Mapové žetony: Skandinávie

This page is a translated version of the page Map-Chips Nordics and the translation is 100% complete.

V případě mapy Skandinávie mohou hráči objevovat některé severské zajímavosti a prozkoumat je pomocí svých kartiček.

Other languages:


Obyvatelé severu byli odjakživa proslulí svými objevitelskými cestami a zažívali četná dobrodružství. Nyní je na vás, abyste se vydali v jejich stopách.

Úvod

 
WICA symbol rozšíření

Následující česká pravidla pro variantu   mapových žetonů k mapě   Skandinávie v edici C3. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2023. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce:   Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotné mapě naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Jedná se o variantu s různými pravidly pro každou Carcassonne: Mapu. V případě mapy Skandinávie mohou hráči objevovat některé severské zajímavosti a prozkoumat je pomocí svých kartiček.

Herní materiál

  • 30 mapových žetonů ve třech barvách (po 10 ve fialové, světle modré a oranžové barvě)
 
mapové žetony
 
zadní strana žetonu

Doporučujeme hrát s 115-125 kartičkami, např. z Big Boxu: (72) + 1. rozšíření (18) + Mini 4 až 7 (30) = 120 kartiček.

Požadovaný herní materiál

  • 1 Carcassonne: Mapa - Skandinávie

Pravidla

Příprava hry  

Použijte 2 ze 3 dostupných startovních polí.

 
Startovní pole mapy - Skandinávie

Všech 30 mapových žetonů otočených lícem dolů a zamíchejte. Poté po dvou lícem dolů položte na každé označené místo.

 
Příklad: Místo pro 2 mapové žetony.

Mapa: Skandinávie  

1. Přiložení kartičky

Vlny

Na mapě jsou vidět místa se zvlněnými čarami. Na tato místa nelze umístit kartičku krajiny.

 
Příklad: Pole s vlnami, na které nelze umístit žádnou kartičku.

Sbírání žetonů

Pokud umístíte svou kartičku vedle předtištěného města, okamžitě si vezměte mapový žeton, které tam leží. Nezáleží na tom, zda umístíte družiníka. Okamžitě získáte body podle čísel na mapovém žetonu. Poté žeton odložte do své zásoby.

 
Příklad 1: Hráč položí svou kartičku vedle města Oslo. Získá 2 mapové žetony, za které získá 3 body.

Objevování Skandinávských zajímavostí

Na pole se Skandinávskými zajímavostmi není možné položit kartičku krajiny, ale lze ji umístit vedle ní. Stejně jako okraje mapy i tyto zajímavosti ukončují části krajiny. Jakmile prozkoumáte zajímavost (položíte kartičku vedle ní), není možné pokračovat na druhé straně, jako je tomu u předtištěného města.

 
Příklad 2: Pole se Skandinávskou zajímavostí.
2. Umístění družiníka

Po přiložení kartičky můžete běžným způsobem umístit družiníka.

3. Započítání bodů

Pokud vyhodnocujete cestu, můžete ji vylepšit pomocí mapových žetonů ze své zásoby. Za každou barvu, kterou použijete, získáte 1 bod navíc za každou kartičku. Během hodnocení můžete použít 1 žeton na barvu. Poté jsou použité žetony ze hry odstraněny.

Každá zajímavost je ohraničena jednou ze 3 barev mapových žetonů. Lze tak získat 2 místo 1 bodu za každou kartičku cesty končící u zajímavosti. Hodnotu cesty lze ještě dále vylepšit pokud použijete mapové žetony s jinými barvami, za každou kartičku s cestou tak dostanete o další 1 bod navíc. Barvy, které ohraničují zajímavost, lze použít vícekrát.

Trasy trajektů se nezávisle na jejich délce počítají jako 1 kartička s cestou a lze je jako obvykle vylepšovat pomocí mapových žetonů.

 
Příklad:
1 Červený dokončí cestu do Skandinávské zajímavostí.
2 Aby měl červený všechny tři barvy, použije světle modrý a fialový žeton (zajímavostí je ohraničena oranžovou barvou, takže oranžový žeton nepotřebuje).
Protože má 3 různé barvy, má nyní každá kartička s cestou hodnotu 4 body. Celkem tedy za tuto cestu získá 12 bodů.
Jelikož modrá je na této cestě také, ale nepoužil žádný žeton, získá pouze 2 body za kartičku, celkem tedy 6 bodů.
Závěrečné vyhodnocení

Na konci hry není možné vylepšovat cesty ani pomocí žetonů, ani díky zajímavostem.

Seznam žetonů

Celkem žetonů: 30
  6×
  4×
  6×
  4×
  6×
  4×

Skandinávské zajímavosti

Faddersbøl Mølle je takzvaný holandský mlýn, který byl, jak název napovídá, vyvinut v Holandsku. Mlýn byl postaven v roce 1859. Dnes je krajina v této oblasti utvářena mnoha vysokými větrnými mlýny. Mlýn sloužil zemědělcům z této oblasti k mletí obilí.
Gotland je švédský ostrov a historická provincie. Je to druhý největší ostrov v Baltském moři. Ostrov dostal své jméno podle německého kmene "Gótů". Dnes je Gotland známou prázdninovou destinací. Gotland je známý svou druhově bohatou přírodou. Vyzdvihnout je třeba zejména ptačí faunu a rozmanitost orchidejí.
Imatrafall je vodopád ve městě Imatra. Řeka Vuoksi zde padá přes 500 metrů v úzkém žulovém kaňonu hlubokém 18 metrů. Od roku 1929 se vodopády využívají k výrobě energie a voda se přesměrovává. Pouze v určitých obdobích se otevírají zdymadla a stará řeka se zaplavuje. Imatrafall je jednou z 27 oficiálních "přírodních krajin" Finska.
Inarijärvi je jezero ve finské části Laponska. Jedná se o třetí největší jezero ve Finsku. Nejhlubší místo jezera je hluboké 92 metrů. Kvůli svým více než 3000 ostrovům vypadá místo vodní plochy jako labyrint vodních cest.
Kebnekaise je s výškou 2097 metrů (severní vrchol) nejvyšší horou Švédska. Dříve byl zaledněný jižní vrchol vyšší než severní, ale v roce 2018 se kvůli tání ledovců jižní vrchol zmenšil oproti severnímu.
Old Tjikko je přibližně 9550 let starý smrk ztepilý, který roste v horách švédské provincie Dalarna. Old Tjikko je nejstarší žijící samostatný klonovaný strom. Kmen se odhaduje na několik set let. Strom jako celek přežil mnohem déle, a to díky tomu, že z dosud živého kořenového systému vyrostl nový kmen.
Santa Claus Village je zábavní park v Rovaniemi ve finské části Laponska. Byl otevřen v roce 1985. Uprostřed vesnice je bílá čára znázorňující polární kruh z roku 1865. Dnes je polární kruh asi o 700 m severněji. Santa Claus má ve vesnici kancelář, kde se s ním můžete setkat v jeho úředních hodinách.
Svartifoss, v češtině "černý vodopád", kvůli barvě okolních skal, se nachází v národním parku Skaftafell na jihovýchodě Islandu. Der Stórilækur (velký potok) padá přes skalní hranu, která je obklopena čedičovými sloupy jako varhanní píšťaly, a dál teče ve Vestragilu (západním kaňonu).
Kostel Tromsdalen (nazývaný také Arktická katedrála) je evangelická luteránská farnost, námořnický kostel a dominanta města Tromsø. Katedrálu vytvořil architekt Jan Inge Hovig a byla postavena v letech 1964-1965.
Trollforsen je jednou z největších peřejí v Evropě. Nachází se v norské obci Arvidsjaur. Řeka Piteälven na vzdálenost 800 m protéká mezi skalami a přes útesy a překonává značný výškový rozdíl. Přírodní lesy v okolí jsou plné potoků, malých jezírek a bažin.