La Porxada (Fanúšikovské rozšírenie)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page La Porxada (1st edition) and the translation is 77% complete.
Outdated translations are marked like this.

La Porxada gives the player who places this tile two options: swap his/her meeple with any other player's meeple placed on board, OR receive a scoring bonus at the end of the game when each player's cities count as finished.

Porxada C1 Tile 01 Feature.jpg Čítate pravidlá ku zobrazenému dizajnu kartičiek.
Majú vaše kartičky úplne iný dizajn? Potom si vyberte z hier rodiny Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png
Symbol La Porxada.png

La Porxada gives the player who places this tile two options: swap his/her meeple with any other player's meeple placed on board, OR receive a scoring bonus at the end of the game when each player's cities count as finished.

Úvod

Viac informací o samotnom rozšírení nájdete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra.

La Porxada je historická budova v Granollers v Španielsku. Bola postavená v polovici 16. storočia na príkaz mestskej rady. Nachádza sa v historickej časti mesta, pred mestskou radnicou. Vo svojej dobe slúžila ako trhovisko a miesto na obchodovanie s poľnohospodársky produktmi. Počas občianskej vojny bola zničená talianskym letectvom a po nej bola znovu obnovená.

La Porxada v Granollers. Zdroj: Wikimedia

La Porxada je minirozšírenie, ktoré obsahuje iba jednu kartičku krajiny. O jeho umiestnení vo svete Carcassonne sa vedú neustále spory - niektorí ju považujú za úplne neoficiálne fanúšikovské rozšírenie, pretože ju nikdy neschválil Hans im Glück. Zástancovia tohto názoru argumentujú poznamenávajú, že pôvodné kartičky tohto rozšírenia boli len nálepkami nalepenými na iné kartičky krajiny. Rozšírenie však schválil sám Klaus-Jürgen Wrede (na stránke BoardGameGeek.com je dokonca obrázok ním podpísanej kartičky tohto rozšírenia), takže ide o viac než len fanúšikovské rozšírenie. Nakoniec, La Porxada existuje v polooficiálnom limbe a jednotliví hráči sa musia rozhodnúť, ako vážne budú toto rozšírenie brať.

Herný materiál

 • 1 nová kartička krajiny s La Porxadou
Kartička s La Porxadou
Okrem toho potrebujete [1]:
 • 6 žetónov: Odporúča sa používať drevené kocky, papierové guľôčky alebo dokonca zmenšené kópie kartičiek La Porxada tak, ako to robia niektorí hráči.

Pravidlá

Príprava hry 

Kartičku zamiešajte medzi ostatné kartičky.

1. Priloženie kartičky

Hráč, ktorý priloží kartičku s La Porxadou, si vyberie jednu z nasledujúcich možností:

 1. Výmena spoločníka v aktuálnom ťahu hráča
 2. Bodovací bonus na konci hry

Ak sa hráč po umiestnení tejto kartičky rozhodne pre výmenu spoločníka, môže [2] vymeniť jedného zo svojich spoločníkov za spoločníka iného hráča. [3] Obaja spoločníci musia byť aktuálne v hre na hernom pláne. [4] Vybraný hráč môže výmenu odmietnuť, v takom prípade musí do konca hry úplne vyradiť jedného zo svojich spoločníkov. Ak hráč, ktorý umiestňuje kartičku s La Porxada, nemá na hracom pláne žiadneho spoločníka, nemôže si túto možnosť vybrať.

2. Umiestnenie figúrky

Na La Porxadu sa neumiestňuje žiadna figúrka. Po priložení kartičky k mestu je možné prikladať figúrky podľa obvyklých pravidiel.

3. Započítanie bodov

Ak je mesto s La Porxadou uzavreté a hráč, ktorý danú kartičku priložil si vybral bodovací bonus, tak každý hráč, ktorý má v danom momente v meste aspoň jedného spoločníka (bez ohľadu na prevahu), získava žetón, ktorý využije v záverečnom vyhodnotení. [5]

Mesto s La Porxadou bude bodované ako zvyčajne, ak bude uzavreté.

Záverečné vyhodnotenie

Ak hráč zvolil pri položení La Porxady bodovací bonus, tak počas záverečného vyhodnotenia všetci hráči, ktorí mali aspoň jedného spoločníka v meste s La Porxadu v čase jeho uzavretia a teda získali prislúchajúci žetón, získajú body za všetky svoje neuzavreté mestá obsahujúce spoločníkov, tak ako keby boli uzavreté. [6] Tento bodový bonus sa prejaví len vtedy, ak je mesto s La Porxadou uzavreté.

Kombinácie s ďalšími rozšíreniami 

Poznámka: Neexistujú žiadne explicitné pravidlá, ako by sa malo vykonávať konečné bodovanie pri kombinácii La Porxada s inými rozšíreniami. Preto tu nájdete niekoľko poznámok o tom, ako by sa mali neuzavreté mestá bodovať na základe výkladu existujúcich pravidiel a obmedzení, ktoré sa uplatňujú pri záverečnom vyhodnotení.

Bonus, ktorý poskytuje La Porxada, sa vzťahuje na všetkých hráčov, ktorí sa nachádzali v meste s La Porxadou v čase jeho uzavretia. Počas záverečného vyhodnotenia umožní týmto hráčom získať body za n meuzavreté está, ako keby boli uzavreté počas hry. Mestá teda budú stále neuzavreté pre všetky ďalšie pravidlá, ale výnimočne pre bodovanie sa na ne pozerá ako na uzavreté mestá.

Aby to bolo možné, mali by sme každé neuzavreté mesto hodnotiť ako v bubline: pre účely bodovania by sa malo považovať za uzavreté pre všetkých jeho spoločníkov hráča/hráčov s žetónom tohto rozšírenia. Bodovací bonus sa týka len bodovania miest. Mestá, pri ktorých si hráč uplatňuje bodovací bonus, zostávajú ako také stále neuzavreté.

To má vplyv na počet bodov za kartičku a štít, katedrály a ďalšie bonusy, ktoré sa počas hry uplatňujú na samotné mesto. Mali by sa zvážiť dva prípady:

 • Body a bodové modifikátory platné počas hry a na konci hry, ale môžu sa líšiť: V tomto prípade použijeme ako počas hry:
  • Základná hraZákladná hra Základné body za kartičky mesta a štíty: 2 body za kartičku, 2 body za štíty (uplatňujú sa ako počas hry).
  • Hostince a katedrályHostince a katedrály Katedrála: V prípade, že je to možné, môžete použiť tieto body: +1 bod za kartičku, +1 bod za štít (uplatní sa ako počas hry).
  • KatariKatari / Obliehanie / Obliehanie II: -1 bod za kartičku, - 1 bod za štít (bez zmeny).
  • Mág a čarodejnica
   • Mág: +1 bod za kartičku (bez zmeny).
   • Čarodejnica: 1/2 bodov pred uplatnením bonusov na úrovni ostatných vlastností (bez zmeny).
  • Malé budovy +1 bod (základné pravidlá) alebo +1/2/3 bodov (variantné pravidlá) za malú budovu (bez zmeny).
  • Cirkus Riaditeľ: 2 body za každé susedné akrobatické a cirkusové políčko (bez zmeny).
  • Princezná a drak Víla: +3 body (bez zmeny).
 • Bodové modifikátory a bonusy uplatňované len počas hry:
  • Pán perníček 1 bod za každú kartičku za každého spoločníka, ktorého má hráč v meste. Pán Perník by sa nemal pohnúť z mesta, aby sa zabránilo reťazovej reakcii (uplatňuje sa ako počas hry, ale bez vedľajších účinkov).
  • Strážne veže Body podľa strážnej veže (uplatňujú sa ako počas hry).
  • Zememerači Bodovacie dieliky sa po skončení hry neberú do úvahy. Možno sa dohodnúť na uplatnení aktívnej bodovacej dlaždice pre mestá po poslednom bodovaní počas hry. To znamená, že bodovacie dieliky by sa po skončení hry mali ponechať tak, ako sú, ale počas záverečného vyhodnotenia sa neberú do úvahy, s výnimkou bodovania bonusu La Porxada za akékoľvek neuzavreté mesto.
  • Nemecké hrady +3 body (platí ako počas hry).
  • Kúpele Kúpeľný dom: +body (uplatňujú sa ako počas hry, ale bez vedľajších účinkov). Posielanie spoločníkov do voľného kúpeľa počas záverečného vyhodnotenia nemá zmysel.
  • Darmstadt Darmstadtium: +3 body (platí ako počas hry).
  • Trhy v Lipsku Štvrť minciarov: +3 body za štít (uplatňujú sa ako počas hry). Tento bonus sa neuplatňuje po skončení hry, ale môže ísť o výnimku. Spoločníci v meste Lipsko by nemali byť odstránení až do konca záverečného vyhodnotenia, nielen pre bonus za štvrť garbiarov, ktorý v tomto prípade ovplyvňuje lúky.

Čo sa stane s ostatnými bodmi a bonusmi, ktoré sa aplikujú po získaní bodov za uzavreté územie?

V tomto bode potrebuje zobrať do úvahy ďalšie aspekty, pretože bodovanie vykonávame po skončení hry. Niektoré činnosti súvisiace s bodovaním počas hry sa už nemôžu uskutočniť:

 • Škola Učiteľ: Neuplatňuje sa počas záverečného vyhodnotenia, takže by sa malo ignorovať, aj keď hráč s učiteľom boduje mesto ovplyvnené bonusom La Porxada (Pozri toto vysvetlenie: Škola)
 • Kráľ, gróf a rieka Hrady: Pri záverečnom vyhodnotení sa nezohľadňujú s výnimkou fariem a stodôl. Spoločníci na hrade sú pred záverečným vyhodnotení odstránení, takže sa nemôže spustiť bodovanie hradov. V každom prípade sa neboduje žiadne skutočne uzavreté mesto, takže žiadny hrad za ne nemôže získať body.
 • Zbojníci Po skončení hry sa neuplatňujú. Odstránia sa pred spustením záverečného vyhodnotenia.
 • Listy Neuplatňujú sa po skončení hry. Počas záverečného vyhodnotenia nie je aktívny žiadny hráč, takže žiadny hráč nemôže získať správu.

Zoznam kartičiek

Celkovo kartičiek: 1

Externé odkazy

Poznámky pod čiarou

Vysvetlenie ikoniek nájdete na tejto stránke.

 1. Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Používanie žetónov a návrhy, aké používať, uviedol vo vysvetlivkách autor rozšírenia La Porxada. (4/2019)
 2. Výklad pravidiel komunitou Použitie výrazu "môže" vytvára zaujímavú situáciu - je možné, že hráč by mohol zvoliť možnosť 1 (pokiaľ má v hre aspoň jedného spoločníka), ale potom sa rozhodnúť, že si spoločníkov nevymení, čím vlastne anuluje všetky účinky tejto kartičky.
 3. Výklad pravidiel komunitou Použitie pojmu "spoločník" tu naznačuje, že figúrky, ktoré nie sú spoločníkmi (napríklad prasiatko a staviteľ), nie je možné takto vymeniť. Zdá sa však, že ľubovoľný typ spoločníka je možné vymeniť s ľubovoľným iným (napr. veľkého spoločníka so starostom a pod.), čo má pozoruhodné strategické dôsledky. Jediným obmedzením, ktoré je potrebné vziať do úvahy, je, že obaja spoločníci musia byť umiestnený na platné územia (starosta len na mesto a pod.).
 4. Výklad pravidiel komunitou Pravidlá naznačujú, že obaja vybraný spoločníci musia byť umiestnený na hernom pláne. Ani jeden z hráčov nemôže vybrať spoločníka zo svojej zásoby.
 5. Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Táto akcia nebola popísana v pôvodných pravidlách rozšírenia, ale bola popísaná vo výkladoch pravidiel autorom La Porxada neskôr. Okrem toho potvrdil podmienky, ktoré musia byť splnené, aby hráči mohli využiť záverečný bodovací bonus. (4/2019)
 6. Výklad pravidiel komunitou Tým by sa odstránil všetok stres z toho, že máte stále neuzavreté mesto s katedrálou a blíži sa koniec hry a riziko neuzavretia tohto mesta.