Létající stroje

From Wikicarpedia
(Redirected from Létající stroje)
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Flier and the translation is 100% complete.

Carcassonne Létající stroje - Wiki stránka s komentovanými pravidly v češtině
Již od dávných dob sní lidé o létání. A vždy se našli vynálezci, kteří se tento sen pokoušeli naplnit. To se dělo i v okolí Carcassonne. Jenže letět a přistát podle plánu nikdy nebylo snadné.

Flier C3 Tile A.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. Flier C2 Tile A.jpg
Flier C1-05.pngPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla:
Létající stroje Létající stroje
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Již od dávných dob sní lidé o létání. A vždy se našli vynálezci, kteří se tento sen pokoušeli naplnit. To se dělo i v okolí Carcassonne. Jenže letět a přistát podle plánu nikdy nebylo snadné.

Úvod

Symbol Flier C1C2.png
symbol rozšíření

Následující česká pravidla pro rozšíření Létající stroje Létající stroje v edici C3 a C2 publikovalo vydavatelství Mindok roku 2021 jako součást Big Box 7 Big Box 7. Předcházející pravidla v edici C2 publikovalo roku 2020 jako součást 2. vydání Big Box 6 Big Box 6. Prvně pravidla publikovalo roku 2017 jako součást 1. vydání Big Box 6 Big Box 6. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotném rozšíření v nové edici a třetí edici naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2012 v původní edici (C1) jako Létající stroje Létající stroje.

Herní materiál

 • 8 nových kartiček krajiny s létajícími stroji (označených Symbol Flier C1C2.png)
Logo Flier C2.png
létající stroj
 • 1 speciální kostka (s čísly 1, 1, 2, 2, 3 a 3)
Figure Die.png

Pravidla

Příprava hry  

Kartičky s létajícími stroji zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny. Kostku mějte po ruce.

Létající stroj  

Logo Flier C2.png
1. Přiložení kartičky

Doberete-li si kartičku s létajícím strojem, přiložte ji obvyklým způsobem na herní plán.

2. Umístění družiníka jako letce

Poté můžete umístit běžným způsobem svého družiníka na cestu nebo na louku,

NEBO můžete k uvedení svého družiníka do hry využít létající stroj. [1] Postavte svého družiníka na obrázek létajícího stroje. Létající stroj zobrazený na kartičce ukazuje směr (vodorovně, svisle nebo diagonálně), kterým figurka poletí. Hoďte kostkou. Číslo, které padlo, určuje vzdálenost letu družiníka (1–3 kartičky přímo v daném směru). Poté musíte umístit družiníka na „hozenou“ kartičku krajiny, pokud je to možné. Je-li více možností, můžete si vybrat, na kterou část krajiny na této kartičce svého družiníka umístíte. [2] [3] [4] [5] [6]

Družiník může

… být umístěn pouze na nedokončenou část krajiny (cestu, město nebo klášter). [7]
… být umístěn také na obsazenou část krajiny – na takovou, na které je již umístěna jedna nebo více figurek (vlastních nebo cizích). Může se tedy stát, že např. na jednom klášteře nebo na jedné části města se bude nacházet více figurek.

Družiník nesmí

… být umístěn na louku. A to ani tehdy, když na této louce prozatím žádná figurka není.
… být umístěn na prázdné políčko, kde se nenachází žádná kartička krajiny.

Pokud není možné figurku umístit (pokud jsou na cílové kartičce pouze již dokončené části krajiny nebo louky nebo pokud na cílovém políčku žádná kartička neleží), musí si hráč vzít figurku zpět do své zásoby. Hráč v tomto tahu již nesmí umístit další figurku. [8]


Příklad 1: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem a umístí svého družiníka na něj. Na kostce padne 3. Družiníka však nelze na herní plán umístit vůbec, protože cílové pole je prázdné (není na něm žádná kartička).

Pokud by červený hodil 2, mohl by družiníka umístit na klášter (i když na něm již stojí družiník modrého hráče) nebo do města (i když v něm již stojí družiník žlutého hráče). Umístění na cestu by nebylo možné, neboť ta je již dokončena.


Příklad 2: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem a umístí svého družiníka na něj. Na kostce hodí 2. Musí svého družiníka umístit do města k modrému, neboť na louku nesmí a cesta je již dokončena.
Další vysvětlení

Následující příklady ukazuji další možnosti letce. [9]

Příklad 3a: Červený přiloží kartičku s létající strojem. Na cestu družiníka umístit nemůže protože je již obsazena modrým hráčem. Červený se rozhodne použít létající stroj, na kostce hodí 1 a pak vyhodnotí své možnosti:
 • Letec červeného nemůže přistát na cestě, protože byla právě dokončena..
 • Letec červeného může přistát v neobsazeném a nedokončeném městě. V tomto případě se jedná o jedinou platnou možnost.
Příklad 3b: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem. Nyní může umístit družiníka na neobsazenou cestu. Červený se rozhodne použít létající stroj, na kostce hodí 1 a pak vyhodnotí své možnosti:
 • Letec červeného nemůže přistát na cestě, protože byla právě dokončena.
 • Letec červeného může přistát v neobsazeném a nedokončeném městě. V tomto případě se jedná o jedinou platnou možnost.
Příklad 3c: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem. Na cestu družiníka umístit nemůže protože je již obsazena modrým hráčem. Červený se rozhodne použít létající stroj, na kostce hodí 1 a pak vyhodnotí své možnosti:
 • Letec červeného může přistát na cestě obsazené modrým, protože je nedokončená (nezáleží na tom, že je již obsazená).
 • Letec červeného může přistát také na neobsazené nedokončené cestě.
Letec červeného má tedy v tomto případě dvě možnosti přistání.
3. Započítání bodů

Pokud kartička se symbolem létajícího stroje po přiložení na herní plán dokončí území, je vyhodnoceno jako obvykle. [10]

Závěrečné vyhodnocení

Na konci hry platí běžná pravidla pro vyhodnocení nedokončených území. [10]

Seznam kartiček

Třetí edice (C3)  

Celkem kartiček: 8
Flier C3 Tile A.png 1×
 
Flier C3 Tile B.png 1×
 
Flier C3 Tile C.png 1×
 + (S)
Flier C3 Tile D.png 1×
 
Flier C3 Tile E.png 1×
 
Flier C3 Tile F.png 1×
 + (W)
Flier C3 Tile G.png 1×
 + (B)
Flier C3 Tile H.png 1×
 + (G)
Vysvětlivky (označení písmeny ponecháváme v původním znění)
 • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:

Nová edice (C2)  

Celkem kartiček: 8
Flier C2 Tile A.jpg 1×
 
Flier C2 Tile B.jpg 1×
 
Flier C2 Tile C.jpg 1×
 + (S)
Flier C2 Tile D.jpg 1×
 
Flier C2 Tile E.jpg 1×
 
Flier C2 Tile F.jpg 1×
 + (W)
Flier C2 Tile G.jpg 1×
 + (B)
Flier C2 Tile H.jpg 1×
 + (G)
Vysvětlivky (označení písmeny ponecháváme v původním znění)
 • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Jakýkoli družiník může být letcem (normální družiník, velký družiník, starosta, vůz, ředitel, strážný, opat a fantom). Místo konečného přistání však musí být pro konkrétního družiníka platným prvkem:
  • Starosta může přistát pouze na nedokončeném městě. Pokud na kartičce, kde starosta přistál, není žádné nedokončené město, vrací se starosta zpět do zásoby hráče. (2/2013)
  • Opat může přistát pouze na klášteře nebo zahradě (Ano, zahrady jsou navzdory znění základního pravidla povoleny). Pokud na kartičce, kde opat přistane, není žádný nedokončený klášter nebo zahrada, vrací se opat zpět do zásoby hráče. (3/2015)
  • Pouze normální družiník může přistát na kartičce se cvičištěm artistů nebo na nedokončené pyramidě s artisty.
  Jak již bylo zmíněno, fantom může být také letec. Pokud však jako letce použijete nejprve jiného družiníka, pak druhou figurku fantoma již jako letce použít nelze. Létající stroj je vlastnost, a její uplatnění u první figurky brání fantomovi, aby si ho také použil. V této situaci může být fantom umístěn pouze na cestu nebo louku. (5/2013)
 2. Výklad pravidel komunitou To znamená, že letec může na cílové kartičce přistát na jakémkoli nedokončeném území které lze vyhodnotit (kromě louky). Nezáleží na tom, zda je nebo není území obsazeno. Letec nemůže přistát na jiném létajícím stroji.
 3. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Letec může přistát na územích mimo město Carcassonne (ale ne ve městě samotném - 6. rozšíření Král, hrabě a řeka Král, hrabě a řeka) a mimo kolo osudu (ale ne na samotném kole - Kolo osudu Kolo osudu). Letec může také přistát na cestách školy (Škola Škola). (1/2013)
  Výklad pravidel komunitou V důsledku tohoto upřesnění může letec přistát také na územích mimo město Lipsko, ale ne v samotném městě (Trhy v Lipsku Trhy v Lipsku).
 4. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Letec nemůže přistát na tajné chodbě. (2/2013)
 5. Výklad pravidel komunitou Letec nemůže přistát na hradu (8. rozšíření Mosty a hrady Mosty a hrady), protože není umístěn na konkrétní kartičce.
 6. Výklad pravidel komunitou Dílky věží nejsou součástí území, které je možné vyhodnotit. V důsledku toho na nich letci nesmí přistávat.
 7. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Letce nemůžete umístit na území, která bylo dokončeno právě přiloženou kartičkou, protože území je považováno za dokončené v okamžiku přiložení kartičky a letec může přistát pouze na nedokončeném území. (2012)
 8. Výklad pravidel komunitou To znamená, že družiník používající létající stroj musí být umístěn na cílovou kartičku. Pokud se na cílovém místě žádná kartička nenachází, vrátí se družiník zpět do zásoby svému majiteli.
 9. Výklad pravidel komunitou Tato upřesnění vycházejí z příkladů, které poskytl Kettlefish na fóru Carcassonne Central: http://www.carcassonnecentral.com/community/index.php?topic=3972.msg58622#msg58622 (6/2018)
 10. 10.0 10.1 Výklad pravidel komunitou Díky létajícímu stroji se může stát že na jednom území bude stát více družiníků. Pokud je takovéto území dokončeno, získává body hráč s největším počtem figurek v daném území. Mezi tato území patří: