Hradní páni (Fanúšikovské rozšírenie)

This page is a translated version of the page Castle Lords (Fan Expansion) and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

Hradní páni prinášajú nové hodnotenie ciest obsadených hradným pánom. Čím je hradná cesta dlhšia, tým viac rastie jej bodová hodnota. Cesta z dvoch kartičiek prináša 3 body, z troch kartičiek 6 bodov, zo štyroch 10 bodov, z piatich 15 bodov atď.

Other languages:
CastleLords C1 TileA.png Čítate pravidlá k takto ilustrovaným kartičkám.
Majú vaše kartičky úplne iný dizajn? Potom si vyberte z hier rodiny Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Symbol CastleLords.png

Hradní páni prinášajú nové hodnotenie ciest obsadených hradným pánom. Čím je hradná cesta dlhšia, tým viac rastie jej bodová hodnota. Cesta z dvoch kartičiek prináša 3 body, z troch kartičiek 6 bodov, zo štyroch 10 bodov, z piatich 15 bodov atď.

Páni z Carcassonne sídlia na svojich hradoch od nepamäti. Svoje spoločenské postavenie ukazujú nie len vo veľkosti svojich príbytkov, ale aj v dĺžke hradných ciest. Čím je totiž hradná cesta dlhšia, tým väčšie má jej Pán postavenie.

Základné informácie

Hradní páni je fanúšikovské rozšírenie pre   Carcassonne Základná hra, ktoré vytvoril Trebuchet (CarcC) z Carcassonne Central. Aktuálne pravidlá boli upravené členmi Carcassonne Central.

Downloads

Upozorňujeme, že WikiCarpedia nenesie zodpovednosť za obsah uvedených odkazov. Uvedené rozšírenia sa riadia predpismi príslušných webových stránok.
Komerčné použitie fanúšikovských rozšírení je zakázané. Tieto rozšírenia sú určené výhradne pre osobné použitie a nesmú byť za žiadnych okolností predávané, a to ani za obstarávaciu resp. výrobnú cenu.

Súbory ku stiahnutiu sú k dispozícii na nasledujúcich stránkach (môže byť vyžadovaná registrácia):

Herný materiál

  • 4 kartičky krajiny s hradom na ceste.

Pravidlá

Príprava hry

Kartičky s hradmi zamiešajte mezi ostatné kartičky.

Priebeh hry

1. Priloženie kartičky

Kartičky krajiny sa prikladajú podľa obvyklých pravidiel.

2. Umiestnenie spoločníka

Po umiestnení kartičky krajiny Hradných pánov, hráč môže umiestniť spoločníka

  1. na lúku ako sedliaka
    alebo
  2. na hradnú bránu do hradu ako hradný pán.[1].

Príklad 1: Červený hráč umiestnil spoločnína na hradnú bránu do hradu. Cesta vedúca z hradu sa stáva hradnou cestou a je obsadená červeným hráčom.

Poznámka 1: Nie je povolené umiestnenie spoločníka na hrad a zároveň aj na cestu, pretože hrad a cesta sú súčasťou jednej hradnej cesty.

Poznámka 2: Pravidlá pre umiestnenie spoločníka na hradnú cestu sú rovnaké ako pre normálnu cestu. Nezabudnite, že spoločník, ktorý je umiestnený na hradnú bránu do hradu ako hradný pán, je umiestnený zároveň na hrad aj na cestu.

3. Započítanie bodov

Pre uzavretie hradnej cesty sa uplatňujú pravidlá pre normálnu cestu.
Pravidlá pre prevahu sa uplatňujú aj na hradnú cestu.

Hráč s prevahou a s hradným pánom na hradnej ceste získava 1 bod za každú kartičku hradnej cesty. Zároveň získava 1 bod za každú predchádzajúcu kartičku hradnej cesty. Hráč s prevahou, ale bez hradného pána na hradnej ceste, získava body za hradnú cestu ako za normálnu cestu.

 
Príklad 2: Červený hráč rozšíril v predchádzajúcich ťahoch hradnú cestu na dĺžku 4 kartičiek krajiny. Červený hráč kartičkou s križovatkou cestu uzavrel. Červený hráč získava 15 bodov (1 + 2 + 3 + 4 + 5).

Poznámka 1: Ak majú prevahu len lupiči, hradní páni získavajú 0 bodov. Ak majú prevahu hradní páni aj lupiči, tak hráči s hradnými pánmi získavajú body za hradnú cestu a hráči len s lupičmi na ceste získavajú body za normálnu cestu.

 
Friendly game variant rules
 
Neútočný variant hry

Ak hráte neútočný variant hry, najvyššie skóre za hradnú cestu je 50 bodov.

Záverečné vyhodnotenie

Neuzavretá hradná cesta získava body ako normálna cesta počas záverečného vyhodnotenia podľa prevahy hráčov s hradnými pánmi a lupičmi na ceste dokopy.

New land tiles

Nové kartičky krajiny sa prikladajú k hernému plánu podľa obvyklých pravidiel  základnej hry.

Castle on road: Hrad je súčasťou cesty. Spoločník môže byť umiestnený na hradnú bránu do hradu ako hradný pán, ktorý je umiestnený zároveň na hrad aj na cestu, alebo môže byť umiestnený na lúku ako sedliak.

Kombinácie s ďalšími rozšíreniami

Vyberte rozšírenia, s ktorými hrajete, aby sa zobrazili kombinácie len tých pravidiel, ktoré majú vplyv na vašu hru. Všetky ostatné kombinácie zostanú skryté.
Výber rozšírení vyžaduje mať zapnutý JavaScript.
Načítavanie pravidiel kombinácií rozšírení...

Fanúšikovské rozšírenia

 Lúpežníkov syn

  Keďže hradný pán je umiestnený na hradnej bráne, ktorá je súčasťou hradnej cesty, tak ak sa hráč rozhodne odstrániť spoločníka z cesty, môže odstrániť aj hradného pána.

 Studne

  Poloha studní na hradnej ceste je pre hodnotenie hradnej cesty bezpredmetná, pretože skóre za studne sa pripočítavajú až po výpočte skóre za uzavretú hradnú cestu.

Zoznam kartičiek

Celkovo kartičiek: 4

Poznámky pod čiarou

Vysvetlenie ikoniek nájdete na tejto stránke.

  1.   Hrad je súčasťou cesty, preto nemôže byť spoločník umiestnený priamo na hrad. Ak je spoločník umiestnený na hradnú bránu do hradu, cesta sa stáva hradnou cestou. Pre hradnú cestu sa používajú všetky pravidlá pre normálnu cestu okrem bodovania.
  2.   Presun voza je možný aj podľa pravidiel pôvodnej edície (C1), nakoľko hradná brána do hradu s hradnou cestou je súčasťou tejto cesty.