Král a loupeživý rytíř (původní edice)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page King and Robber Baron (1st edition) and the translation is 100% complete.

Carcassonne Král a loupeživý rytíř (původní edice) - Wiki stránka s komentovanými pravidly v češtině

Other languages:
Count King C1-01.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
King Robber C2 Tile C.jpgPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla:
Král, hrabě a řeka Král, hrabě a řeka
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Úvod

Následující česká pravidla pro rozšíření  Král a loupeživý rytíř v edici C1, vycházejí z oficiálního překladu do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Mindok roku 2007 jako součást 6. rozšíření  Král, hrabě a řeka. Předcházející pravidla publikovalo vydavatelství HiG roku 2003 jakou součást rozšíření Král a zvěd. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Notes on the Czech translation logo.png Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.

Herní materiál

 • 5 nových kartiček krajiny
 • 1 kartička Král
 • 1 kartička Loupeživý rytíř

Pravidla

Příprava hry  

5 kartiček krajiny zamíchejte před začátkem hry mezi ostatní kartičky krajiny.

Kartičky krále a loupeživého rytíře dejte na začátku hry stranou, mimo hru, budou použity až později.

Přiložení kartičky  

Pokud si hráč vytáhne jednu z kartiček krajiny, přiloží ji obvyklým způsobem na herní plán.

Count King C1-01.png
Poznámka: Tato kartička má dvě oddělené části města.
V průběhu hry se však mohou spojit do jednoho města, pak se počítají pouze jako jedna část.

Umístění družiníka  

Pokud hráč přiloží jednu z kartiček krajiny, můžete na ni umístit družiníka podle běžných pravidel.

Vyhodnocení  

Pokud je kartičkou z tohoto rozšíření dokončeno jedno nebo více území (např. klášter, cesta atd.), hodnotí se podle obvyklých pravidel.

Dokončené město

Count King C1.png
Král

V okamžiku, kdy některý hráč dokončí město (položí poslední kartičku, která město uzavře), vezme si kartičku krále.

Jakmile však jiný hráč uzavře větší město (složené z většího počtu kartiček), [1] putuje kartička krále k němu. [2]

Dokončená cesta

Count Robber C1.png
Loupeživý rytíř

Loupeživý rytíř funguje stejně jako král s tím rozdílem, že kartičku loupeživého rytíře dostane vždy hráč, který dokončil nejdelší cestu.

Závěrečné vyhodnocení

Hráč, který má na konci hry kartičku krále, dostane za každé uzavřené město v krajině 1 bod. [3] [4] [5]

Hráč, který má na konci hry kartičku loupeživého rytíře, dostane za každou uzavřenou cestu v krajině 1 bod. [6] [7]

Domácí pravidla  

Domácí pravidla nebo varianty Na konci hry použijte hodně kostek, které umístěte na hrací plochu podle toho, kde jsou nalezeny dokončená území. Poté je sbírejte a spočítejte kolik jich je. (přispěl viberunner)

Domácí pravidla nebo varianty Umístěte nepoužité kartičky (nebo jiné předměty) na počítadlo bodů tak, aby představovaly velikost největšího města a nejdelší cesty. (přispěl RationalLemming)

Domácí pravidla nebo varianty Hráč, který na konci hry drží kartičku krále nebo loupeživého rytíře, získává za každou kartičku rovnou 10 bodů. Odpovídá to bodům uděleným za zboží a odpadá tak nutnost počítat počet dokončených cest a měst. (přispěl Joffovi)

Domácí pravidla nebo varianty Hráč, který na konci hry drží kartičku krále nebo loupeživého rytíře, získává za každou kartičku rovnou 15 bodů nebo, pokud obě kartičky drží jeden hráč, získá 40 bodů. (přispěl PreGy)

Domácí pravidla nebo varianty Hráč, který dokončí první cestu, získá kartičku loupeživého rytíře a ponechá si ji dokud jiný hráč nedokončí větší cestu. Do té doby získá hráč 1 bod za každou dokončenou cestu. Totéž platí pro kartičku krále a města. (přispěl dustyu)

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 5+2
Count King C1-01.png 1×
Count King C1-02.png 1×
Count King C1-03.png 1×
Symbol CarcassonneC.png 
Count King C1-04.png 1×
Count King C1-05.png 1×
Celkem speciálních kartiček: 2
Count King C1.png 1×
Vysvětlivky
 • Symbol CarcassonneC.png - označuje kartičku s vyobrazeným klášterem: Feat Cloister C1.png

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Hráč, který v průběhu hry dokončí největší město, tj. město, které se skládá z nejvíce kartiček krajiny, získá krále. Král tedy nemusí vždy získat město s nejvyšším počtem bodů, například menší město získá více bodů díky erbům nebo katedrále. Totéž platí pro cesty a loupeživého rytíře.
 2. Domácí pravidla nebo varianty V průběhu hry je často obtížné mít na paměti velikost největšího města nebo cesty. Abyste nemuseli neustále přepočítávat, můžete na počítadle bodů označit velikost největšího města a cesty neutrálním číslem pro krále a jiným číslem pro loupeživého rytíře.
 3. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Hrady (z 8. rozšíření  Mosty, hrady a bazary) se pro účely bodování krále nepočítají jako města.
 4. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Město Carcassonne (z  Hrabě z Carcassonne) se při bodování za kartičku krále jako město počítá. (11/2013)
 5. Výklad pravidel komunitou Tvar města Lipska (z  Trhy v Lipsku) se po vzoru města Carcassonne počítat jako město při získávání bodů za kartičku krále.
 6. Výklad pravidel komunitou Krátké cesty na některých kartičkách CRCR, se nezapočítávají k bonusu za loupežného rytíře, protože je nelze obsadit ani bodovat.
  Inns C1 17 old junction.jpg
  Hostince
  a katedrály
  (stará verze
  křižovatky)
  Inns C1 17 new junction.jpg
  Hostince
  a katedrály
  (nová verze
  křižovatky)
  Festival10 C1-06.png
  Oslava
 7. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství U kartičky z 5. rozšíření  Opatství a starosta kde cesta vede ven ve třech směrech, je délka cesty celkový počet kartiček na cestě, nikoli pouze nejdelší vzdálenost mezi dvěma konci. Cesta má tři směry, které je třeba uzavřít, ale ve výsledku bude pravděpodobně větší.