků jsou pouze bodovací pomůckou.
 2. Výklad pravidel komunitou Pořadí pohybu zajíčka je důležité, protože družiníci na dokončených prvcích jsou během bodování odstraněni a nemusí získat velikonoční vajíčka.
 3. Výklad pravidel komunitou Pořadí hodnocení velikonočního hnízda je důležité, protože družiníci na dokončených prvcích jsou během hodnocení odstraněni a nemusí získat velikonoční vajíčka.
 4. Výklad pravidel komunitou Tento rozpor se zdá být chybou ve formulaci, protože interakce s ostatními rozšířeními zůstávají stejné.
 5. Výklad pravidel komunitou Můžete použít některou z figurek králíků, které jsou k dispozici na stránkách www.spielematerial.de
 6. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství To může představovat přibližně 60 velikonočních vajec. (3/2021)
 7. Výklad pravidel komunitou Pokud není k dispozici žádná speciální kostka, můžete použít běžnou kostku. Další informace najdete v části přizpůsobení pravidel.
 8. Výklad pravidel komunitou Družiníky nelze umístit na symbol velikonočního zajíčka nebo symbol velikonočního hnízda.
 9. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Původní pravidla uváděla, že k vyhodnocení velikonočního hnízda dochází během bodovací fáze (3. Započítání bodů), ale interakce s ostatními rozšířeními naznačují, že k této akci dochází později.
 10. Výklad pravidel komunitou Fanouškovská verze obsahovala tuto variantu bez kostky: Každý hráč posune králíčka o 2 skoky.
 11. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V původních pravidlech vytvořených fanoušky bylo 5 bodů uděleno pouze ve hrách s více než dvěma hráči.
 12. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud hrajete s rozšířením   Tunel, mohou být ovlivněny úseky cest na této kartičce (více v části kombinace s dalšími rozšířeními).
 13. Výklad pravidel komunitou Tyto akce jsou spojeny s umístěním kartičky a provedou se po pravidelné fázi hodnocení (3. Započítání bodů), jak vyplývá z vysvětlení pro rozšíření 7 a 8: po kole katapultu a před kolem bazaru.
 14. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V původních pravidlech vytvořených fanoušky nemohl drak sežrat figurku velikonočního zajíčka. V konečné verzi to HiG vrátil.
 15. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V původních pravidlech pro fanoušky a v pravidlech HiG bylo uvedeno, že figurka velikonočního zajíčka může být na stejné kartičce jako víla a drak. V původních pravidlech by to mohlo být možné. Zmínka o drakovi v konečných pravidlech je však v rozporu, protože drak nyní může zajíčka sežrat. Z tohoto důvodu byl drak z této věty odstraněn a je zmíněna pouze víla.
 16. Výklad pravidel komunitou To znamená, že kromě přiložení kartičky velikonočního zajíčka se po dokončení velikonočního hnízda s kartičkou draka spustí také fáze velikonočního zajíčka.
  Pokud není velikonoční zajíček umístěn na kartičce na hrací ploše, fáze velikonočního zajíčka se nekoná. To se může stát v následujících případech:
  • Na začátku hry, před přiložením kartičky velikonočního zajíčka.
  • Pokud byl během hry velikonoční zajíček sežrán drakem a dosud nebyla přiložena žádná kartička s velikonočním zajíčkem, pokud nějaká ještě zbývá.