Kouzelné kruhy (Duchové Carcassonne)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Mists over Carcassonne The Spell Circles and the translation is 100% complete.

Rozšíření Kouzelné kruhy pro spin-off hru Duchové Carcassonne přidává do mlhy kouzelné kruhy. Kouzelné kruhy duchy přitahují a drží je uvězněné v mlze. Duchové se osvobodí až po dokončení mlhy, ale hráči se mohou spolehnout na pomoc kočky Elois.

Other languages:


Spell Circles C3 Expansion Symbol.png

Rozšíření Kouzelné kruhy pro spin-off hru Duchové Carcassonne přidává do mlhy kouzelné kruhy. Kouzelné kruhy duchy přitahují a drží je uvězněné v mlze. Duchové se osvobodí až po dokončení mlhy, ale hráči se mohou spolehnout na pomoc kočky Elois.

V mlhách v okolí Carcassonne se náhle objevily kouzelné kruhy, které přitahují duchy a drží je dokud mlha není uzavřena. Naštěstí máme po ruce kočku Elois, která nám s tímto problémem pomůže.

Úvod

Spell Circles C3 Expansion Symbol.png
symbol rozšíření

Následující česká pravidla pro rozšíření  Kouzelné kruhy ke spin-off hře Duchové Carcassonne, nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Notes on the Czech translation logo.png Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Kouzelné kruhy je malé rozšíření pro spin-off hru Duchové Carcassonne, lze jej navíc použít i s originální základní hrou Carcassonne, a to jako malé rozšíření k 11. rozšíření  Duchové, zámky a hřbitovy.

Kouzelné kruhy je možné hrát se základní hrou Duchové Carcassonne (základní hra) a to na všech 6 úrovních.

Herní materiál

  • 9 nových kartiček krajiny s mlhou a kouzelnými kruhy
  • 1 stojící kočka jménem Elois (před první hrou ji sestavte)
Spell Circles C3 Feature Example 01.png
kartičky s mlhou a kouzelnými kruhy
Spell Circles C3 Token Assembled Cat.png
sestavený žeton kočky Elois

Pravidla

Příprava hry  

Jako obvykle umístěte startovní destičku doprostřed stolu a položte na ni 3 duchy.

Kočku připravte na okraj hrací plochy a umístěte před ni 7 duchů. Zbývající duchy (v závislosti na úrovni) umístěte do samostatné zásoby vedle hrací plochy. Zamíchejte všech 9 kartiček s kouzelnými kruhy s kartičkami ze základní hry a dále hru připravte podle obvyklých pravidel základní hry a pravidel dané úrovně.

Poznámka: Ve 3.-6. úrovni rozdělte kartičky na 3 stejné hromádky po 23 kartičkách.

Pokud zde není uvedeno jinak, platí pravidla základní hry Duchové Carcassonne (základní hra).

Kouzelné kruhy  

Feature C3 Sell Circle.png
1. Přiložení kartičky

Pokud si doberete kartičku s kouzelnými kruhy, přiložte ji podle obvyklých pravidel.

2a. Umístění duchů

Pokud umístíte kartičku s jedním nebo více kouzelnými kruhy, musíte do každého vyobrazeného kruhu umístit 1 ducha. Kouzelné kruhy přitahují duchy z okolí.

Musíte tedy přesunout duchy z okolních 8 kartiček (kartičky v pravoúhlém nebo diagonálním směru) na právě přiloženou kartičku. Duchy umístěte na vyobrazené kouzelné kruhy. Pokud se v okolí nenachází dostatečný počet duchů, musíte zbývající duchy vzít z banku, dokud nejsou všechny kouzelné kruhy obsazeny.

Důležité: Nelze přesunout duchy, kteří se již nacházejí v jiných kouzelných kruzích.

Příklad 1: Přiložíte kartičku se 3 kouzelnými kruhy. Z okolních kartiček na ni umístíte 2 duchy. Posledního chybějícího ducha doplníte z banku.
Úroveň 2-4: Dalšího ducha musíte umístit na otevřený hřbitov pouze v případě, že do kouzelného kruhu umístíte ducha z banku. Pokud přesouváte duchy pouze z okolních kartiček, nepřidáváte na hřbitov žádného ducha. Duchové na hřbitovech jsou také přitahováni kouzelnými kruhy.

Kouzelné kruhy mají ještě jednu speciální funkci: Duchové, kteří jsou uvězněni v kouzelných kruzích, jsou drženi, dokud není mlha 'dokončena, ve které se nacházejí.

Duchy nelze z kouzelných kruhů odstranit tím, že se vzdáte bodů. Zpět do banku je získáte pouze po dokončení mlhy.

Příklad 2: Dokončíte mlhu, tak z ní vracíte všechny duchy do banku, vč. těch na kouzelných kruzích.
Od 3. úrovně: Ani psi nedokážou dostat duch z kouzelných kruhů.

Poznámka: Pokud rozptýlíte mlhu s duchy v kouzelných kruzích není již možné tyto duchy dostat z mlhy pryč.

Zvláštní případ: Pokud přiložíte kartičku s kouzelnými kruhy tak, že rozšíříte mlhu, neumisťujete do kouzelných kruhů další duchy. [1]

2b. Umístění figurky

Na kartičku s kouzelnými kruhy, můžete běžným způsobem umístit figurku. Figurku nemůže být umístěn na kouzelný kruh.

3. Započítání bodů

Pokud jste dokončili území obsahující jednu nebo více kartiček s kouzelnými kruhy, vyhodnotí se jako obvykle. Kouzelné kruhy nemají na bodování žádný vliv.

Kočka Elois  

Spell Circles C3 Token Cat.png
2a. Umístění duchů

Na začátku hry se před kočkou Elois nachází 7 duchů. Kdykoli musíte vzít duchy z banku, vezmete je ze zásob kočky. Pokud odebíráte duchy z herního plánu, vraťte je zpět do zásoby ke kočce.

Jakmile před kočkou není žádný duch (tj. na herním plánu je 10 nebo více duchů), musíte umístit kočku. [2]

Okamžitě umístěte kočku do hry vedle libovolné nepohřbené figurky.

Příklad 3: Na právě přiloženou kartičku umístíte poslední dva duchy z Eloisiny zásoby. Poté musíte vzít Elois a umístit k libovolné figurce.
2b. Umístění figurky

Po umístění kočky Elois můžete běžným způsobem umístit figurku.

3. Započítání bodů

Jakmile uzavřete území s figurkou a kočkou, získáte ihned tolik bodů, kolik je v tu chvíli duchů na všech kouzelných kruzích. [3]

Figurku vraťte jako obvykle do zásoby příslušného hráče. Po započítání bodů přesuňte kočku k jiné figurce na herním plánu.

Pokud je tato figurka hodnocena, opět získáte body za duchy v kouzelných kruzích, přesuňte kočku atd. Kočka tedy zůstává ve hře, dokud nevyhrajete nebo neprohrajete.

Příklad 4: Přiložíte kartičku a do kouzelného kruhu umístíte 1 ducha. Dokončili jste město, vyhodnotíte jej a získáváte 4 body. Nyní je hodnocena i Elois a za každého ducha v kouzelném kruhu získáte 1 bod, tedy další 4 body. Poté Elois přemístíte vedle další figurky.

Ve hře je stále stejný počet duchů, takže jakmile je zásoba duchů před Eloisou vyčerpána, berte duchy z banku. Jakmile je kočka ve hře, máte k dispozici 1 zásobu duchů jako obvykle.

Zvláštní případ: Pokud musíte umístit Elois, ale nemáte ve hře žádnou figurku, dejte kočku stranou a umístěte ji do hry až s další figurkou.

Korekce pravidel podle šmouly a Chmury

Seznam kartiček a žetonů

Celkem kartiček: 9
Spell Circles C3 Tile 01.png 1×
Spell Circles C3 Tile 02.png 1×
Spell Circles C3 Tile 03.png 1×
Spell Circles C3 Tile 04.png 1×
Spell Circles C3 Tile 05.png 1×
Spell Circles C3 Tile 06.png 1×
Spell Circles C3 Tile 07.png 1×
Spell Circles C3 Tile 08.png 1×
Spell Circles C3 Tile 09.png 1×
Celkem žetonů: 1
Spell Circles C3 Token Cat.png 1×
Součástí je také díl, který ji udržuje ve stoje

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

  1. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Toto upřesnění bylo přidáno do revidované verze pravidel. (12/2023)
  2. Výklad pravidel komunitou V pravidlech je uvedeno 10 duchů, protože na startovní destičku jste již umístili 3 duchy.
  3. Výklad pravidel komunitou Nejprve získáte body za dokončené území a při tom se můžete rozhodnout že se jich vzdáte, abyste mohli odstranit duchy z kartičky jako obvykle (kromě kouzelných kruhů). Poté vyhodnotíte kočku, ale nikdy se nesmíte rozhodnout vzdát se jejích bodů, abyste místo toho odstranili duchy, stejně jako u psů (tyto body nejsou součástí území).