Hostince a katedrály (První edice)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Inns and Cathedrals (1st edition) and the translation is 100% complete.
Inns C1 02.jpg Čtete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Inns And Cathedrals C3 Tile Kb.pngInns And Cathedrals C2 Tile Kb.jpgPokud vaše kartičky vypadají jako tato, otevřete následující pravidla.
Hostince a katedrály Hostince a katedrály
Rule selection by design Spin-offs.png Pokud mají vaše kartičky úplně jiný vzhled, vyberte hru z nabídky rodiny Carcassonne .

Hlavní strana  > Carcassonne  > Hostince a katedrály (První edice)


Box InnsCathedrals C1 Albi CZ.png

Albi
Box InnsCathedrals2 C1 CZ.png

Mindok

Úvod

Symbol rozšíření

Pravidla pro rozšíření hostince a katedrály v původní edici (C1) byly přeloženy vydavatelstvím Albi do češtiny v roce 2002. Od roku 2007 byly pravidla publikovány vydavatelstvím Mindok které je vydalo znovu. V roce 2012 byly pravidla znovu vydány jako součást Big Box 4. V roce 2014 byly pravidla znovu vydány jako součást Big Box 5. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekcemi podle této stránky.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Krajina v okolí města Carcassonne se dále rozvíjí. Ve městech se staví mohutné katedrály. Po cestách se potulují lupiči a občerstvují se v nově postavených hostincích.

Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.


Herní materiál

 • 18 kartiček s motivem krajiny (označených symbolem družiníka)
 • 6 bodových kartiček 50/100
Inns And Cathedrals C1 Scoring Tile 50.jpg Přední strana      Inns And Cathedrals C1 Scoring Tile 100.jpg Zadní strana
 • 8 družiníků pro šestého hráče [1] [2]
Figure Meeples8 grey.png
 • 6 velkých figurek družiníků (v šesti barvách)
Figure MeeplesLarge C1.png


Další nové kartičky:

Inns C1 Cccc tile.png Tato kartička má 4 oddělené části města.
Inns C1 Frfr cloister.png Klášter dělí cestu na dvě části.
Sem nelze postavit lupiče Inns C1 Rcrc junction no place.png Křižovatka dělí cestu na dvě části.

Pravidla

Příprava hry

Nové kartičky krajiny zamíchejte mezi ostatní kartičky hry.

Přiložení kartičky  

Kartičky se pokládají podle stejných pravidel: louka k louce, cesta k cestě, město k městu. Nové kartičky a jejich bodování: [3]


Hostinec leží na pravé části cesty.
Tato louka zde končí.
Pouze modrý získá body za cestu.

Umístění figurky  

Místo umístění družiníka se hráč může rozhodnout umístit svého velkého družiníka. Tato figurka se počítá jako jeden družiník umísťuje se podle obvyklých pravidel. [4]

Při bodování se však v příslušné oblasti (na cestě, ve městě, na louce) počítá jako 2 základní družiníci.

Nezdvojnásobuje počet získaných bodů, pouze přináší do převahy sílu dvou běžných družiníků. S velkým družiníkem se zachází stejně jako se dvěma normálními družiníky. (Za dva družiníky ve městě, na cestě nebo na louce získá hráč body pouze jednou.) Jedinou funkcí velkého družiníka je získat rychleji převahu. Například v klášteře získá velký družiník stejný počet bodů jako základní družiník.

Po vyhodnocení se vrací k hráči a může být použita při příštím tahu. Pokud ji hráč umístí jako sedláka, zůstává na hrací ploše do konce hry jako ostatní sedláci.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Platí se za velkého družiníka dvojnásobné výkupné?

Odpověď: Ne, počítá se jako jeden základní družiník.

Bodování uzavřených cest, měst a klášterů

Uzavřená cesta s hostincem u jezera

Hostinec u jezera

Obsahuje 6 kartiček s Hostincem u jezera. [5]

Pokud se na uzavřené cestě nachází 1 nebo více hostinců, obdrží majitel uzavřené cesty po 2 bodech za každou kartičku/úsek cesty. Pokud však taková cesta není až do konce hry uzavřena, nedostane majitel žádné body! Hostinec ovlivňuje pouze úsek cesty, se kterým bezprostředně sousedí, nikoli všechny úseky na kartičce.


Modrý obdrží 6 bodů.
Modrý obdrží 6 bodů.
Modrý neobdrží žádné body, cesta není na konci hry uzavřená.
Katedrála

Uzavřené město s katedrálou

Obsahuje 2 kartičky s katedrálou.

Nachází-li se 1 či obě katedrály v uzavřeném městě, obdrží rytíř 3 body za každý díl města (= počet kartiček) a za každý erb. Pokud nebude město uzavřeno, nedostane žádné body!

Modrý dostane 24 bodů.
Město není uzavřeno, modrý nedostane žádné body.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Je možné umístit katedrálu do města jiného hráče?

Odpověď: Ano, je to možné. Je to užitečné zejména ke konci hry, kdy může velké město zbavit soupeře bodů. Totéž platí pro cesty s hostinci u jezera.


Seznam kartiček

Celkem kartiček: 18
Inns C1 01.jpg 1×
Inns C1 03.jpg 1×
Inns C1 04.jpg 1×
Inns C1 05.jpg 1×
Inns C1 06.jpg 1×
Inns C1 07.jpg 1×
Inns C1 08.jpg 1×
Inns C1 09.jpg 1×
Inns C1 10.jpg 1×
Inns C1 11.jpg 1×
Inns C1 12.jpg 1×
Inns C1 14.jpg 1×
Inns C1 15.jpg 1×
Inns C1 16.jpg 1×

Mezi samostatným vydáním a verzí Big Box je rozdíl (viz poznámka pod čarou): [3]

Inns C1 17 old junction.jpg NEBO Inns C1 17 new junction.jpg 1x


Celkem bodových kartiček: 6

Inns And Cathedrals C1 Scoring Tile 50.jpg 6×

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.


 1. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V edicích Big Box, je šestá sada figurek popsána jako součást základní hry.
 2. Výklad pravidel komunitou V návodu pro Big Box 4 od Mindoku je chybně uvedený počet základních figurek. Správně má být: 48 figurek v 6 barvách.
 3. 3.0 3.1 Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V případě následující kartičky obsahuje sada Big Box (a novější výtisky Hostince a katedrály) vykreslení křižovatky, jak ukazuje toto srovnání:
  První verze
  Big Box verze

  Výklad pravidel komunitou Původní pravidla a stejně tak pravidla v Big Box upozorňují, že lupič nesmí být umístěn na krátké cestě vedoucí z každého města na křižovatku. Na původní kartičce není vůbec jasné že cesta, která vede mezi městy, je přerušena křižovatkou. Nová kartička nám má zjevně připomenout, že křižovatky jsou považovány za konce cest. A toto pravidlo vám doporučujeme dodržovat i při hraní s původní kartičkou.

  Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími V pravidlech od ZMG pro Big Box 4, šipky ukazují na které úseky cest kam lupiče nelze umístit. Tyto šipky ale ukazují na platné úseky cest. (1/2014)

 4. Výklad pravidel komunitou Tyto dvě věty nebyly obsaženy v původních pravidlech a nabízejí dodatečná vysvětlení: Že velký družiník je pouze jako jeden základní družiník, i když se v průběhu bodování počítá jako dva; a že může být umístěn pouze místo normálního družiníka.
 5. Výklad pravidel komunitou Zde se hodí poukázat na to, že popis zřejmě vylučuje kartičku z Games Quarterly 11, která obsahuje něco, co vypadá jako hostinec, ale neobsahuje jezero.