Šerif (Zlatá horečka)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Gold Rush The Sheriff and the translation is 100% complete.
Other languages:
GoldRush Sheriff Tile 01.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. GoldRush Sheriff Tile 05.png
Pokud mají vaše kartičky tento vzhled, pak máte originální základní hru Carcassonne.Base Game C3 Tile M.png
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Úvod

Gold Rush Land Tile Backside.png
rub kartiček

Následující česká pravidla pro rozšíření Šerif ke spin-off hře Zlatá horečka, nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2014. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotné hře naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Herní materiál

  • 1 dřevěná figurka Šerifa ve zlaté barvě
Figure Sheriff.png
  • 6 kartiček krajiny se symbolem šerifovi hvězdy

Pravidla

Příprava hry  

Všech 6 nových kartiček krajiny zamíchejte mezi ostatní kartičky hry. Figurku šerifa na začátku hry připravte tak, aby byla po ruce.

Až na následující odchylky platí pravidla základní hry Carcassonne Zlatá horečka.

Šerif  

Figure Sheriff.png

Pokud si hráč dobere kartička krajiny se šerifovou hvězdou, přiloží ji podle běžných pravidel. Poté hráč musí pohnout šerifem.

Pohyb Šerifa

Pokud šerif na herním plánu ještě není, umístí jej hráč na nedokončený hory. Pokud je šerif již na některé kartičce, hráč jej musí přesunout na jiné nedokončený hory. Šerif může být umístěn na hory i v případě, že některé nebo všechny části horské oblasti již obsahují kovboje a/nebo stany. Není nutné, aby byl umístěn pouze na neobsazenou kartičku.

Výjimka: Pokud šerifa nelze přesunout do jiných nedokončených hor (protože v krajině žádné nejsou), je opět umístěn mimo herní plán.

Akce Šerifa

Hráč, který umístil (nebo přesunul) šerifa, musí nyní vzít jeden žeton zlatonosné rudy jinému hráči se stanem na hoře a okamžitě je vrátit do zásoby. Poté se zásoba žetonů smíchá. Pokud na hoře nejsou v okamžiku umístění (nebo přesunu) šerifa žádné žetony zlatonosné rudy, nevrací se do zásoby žádné žetony. Pokud má hráč, který šerifa umisťuje (nebo přesouvá), na hoře svůj vlastní stan, je zproštěn povinnosti odhodit žeton.

GoldRush Sheriff Ex01.png
Modrý umístí šerifa na horu. Protože žlutý a černý mají na této hoře stan, musí si každý z nich vzít z hromádky 1 žeton zlatonosné rudy a vrátit jej do zásoby. Modrý nemusí vrátit žádný žeton, protože šerifa umístil on.
Zmrazení žetonů

Dokud je hora, na které šerif stojí, nedokončená, nesmí si z ní žádný hráč vzít žeton zlatonosné rudy. Hráči přesto mohou v rámci svého tahu přesunout své stany na jinou horu, pokud si to přejí. Jakmile je hora dokončena, žetony těžby na hromádce se rozdělí podle běžných pravidel a šerif se přesune mimo herní plán.

Po akci šerifa pokračuje hráč na tahu ve svém tahu dále (umístění kovboje, umístění/přesunutí stanu, vzetí žetonu zlatonosné rudy).

Šerif na konci hry

Pokud šerif na konci hry stojí na nedokončené hoře žádné žetony zlatonosné rudy již neodebere a rozebere si je její majitel. Pokud je majitelů více, jsou žetony zlatonosné rudy rozděleny rovnoměrně.

Hřbitov  

GoldRush Sheriff Ex02 Graveyards.jpg

Dvě z kartiček krajiny v tomto minirozšíření obsahují hřbitov. Pokud si hráč některou z nich dobere, přiloží ji jako obvykle na herní plán a poté proběhne akce šerifa, jak je popsáno výše. Zbytek tahu pak hráč provede normálně. Pokud se hráč rozhodne umístit Kovboje, může jej na kartičce umístit do oblasti prérie nebo na hřbitov.

Hodnocení v průběhu hry

Hřbitov je hodnocen v okamžiku kdy je všech 8 polí kolem kartičky se hřbitovem (kolmo i šikmo) obsazeno kartičkou krajiny. Majitel hřbitova získá 9 bodů plus 1 bod za každé město v jeho okolí.

Závěrečné vyhodnocení hřbitova

Na konci hry získá majitel hřbitova po 1 bodu za samotnou kartičku se hřbitovem, všechny okolní kartičky a všechna města na těchto okolních kartičkách.

GoldRush Sheriff Ex03.png
Závěrečné vyhodnocení: Červený získá 9 bodů za kovboje na hřbitově (7 kartiček + 2 města na okolních kartičkách).

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 6
GoldRush Sheriff Tile 01.png 1×
GoldRush Sheriff Tile 02.png 1×
GoldRush Sheriff Tile 03.png 1×
GoldRush Sheriff Tile 04.png 1×
GoldRush Sheriff Tile 05.png 1×
GoldRush Sheriff Tile 06.png 1×