Přívozy

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Ferries (1st edition) and the translation is 46% complete.

Úvod

Krabička rozšíření
Symbol rozšíření

Vydáno Hans im Glück v roce 2012.

Některé cesty v okolí Carcassonne vedou k malým jezerům. K propojení cest přes jezera slouží přívozy. U nich ale mohou číhat lupiči…

Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.

Obsah  

 • 8 dřevěných přívozů
Figure Ferry.png
 • 8 kartiček krajiny s jezery
 • 1 kartička krajiny s obrazcem v obilí

Pravidla hry

Příprava hry  

Kartičky s přívozy zamíchejte mezi ostatní kartičky hry. Dřevěné přívozy mějte po ruce.

Přiložení kartičky  

Pokud si hráč vytáhne kartičku s jezerem, přiloží ji běžným způsobem do krajiny a může na ni umístit figurku.

Umístění figurky  

Pokud se rozhodne pro cestu, musí umístit figurku na jednu ze tří nebo čtyř částí cesty.

Umístění přívozu

Poté [1] si musí vzít ze zásoby 1 přívoz a umístit ho na jezero tak, že propojí dvě části cesty. Části cesty propojené přívozem tvoří v tuto chvíli jednu cestu. [2] Konec cesty v jezeře bez přívozu z této strany cestu uzavírá. Pokud jsou po umístění karty s jezerem a přívozu některé cesty dokončeny, běžným způsobem je vyhodnoťte.

Příklad 1: Červený přiloží kartičku s jezerem. Umístí figurku (1) a přívoz (2). Cesta modrého je uzavřena. Modrý dostane 4 body (3).
Příklad 2: Červený přiloží kartičku a umístí figurku (1) a přívoz jiným způsobem (2). Červený a modrý stojí na jedné cestě.

Prodloužení cesty s přívozem

Pokud hráč přiloží kartičku krajiny tak, že prodlouží cestu, jejíž součástí je přívoz, [3] smí tento přívoz přemístit (ale není to od něj požadováno). Přemístit přívoz je možné pouze na jezeře, na kterém se již nachází, jakkoli za dodržení jediného pravidla – vždy musí spojovat dvě části cesty končící u jezera. Přívoz může být přemístěn i tak, že se vůbec nedotýká cesty, která byla v tomto tahu prodloužena. [4]

Příklad 3: Zelený přiloží kartičku. Smí přemístit nejbližší přívoz. Přesune ho z pozice (1) do pozice (2). Zlený a Žlutý již nestojí na stejné cestě.

Special case: If roads from the placed landscape tile extend in several directions, the first ferry in each of these directions may be moved. Thus up to 4 ferries could be moved.

The following diagrams explain movement of multiple ferries after placing a tile. Figures originally posted on BGG by Christof Tisch.

Example 4: If RED places the tile, RED can move ferry (1) and (2). RED can not move ferry (3) since it is not the first ferry from the, just-layed, tile. The YELLOW follower has no impact on the ferries in this example..
Example 5: If RED places the tile, RED places a ferry on it. Then RED can move ferry (1) and (2) and (3) since all ferries are the first on the road that has been made longer. How you place the ferry on the, just-placed, tile does not influence which ferries can be moved.

More rules: A ferry may be moved only once per turn. If a player places a tile with a lake on it, he or she first places the ferry on the new lake. Then, the player may move any further ferries that are allowed by the above rules.

Sequence Summary

The sequence of actions relating to lakes and ferries:

 1. Place (lake) tile
 2. Place follower
 3. Place ferry (if new lake tile placed) [5]
 4. Move ferries on other lakes (if placed tile extends a ferry road) [6]
 5. Score features (if needed)

Scoring a feature

If the tile with the lake completes a feature after placing the ferry, the feature is scored as usual. [7]

Final scoring

At the end of the game, normal scoring for incomplete features applies.

Interaction with Other Expansions

The following notes clarify how The Ferries interact with a couple of major expansion. [8]

Inns & Cathedrals

A ferry lake has nothing to do with an inn lake. Thus, a road that is only beside a ferry lake only scores only 1 point per tile.

Traders & Builders

If a road on which a builder has been placed is extended only through moving a ferry, the player may not perform a double turn. [9]

The crop circles addition

In each mini, you will find a tile of the 7th mini expansion Crop Circles. This expansion is playable with only a single tile, but it is best to play with all 6 tiles. [10]

Tile Distribution

Total Tiles: 9 (8 + 1 crop circle)

Ferries C1-01.pngx3
Ferries C1-02.pngx4
Ferries C1-03.pngx1
FerriesCC C1-04.pngx1

Individual lakes may differ between tiles with the same basic layout.

Footnotes

For Icons licensing and explanation please visit Icons page.

 1. Icon Open Book.png K tomuto kroku (umístění přívozu) dochází bez ohledu na to, zda byl nebo nebyl umístěn družiník. (5/2014)
 2. Icon World Black.png Toto pořadí hry poskytuje mechanismus pro přidání družiníka na cestu obsazenou jinými družiníky, jak je vidět v příkladu 2.
 3. Icon Open Book.png Cesta musí v této situaci zahrnovat dřevěný přívoz, aby umožnil pohyb přívozu. Pokud tedy přidáte na cestě, která končí u jezera bez dřevěného přívozu spojení, přívoz nelze přesunout. (2/2013)
 4. Icon Open Book.png Jinými slovy, můžete přesunout první přívoz, na který se dostanete, pokud budete po cestě nově umístěné kartičky Při pohledu z kartičky nesmíte přesunout žádné přívozy, které jsou za prvním přívozem. (1/2013)
 5. Icon Double Arrow Black.png The RGG version of the rules incorrectly adds "if he placed a follower on the road" here, even though there is no such stipulation in the body of the rules.
 6. Icon Double Arrow Black.png The RGG version of the rules incorrectly adds the requirement "if he placed a follower on the road" here, even though there is no such stipulation in the body of the rules.
 7. Icon World Black.png Road may be closed just by moving ferry, without extending it, since a road segment without a ferry on a lake is closed at this end.
 8. Icon Double Arrow Black.png These additional rules clarifications are from the Big Box 4 edition of the rules.
 9. Icon Open Book.png If movement of a ferry causes a builder to be on a separate road from the player’s follower, the builder is returned to its owner. It is irrelevant if the follower is still on a road. (5/2013)
 10. Icon World Black.png Note that the Crop Circle tiles included in the mini expansions are different from the tiles released in the initial Crop Circles expansion (referred to as "Crop Circles I").