translator, writer
66,440
edits
(Created page with "|- | 1 cartonaș triunghiular | align="center" | {{ColorRed|1 cartonaș}}<sup>(1)</sup> | align="center" | 1 cartonaș | align="center" | 1 cartonaș") |
|||
(147 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
<languages /> | <languages />{{Breadcrumbs | ||
|link1={{CarcassonneLink}} | |||
}} | |||
__TOC__ | __TOC__ | ||
== Jocul de bază, extensii și miniextensii == | == Jocul de bază, extensii majore și miniextensii == | ||
Următorul tabel rezumă schimbările regulilor pentru jocul de bază, extensii și mini-urile #1 - #7. Aceste schimbări s-au întâmplat în timp din moment ce regulile au fost actualizate sau clarificate după lansarea inițială și/sau incluse într-un Big Box. | |||
'''Notă:''' | '''Notă:''' „Supus” (în prima ediție, sau C1 pe scurt) și „meeple” (în a doua/treia ediție, sau C2/C3 pe scurt) înseamnă același lucru. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" colspan="2" | || colspan="4" | C1 || colspan="2" | C2 | ! rowspan="2" colspan="2" | || colspan="4" | C1 || colspan="2" | C2 || colspan="2" | C3 | ||
|- | |- | ||
Line 17: | Line 20: | ||
! Ultimele reguli<br />(HiG) | ! Ultimele reguli<br />(HiG) | ||
! Ultimele reguli<br />(RGG / ZMG) | ! Ultimele reguli<br />(RGG / ZMG) | ||
! Ultimele reguli<br />(HiG) | |||
! Ultimele reguli<br />(ZMG) | |||
! Ultimele reguli<br />(HiG) | ! Ultimele reguli<br />(HiG) | ||
! Ultimele reguli<br />(ZMG) | ! Ultimele reguli<br />(ZMG) | ||
|- | |- | ||
| rowspan="3" width=" | | rowspan="3" width="10%" | '''{{BaseGameLink|edition=C3}}''' | ||
| width=" | | width="10%" | '''jucătorul începător''' | ||
| width=" | | width="10%" |decide cel mai tânăr jucător | ||
| width=" | | width="10%" |decide cel mai tânăr jucător | ||
| width=" | | width="10%" |decide cel mai tânăr jucător | ||
| width=" | | width="10%" |orice metodă acceptată de toți | ||
| width=" | | width="10%" |cel mai tânăr jucător | ||
| width=" | | width="10%" |cel mai tânăr jucător<ref> | ||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
Regulile [[Z-Man Games/ro|ZMG]] ale jocului de bază menționează „primul jucător” fără a explica cum este decis. Totuși, regulile [[Variants/ro#Big Box 6|'''Big Box 6''']] sunt realiniate cu regulile [[Hans im Glück/ro|HiG]] și indică că primul jucător este acela cel mai tânăr. | |||
</ref> | </ref> | ||
| width="10%" |cel mai tânăr jucător | |||
| width="10%" |cel mai tânăr jucător | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''regula „oraș mic”''' <br />[[Scoring: A Historical Perspective (1st edition)/ro#scoring_farmers|(mai multe detalii aici)]] | ||
| | | nu | ||
| | | da | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| nu | |||
| nu | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''evaluarea țăranului''' <br />[[Scoring: A Historical Perspective (1st edition)/ro#small_cities|(mai multe detalii aici)]] | ||
| | | a treia ediție | ||
| | | prima ediție | ||
| | | a treia ediție | ||
| | | a treia ediție | ||
| | | a treia ediție | ||
| | | a treia ediție | ||
| a treia ediție | |||
| a treia ediție | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | ''' | | rowspan="2" | '''{{TradersBuildersLink|edition=C3|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''cel de-al doilea cartonaș (tura dublă)''' | ||
| | | tras imediat | ||
| | | tras imediat | ||
| | | tras după evaluare<ref name=":4B"> | ||
| | {{IconWorld}} | ||
| | A doua parte a turei duble se întâmplă în pasul 4B, după pasul 4A. Vezi [[Order of Play/ro|Ordinea de jucat]]. | ||
| | </ref> | ||
| tras după evaluare<ref name=":4B"></ref> | |||
| tras după evaluare<ref name=":4B"></ref> | |||
| tras după evaluare<ref name=":4B"></ref> | |||
| tras după evaluare<ref name=":4B"></ref> | |||
| tras după evaluare<ref name=":4B"></ref> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''constructori & porci''' | ||
| | | sunt supuși | ||
| | | sunt supuși | ||
| | | nu sunt supuși | ||
| | | nu sunt supuși | ||
| | | nu sunt meepleși | ||
| | | nu sunt meepleși | ||
| nu sunt meepleși | |||
| nu sunt meepleși | |||
|- | |- | ||
| rowspan="6" | ''' | | rowspan="6" | '''{{PrincessDragonLink|edition=C2|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''vulcan și zâna''' | ||
| | | nu poate muta zâna | ||
| | | nu poate muta zâna | ||
| | | poate muta zâna | ||
| | | poate muta zâna | ||
| | | poate muta zâna | ||
| | | poate muta zâna | ||
| N/A<ref name="n_a"> | |||
{{IconWorld}} | |||
Extensie deocamdată indisponibilă în această ediție. | |||
</ref> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''vulcan și plasare''' | ||
| | | nu poate plasa supus, constructor sau porc | ||
| | | nu poate plasa supus, constructor sau porc | ||
| | | nu poate plasa oricare pion pe cartonaș<ref> | ||
{{IconBook}} | {{IconBook}} | ||
Așa cum este notat în reguli, un jucător are posibilitatea de a plasa o moșie, plasa o piesă de turn sau plasa un supus pe Roata Destinului. | |||
</ref> | </ref> | ||
| | | nu poate plasa supus, constructor sau porc | ||
| | | nu poate plasa meeple, constructor sau porc | ||
| | | nu poate plasa meeple, constructor sau porc | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''coridor fermecat pe teritoriu neevaluat''' | ||
| | | da (nu în FAQ) | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''cartonaș cu prințesă''' | ||
| | | trebuie să elimine cavaler sau constructor | ||
| | | trebuie să elimine cavaler sau constructor | ||
| | | are posibilitatea de a elimina supus | ||
| | | trebuie să elimine supus | ||
| | | are posibilitatea de a elimina meeple | ||
| | | are posibilitatea de a elimina meeple | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''prințesa și supus mare/meeple mare''' | ||
| | | poate fi eliminat numai dacă este ultimul supus din oraș (FAQ) | ||
| | | la fel ca supusul normal (implicit) | ||
| | | la fel ca supusul normal | ||
| | | la fel ca supusul normal | ||
| | | la fel ca meepleul normal | ||
| | | la fel ca meepleul normal | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''dragonul se mută''' | ||
| | | înainte de evaluare (FAQ) | ||
| ? | | ? | ||
| | | înainte de evaluare | ||
| | | după evaluare (RGG)<ref> | ||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
Pare să fie o traducere greșită de RGG a regulilor originale HiG. Regulile scrise ale [[Variants#Big Box 3/ro|'''Big Box 3''']] indică că dragonul se mută după evaluare dar rezumatul secvenței turei instruiește să miște dragonul înainte de evaluare. Regulile scrise au fost considerate a avea prioritate în această chestiune. | |||
</ref> / | </ref> / înainte de evaluare (ZMG) | ||
| | | înainte de evaluare | ||
| | | înainte de evaluare<ref> | ||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
O interpretare greșită a dus la concluzia că dragonul se mișcă după plasarea cartonașului. | |||
</ref> | </ref> | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="3" | ''' | | rowspan="3" | '''{{TowerLink|edition=C2|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''turnurile capturează''' | ||
| | | orice | ||
| | | orice | ||
| | | supuși | ||
| | | supuși | ||
| | | meepleși | ||
| | | meepleși | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''turnul poate captura supuși/meepleși de pe turnuri''' | ||
| | | da (FAQ) | ||
| | | nu | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''turnul poate captura supuși/meepleși proprii''' | ||
| | | nu | ||
| | | nu | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| | | da | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="1" | ''' | | rowspan="1" | '''Ext. 3, Ext. 4. și altele''' | ||
| ''' | | '''ultimul supus/meeple este eliminat''' | ||
| | | constructorul și porcul nu sunt eliminați (FAQ) | ||
| | | constructorul și porcul nu sunt eliminați (implicit) | ||
| | | constructorul și porcul sunt eliminați | ||
| | | constructorul și porcul sunt eliminați | ||
| | | constructorul și porcul sunt eliminați | ||
| | | constructorul și porcul sunt eliminați | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan=" | | rowspan="2" | '''{{AbbeyMayorLink|edition=C2|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''căruța se poate muta pe un teritoriu adiacent eligibil''' <br />[[Wagon_Movement_Rules_Changes/ro|(mai multe detalii aici)]] | ||
| | | conectat de un drum sau care împarte o suprafață (adică mănăstire din interiorul orașului sau abație-oraș) | ||
| | | conectat de un drum sau care împarte o suprafață (adică mănăstire din interiorul orașului sau abație-oraș) | ||
| | | conectat de un drum sau care împarte o suprafață (adică mănăstire din interiorul orașului sau abație-oraș) | ||
| | | conectat de un drum sau care împarte o suprafață (adică mănăstire din interiorul orașului sau abație-oraș) | ||
| | | pe același cartonaș sau unul adiacent | ||
| | | pe același cartonaș sau unul adiacent | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | ''' | | '''tură extra pentru a plasa abații rămase''' | ||
| ''' | | nu | ||
| | | nu<ref> | ||
| | {{IconBook}} | ||
| | Nicio tură extra pentru a plasa abații rămase după cum este clarificat în FAQ. | ||
| | </ref> | ||
| | | da<ref name="abbey-round"> | ||
| | {{IconBook}} | ||
Tură extra pentru a plasa abații rămase adăugată în [[Variants/ro#Big Box 2|'''Big Box 2''']] și [[Variants/ro#Big Box 3|'''Big Box 3''']]. | |||
</ref> | |||
| da<ref name="abbey-round" /> | |||
| nu<ref name="no-abbey-round"> | |||
{{IconBook}} | |||
Nicio tură extra pentru a plasa abații rămase în C2 după cum este clarificat de HiG. (2/2021) | |||
</ref> | |||
| nu<ref name="no-abbey-round" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |||
| rowspan="2" | '''{{CountKingRobberLink|edition=C2|variant=long}}''' / '''{{CountCarcassonneLink|edition=C1|variant=long}}''' | |||
| '''În mai multe evaluări, poți trimite un supus/meeple în Carcassonne''' | |||
| când primești 0 puncte în toate dintre ele | |||
| când primești 0 puncte în toate dintre ele | |||
| când primești 0 puncte în toate dintre ele | |||
| când primești 0 puncte în toate dintre ele | |||
| când primești 0 puncte în toate dintre ele | |||
| când primești 0 puncte în cel puțin una dintre ele<ref> | |||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
Această discrepanță poate fi rezultatul a unei traduceri greșite făcute de ZMG a regulilor originale HiG. | |||
</ref> | </ref> | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Supușii/Meepleșii din Carcassonne pot fi mutați pentru evaluarea finală''' | ||
| | | din toate cartierele (implicit) | ||
| | | din toate cartierele (implicit) | ||
| | | din toate cartierele (implicit) | ||
| | | din toate cartierele (explicit de RGG) | ||
| | | doar din cartierul piață | ||
| | | doar din cartierul piață | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="1" | ''' | | rowspan="1" | '''{{CatapultLink|edition=C1|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''Jetonul de seducție''' | ||
| | | jucătorul alege supusul cel mai aproape de jeton | ||
| | | jucătorul alege supusul adversarului cel mai aproape de jeton<ref name="seduction-token"> | ||
| | {{IconWorld}} | ||
Este posibil ca discrepanța să fi fost creată de o traducere greșită efectuată de RGG. | |||
</ref> | |||
| jucătorul alege supusul cel mai aproape de jeton | |||
| jucătorul alege supusul adversarului cel mai aproape de jeton<ref name="seduction-token" /> | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
| N/A | |||
|- | |||
| rowspan="1" | '''{{BridgesCastlesBazaarsLink|edition=C2|variant=long}}''' | |||
| '''cetate și zâna''' | |||
| nu poate plasa zâna în cetate (implicit - zâna este plasată pe un cartonaș) | |||
| nu poate plasa zâna în cetate (implicit - zâna este plasată pe un cartonaș) | |||
| nu poate plasa zâna în cetate<ref name="castle-fairy"> | |||
{{IconBook}} | {{IconBook}} | ||
O clarificare oficială a anulat regulile stabilite în [[Variants#/roBig Box_3|'''Big Box 3''']] care au permis zânei să fie asociată unui supus/meeple dintr-o cetate. Motivul stabilit este că zâna trebuie să fie plasată pe un cartonaș. | |||
</ref> | </ref> | ||
| | | nu poate plasa zâna în cetate<ref name="castle-fairy" /> | ||
| | | poate plasa zâna în cetate | ||
| | | poate plasa zâna în cetate | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="1" | ''' | | rowspan="1" | '''{{HillsSheepLink|edition=C2|variant=long}}''' | ||
| ''' | | '''câmp închis cu oier''' | ||
| | | nicio acțiune | ||
| | | nicio acțiune | ||
| | | acțiunea „mână oile în staul” este executată automat | ||
| | | nicio acțiune | ||
| | | acțiunea „mână oile în staul” este executată automat | ||
| | | acțiunea „mână oile în staul” este executată automat | ||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
| N/A<ref name="n_a" /> | |||
|- | |- | ||
| rowspan=" | | rowspan="4" | '''{{MessagesLink|edition=C3|variant=numbered}}''' | ||
| ''' | | '''runde de depeșă''' | ||
| | | una după evaluare | ||
| | | una după evaluare | ||
| | | până la șase în funcție de extensiile utilizate<ref name="rounds-of-scoring"> | ||
| | Rundele de scor adiționale au fost rezultatul a două clarificări furnizate în 5/2014 și 10/2014. | ||
| | </ref> | ||
| | | până la șase în funcție de extensiile utilizate<ref name="rounds-of-scoring" /> | ||
| una singură după evaluare<ref name="rounds-of-scoring-simplified"> | |||
Clarificările despre rundele de scor furnizate în 5/2014 și 10/2014 au fost declarate invalide pentru ediția nouă. | |||
</ref> | |||
| una singură după evaluare<ref name="rounds-of-scoring-simplified" /> | |||
| una singură după evaluare<ref name="rounds-of-scoring-simplified" /> | |||
| una singură după evaluare<ref name="rounds-of-scoring-simplified" /> | |||
|- | |||
| '''luarea unei depeșe''' | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis care nu conține niciun alt pion de scor de la alți jucători<ref name="big-box-6-discrepancy"> | |||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
Discrepanțele din [[Variants/ro#Big Box_6|'''Big Box 6''']] pot fi din cauza unei traduceri greșite făcute de ZMG a regulilor originale HiG. | |||
</ref> | </ref> | ||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
| când un jucător ajunge pe un spațiu închis | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Depeșa #8 - Evaluează un supus/meeple și elimină-l de pe suprafața de joc''' | ||
| | | majoritatea este necesară pentru a evalua un teritoriu | ||
| | | majoritatea este necesară pentru a evalua un teritoriu | ||
| | | majoritatea este necesară pentru a evalua un teritoriu | ||
| | | majoritatea este necesară pentru a evalua un teritoriu | ||
| | | majoritatea este necesară pentru a evalua un teritoriu | ||
| | | majoritatea nu este necesară pentru a evalua un teritoriu<ref name="big-box-6-discrepancy" /> | ||
| majoritatea nu este necesară pentru a evalua un teritoriu<ref name="big-box-7-discrepancy"> | |||
{{IconWorld}} | |||
Discrepanțele din [[Variants/ro#Big_Box_7_(Big_Box_v3.0)|'''Big Box 7''']] pot fi din cauza unei traduceri greșite făcute de ZMG a regulilor originale HiG. | |||
</ref> | |||
| majoritatea nu este necesară pentru a evalua un teritoriu<ref name="big-box-7-discrepancy" /> | |||
|- | |- | ||
| | | '''Pionul de scor utilizat pentru evaluarea finală''' | ||
| oricare pion de scor | |||
| | | doar supusul de scor<ref name="boxed-version-and-later"> | ||
| | |||
{{IconWorld}} | {{IconWorld}} | ||
ZMG a tradus greșit regulile pentru versiunea în cutie și a păstrat aceeași versiune în [[Variants/ro#Big Box 4|'''Big Box 4''']], [[Variants/ro#Big Box 6|'''Big Box 6''']] și [[Variants/ro#Big_Box_7_(Big_Box_v3.0)|'''Big Box 7''']].. | |||
</ref> | </ref> | ||
| | | oricare pion de scor | ||
| | | doar supusul de scor<ref name="boxed-version-and-later" /> | ||
| oricare pion de scor marcator de scor | |||
| doar meepleul de scor<ref name="boxed-version-and-later" /> | |||
| oricare pion de scor marcator de scor | |||
| doar meepleul de scor<ref name="boxed-version-and-later" /> | |||
|- | |||
| rowspan="2" | '''{{RobbersLink|edition=C3|variant=numbered}}''' | |||
| '''jucătorii care plasează haiduci''' | |||
| jucătorul activ și primul jucător din stânga fără haiduc plasat | |||
| toți jucătorii fără haiduc plasat<ref name="boxed-version-and-later" /> | |||
| jucătorul activ și primul jucător din stânga fără haiduc plasat | |||
| toți jucătorii fără haiduc plasat<ref name="boxed-version-and-later" /> | |||
| jucătorul activ și primul jucător din stânga fără haiduc plasat | |||
| toți jucătorii fără haiduc plasat<ref name="boxed-version-and-later" /> | |||
| jucătorul activ și primul jucător din stânga fără haiduc plasat | |||
| jucătorul activ și primul jucător din stânga fără haiduc plasat | |||
|- | |||
| '''plasarea haiducului și mutarea haiducului''' | |||
| ambele opționale | |||
| ambele opționale | |||
| ambele opționale | |||
| ambele opționale | |||
| ambele opționale | |||
| plasarea obligatorie dar mutarea opțională<ref name="big-box-6-discrepancy" /> | |||
| ambele opționale | |||
| ambele opționale | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | ''' | | rowspan="2" | '''{{CropCirclesIILink|edition=C3|variant=numbered}}''' | ||
| ''' | | '''acțiunea de adăugare a unui supus/meeple''' | ||
| | | opțională | ||
| | | opțională | ||
| | | opțională | ||
| | | opțională | ||
| | | opțională | ||
| | | obligatorie<ref name="big-box-6-discrepancy" /> | ||
| opțională | |||
| obligatorie<ref name="big-box-7-discrepancy" /> | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''acțiunea de adăugare a unui supus/meeple''' | ||
| | | pe același cartonaș cu alt supus | ||
| | | pe același cartonaș cu alt supus | ||
| | | pe același cartonaș cu alt supus | ||
| | | pe același cartonaș cu alt supus | ||
| | | pe același cartonaș cu alt meeple | ||
| | | pe același teritoriu cu alt meeple<ref name="big-box-6-discrepancy" /> | ||
| pe același cartonaș cu alt meeple | |||
| pe același teritoriu cu alt meeple<ref name="big-box-7-discrepancy" /> | |||
|} | |} | ||
== | == Mutarea căruței (Ext. 5 - Abația și primarul) == | ||
Regulile guvernând mutarea căruței s-au schimbat între ediții. Aceste schimbări afectează cum se mută căruța după evaluare și raza sa de acțiune. O pagină ilustrând aceste schimbări ale regulii cu exemple variate poate fi găsită '''[[Wagon_Movement_Rules_Changes/ro|aici]]'''. | |||
== Cartonașele triunghiulare și cele de mărime dublă == | |||
Următorul tabel rezumă evoluția regulilor pentru {{HalflingsLink|edition=C2|variant=long}} și cartonașele de mărime dublă. Vezi alte detalii '''[[Halflings/ro#Schimbări ale regulilor|aici]]'''. | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! colspan=" | ! colspan="6" | Actualizări ale regulilor | ||
|- | |- | ||
! Teritoriu | ! rowspan="2" | Teritoriu | ||
! | ! rowspan="2" | Cartonașe ocupând un spațiu | ||
! align="center" | Reguli | ! align="center" rowspan="2" | Reguli C1 din 2014 | ||
! align="center" | Clarificări din 10/2015 | ! align="center" rowspan="1" | Clarificări din 10/2015 | ||
! align="center" | Reguli | ! align="center" rowspan="2" | Reguli C2/C3 din 2020 | ||
! align="center" rowspan="1" | Clarificări din 1/2021 | |||
|- | |- | ||
| rowspan="5" | ! align="center" rowspan="1" style="background-color: #000000;"| {{ColorWhite|Ultimele reguli C1}} | ||
! align="center" rowspan="1" style="background-color: #000000;"| {{ColorWhite|Ultimele reguli C2/C3}} | |||
|- | |||
| rowspan="5" background="#cccccc" | '''Drum / Oraș''' | |||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | | | align="center" bgcolor="#cccccc" | | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per cartonaș | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluat per spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
Line 308: | Line 453: | ||
| align="center" | 1 cartonaș | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 cartonaș | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 cartonaș | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
Line 314: | Line 460: | ||
| align="center" | {{ColorRed|1 cartonaș}}<sup>(1)</sup> | | align="center" | {{ColorRed|1 cartonaș}}<sup>(1)</sup> | ||
| align="center" | 1 cartonaș | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 cartonaș | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 2 | | 2 cartonașe triunghiulare | ||
| align="center" | {{ColorRed|2 | | align="center" | {{ColorRed|2 cartonașe → numărate ca 1 cartonaș}}<sup>(1)</sup> | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 cartonașe | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 cartonașe | ||
| align="center" | 2 cartonașe → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 parte a unui cartonaș de mărime dublă | ||
| align="center" bgcolor="#e0e0e0" | N/A <sup>(2)</sup> | | align="center" bgcolor="#e0e0e0" | N/A<sup>(2)</sup> | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" bgcolor="#e0e0e0" | 1 | | align="center" bgcolor="#e0e0e0" | 1 cartonaș<sup>(3)</sup> | ||
| align="center" | 1 parte de cartonaș → 1 spațiu ocupat<sup>(6)</sup> | |||
|- | |- | ||
| rowspan="5" bgcolor="#cccccc" | ''' | | rowspan="5" bgcolor="#cccccc" | '''Mănăstire''' | ||
| bgcolor="#cccccc" | | | bgcolor="#cccccc" | | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluată per spațiu ocupat | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluată per cartonaș | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | | | align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluată per spațiu ocupat | ||
| align="center" bgcolor="#cccccc" | Evaluată per spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 cartonaș pătrat | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 cartonaș triunghiular | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș<sup>(4)</sup> | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 1 cartonaș → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 2 | | 2 cartonașe triunghiulare | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 cartonașe → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 cartonașe<sup>(4)</sup> | ||
| align="center" | 2 | | align="center" | 2 cartonașe → 1 spațiu ocupat | ||
| align="center" | 2 cartonașe → 1 spațiu ocupat | |||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 parte a unui cartonaș de mărime dublă | ||
| align="center" bgcolor="#e0e0e0" | N/A <sup>(2)</sup> | | align="center" bgcolor="#e0e0e0" | N/A<sup>(2)</sup> | ||
| align="center" | 1 | | align="center" | 1 cartonaș<sup>(4)</sup> | ||
| align="center" bgcolor="#e0e0e0" | 1 | | align="center" bgcolor="#e0e0e0" | 1 cartonaș → 1 sau 2 spații ocupate<sup>(5)</sup> | ||
| align="center" | 1 parte de cartonaș → 1 spațiu ocupat | |||
|} | |} | ||
* '''Note:''' | * '''Note:''' | ||
** '''(1)''' | ** '''(1)''' Nu exista nicio precizare explicită în reguli. Se presupunea că cartonașele triunghiulare de pe același spațiu erau considerate numărate ca 1 cartonaș ca o adaptare a regulilor de evaluare ale mănăstirilor. Acest lucru este posibil să fie rezultatul unei interpretări greșite. | ||
** '''(2)''' | ** '''(2)''' Cartonașele de mărime dublă au fost lansate în 2015, așa că nu este făcută nicio prevedere în regulile din 2014. | ||
** '''(3)''' | ** '''(3)''' Acest aspect nu este acoperit în reguli, ci este aliniat cu interpretările regulilor din 2020 și clarificările din 10/2015. | ||
** '''(4)''' | ** '''(4)''' Cartonașele triunghiulare și de mărime dublă erau numărate drept cartonașe individuale pentru mănăstiri. | ||
** '''(5)''' | ** '''(5)''' Acest aspect nu este acoperit în reguli, ci schimbat în concordanță cu evaluarea mănăstirilor pentru fiecare spațiu ocupat din 2020. Ar anula clarificările oferite în 10/2015. | ||
** '''(6)''' Excepție exclusivă pentru C2: Drumurile de la cartonașele Leipzig sunt numărate ca 1 cartonaș chiar dacă se întind de-a lungul a două spații. | |||
{{FootnoteIconPara | {{FootnoteIconPara}} | ||
[[Category: | {{DEFAULTSORTKEY:Rezumat de seturi și schimbări de reguli}} | ||
[[Category: | [[Category:Finalizate]] | ||
[[Category: | [[Category:Prima ediție]] | ||
[[Category:A doua ediție]] |