Sokol (Hrad)

This page is a translated version of the page The Castle Falcon and the translation is 100% complete.
Other languages:


Princ se rozrůstá a začal se věnovat sokolnictví, což má za následek velké množství sokolích hnízd na hradě. Na hrad také přišlo náboženství a na hradě je nyní možnost stavět kaple.

Úvod

 
rub kartiček

Následující česká pravidla pro rozšíření Sokol ke spin-off hře Hrad publikovala společnost Rio Grande Games v angličtině jako PnP (tiskni a hrej) roku 2009. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce:   Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotném spin-off rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Herní materiál

  • 4 brány (doplňkové díly hradní zdi vložit mezi díly 27/28, 47/48, 69/70, 91/92)
 
  • 18 nových hradních kartiček s částmi kaple a sokolími hnízdy
 
A: Sokolí hnízdo
B: Část kaple
  • 12 žetonů sokolích hnízd
 
  • 4 dřevěné figurky:
2× král
 
2× sokolník
 

Toto rozšíření je možné hrát pouze se spin-off hrou Carcassonne Hrad. Všechna jeho pravidla zůstávají v platnosti.

Pravidla rozšíření

Brány  

Během přípravy hry vložte brány do hradní zdi na místa označená čísly na branách. Během hry se hradní brány nepočítají jako bodovaná místa, ale přeskakují se.

Kaple  

Některé z doplňkových hradních kartiček zobrazují kaple. Pokud je kaple dokončena, získá hráč s početní převahou figurek v kapli, počet bodů podle počtu kartiček, ze kterých je kaple tvořena:
Kartičky12345678+ 
Body1361015212836 

   Otázka: Získám za nedokončenou kapli na konci hry body?

Odpověď: Všeobecně platí, že pokud je hrad na konci hry nedokončený, žádné území v něm není bodováno (pokud nemáte určité žetony z hradní zdi), nedokončená kaple získá 0 bodů.

Sokolí hnízda  

Během přípravy jsou žetony sokolích hnízd umístěny v dosahu hráčů. Pokud se po dokončení kaple nachází na střeše jedno či více sokolích hnízd, získá hráč žetony hnízd, které odpovídá počtu hnízd zobrazených na započítávaných kartách.

Na konci hry získá hráč s více sokolími hnízdy tolik bodů, které se rovnají počtu bodů největšího souvislého prázdného pole (jako u největšího paláce). V případě rovnosti se body nezapočítávají.

Pokud v průběhu hry žetony sokolích hnízd dojdou, vrátí oba hráči stejný počet. Na konci hry se počítá pouze rozdíl žetonů sokolích hnízd mezi hráči.

Král a sokolník  

Během přípravy hry obdrží každý hráč také dvě speciální figurky ve své barvě. Tyto figurky mohou být umísťovány místo běžných figurek družiníků. Pokud je však v aktuálním tahu území přiloženou kartičkou dokončeno, nelze speciální figurky umístit. Pokuj je hodnoceno území s králem, zdvojnásobí se vlastníkovi získané body a hodnocené území se sokolníkem, přináší vlastníkovi navíc jeden žeton sokolího hnízda.
 
1. Bílý hráč hodnotí kapli se sokolníkem. Protože je kaple tvořena pěti hradními kartami získává 15 bodů. Jelikož jsou u kaple umístěny dvě sokolí hnízda, získává hráč celkem tři žetony (2 za kapli a 1 za sokolníka).
2. V dalším tahu dokončil černý hráč cestu. Protože král zdvojnásobuje body, získává hráč 8 bodů. Jelikož je u cesty je jedno sokolí hnízdo, získává hráč jeden žeton hnízda.

Žetony hradní zdi  

Jedná se o žetony, které jsou podle pravidel základní hry Carcassonne: Hrad umístěny na hradní zdi. Žetony sčísly 1-3 jsou využity během hry a s čísly 4–9 až na konci hry.

Při hodnocení území, smí být zdvojnásobení provedeno pouze jedenkrát. Z tohoto důvodu nelze použít žetony z hradní zdi (číslo 2 a 3) pokud je hodnoceno území s králem.

 
žetony hradní zdi 1-3
 
žetony hradní zdi 4-9

Varianta pravidel

Pokud je při započítávání bodů dosaženo hradní brány (během hry - ne při hodnocení na konci hry), zůstává zde počítací figurka stát a zbylé body z hodnoceného území jsou tak ztraceny.

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 18
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×
  1×