Pátek (Jižní moře)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page South Seas Friday and the translation is 100% complete.
Other languages:
South Seas Friday Tile C.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Pokud mají vaše kartičky tento vzhled, pak máte originální základní hru Carcassonne.Base Game C3 Tile M.png
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Na nedalekém ostrově se objeví Pátek, který prozkoumává svůj ostrov a odmění všechny hráče týdenním bonusem.

Úvod

SouthSeas-tileback-island.png
rub kartiček

Následující česká pravidla pro rozšíření Pátek ke spin-off hře Jižní moře, nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2013. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotné hře naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Toto rozšíření lze hrát pouze v kombinaci s Carcassonne: Jižní moře, a to buď celé, nebo jen částečně integrované. Všechna pravidla základní hry Carcassonne: Jižní moře zůstávají beze změny.

Herní materiál

  • 1 dřevěná figurka Pátka
SouthSeas-Friday-meeple.png
  • 6 kartiček ostrova s bonusovými symboly (s palmou na rubové straně)

Pravidla

Příprava hry  

Všech 6 kartiček rozšíření zamíchejte a umístěte na hromádku rubem vzhůru (odděleně od kartiček základní hry).

Kartičky základní hry rozdělte do 10 hromádek po 7 kartičkách. Hromádky umístíme do jedné řady a zbylé 2 kartičky dejte do poslední 11. hromádky, podle obrázku níže.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.
South Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile rest of.png

Pátek  

SouthSeas-Friday-meeple.png

V každém tahu hráče musí být vždy taženny kartičky krajiny z první hromádky, dokud nebude dobrána. Jakmile je hromádka dobraná - končí týden.

Nyní se objeví Pátek a začne prozkoumávat svůj ostrov a tím odmění všechny hráče týdenním bonusem.

Po každém dobrání hromádky, následující hráč před zahájením svého tahu otočí speciální kartičku s palmou, položí ji mimo kartičky základní hry a umístí na ni figurku Pátka. Tyto kartičky budou postupně vytvářet malý ostrov a Pátek ho bude postupně prozkoumávat (ostrov by měl vypadat podobně, tak jak je ukázáno výše).

Po umístění kartičky s částí ostrova a figurky Pátka, si hráč vezme běžnou kartičku krajiny základní hry z následující hromádky a pokračuje dál ve hře svým standardním tahem (dle pravidel základní hry). Umístění další kartičky s části ostrova proběhne vždy, když je dobrána další hromádka ze 7 kartiček základní hry. Figurka Pátka se vždy přesouvá na právě přiloženou kartičku s částí ostrova, dokud Pátek neobjeví všech 6 částí ostrova (všech 6 kartiček rozšíření).

SouthSeas-Friday-island.png
Pátkův ostrov

Po prozkoumání celého ostrova (všech 6 částí ostrova), hráč, který dobral poslední (sedmou) kartičku z hromádky musí přesunout figurku Pátka na jinou část ostrova, dle své volby. Po dobu následujícího „týdne“ bude Pátek obývat tuto část ostrova (dokud nebude opět vybraná další hromádka kartiček). Hráči opět můžou čerpat bonusy z této části ostrova.


5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.
South Seas Tile nothing.pngSouth Seas Tile nothing.pngSouth Seas Tile nothing.pngSouth Seas Tile nothing.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile.pngSouth Seas Tile rest of.png
South Seas Friday example 1.png
Příklad: [1] Hráč na tahu přiloží poslední kartičku krajiny ze čtvrté hromádky. Další hráč si proto nejprve vezme a umístí jednu z kartiček ostrova a přemístí na ni figurku Pátka. Během tohoto týdne (dokud nebude dobrána pátá hromádka), hráči dostávají při uzavření lávky k získaným mušlím ještě 1 mušli navíc.

Týdenní bonusy Pátkova ostrova:  

SouthSeas-Friday-bonus1.png
Bonus +1 mušle, +1 banán a +1 ryba: Jakmile má hráč po uzavření určité oblasti dostat jednu, nebo více dané suroviny, dostane o jednu surovinu daného typu více.
SouthSeas-Friday-bonus2.png
Bonus o jednu surovinu méně: Jakmile hráč nakládá suroviny na loď, tak může naložit o jednu surovinu méně. Typ suroviny si hráč zvolí dle vlastního uvážení.
SouthSeas-Friday-bonus3.png
Bonus obchodování se zbožím: Před přiložením kartičky krajiny, může každý hráč měnit své zboží s ostatními hráči. A to následujícím způsobem: nabídne určitou surovinu a zároveň sdělí, jakou surovinu požaduje. Obchodování je dobrovolné - druhý hráč se může rozhodnout, zda nabídku přijme, či nikoliv. Obchodovat lze pouze se zbožím. Hráč na tahu může během svého tahu obchodovat s několika hráči. Obchod může pouze hráč na tahu - ostatní hráči mezi sebou obchodovat nesmí!
SouthSeas-Friday-bonus4.png
Bonus polož a odeber ostrovana: Po umístění ostrovana na právě přiloženou kartičku krajiny, musí hráč odebrat ostrovana z herního plánu - může to být ostrovan buď právě umístěný, nebo již umístěný dříve. Tato akce musí vždy proběhnout v tomto pořadí (umístění a poté odebrání figurky ostrovana).

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 6
South Seas Friday Tile A.png 1×
South Seas Friday Tile B.png 1×
South Seas Friday Tile C.png 1×
South Seas Friday Tile D.png 1×
South Seas Friday Tile E.png 1×
South Seas Friday Tile F.png 1×

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

  1. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V PDF pravidlech HiG je na tomto obrázku vpravo dole vyobrazena špatná kartička. Ostrov by měl být postaven tak, aby byl po dokončení uzavřen.