Posol (Fanúšikovské rozšírenie)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Courier (Fan Expansion) and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:

Hlavná stránka  > Carcassonne  > Fanúšikovské rozšírenia  > Posol (Fanúšikovské rozšírenie)


Exclamation2.png

Prosím zoberte na vedomie, že WikiCarpedia nie je zodpovedná za obsah na poskytnutých linkách. Jednotlivé rozšírenia v zozname podliehajú regulácii príslušných stránok.
Vo všeobecnosti platí: Použitie fanúšikovských rozšírení pre komerčné využitie nie je povolené. Fanúšikovské rozšírenia je možné použiť len pre osobné použitie a nie je možné ich predať/predávať za žiadnych okolností. Toto obmedzenie platí aj v prípade poskytnutia za výrobné náklady.


Úvod

Symbol rozšírenia

Minirozšírenie Posol je fanúšikovské rozšírenie vytvorené členmi CarcassonneCZ fóra: Matisek, Bumsakalaka a Snearone.

Je mnoho opustených ciest, miest či kláštorov a záhrad. Posol prináša dobré správy tým, ktorí sa rozhodnú zveľadiť tieto miesta.

The tiles and rules files are available here, expansion is also playable only with Posol figure:

  • C2 version will be available on Carcassonne CZ forum (please register to access):

Herný materiál

Figure Courier.png
  • 6× karty krajiny so symbolom dopisu (nepovinné)
Kartička so symbolom dopisu

Pravidlá

Príprava hry 

Variant s kartičkami

Kartičky krajiny zamiešajte medzi ostatné kartičky. Figúrku posla položte na stranu - nepatrí žiadnemu hráčovi.

Variant bez kartičiek

Položte kuriéra na ľubovoľnú časť štartovacej kartičky.

Pravidlá hry

Feature Letter C2.png


1. Priloženie kartičky

Variant s kartičkami

o priložení kartičky so symbolom dopisu na ňu ihneď presuňte figúrku posla bez ohľadu na to, kde sa momentálne nachádza.

Príklad 1: Žltý priložil kartičku so symbolom dopisu a premiestnil figúrku posla na túto práve priloženú kartičku.
2. Umiestnenie spoločníka

Spoločníka môžete umiestniť ako obvykle.

3. Započítanie bodov

Posol ani symbol dopisu nemá žiaden vplyv na bodovanie uzavretých území.

4. Ukončenie ťahu – Presun posla - získanie správy od posla

Oba varianty

Ak spoločník hráča umiestnený v tomto ťahu, spĺňa všetky nasledujúce podmienky:

  1. stojí na konci ťahu na neuzavretom území ako mesto, cesta, kláštor alebo záhrada
  2. stojí na kartičke s poslom alebo stojí vodorovne alebo zvislo ku kartičke, na ktorej stojí posol,

tak sa presúva figúrka posla k tomuto spoločníkovi a hráč získava ďakovnú správu od posla za neukončené územie, vďaka ktorej si započíta body ako pri záverečnom vyhodnotení hry.

Farmár umiestnený na lúke nemôže získať správu od posla, lebo sa nachádza na území, ktoré nie je možné dokončiť a získať za ne body počas hry.

Príklad 2: Modrý hráč umiestnil spoločníka na neobsadené a neukončené mesto ako rytiera a posol stojí zvislo od neho. Spĺňa podmienku pre získanie ďakovnej správy od posla. Posol sa presúva k rytierovi, modrý hráč získava ďakovnú správu od posla a započítava si 4 body za neukončené mesto.

História pravidiel

* 03/2023 Variant bez kartičiek, vďaka ktorému je možné hrať rozšírenie aj bez vytlačenia nových kartičiek, a teda len s figúrkou posla.
* 03/2023 Opravené podmienky pre získanie ďakovnej správy a pridané pravidlo pre Neznáme územie Dragon a Neznáme územie BlackDragon pre vrátenie figúrky posla po jeho zožraní pre Variant bez kartičiek.

Kombinácie s ďalšími rozšíreniami 

Vyberte rozšírenia, s ktorými hrajete, aby sa zobrazili kombinácie len tých pravidiel, ktoré majú vplyv na vašu hru. Všetky ostatné kombinácie zostanú skryté.
Výber rozšírení vyžaduje mať zapnutý JavaScript.
Načítavanie pravidiel kombinácií rozšírení...

Základné pravidlá

Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa V prípade, že v ťahu bolo umiestnených alebo premiestnených viacero spoločníkov (napr. normálny spoločník, veľký spoločník, opát, starosta, voz, riaditeľ, fantóm) spĺňajúcich podmienky pre získanie ďakovnej správy od posla, posol sa presunie k prvému z týchto spoločníkov a jeho hráč získava ďakovnú správu od posla, aj v prípade, že hráč nie je aktívnym hráčom v danom ťahu.
Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Posol sa presúva aj v prípade, že spoločník spĺňa podmienky pre získanie ďakovnej správy a získal by 0 bodov, napr. za neukončené mesto s katedrálou Hostince a katedrály Hostince a katedrály .

Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Spoločník umiestnený na území, ktoré je možné uzavrieť a vyhodnotiť počas hry môže získať ďakovnú správu od posla.
Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Spoločník na hernej ploche premiestnený z jedného územia na druhé môže tiež získať ďakovnú správu od posla.
Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Spoločník umiestnený na väčšej kartičke (napr. dvojkartička) môže splniť podmienku pre získanie ďakovnej správy od posla, ak je umiestnený na území, ktorého aspoň jedna časť je vodorovne alebo zvislo ku kartičke, na ktorej stojí posol.

Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa A Meeple placed on a feature that cannot be completed or scored during the game cannot receive a message from the Courier.
Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa A meeple moved on the same feature during the game cannot receive a message from the Courier.
Oficiálny výklad pravidiel vydavateľa Support figures (e.g. Builder, Pig, Shepherd, etc.) and neutral figures (e.g. Fairy, Dragon, etc.) cannot receive a message from the Courier.

Fanúšikovské rozšírenia

Čierny drakČierny drak

Čierny drak môže zožrať posla. Posol sa dostáva späť do hry pri priložení ďalšej kartičky so symbolom dopisu. Posol sa po zožraní drakom dostáva späť do hry pri priložení ďalšej kartičky so symbolom dopisu. Vo variante bez kartičiek je posol umiestnený hneď na prvú kartičku umiestnenú v najbližšej fáze 1. Priloženie kartičky.

Zoznam kartičiek

Druhá edícia C2

Celkovo kartičiek: 6
The Courier C2 01.png 1×
The Courier C2 02.png 1×
The Courier C2 03.png 1×
The Courier C2 04.png 1×
The Courier C2 06.png 1×
Niektoré kartičky obsahujú dodatočné ilustrácie, ktoré môžu mať význam v kombinácii s niektorým z ďalších rozšírení. Označenie písmami ponechávame v pôvodnom znení: Poznámka: Malé ilustrácie ako kravín, chliev a oslia stajňa sú spoločne označované ako maštale alebo stajne.

Prvá edícia C1

Celkovo kartičiek: 6
The Courier C1 01.png 1×
The Courier C1 02.png 1×
The Courier C1 03.png 1×
The Courier C1 04.png 1×
The Courier C1 06.png 1×