Duchové Carcassonne (základní hra)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Mists over Carcassonne Base Game and the translation is 100% complete.
Other languages:


Mlhy zlé se valí na krajinu a jako těžká duchna dusí celé okolí Carcassonne. I nejsrdnatějším rytířům běhá mráz po zádech a brní brnění, když slyší slova legendy: „Mlha probudí mrtvé a ti vstanou z hrobů. Přijdou, aby zjednali spravedlnost!“ Chcete-li opět nastolit mír v Carcassonne, musíte neklidné duchy společně uchlácholit.

Úvod

Následující česká pravidla pro spin-off hru Duchové Carcassonne, vycházejí z oficiálního překladu do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Mindok roku 2022. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotné hře naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Vítejte v Carcassonne! Držíte v rukou první kooperativní verzi této světové legendy mezi stolními hrami. Pokud už hru znáte, bude pro vás vysvětlení velice snadné. Zásadním rozdílem zde je, že nehrajete každý za sebe, ale všichni společně. Započítávají se vám společné body, společně zvítězíte, nebo prohrajete. Hra se dělí na 6 úrovní, které musíte postupně zdolat. Hru obšírně vysvětlujeme pro úroveň 1. Vysvětlení dalších úrovní najdete počínaje ZDE.

Herní materiál a příprava hry

Nejprve se podíváme na KARTIČKY KRAJINY. Je jich 60 a jsou na nich vyznačeny části měst, cesty, zámky a hřbitovy.

Mists C3 Features Example 01.png
část města
Mists C3 Features Example 02.png
úsek cesty, zámek, mlha
Mists C3 Features Example 03.png
část města, hřbitov

Kromě toho je na mnoha kartičkách vyznačena mlha. Z mlhy se vždy vynořuje jeden nebo více duchů, které musíte uchlácholit. Jak se to dělá, vysvětlujeme později.

Mists C3 Features Example 04.png
kartička s duchy v mlze

Startovní destičku položte doprostřed stolu lícem nahoru. Představuje 4 spojené běžné kartičky. Ve hře na úrovni 1 musíte mezi ostatními kartičkami krajiny vyhledat 5 kartiček se zámky a 5 s hřbitovy a vrátit je do krabice. Zbylé kartičky zamíchejte lícem dolů a připravte na stůl tak, aby na ně všichni dobře dosáhli. [1]

Mists C3 Setup Start Tile.png
Startovní kartička (představuje 4 spojené běžné kartičky)
Mists C3 Setup Tile Stacks.png
Několik hromádek kartiček lícem dolů

Příprava pro hru na dalších úrovních se trochu liš. Bude uvedeno níže.

Počítadlo bodů umístěte na okraj hrací plochy tak, aby bylo po ruce.

Vedle počítadla položte přehledovou desku úrovní. Je na ní uvedeno, které kartičky budou či nebudou ve hře a kolika bodů musíte společně dosáhnout.

Na úrovni 1 je to 50 bodů. Položte proto cílový žeton na políčko „0/50“ počítadla bodů.
2 psy nebudete potřebovat, nechte je v krabici.

Mists C3 Token Goal.png
cílový žeton
Mists C3 Token Hound 1.png
pes s číslem 1 - Alík (v 1. úrovni se nepoužije)
Mists C3 Token Hound 2.png
pes s číslem 2 - Azor (v 1. úrovni se nepoužije)
Mists C3 Setup Scoreboard Level 1.png
Jako počítací figurka se použije strážní družiník v nepoužité barvě. Umístí se na políčko „0/50“ počítadla bodů spolu s cílovým žetonem.
 
Mists C3 Setup Level Sumary.png
Deska úrovní zobrazující jak připravit úroveň 1.

Posledním krokem je příprava figurek. Trochu se vzhledem liší od figurek ze základní hry a říkáme jim strážní. Je jich celkem 30, po 5 v barvách červená, zelená, modrá, žlutá, černá a růžová.

Figure Guards C3.png
strážní družiníci

Každý hráč si vezme 5 figurek ve zvolené barvě – ty budou tvořit jeho zásobu. Jednu figurku nepoužité barvy postavte na políčko „0/50“ počítadla bodů. Bude zaznamenávat vaše společné body. Ostatní figurky vraťte do krabice.

Změny pro hru ve dvou a sólo hru:

Při hře ve dvou dejte každému hráči 6 figurek ve dvou různých barvách (3 v každé barvě).
V sólo hře si vezměte 12 figurek ve 4 různých barvách (3 v každé barvě). Poté jednu figurku nepoužité barvy postavte na políčko „0/50“ počítadla bodů. [2]

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Jak máme připravit hru ve dvou a sólo hru?

Odpověď: Při hře ve dvou hraje každý z vás se 6 figurkami ve dvou barvách (3 v každé barvě). Na počítadlo bodů umístíte 1 figurku nepoužité barvy.
V sólo hře hrajete s 12 figurkami ve 4 barvách (3 v každé barvě). Na počítadlo bodů umístíte 1 figurku nepoužité barvy.

Příklad hry ve dvou: Hráč 1 si vezme 3 žluté a 3 zelené figurky. Hráč 2 si vezme 3 růžové a 3 modré figurky. Poté vezmou 1 černou figurku a umístí ji na počítadlo bodů jako svou počítací figurku. Zbytek figurek vrátí do krabice. (FAQ.MoC.0006)

Vytvořte obecný bank 15 figurek duchů a 3 z nich postavte na symboly duchů na startovní destičce.

Mists C3 Figure Ghosts.png
obecný bank duchů
Mists C3 Symbol Ghost.png
symbol ducha v mlze
Mists C3 Setup Ghosts.png
Umístění duchů na startovní kartičku.

Cíl hry

V průběhu hry se budete střídat na tahu, budete vykládat kartičky krajiny a přikládat je k postupně se rozšiřujícímu hernímu plánu. Na herní plán budete umísťovat svoje figurky a společně získávat body. Ovšem neustále se budou zjevovat noví duchové a vaším úkolem bude je uchlácholit. Na každé úrovni budete muset společně získat předepsaný počet bodů. Pokud však počet duchů ve hře vzroste nad únosnou mez nebo vám vyprší čas (nebudete moci přiložit další kartičku), společně prohrajete! Každou kartičku ukažte spoluhráčům a společně určete, kam ji přiložíte. Zejména na vyšších úrovních je dobrá spolupráce pro úspěch zásadní!

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Jak můžeme vyhrát hru?

Odpověď: Dosažením cílového žetonu.
Abyste vyhráli, musíte s vašim počítacím družiníkem dosáhnout cílového žetonu, který byl umístěn na určité políčko v průběhu přípravy hry. (Dized.MoC.0060)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Co může být příčinou naší prohry?

Odpověď: Nedostatek duchů nebo kartiček.
Hru prohrajete, pokud vám dojdou duchové nebo kartičky v zásobě: Když musíte, ale nemůžete umístit ducha nebo kartičku, okamžitě prohráváte hru. (Dized.MoC.0059)

Průběh hry

Nejmladší hráč může určit, kdo zahajuje hru. Ostatní po něm následují ve směru hodinových ručiček. Hráč na tahu (aktivní hráč) provede následující akce v pevně stanoveném pořadí. Po něm je na řadě hráč po levici atd. Nejprve uvádíme přehled všech akcí, jejich podrobný popis následuje dále.

1. Přiložení kartičky

Mists C3 Gameplay Place Land Tile.png

Aktivní hráč musí otočit 1 kartičku z libovolné hromádky a přiložit ji k hernímu plánu tak, aby alespoň jednou hranou navazovala na dříve přiložené kartičky. [3]

2. Nasazení duchů a umístění figurky

Mists C3 Gameplay Place Meeple.png

Je-li na právě přiložené kartičce mlha, musíte se vypořádat s duchy (podrobnosti viz níže). Poté může aktivní hráč na právě přiloženou kartičku umístit jednu figurku ze své zásoby.

3. Vyhodnocení

Mists C3 Gameplay Score Points.png

Poté je třeba hned zaznamenat body za všechna právě uzavřená území.

Změny pro hru ve dvou a sólo hru: Ve variantě pro hru ve dvou si hráč může v každém tahu vybrat libovolnou ze svých 2 barev. V sólo hře si hráč může v každém tahu vybrat libovolnou ze svých 4 barev. [4]

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kdo je první hráč?

Odpověď: Vy.
Ten, kdo čte tuto otázku, je začínajícím hráčem. (Dized.MoC.0057)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu ve svém tahu odmítnout tažení nebo přiložení 1 kartičky krajiny?

Odpověď: Ne.
V každém svém tahu si musíte dobrat a umístit přesně 1 kartičku krajiny. (Dized.MoC.0056)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu ukázat taženou kartičku (který jsem táhl ale ještě nepřiložil) ostatním hráčům?

Odpověď: Ano.
Hráči by si měli navzájem ukazovat své kartičky a jako tým se rozhodnout, kam je přiloží. (Dized.MoC.0058)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Musí se nově přiložené kartička dotýkat jiné kartičky ortogonálně (a ne diagonálně)?

Odpověď: Ano.
Když přikládáte novou kartičku krajiny, musíte ji umístit tak, aby se jednou svou dranou dotýkal alespoň 1 jiné kartičky (ortogonálně). Nestačí, aby se kartička dotýkala jiné kartičky rohem (diagonálně). (Dized.MoC.0052)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Musím se na právě přiloženou kartičku krajiny umístit družiník?

Odpověď: Ne.
Po položení kartičku krajiny můžete na tuto kartičku VOLITELNĚ umístit 1 družiníka ze své zásoby. (Dized.MoC.0055)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu umístit družiníka na kartičku krajiny, která byla umístěna v dřívějším tahu?

Odpověď: Ne.
Svého družiníka můžete umístit pouze na kartičku, kterou jste přiložily ve svém tahu. (Dized.MoC.0054)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu v jednom tahu umístit více družiníků?

Odpověď: Ne.
Ve svém tahu můžete umístit pouze 1 družiníka. (Dized.MoC.0053)

Cesta

1. Přiložení kartičky

Kartičku přiložte k hernímu plánu tak, aby alespoň jednou stranou navazovala na nějakou kartičku již na stole ležící. Přiložit kartičku pouze rohem není dovoleno. Území (tj. cesty, města a louky) na dotýkajících se stranách kartiček na sebe musejí navazovat. Dotýká-li se nově přiložená kartička více kartiček přiložených dříve, musejí území navazovat na všech místech dotyku. Navazování mlhy viz dále.

Příklad 1a: Toto je právě otočená kartička a byla přiložena tak, že cesta navazuje a obě louky se rozšířily.
2. Umístění figurky

Po přiložení kartičky je možno na ni umístit figurku. Figurku lze umístit na libovolnou část cesty vycházející z křižovatky uprostřed (zde se nabízejí 3 možnosti). Na téže cestě na dříve přiložených kartičkách však nesmí stát žádná jiná figurka, ani vlastní. Umístění figurky není povinné. Dokud není cesta uzavřena, k žádnému započítání bodů (akce č. 3, viz podrobně dále) nedojde a na řadě je další hráč.

Příklad 1b: Na právě přiloženou kartičku smí červený hráč umístit svoji figurku na tento úsek cesty, protože není dosud nikým obsazena.

Další hráč ve svém tahu otočí označenou kartičku (viz obr.) a přiloží ji dle obrázku. Na dlouhé obchodní cestě už vpravo figurka stojí, takže sem svoji figurku modrý umístit nemůže, ale mohl by ji umístit na kterýkoli z obou zbylých úseků cesty nově přiložené kartičky (i na cestu v mlze, viz dále). Rozhodne se umístit ji na cestu směřující dolů. Figurku lze umístit i na území, které bylo přiložením kartičky právě uzavřeno. Kdyby nestála vpravo figurka červeného hráče, mohl by modrý svou figurku na tuto uzavřenou cestu umístit.

Příklad 1c: Cesta vpravo je obsazena, proto se modrý rozhodne umístit svoji figurku na cestu směřující dolů.
Změny pro hru ve dvou a sólo hru: V každém tahu můžete umístit figurku v libovolné barvě. [5]
3. Vyhodnocení cesty [6]

Jakmile je obsazená cesta z obou stran uzavřena, dojde k jejímu vyhodnocení. Cesta je uzavřena křižovatkou, částí města, vesnicí nebo vytvořením uzavřené smyčky.

Příklad 1d: Modrý hráč ve svém tahu uzavřel cestu obsazenou červenou figurkou. Cesta vede po 3 kartičkách, získáte tedy 3 body.

Každá kartička, po níž cesta vede, znamená zisk 1 bodu, přičemž je jedno, kdo cestu uzavřel.

Získané body zaznamenáte posunem figurky na počítadle. V případě této cesty to znamená posun o 3 políčka vpřed. Figurku z vyhodnocené cesty si vezme hráč zpět do své zásoby. Ve svém tahu je možné přiložit kartičku tak, že se určité území uzavře, umístit na ně figurku, získat za toto území body a figurku si rovnou zase vzít do své zásoby.

Pozice cílového žetonu na počítadle udává, kolik bodů ještě musíte získat, abyste vyhráli.

Příklad 1e:Červený započítá 3 body, které jste získali na počítadle bodů.
Příklad 1f: Vezměte si družiníka, který vám právě přinesl 3 body, a vraťte ho do zásoby. Modrý družiník zůstává na hrací ploše, protože se na hodnocení nepodílel - je na jiném prvku. Tato cesta ještě není dokončena, body z ní tedy ještě nelze získat.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu umístit svého družiníka na cestu, která je již obsazena jiným družiníkem?

Odpověď: Ne.
Svého družiníka můžete umístit pouze na neobsazenou cestu. (Dized.MoC.0051)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může jiný hráč dokončit cestu, na které je můj družiník, a spustit vyhodnocení?

Odpověď: Ano.
Jakmile je cesta dokončena, okamžitě proběhne její vyhodnocení. Nezáleží na tom, který hráč je právě na tahu. (Dized.MoC.0050)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik bodů poskytuje dokončená cesta?

Odpověď: 1 bod za kartičku.
Každá kartička, na které se nachází dokončená cesta, má hodnotu 1 bodu. (Dized.MoC.0049)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu si vzít z nedokončené cesty svého družiníka zpět do své zásoby?

Odpověď: Ne.
Vaši družiníci se vrátí do vaší zásoby pouze, pokud dokončíte cestu, na které je družiník umístěn. (Dized.MoC.0047)

Tak to by byly nejdůležitější principy. Podívejme se i na ostatní území.

Město

1. Přiložení kartičky

Jako v každém tahu, otočenou kartičku je třeba nejprve přiložit k hernímu plánu, všechna území musejí navazovat. Město musí navazovat na město.

Příklad: Kartička zobrazující město.
2. Umístění figurky

Rovněž u města je třeba zkontrolovat, zda již není obsazeno jinou figurkou (i vlastní). Zde tomu tak není, tedy může umístit svou figurku podle obrázku.

Příklad 2a: Červený přiložil kartičku tak, že rozšířil město. Toto město není nikým obsazeno, může sem tedy umístit svoji figurku.
3. Vyhodnocení města

V některém z dalších tahů přiloží červený hráč zvýrazněnou kartičku. Tím město uzavře. Je-li město zcela ohraničeno hradbami a nejsou v něm žádné mezery, je uzavřeno. nyní započte získané body.

Za každou kartičku, na níž leží dané město, získáte po 2 bodech (pozor, ne za každou část města, což může hrát roli v případě, že se na jedné kartičce nacházejí dvě části téhož města). Každý erb vyznačený ve městě přináší navíc další 2 body. Podobně jako u cest nehraje roli, který hráč město uzavřel.

Příklad 2b: Za toto uzavřené město získáte 8 bodů. 6 za tři kartičky plus 2 za erb. Stejně jako při jiném hodnocení posuňte počítací figurku na počítadle bodů o určený počet políček dopředu. [7] Svou figurku si poté červený vezme z herního plánu zpět do zásoby.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu svého družiníka umístit do města, které je již obsazeno jiným družiníkem?

Odpověď: Ne.
Svého družiníka můžete umístit pouze do neobsazeného města. (Dized.MoC.0051)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může jiný hráč dokončit město, ve kterém se nachází můj družiník, a spustit tak vyhodnocení?

Odpověď: Ano.
Jakmile je město dokončeno, okamžitě se proběhne jeho vyhodnocení. Nezáleží na tom, který hráč je právě na tahu. (Dized.MoC.0050)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik bodů získáme za dokončené město?

Odpověď: 2 body za kartičku.
Každá kartička, na které se nachází hotové město, má hodnotu 2 bodů. (Dized.MoC.0048)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu si vzít z nedokončeného města svého družiníka zpět do své zásoby?

Odpověď: Ne.
Vaši družiníci se vrátí do vaší zásoby pouze, pokud město na které je družiník umístěn, dokončíte. (Dized.MoC.0047)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik bodů dostaneme za erb v dokončeném městě?

Odpověď: 2.
Každý erb v dokončeném městě má hodnotu 2 bodů. (Dized.MoC.0046)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu získat body za erby, aniž bych dokončil město?

Odpověď: Ne.
Erby přidávají body pouze pokud dokončíte město, ve kterém se nacházejí. (Dized.MoC.0045)

Mlha a duchové

1a. Přiložení kartičky

Mlha vždy halí louku či cestu, nikdy město.

Při přiložení kartičky musí okraj s mlhou navazovat na louku, případně cestu, ne na město, ale mlha na mlhu navazovat nemusí. Je tedy možné přiložit okraj s cestou s mlhou k cestě bez mlhy a louku s mlhou k louce bez mlhy a naopak.

Příklad: Červený otočil tuto kartičku. Na obrázku je vyznačeno, kam například je možné ji přiložit a kam ne (jsou však i další možnosti). Společně se rozhodnete ji přiložit dle obrázku, mlha nebude navazovat na mlhu.
1b. Uzavření mlhy

Po přiložení kartičky zkontrolujte, zda se podařilo někde mlhu uzavřít. Mlha se uzavírá podobně jako město - je ohraničená okrajem a nejsou v ní žádné mezery.

Pokud však někde navazuje mlha na louku bez mlhy (či cesta s mlhou na cestu bez mlhy), už nikdy do konce hry se tuto mlhu nemůže podařit uzavřít.

Z uzavřené mlhy odstraňte všechny figurky duchů a vraťte je do banku. Jak se na herní plán dostanou, vysvětlujeme v následujícím odstavci.

Příklad: Tuto mlhu už nebude možné uzavřít.
Příklad: Přiložením této kartičky došlo k uzavření mlhy a 3 duchové jsou uchlácholeni – figurky se vracejí do banku.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud umístíme kartičku, která dokončí oblast mlhy, musíme nejprve umístit duchy a poté je ihned odstranit?

Odpověď: Pokud dokončíte mlhu, nemusíte umisťovat duchy, pouze všechny duchy odeberete. [8] (11/2022)

2a. Vynoření duchů

Pokud se nepodařilo mlhu na právě přiložené kartičce uzavřít, postavte na každý symbol ducha na ní po 1 figurce ducha z banku.

Pokud ovšem mlha na právě přiložené kartičce rozšiřuje mlhu na herním plánu, postavte na novou kartičku o 1 figurku ducha méně! Je-li tedy na přikládané kartičce jen 1 symbol ducha, nemusíte v případě rozšíření již existující mlhy na kartičku postavit žádnou figurku ducha.

Příklad: Nejprve je k hernímu plánu přiložena kartička 1. Jsou na ní 2 symboly duchů a mlha nikde nenavazovala, proto na ni byly postaveny 2 figurky duchů. Po přiložení kartičky 2 s pouze jedním symbolem ducha mlha navazuje, proto na tuto kartičku není potřeba přidávat žádnou figurku ducha.

Bank duchů
Pokud dojde bank duchů, takže není možné na právě přiloženou kartičku postavit jejich náležitý počet, prohráli jste! Ve hře je přesně 15 figurek duchů. Pokud některou ztratíte, použijte vhodnou náhradu.

Příklad: Bank duchů
2b. Umístění figurky

Na samotnou mlhu není nikdy možné umístit figurku. Na území v mlze (cestu) i území bez mlhy na právě přiložené kartičce (cestu, město, v dalších úrovních i do zámku) však ano podle běžných pravidel. [9]

Příklad: Platné umístěn figurky na kartičku.
3. Vyhodnocení uzavřeného území – získání bodů, nebo chlácholení duchů

Jak bylo uvedeno, uzavřením mlhy nelze získat žádné body (jen tím uchlácholíte příslušné duchy). Ovšem přiložením kartičky s mlhou je možné uzavřít nějaké území a vyhodnotit ho.

Kdykoli vyhodnocujete kterékoli uzavřené území, s mlhou nebo bez mlhy, vždy si příslušný hráč bere svou figurku (či figurky, viz dále) z uzavřeného území do své zásoby, ale máte vždy dvě možnosti:

 • Buď si započítáte body jako obvykle dle popisu výše,
 • NEBO odstraníte až 3 duchy z jedné libovolné kartičky herního plánu a vrátíte je do banku.

Pokud přiložením kartičky dojde k uzavření více území než jednoho, určí aktivní hráč u každého vyhodnocení zvlášť, kterou možnost zvolí.

Příklad: Přiložením kartičky vlevo dojde k uzavření cesty s figurkou. Figurku si hráč vezme zpět do své zásoby, ale místo zisku 4 bodů zvolí odstranění 3 duchů z horní kartičky.

Nezapomeňte: Startovní destička se počítá jako 4 kartičky. [10]

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Počítá se startovní destička jako 1?

Odpověď: Ne.
Počáteční destička představuje 4 kartičky běžné velikosti. Pokud tedy upustíte od bodování a místo toho odstraníte duchy. musíte si vybrat 1 čtvrť (kámen běžné velikosti), ze které duchy odstraníte. (FAQ.MoC.0001)

Příklad: Počáteční destička se počítá jako 4 běžné kartičky.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud přeskočíme bodování, abychom odebraly duchy, a vybereme startovní destičku. Můžeme odstranit všechny duchy z celé startovní destičky?

Odpověď: Ne.
Pokud se rozhodnete odebrat duchy z kartičky krajiny (místo hodnocení), můžete si vybrat libovolnou kartičku, z počáteční destičky je také možná odebrat duchy. Touto jedinou akcí však nemůžete odebrat duchy z celé startovní destičky. [11] (Dized.MoC.0002)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu přiložit kartičku tak, aby se hrana s mlhou a cestou nebo samotná mlha dotýkaly běžné cesty nebo louky?

Odpověď: Ano.
Při přikládání kartičky ji musíte položit tak, aby cesta navazovala na cestu a louka na louku, zatímco mlha se při posuzování omezení umístění kartičky ignoruje. (Dized.MoC.0044)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme dokončit mlhu, pokud se některá její strana dotýká běžné louky nebo cesty?

Odpověď: Ne.
Jakmile je jedna strana vedle louky nebo cesty bez mlhy, nemůže být mlha nikdy dokončena. Abyste mlhu dokončili, musíte ji zcela obklopit okraji mlhy - stejně jako město. (Dized.MoC.0043)

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Jak odebereme duchy z hrací plochy?

Odpověď: Podle toho v jaké úrovni - je několik možností (podrobnosti o úrovni 2 a vyšší viz níže):

 • Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Úrovň 1-6: Uzavření mlhy.
  Pokud uzavřete mlhu, okamžitě odstraňte všechny figurky duchů z přidružené mlhy a vraťte je do banku. (Dized.MoC.0042)
 • Úroveň 1-6: Vyhodnocení uzavřeného území – získání bodů, nebo chlácholení duchů.
 • Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Úroveň 2-4: Umístění 4 kartiček kolem hřbitova.
  Jakmile se ke všem 4 hranám kartičky se hřbitovem (vlevo, vpravo, nahoře, dole) umístí kartičky, odstraňte ze hřbitova všechny figurky duchů a pohřběte jednoho strážného. (Dized.MoC.0027)
 • Úroveň 3-6: Umístěte na hrací plochu vedle strážného psa, tak aby byl v blízkosti duchů a použijte ho k jejich odstranění.


 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Musím umístit ducha, pokud rozšířím mlhu o kartičku, na které je zobrazen pouze 1 duch?

Odpověď: Ne.
Pokud při přikládání kartičky rozšíříte alespoň jednu mlhu (tj. alespoň jedna strana právě přiložené kartičky přiléhá k mlze, která již je na hracím plánu), umístíte na kartičku o jednoho ducha méně. Pokud je na kartičce pouze jeden duch, pak se neumísťují žádní duchové. (Dized.MoC.0041)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu umístit figurku na cestu pokrytou mlhou?

Odpověď: Ano.
Figurku můžete umístit na cestu, i pokud je cesta zahalena mlhou. V této verzi nemohou být figurky sedláky, není tedy možné umístit figurku na louku (bez ohledu na to, zda je louka pokryta mlhou, či nikoli). (FAQ.MoC.0002)

Mists C3 FAQ Example 02.png
Příklad: Figurka může být umístěna na cestu s mlhou, ale ne na louku, ať už je v mlze, či nikoli.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu umístit družiníka na mlhu?

Odpověď: Přímo ne.
Nikdy nemůžete družiníka umístit přímo na mlhu. Můžete ho však v rámci kartičky umístit na cestu nebo město, jako obvykle (nebo v pozdějších úrovních na zámek). (Dized.MoC.0040)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu vyhodnotit mlhu?

Odpověď: Ne.
Mlhu sice můžete dokončit, ale nikdy nespustí hodnocení (místo toho odstraníte duchy). Přiložením kartičky s mlhou však můžete dokončit cesty nebo města, ty se obvyklým způsobem vyhodnotí. (Dized.MoC.0039)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik duchů můžeme odstranit z kartičky, když přeskočíme hodnocení?

Odpověď: Až 3.
Můžete odstranit až 3 duchy z přesně 1 vybrané kartičky. (Dized.MoC.0038)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme odstranit duchy z více kartiček, když přeskočíme hodnocení?

Odpověď: Ne.
Pokud umístěním kartičky dokončíte území za které nechcete získat boby, můžete odstranit až 3 duchy z přesně 1 libovolné kartičky. (Dized.MoC.0037)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud přiložením kartičky dokončíme více cest nebo měst, můžeme si pro každé takovéto území vybrat, zda jej vyhodnotíme nebo odstraníme duchy?

Odpověď: Ano.
Pokud jedna kartička vyvolá více než jednou hodnocení, rozhodne hráč na tahu, co se stane s každým jednotlivým hodnocením. (Dized.MoC.0036)

Vyhodnocení území s figurkami více barev

Během hry můžete výhodně spolupracovat, abyste získali výrazně více bodů tak, že uzavřete území (cestu nebo město) tak, aby byly obsazené figurkami více barev. Jde to nepřímo důmyslným přikládáním kartiček. Ukážeme si to na příkladu cesty.

[[File:
Mists_C3_Connection_Example_01.png||link=]]
Příklad 1a: Červený by mohl přiložit tuto kartičku tak, že by uzavřel cestu obsazenou žlutou figurkou. Tím byste získali 3 body. Rozhodne se ji raději přiložit tak, že cesty zatím nenavazují, takže na ni může postavit svou figurku.
Mists C3 Connection Example 02.png
Příklad 1b: V dalším tahu přiloží červený kartičku tak, že obě cesty spojí a uzavře. Na cestě stojí červená a žlutá figurka. Za každou z těchto figurek získáte 4 body, celkem tedy 8!

Na více figurek téže barvy ve vyhodnocovaném území se nebere ohled, žádnou výhodu vám nepřinesou. Více bodů získáte pouze za figurky různých barev. Za figurku každé barvy vždy získáte plný počet bodů.
Při uzavření města se postupuje stejně.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Získáme více bodů, pokud na dokončené cestě nebo ve městě máme více družiníků stejné barvy?

Odpověď: Ne.
Nezáleží na tom, zda je na dokončené cestě nebo ve městě více družiníků stejné barvy - další body získáte pouze za to, že na cestě nebo ve městě jsou ddružiníci různých barev. (Dized.MoC.0034)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Co se stane, pokud na dokončené cestě nebo ve městě jsou družiníci různých barev?

Odpověď: Body se násobí.
Pokud dokončíte cestu nebo město a máte na tomto území družiníky několika barev, vynásobí se hodnota území počtem barev družiníků. Pokud například dokončíte cestu s 5 body, na které jsou 2 družiníci různých barev, získáte 10 bodů. (Dized.MoC.0035)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Dostanu body při společném vyhodnocení, i pokud jedna barva figurek má na hodnoceném území převahu? [V různých barvách může být různý počet figurek - převaha neplatí].

Odpověď: Ano.
Na rozdíl od originální základní hry nezáleží v této hře na tom, kolik figurek jedné barvy se nachází v jednom území. Místo toho získá body každá barva, která je v daném území umístěna. (FAQ.MoC.0005)

Mists C3 FAQ Example 04.png
Příklad: Každý hráč získá 6 bodů za cestu, celkem tedy 12.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Musíme mít na cestě nebo ve městě stejný počet družiníků v různých barvách, aby proběhlo společné hodnocení? [Stejný počet družiníků v různých barvách] [A co když se počty liší? - Platí početní převaha]

Odpověď: Ne. V této hře neexistuje žádná převaha. Počítá se pouze kolik různých barev je přítomno v hodnoceném území. Například dokončíte cestu, která vede přes 5 kartiček a jsou na ni 2 modré figurky a 1 červená. V tomto případě získáte celkem 10 bodů - 5 za modrou a 5 za červenou. [12] (Dized.MoC.0004)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Znásobuje společné hodnocení hodnotu erbů v dokončeném městě?

Odpověď: Ano. Společné bodování násobí na celou hodnotu dokončeného města, včetně erbů. Pokud se tedy do společného hodnocení zapojí 2 hráči, bude mít každý erb hodnotu 4 bodů místo 2. (Dized.MoC.0001)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu se rozhodnout odstranit duchy místo odebrání bodů z jedné barvy ve společném hodnocení?

Odpověď: Ne.
Společný bodový zisk se počítá jako 1 bodový zisk. Takže volba odstranění duchů znamená nezískání žádného bodu. (FAQ.MoC.0004)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud spustíme společné hodnocení a místo započítání bodů se rozhodneme odstranit duchy, přeskočí se celé hodnocení (všech hráčů zapojených do společného hodnocení)?

Odpověď: Ano. Pokud se rozhodnete místo hodnocení odstranit duchy, musíte celé hodnocení vynechat. Pokud se tedy na společném hodnocení podílejí 2 hráči, nemůžete přeskočit hodnocení jednoho hráče (abyste odstranili duchy) a poté započítat body druhého hráče. [13] (Dized.MoC.0003)

Konec hry

V této hře vždy hrajete všichni společně - společně vyhrajete, nebo společně prohrajete. Nekoná se žádné závěrečné vyhodnocení.

VÍTĚZSTVÍ

Vyhrajete, pokud dosáhnete předepsaného počtu bodů – figurka na počítadle dosáhne políčka s cílovým žetonem (na úrovni 1 je to 50 bodů). Gratulujeme, můžete postoupit na další úroveň!

PROHRA

1. K hernímu plánu už není možné přiložit žádnou další kartičku.
Prohráli jste, zkuste tuto úroveň znovu.
      2. Máte na herní plán postavit figurku ducha, ale v banku už žádná není.
Prohráli jste, zkuste tuto úroveň znovu.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Vyhrajeme hru i v případě, že projdeme kolem cílového žetonu na počítadle bodů?

Odpověď: Ano.
Hru vyhrajete okamžitě, jakmile dosáhnete nebo minete cílový žetonu na počítadle bodů - nemusíte získat přesný počet bodů, který je na počítadle bodů vyznačen. (Dized.MoC.0032)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Získáváme na konci hry nějaké body (za nedokončená města a cesty)?

Odpověď: Ne.
Ve hře není žádné závěrečné vyhodnocení. Po dosažení cílových bodů hry již nelze získat žádné body, nedokončené cesty a města mají již nulovou hodnotu. (Dized.MoC.0033)

Nyní víte, jak se hraje hra na úrovni 1. Jakmile zvítězíte, pokračujte další úrovní. V dalším textu popisujeme jen novinky a změny pravidel každé další úrovně. Všechno ostatní platí beze změny dále.

Úroveň 2

Od úrovně 2 přijdou do hry nové kartičky - v rámci přípravy hry mezi ně zamíchejte i 5 kartiček se zámky a 5 kartiček s hřbitovy. Ve hře je celkově více kartiček, pro vítězství musíte dosáhnout více bodů, konkrétně 75. Cílový žeton položte na políčko „25“ - figurka ho bude muset dosáhnout dvakrát. Pro názornost můžete žeton nejprve položit šedou stranou vzhůru a až figurka oběhne celé počítadlo dokola, žeton otočte.

Mists C3 Features Example 02.png
zámek
Mists C3 Features Example 03.png
hřbitov

Zámek

1. Přiložení kartičky

Rovněž kartičku se zámkem je třeba přiložit tak, aby všechna území v místech dotyku navazovala. Zámky jsou vyznačeny vždy uprostřed kartičky, k některým vedou cesty.

Příklad: Kartička se zámkem.
2. Umístění figurky

Na zámek je rovněž možno umístit svou figurku. Postavte ji doprostřed kartičky přímo na zámek.

Příklad: Na tento zámek je možné umístit figurku.
3. Vyhodnocení zámku

Zámky se vyhodnocují, jakmile jsou zcela obklopeny sousedícími kartičkami. Za každou z těchto kartiček (vč. samotné kartičky se zámkem), na nichž je mlha, získáte 2 body. Kartičky bez mlhy vám žádné body nepřinesou. [14]

Přiložením této kartičky je zámek uzavřen. Na 6 kartičkách je mlha, získáte celkem 12 bodů, poté si vezme figurku zpět do své zásoby.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kdy se zámek vyhodnotí?

Odpověď: V okamžiku obklíčení.
Zámek získáte, jakmile je zcela obklopen dalšími kartičkami krajiny. (Dized.MoC.0029)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik bodů můžeme získat za zámek?

Odpověď: 2 za každou kartičku s mlhou.
Pokud zámek zcela obklopíte kartičkami, získáte 2 body za každou okolní kartičku s mlhou (včetně samotné destičky se zámkem). (Dized.MoC.0031)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Když hodnotíme zámek, přidá také 2 body jeho vlastní kartička?

Odpověď: Ano.
Pokud hodnotíte zámek, získáte 2 body za každou okolní kartičku s mlhou, včetně samotné kartičky se zámkem. (Dized.MoC.0030)

Hřbitov

1a. Přiložení kartičky

Kartičku přiložte dle obvyklých pravidel. Hřbitov je vyznačen vždy uprostřed, k některým vede cesta.

Příklad: Kartička se hřbitovem.
1b. Pohřbení strážného

Jakmile je hřbitov uzavřen, tj. obklopen ortogonálně (svisle a vodorovně) sousedícími 4 kartičkami, musíte hned pohřbít jednoho strážného - vezměte jednu libovolnou figurku z herního plánu a položte ji na právě uzavřený hřbitov. Zůstane tam ležet až do konce hry.

Poté odstraňte všechny duchy z tohoto hřbitova (jak se tam dostanou, se dozvíte v dalším odstavci) a vraťte je do banku.

Speciální případy:

 • Není-li na herním plánu ani jedna figurka žádného hráče, vezměte ji z osobní zásoby libovolného hráče.
 • Pokud se u pohřbené figurky nacházel pes, je vrácen - bez vyhodnocení - zpět do krabice. [15] [16]
Příklad: V některém z předchozích tahů červený přiložil kartičku s hřbitovem a nyní přiloží vyznačenou kartičku, kterou hřbitov uzavře. Společně rozhodnete, že pohřbíte strážného žlutého hráče. Ten bude mít po zbytek hry k dispozici o jednu figurku méně. Zato se vám podařilo uchlácholit 1 ducha z právě uzavřeného hřbitova.
2a. Vynoření duchů

Kdykoli musíte umístit na herní plán na úsek mlhy alespoň 1 ducha, musíte také umístit 1 ducha na jeden libovolný dosud neuzavřený hřbitov. Hřbitov není dokončen, dokud je alespoň 1 z jeho 4 stran stále otevřená. [17]

Pokud je neuzavřených hřbitovů více, můžete se jako tým rozhodnout, kam přidáte dalšího ducha. [18] Není-li žádný neuzavřený hřbitov ve hře, máte štěstí - dodatečného ducha nasadit nemusíte.

Příklad: Červený přiloží kartičku s mlhou a 2 symboly duchů tak, že mlha není uzavřená, takže na ni musí postavit 2 figurky duchů z banku. Protože je ve hře neuzavřený hřbitov, nasadí také 1 dodatečného ducha na tento hřbitov. Poté umístí svou figurku na část města na právě přiložené kartičce.

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Pokud přiložíme kartičku, která dokončí mlhu, přidávají na otevřený hřbitov nějací duchové?

Odpověď: Žádný duch není umístěn a žádný duch nemusí být umístěn ani na otevřený hřbitov. Pořadí tah je následující:
1a. Přiložíte kartičku, která dokončí mlhu.
1b. Odstraňte všechny duchy z dokončené mlhy.
2a. Protože je mlha hotová, nepřidáváte do ní žádného ducha a tedy ani na žádný otevřený hřbitov.
2b. Pokud je to možné a žádoucí, umístěte družiníka jako obvykle.
3. Vyhodnoťte všechny dokončená území nebo odstraňte duchy.
(11/2022)

2b. Umístění figurky

Na hřbitov se nikdy neumísťuje figurka hráče jinak než při pohřbení strážného dle popisu výše. Na ostatní území (cesty a města) na kartičce s hřbitovem však lze figurku umístit podle všech obvyklých pravidel.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Když máme přidat ducha na hřbitov a máme více otevřených hřbitovů, kolik duchů přidáme?

Odpověď: 1.
Pokud musíte přidat ducha a je více otevřených hřbitovů, stále přidáváte pouze 1 ducha a jako tým se rozhodnete, kam jej přidáte. (Dized.MoC.0025)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Musí být kartička se hřbitovem zcela obklopena 8 kartičkami, aby se spustilo pohřbívání družiníka? [od 2. do 4. úrovně].

Odpověď: Ne, pouze 4.
Jakmile se na všech 4 stranách hřbitova (vlevo, vpravo, nahoře, dole) objeví kartičky, musíte na hřbitově pohřbít družiníka. (Dized.MoC.0028)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Co se stane, když musíme pohřbít družiníka, ale na hrací ploše žádní nejsou?

Odpověď: Vezmete ho ze své zásoby.
Pokud musíte pohřbít družiníka, ale na hrací ploše žádného nemáte, musíte místo něj použít jednoho ze své zásoby. (Dized.MoC.0026)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme místo započítání bodů odstranit duchy ze hřbitova?

Odpověď: Ano.
Místo započítání bodů můžete odstranit až 3 duchy z přesně 1 kartičky dle vlastního výběru. Může to být i hřbitov. (FAQ.MoC.0003)

Mists C3 FAQ Example 03.png
Příklad: Hráči mohou z tohoto hřbitova odstranit 3 duchy místo toho, aby si započítaly body za dokončené území.

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Jak odstraníme duchy ze hřbitova ve 2. úrovni?

Odpověď: Je několik možností:

 • Místo získání bodů se rozhodněte odstranit duchy.
 • Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Přiložíte kolem hřbitova 4 kartičky.
  Jakmile jsou na všech 4 hranách kartičky se hřbitovem (vlevo, vpravo, nahoře, dole) přiloženy kartičky, odstraníte z tohoto hřbitova všechny duchy (a pohřbíte jednoho družiníka). (Dized.MoC.0027)


Úroveň 3

Zamíchejte všech 60 kartiček a rozdělte je na 3 hromádky po 20 kartičkách.

Budou sloužit jako časomíra, do kdy musíte získat předepsaný počet bodů. Všichni musíte dobírat a přikládat kartičky z první hromádky, poté z druhé, nakonec z třetí. Budete také potřebovat oba psy.

Mists C3 Token Hound 1.png
Psa s číslem 1 - Alík
Mists C3 Token Hound 2.png
Psa s číslem 2 - Azor

Psa s číslem 1 - Alíka položte na políčko „15“ počítadla - než zcela vyčerpáte první hromádku kartiček, musíte dosáhnout alespoň 15 bodů.

Psa s číslem 2 - Azora položte na políčko „0/50“ počítadla - než zcela vyčerpáte druhou hromádku kartiček, musíte dosáhnout alespoň 50 bodů.

Do konce hry musíte dosáhnout 100 bodů, takže cílový žeton položte také na políčko „0/50“. [19]

Pokud některého z těchto předem stanovených požadavků na dosažení bodů nedosáhnete, prohráváte. [20]

Mists C3 Hounds Setup.png
Umístění žetonů během přípravy úrovně 3.

Psi

Oba psi označují, kolika bodů musíte dosáhnout před vyčerpáním příslušné hromádky kartiček, ale také vám pomohou s chlácholením duchů.

Mists C3 Hounds Example 01.png
Příklad 1a: Po přiložení kartičky jste při vyhodnocení uzavřených území získali 8 bodů, čímž jste dosáhli průběžného stavu 16. Protože jste předešli Alíka čekajícího na políčku 15, uspěli jste s první hromádkou! [21]

Jakmile figurka na počítadle dosáhne políčka se psem či ho překročí, položte psa k libovolné stojící (nikoli pohřbené) figurce na herním plánu.

Ze 2 libovolných kartiček obklopujících kartičku s danou figurkou (včetně samotné kartičky, kde figurka stojí, je jich tedy celkem 9) odstraňte až po 3 figurkách duchů (vraťte je do banku)!

Mists C3 Hounds Example 02.png
Příklad 1b: Červená figurka má výhodnou pozici, takže položíte Alíka k ní. Vyberete kartičku, na které stojí Alík, a odstraníte z ní 2 duchy. Jako druhou vyberete kartičku s hřbitovem a odstraníte další 3 duchy. Poslední, 4. duch však na kartičce zůstane stát.

Případné přebývající kartičky v první hromádce položte navrch druhé hromádky. Budete mít o něco více času na to, abyste dosáhli 50 bodů. Stejným způsobem využijete i Azora.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: V pravidlech je uvedeno, že při umístění psa k družiníkovi jej nelze přiřadit k pohřbenému družiníkovi. Co když na hrací ploše není žádný družiník? Nebo jen pohřbený družiník?

Odpověď: Pokud ve hře nejsou žádní družiníci nebo jsou pouze pohřbení, je pes ztracen, protože ho nelze umístit. [22] (11/2022)

3. Vyhodnocení psa

Pes zůstane na herním plánu ležet u figurky tak dlouho, dokud nebude její území vyhodnoceno. Poté vyhodnoťte i psa.

Je jedno, zda jste při vyhodnocení města započítali body, nebo chlácholili duchy. Za psa dostanete tolik bodů, kolik je právě duchů ve hře (figurek na herním plánu). Za každého ducha dostanete 1 bod.

Pozor: V případě vyhodnocení psa není možné místo zisku bodů chlácholit duchy.

Po vyhodnocení vyřaďte psa ze hry - vraťte ho do krabice. Zaslouží si pauzu na šlofíka až do další partie.

Oba psi se vyhodnocují stejně.

Příklad: Přiložením kartičky došlo k uzavření města. Po jeho vyhodnocení se vyhodnotí Alík, figurka se vrátí do zásoby příslušného hráče a Alík odkráčí do boudy (do krabice).

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Jak odstraníme duchy ze hřbitova ve 3. úrovni?

Odpověď: Je několik možností:

 • Místo získání bodů se rozhodněte odstranit duchy.
 • Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Přiložíte kolem hřbitova 4 kartičky.
  Jakmile jsou na všech 4 hranách kartičky se hřbitovem (vlevo, vpravo, nahoře, dole) přiloženy kartičky, odstraníte z tohoto hřbitova všechny duchy (a pohřbíte jednoho družiníka). (Dized.MoC.0027)
 • Umístíte psa na hrací plochu k družiníkovi v sousedství hřbitova a použijte ho k odstranění duchů.


 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může pes odstranit duchy z kartičky na které je umístěn?

Odpověď: Ano.
Poté, co umístíte psa na hrací plochu, můžete odstranit až po 3 duších ze 2 různých kartiček sousedících se psem, včetně kartičky, na které je pes umístěn. (Dized.MoC.0024)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může pes odstranit duchy ze hřbitova?

Odpověď: Ano.
Když psa umístíte, odstraníte až po 3 duších z libovolných 2 sousedních kartiček, bez ohledu na to, kde přesně se duchové na kartičkách nacházejí. (Dized.MoC.0023)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme se rozhodnout odstranit duchy z kartičky krajiny místo toho, abychom získaly body za psa?

Odpověď: Ne.
Nikdy se nemůžete rozhodnout, že se vzdáte bodů při hodnocení psa, abyste místo toho odstranili duchy. (Dized.MoC.0022)

Úroveň 4

Příprava je stejná jako na úrovni 3.

Bank duchů však bude obsahovat jen 13 duchů - 2 figurky nechte v krabici.

Kromě toho musíte před vyčerpáním jednotlivých hromádek kartiček dosáhnout více bodů. U první je to 20 (Alíka položte na políčko „20“ počítadla), u druhé 60 (Azor si lehne na políčko „10“) a celkově jich musíte získat 120 - cílový žeton položte na políčko „20“. [23]

Jinak probíhá hra stejně jako na úrovni 3. Zvýšený počet bodů je však poměrně náročnější. [24]

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Jak odstraníme duchy ze hřbitova ve 4. úrovni?

Odpověď: Je několik možností:

 • Místo získání bodů se rozhodněte odstranit duchy.
 • Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Přiložíte kolem hřbitova 4 kartičky.
  Jakmile jsou na všech 4 hranách kartičky se hřbitovem (vlevo, vpravo, nahoře, dole) přiloženy kartičky, odstraníte z tohoto hřbitova všechny duchy (a pohřbíte jednoho družiníka). (Dized.MoC.0027)
 • Umístíte psa na hrací plochu k družiníkovi v sousedství hřbitova a použijte ho k odstranění duchů.


Úroveň 5

Na této úrovni je hřbitov zakletý a jeho efekt je jiný.

Bank duchů bude opět omezen na 13 figurek - 2 figurky nechte v krabici.

Příprava je stejná jako na úrovni 3. Podobný je i počet bodů, jichž musíte dosáhnout: 15 před vyčerpáním první hromádky (položte Alíka na políčko „15“), 50 bodů před vyčerpáním druhé hromádky (Azora položte na políčko „0/50“) a celkově musíte získat 100 bodů (cílový žeton položte na políčko „0/50“). [25]

Zakletý hřbitov

1a. Přiložení kartičky

Hřbitov se přikládá jako obvykle.

1b. Pohřbení strážného

Hřbitov je uzavřen až v okamžiku, kdy je kartička obklopena sousedícími kartičkami dokola, tj. i v rozích jako při uzavření zámku (celkem jich je 8) a je do něj u pohřben 1 strážný. [26]

Pozor, zakletý hřbitov má úplně jinou funkci než hřbitov v předchozích úrovních, viz dále. [27]

2a. Vynoření duchů

Pravidla pro vynoření duchů se oproti úrovni 2 mění – kdykoli přiložíte k hernímu plánu kartičku s hřbitovem, musíte nasadit 1 figurku ducha na každou sousedící kartičku (i úhlopříčně) s mlhou, přičemž je jedno, zda je mlha uzavřená nebo není a kolik jiných duchů už na ní stojí.

2b. Umístění figurky

Na hřbitov se nikdy neumísťuje figurka hráče jinak než při pohřbení strážného dle obvyklého postupu. Na ostatní území (cesty a města) na kartičce s hřbitovem však lze figurku umístit podle všech obvyklých pravidel.

Příklad: Červený přiloží kartičku s hřbitovem. Na každou ze 3 sousedících kartiček musí umístit 1 ducha z banku, protože na všech je mlha. Nakonec postaví svou figurku na cestu na kartičce s hřbitovem.
3a. Vyhodnocení

Pokud došlo přiložením kartičky k uzavření nějakého území, vyhodnotí se jako obvykle.

3b. Zakryté kartičky

Zakletý hřbitov působí tak, že pokud je ve hře alespoň 1 neuzavřený hřbitov, musí každý hráč na konci svého tahu vzít jednu kartičku z dobírací hromádky a aniž by se na ni díval, musí ji lícem dolů přiložit k hernímu plánu, ke kartičce s libovolným neuzavřeným hřbitovem. Kartičku lícem dolů lze přiložit kamkoli, ale nepřispěje k uzavření žádného území s výjimkou hřbitova. Ostatní území navazující na kartičku lícem dolů jsou také zakletá a do konce hry je nelze uzavřít. To platí i pro zámky.

I když je ve hře více neuzavřených hřbitovů, vždy přikládáte pouze jednu kartičku lícem dolů. Můžete ji přiložit libovolně.

Příklad 1a: Hřbitov ještě není uzavřený, takže červený na konci svého tahu musí nejprve k některému neuzavřenému hřbitovu přiložit kartičku lícem dolů. Tím zablokuje žlutou figurku. Ta už do konce hry nebude moci být vyhodnocena.

Ke kartičce lícem dolů lze přiložit jinou kartičku lícem vzhůru pouze v případě, že ji zároveň přiložíte i k jiné kartičce ležící lícem vzhůru.

Kartičky přikládané lícem dolů můžete položit vedle jiných kartiček lícem dolů. [28]

Opakujeme, že hřbitov uzavírají i kartičky ležící lícem dolů a při jeho uzavření dojde k pohřbení strážného jako obvykle. Na zakletý hřbitov se však nikdy žádné figurky duchů nestavějí.

Příklad 1b: Hřbitov je konečně uzavřený a nebude tedy nadále nutné přikládat kartičky lícem dolů. Rozhodnete se pohřbít žlutého strážného.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik kartiček musíme umístit kolem zakletého hřbitova, abychom ho uzavřeli? [pro 5. a 6. úroveň]

Odpověď: Všech 8.
Abyste mohli zakletý hřbitov uzavřít, musíte ho zcela obklopit 8 kartičkami (stejně jako u zámku).

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Přidává zakletý hřbitov duchy do DOKONČENÝCH mlh, když je přiložen?

Odpověď: Ano.
Když přiložíte kartičku se zakletým hřbitovem, musíte na každou kartičku s mlhou kolem hřbitova přidat 1 ducha. Nezáleží na tom, zda je mlha uzavřená, ani na tom, zda na kartičce již nějací duchové jsou.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Mohu dokončit město nebo cestu, která vede k obrácené kartičce?

Odpověď: Ne.
Kartičky položené lícem dolů mohou být umístěny vedle jakéhokoli typu terénu (cesty, města atd.), ale kromě zakletých hřbitovů nic nedokončují. Všechny ostatní území, ke kterým kartička otočená lícem dolů přiléhá, jsou zakleté a nelze je již dokončit.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme dokončit zámek, který je obklopen kartičkami otočenými lícem dolů?

Odpověď: Ne.
Pokud je kolem zámku položena kartička lícem dolů, nelze jej již dokončit.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme se podívat na kartičky které jsou otočeny lícem dolů kvůli zakletému hřbitovu?

Odpověď: Ne.
Dokud máte otevřený hřbitov, musíte si jednou za tah vytáhnout 1 kartičku, aniž byste se na ni podívali, následně ji umístit na hrací plochu vedle jakéhokoli otevřeného hřbitova.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Kolik kartiček lícem dolů musíme v každém tahu umístit, pokud máme více otevřených hřbitovů?

Odpověď: 1.
I když je otevřeno více hřbitovů, stále taháte a přikládáte pouze 1 obrácenou kartičku. V tomto případě si můžete vybrat, ke kterému hřbitovu ji umístíte.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme přiložit kartičku krajiny tak, aby sousedila POUZE s kartičkou lícem dolů (a nesousedila s žádnou kartičkou lícem nahoru)??

Odpověď: Ne.
Nové kartičky lícem nahoru lze přikládat vedle kartiček lícem dolů pouze v případě, že mají alespoň jednu společnou hranu s jinou, lícem nahoru již umístěnou kartičkou.

Úroveň 6

Exclamation2.png

Aktualizace pravidel

Úroveň 6 HiG přeformulovalo poté, co si všimlo chyby v přípravě. [29]

Aktualizovanou verzi pravidel v němčině a angličtině najdete na CundCo:
https://cundco.de

Každý hráč postaví jednu svou figurku na políčko „0/50“ počítadla.

V závěrečné úrovni nemáte společnou počítací figurku. Místo toho nezávisle na počtu hráčů vezmete 3 figurky ve 3 barvách, které se účastní hry, a umístíte je na pole 0/50 počítadla. Nezáleží na tom které 3 barvy figurek si vyberete.

Poznámka: Ve hře 3 hráčů má každý hráč počítací figurku své barvy.

Změny pro hru ve dvou a sólo hru: V sólové hře a hře ve dvou si neberete 3 družiníky z osobních zásob, ale z krabice hry.

Bank duchů jich bude obsahovat jen 12 – 3 figurky nechte v krabici. Hromádky kartiček vytvořte jako na předchozí úrovni. Psy položte na políčka „10“ a „25“ a cílový žeton na políčko „0/50“. Ano, bude vám stačit méně bodů. Ale neradujte se předčasně, bodování probíhá jinak. Všechna ostatní pravidla včetně Zakletých hřbitovů platí jako na úrovni 5.

3. Započítání bodů

Na rozdíl od všech předchozích úrovní se započítávají body každému hráči (každé barvě) zvlášť.

Předepsaného počtu bodů a použití psů však dosáhnete teprve tehdy, až jich dosáhne každý z hráčů (resp. dosáhnete jich v každé barvě ve hře). Proto je velmi důležité, abyste body získávali všichni rovnoměrně.

Pokud získáte body za barvu, ve které nemáte figurku na počítadle, můžete se rozhodnout, kterou figurku posunete vpřed.

Poznámka: Pokud hodnotíte figurku u které je pes, posunete na počítadle stejnobarevnou figurkou.

Příklad 1a: Červený propojí kartičkou obě části města a uzavře ho. Žlutý získá 6 bodů, červený také.
Příklad 1b: Vaši počítací družiníci mají barvy žlutá, zelená a růžová. Můžete si tak vybrat, která barva si vezme body (udělené červenou). Rozhodnete se pro zelenou. Posunete žlutého a zeleného počítací družiníky o 6 políček dopředu.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Je úroveň 6 nemožná?

Odpověď: Ano a Ne.
Bohužel jsme udělali chybu v přípravě 6. úrovně. Výsledkem je, že 6. úroveň je příliš obtížná pro 2, 4 a 5 hráčů a v sólo hře. Za to se omlouváme! Díky změnám, které jsme v pravidlech 6. úrovně zavedli, byste měli mít spravedlivou šanci. (FAQ.MoC.0007)

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Úroveň 6: Která barva získá body, pokud hodnotíme psa?

Odpověď: Psa vyhodnotíte ihned poté, co vyhodnotíte družiníka, u kterého byl pes přidán. Barva družiníka udává, která barva získá body za psa. [30] (FAQ.MoC.0007)

Mists C3 FAQ Example 05.png
Příklad: Dokončíte město. Po jeho vyhodnocení získáte Alíka. Posunete červeného počítacího družiníka dopředu.

Shrnutí

V této části uvádíme shrnutí pravidel všech 6 úrovní hry (Mists C3 Summary Numbers 1-6.png) a přehled všech možných akcí. Udává i časovou posloupnost jednotlivých kroků, ale tyto kroky se vzájemně nepodmiňují. Je tedy možné provést krok 3b, aniž by mu předcházel krok 3a. Jde jen o velmi stručný přehled, který nemůže nahradit podrobné nastudování pravidel. [31]

1a. Přiložení kartičky
 • Platí všechna obvyklá pravidla hry Carcassonne. Na mlhu se při přikládání kartiček nebere ohled.
 • Mists C3 Summary Numbers 3+.png Smíte přikládat kartičky jen z příslušné hromádky.
1b. Uzavření mlhy
 • Z uzavřené mlhy odstraňte všechny figurky duchů a vraťte je do banku.
1c. Pohřbení strážného
 • Mists C3 Summary Numbers 2+.png Jakmile je hřbitov uzavřen, musíte hned pohřbít jednoho strážného.
 • Mists C3 Summary Numbers 2-4.png Hřbitov je uzavřen, jakmile je obklopen ortogonálně (svisle a vodorovně) sousedícími 4 kartičkami. Poté odstraňte všechny duchy z tohoto hřbitova a vraťte je do banku.
 • Mists C3 Summary Numbers 5-6.png Hřbitov je uzavřen, jakmile je obklopen 8 sousedícími kartičkami.
2a. Vynoření duchů
 • Není-li mlha uzavřená, postavte na každý symbol ducha na ní po 1 figurce ducha. Pokud mlha na právě přiložené kartičce rozšiřuje mlhu na herním plánu, postavte na novou kartičku o 1 figurku ducha méně.
 • Mists C3 Summary Numbers 2-4.png Kdykoli musíte umístit na herní plán na úsek mlhy alespoň 1 ducha, musíte navíc nasadit 1 ducha na jeden libovolný dosud neuzavřený hřbitov.
 • Mists C3 Summary Numbers 5-6.png Po přiložení hřbitova musíte nasadit 1 figurku ducha na každou sousedící kartičku s mlhou.
2b. Umístění figurky
 • Na právě přiloženou kartičku můžete umístit figurku. Figurku lze umístit na cestu, město nebo zámek (od úrovně 2 a vyšší).
3a. Vyhodnocení
 • Cesty, města a zámky je třeba hned po uzavření vyhodnotit. Můžete získat body, nebo z 1 libovolné kartičky odstranit až 3 duchy.
 • Je-li na uzavřeném území více figurek, za každou figurku rozdílné barvy získáte vždy plný počet bodů.
 • Mists C3 Summary Numbers 6.png Body získává každá barva zvlášť. Požadované mezní hodnoty dosáhnete teprve tehdy, až jí dosáhne každá barva ve hře.
3b. Psi
 • Mists C3 Summary Numbers 3+.png Dosáhne-li figurka na počítadle políčko s psem nebo ho překročí, začněte dobírat kartičky z následující hromádky a psa postavte k libovolné figurce strážného stojící na herním plánu. Z až 2 okolních kartiček (tj. sousedících a ze samotné kartičky se psem) můžete odstranit až po 3 figurkách duchů.
3c. Zakletý hřbitov
 • Mists C3 Summary Numbers 5-6.png Na konci svého tahu musíte přiložit kartičku lícem dolů do okolí neuzavřeného hřbitova. Kartičky lícem dolů znemožní uzavření všech území kromě hřbitova.
Konec hry

Hra končí okamžitě splněním jedné z následujících podmínek:

 • Vítězství: Dosáhli jste předepsaného počtu bodů.
 • Porážka: Nemůžete nasadit na herní plán požadované figurky duchů, NEBO dojdou kartičky v dobírací zásobě.

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 60
Mists C3 Tile 01.png 2×
Mists C3 Tile 03.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 04.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 05.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 06.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 07.png 2×
Mists C3 Tile 09.png 2×
Mists C3 Tile 11.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 12.png 1×
(3)
Mists C3 Tile 13.png 1×
(3)
Mists C3 Tile 14.png 3×
(3;3;2)
Mists C3 Tile 21.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 20.png 1×
Mists C3 Tile 22.png 1×
Mists C3 Tile 23.png 2×
(3;2)
Mists C3 Tile 25.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 26.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 27.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 28.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 29.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 30.png 1×
Mists C3 Tile 31.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 32.png 1×
(3)
Mists C3 Tile 33.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 34.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 17.png 1×
Mists C3 Tile 18.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 35.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 19.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 36.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 37.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 38.png 2×
Mists C3 Tile 40.png 1×
Mists C3 Tile 41.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 42.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 43.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 44.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 45.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 46.png 1×
Mists C3 Tile 47.png 1×
(3)
Mists C3 Tile 48.png 1×
Mists C3 Tile 50.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 49.png 1×
Mists C3 Tile 51.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 52.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 54.png 2×
(2;1)
Mists C3 Tile 55.png 1×
Mists C3 Tile 56.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 58.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 57.png 1×
(2)
Mists C3 Tile 59.png 1×
(1)
Mists C3 Tile 60.png 1×
(2)
Celkem destiček: 1
Mists C3 Start Tile.png 1×
(3) - (startovní destička 2x2)

Čísla v závorkách představují počet vyobrazených duchů na kartičce.

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Výklad pravidel komunitou Kartičky krajiny uspořádejte do několika hromádek lícem dolů.
 2. Výklad pravidel komunitou Znění této části bylo aktualizováno v pravidlech zveřejněných online 3/2023.
 3. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Nově přiložená kartička krajiny musí navazovat k sousednímu terénu na všech hranách! Při přikládání nestačí hledat pouze jednu stranu, která se hodí.
 4. Výklad pravidel komunitou Tuto poznámku objasnila Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesn v Mnichově.

   Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může si hrč v sólo hře vybrat v každém tahu libovolnou ze 4 barev?
  Mohou si oba hráči ve variantě pro 2 hráče vybrat v každém tahu libovolnou ze svých 2 barev?
  Nebo existuje pořadí barev (jako ve hře pro 4 hráče)?

  Odpověď: Samostatný hráč si v každém tahu může vybrat libovolnou ze 4 barev a stejně tak hráč ve variantě pro dva hráče si může také v každém tahu vybrat libovolnou ze 2 barev. (11/2022)

 5. Výklad pravidel komunitou Tuto skutečnost objasnilo HiG v aktualizovaných pravidlech (3/2023).
 6. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství V základní hře započítání bodů. Zde označeno jako vyhodnocení, protože místo započítání bodů je také možné chlácholit duchy (viz ZDE).
 7. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tato věta je přidaná z pravidel ZMG. Není součástí pravidel Mindoku ani původních pravidel HiG.
 8. Výklad pravidel komunitou Tuto odpověď potvrdila Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesn v Mnichově (v listopadu 2022) a znovu i KJW (v lednu 2023).
 9. Výklad pravidel komunitou Figurku můžete umístit:
  • Na cestu s mlhou nebo bez
  • Do města
  • Na zámek (ve hře od 2. úrovně)
  Figurku nesmíte umístit:
  • Na louku
  • Na mlhu (louku pokrytou mlhou)
 10. Výklad pravidel komunitou Toto upřesnění přidalo HiG v aktualizovaných pravidlech (3/2023).
 11. Výklad pravidel komunitou Tuto odpověď potvrdila i Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesn v Mnichově.

   Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Počítá se startovní destička jako 1 kartička v případě že chceme odebrat duchy místo započítání bodů?

  Odpověď: Startovní destička se počítá jako 4 kartičky. (11/2022)

 12. Výklad pravidel komunitou Tato odpověď je v rozporu s předchozí odpovědí, kterou poskytl Dized: Ano. Pokud je družiníků jedné barvy více než ostatních, vyhodnotí pouze barva v převaze, takže město nebo cesta se vyhodnotí společně jen jednou (bez společného vyhodnocení). Pokud například dokončíte cestu která prochází přes 5 polí a jsou na ni 2 modří družiníci a 1 červený. V tomto případě získáte pouze 5 bodů. Tuto předchozí odpověď potvrdilo také HiG a zveřejnilo ji na Carcassonne Central: https://www.carcassonnecentral.com
  Pokud je v jedné barvě více družiníků než v ostatních barvách, vyhodnotí se pouze barva v převaze, takže město nebo cesta se vyhodnotí společně jen jednou (bez společného vyhodnocení). Pokud například dokončíte cestu, která prochází přes 5 polí a jsou na ni 2 modří družiníci a 1 červený. V tomto případě získáte pouze 5 bodů.
  Stručně řečeno: body se počítají pouze hráči s největším počtem družiníků na daném území.
  A pro společné vyhodnocení musí mít každý hráč na daném území stejný počet družiníků. (2/2023)
  A dříve to potvrdil také KJW - podle příspěvku na Carcassonne-Forum: https://www.carcassonne-forum.de
  Početní převaha funguje stejně jako v normálním Carcassonne.
  Pokud má jeden hráč převahu, získává body pouze on.
  Protože ale hrajete kooperativně, chcete samozřejmě poměrně hodně bodů a snažíte se zapojit někoho dalšího, ale musíte se snažit aby byla pouze remíza (žádná početní převaha)!!!
  Remízy jsou zde nejlepší cestou k dosažení cíle, protože pak dostanou body všichni! (2/2023)
 13. Výklad pravidel komunitou V sólo hře a ve hře dvou hráčů bude stejný hráč používat více barev. V tomto případě se každá barva počítá jako jiný hráč.
 14. Získáte 2 body za kartičku se zámkem (na které je vždy mlha) a 2 body za každou sousední kartičku s mlhou. Zámek tedy může mít hodnotu od 2 do 18 bodů.
 15. Výklad pravidel komunitou Žetony psů se používají až od 3. úrovně. Tato věta se nevztahuje k 2. úrovni.
 16. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tato věta v původních pravidlech Mindoku i ZMG chybí. Později byla zařazena do aktualizovaných pravidel z roku 3/2023.
 17. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Poslední věta není součástí pravidel Mindoku.
 18. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tato věta není součástí pravidel Mindoku.
 19. Výklad pravidel komunitou Stejně jako ve 2. úrovni můžete cílový žeton umístit šedou stranou nahoru a po prvním dosažení cíle jej otočit barevnou stranou nahoru. Pokud ho dosáhnete podruhé, máte vyhráno.
 20. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tato věta není zahrnuta do původních pravidel HiG, ani není v pravidlech Mindoku. Je přidána v pravidlech ZMG
 21. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Konec popisu oproti pravidlům Mindoku mírně upraven.
 22. Výklad pravidel komunitou Tuto odpověď potvrdila Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesn v Mnichově.
 23. Výklad pravidel komunitou Musíte projít kolem dvou žetonů psů (kolem druhého dvakrát - Azora) a třikrát kolem cílového žetonu. Aby bylo počítadlo přehlednější, můžete všechny žetony umístit šedou stranou nahoru a při prvním dosažení každého psa jej otočit barevnou stranu nahoru. Jakmile dosáhnete cílového žetonu podruhé, nezůstanou na výsledkové tabuli žádné žetony psů a můžete otočit na barevnou stranu cílový žeton. Pokud na něj dosáhnete znovu -potřetí-, vyhráli jste.
 24. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Poslední věta je vynechána v pravidlech Mindoku i ZMG.
 25. Výklad pravidel komunitou Stejně jako v předchozích úrovních můžete cílový žeton umístit šedou stranou nahoru a po prvním dosažení cíle jej otočit barevnou stranou nahoru. Pokud ho dosáhnete podruhé, máte vyhráno.
 26. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Poslední část věty není součástí pravidel Mindoku.
 27. Výklad pravidel komunitou Zakleté hřbitovy se neřídí běžnými pravidly pro hřbitovy, takže na otevřené zakleté hřbitovy neumisťujete družiníky jako na úrovních 2 až 4.
 28. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tato věta není součástí pravidel Mindoku.
 29. Výklad pravidel komunitou Tím zastarala některá předchozí vysvětlení, která poskytla Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesnu v Mnichově v roce 2011. 11/2022:
  https://www.carcassonnecentral.com
 30. Výklad pravidel komunitou Tuto odpověď potvrdila Brigitte Fuchsová z HiG na Spielwiesn v Mnichově.

   Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Co se děje při hodnocení psův 6. úrovni? Kdo získá body za ducha? V předchozích úrovních to nebyl problém, protože tam byl pouze 1 počítací družiník. Co teď?

  Odpověď: Při hodnocení psa v 6. úrovni získává body barva družiníka, ke kterému byl pes přidán (11/2022)

 31. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tento odstavec obsahuje plné znění, které v původních pravidlech uvedlo HiG. ZMG do tohoto odstavce zařadilo pouze první a poslední větu a zbytek bolo vynecháno. Mindok má v tomto odstavci plné znění.