Lovci a sběrači v2 (základní hra)
![]() |
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
![]() | Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Hunters and Gatherers |
Pokud mají vaše kartičky tento vzhled, pak máte originální základní hru Carcassonne. | ![]() |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. | ![]() |
Úvod
Lovci a sběrači v2 je samostatná hra ze série dalších her rodiny Carcassonne. Jedná se o spin-off variantou na motivy originální základní hry Carcassonne.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního překladu od vydavatelství Mindok. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2020. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Herní materiál
- Nejprve se podívejme na 79 kartiček krajiny. Jsou na nich vyznačeny lesy (některé s menhiry (*)), řeky a jezera obklopené pastvinami, po kterých se potuluje zvěř.
- 16 menhirových kartiček
- 1 počítadlo bodů
- 5 destiček 50/100
- 30 příslušníků kmene v 5 barvách
- 15 chýší v 5 barvách
- 24 zakrývacích destiček
Cíl hry
V průběhu hry budete vykládat kartičky krajiny a přikládat je k postupně se rozšiřujícímu hernímu plánu. Budou vznikat lesy, řeky propojené jezery a rozsáhlé pastviny, po nichž se bude potulovat zvěř. Svoje figurky budete umísťovat na herní plán jako lovce, sběrače a rybáře. Tím budete v průběhu hry a také na jejím konci získávat body. Kdo jich nasbírá nejvíce, zvítězí!
Příprava hry
Startovní kartičku položte doprostřed stolu lícem nahoru. Běžné kartičky oddělte od menhirových, obě skupiny zvlášť zamíchejte lícem dolů, vytvořte z každé skupiny několik hromádek a připravte na stůl tak, aby na ně všichni dobře dosáhli.
Počítadlo bodů umístěte na okraj hrací plochy tak, aby bylo po ruce.
Posledním krokem je příprava figurek. Ve hře jich je celkem 30, po 6 v barvách žlutá, červená, zelená, modrá, a fialová. Kromě toho je ve hře také 15 chýší, po 3 v každé uvedené barvě.
Nejdříve si každý hráč vezme 5 figurek a 3 chýše ve zvolené barvě, které budou tvořit jeho zásobu.
Šestou figurku své barvy postavte na políčko 0 počítadla bodů.
Hraje-li vás méně než 5, zbylé figurky a chýše nechte v krabici.
Průběh hry
Hru zahajuje nejmladší hráč, ostatní po něm následují ve směru hodinových ručiček.
Hráč na tahu (aktivní hráč) provede následující akce v pevně stanoveném pořadí. Po něm je na řadě hráč po levici atd. Nejprve uvádíme přehled všech akcí, jejich podrobný popis následuje dále.
1. Přiložení kartičky
2. Umístění figurky nebo chýše
Řeky a jezera
1. Přiložení kartičky
Zvolenou kartičku je nutno nejprve přiložit k hernímu plánu, tj. alespoň jednou stranou ji přiložit k nějaké kartičce již na stole ležící. Přiložit kartičku pouze rohem není dovoleno. Objekty na dotýkajících se stranách kartiček na sebe musejí navazovat. Dotýká-li se nově přiložená kartička více kartiček starších, musejí objekty navazovat na všech místech dotyku.
2a. Umístění figurky jako rybáře na řeku
Po přiložení kartičky je možné na ni umístit figurku. Figurka umístěná na řeku představuje rybáře. Na téže řece na kartičkách přiložených dříve však nesmí stát žádný jiný rybář, ani vlastní.
Pozor: chýše případně umístěné na téže řece či v témže povodí (viz dále) figurkám nijak nepřekážejí! Umístění figurky není povinné.
![]() |
Na právě přiloženou kartičku smí červený umístit svou figurku jako rybáře na řeku, protože není dosud nikým obsazena. |
Dokud není řeka uzavřena, k žádnému započítání bodů (akce č. 3, viz podrobně dále) nedojde a na řadě je další hráč. Dalším hráčem je modrý, ve svém tahu přiloží tuto kartičku dle obrázku. Na řece vycházející z jezera směrem doleva už figurka stojí (zde červená), takže sem svou figurku modrý umístit nemůže, ale může ji umístit jako rybáře na řeku směřující doprava. Figurku lze umístit i na řeku, která byla přiložením kartičky právě uzavřena.
2b. Umístění chýše na řeku či jezero
Místo figurky můžete na právě přiloženou kartičku umístit svou chýši, a to na řeku nebo jezero. Na celém souvislém povodí však nesmí stát žádná jiná chýše, ani vlastní.
Povodí tvoří všechny řeky i jezera, které jsou vzájemně propojené. Na rozdíl od pravidel platných pro rybáře jezera v tomto případě řeky neoddělují. Hranici povodí tvoří pramen, okraj herního plánu, případně může tvořit uzavřenou smyčku.
Pozor: na figurky rybářů, cizí ani vlastní, se ohled nebere.
Chýši je možné postavit na řeku nebo jezero a zůstává stát na místě až do závěrečného vyhodnocení.
3. Započítání bodů
Jakmile je obsazená řeka z obou stran uzavřena, dojde k jejímu vyhodnocení(je jedno, v tahu kterého hráče k uzavření řeky dojde). Řeka je uzavřena pramenem v lese, jezerem nebo vytvořením uzavřené smyčky.
Každá kartička, po níž řeka vede, znamená pro hráče, jehož figurkou je řeka obsazena, zisk 1 bodu. Za každou rybu v řece nebo v přímo sousedícím jezeře na jejím okraji získává příslušný hráč další 1 bod.
Získané body zaznamenáte posunem své figurky na počítadle.
![]() |
Modrý ve svém tahu uzavřel řeku obsazenou červeným. Červený získá 5 bodů – 3 za kartičky, po nichž řeka vede, další 2 za ryby v jezerech uzavírajících řeku zleva a zprava. |
Figurku z vyhodnoceného objektu si vezme příslušný hráč zpět do své zásoby. Ve svém tahu je možné přiložit kartičku tak, že se určitý objekt uzavře, umístit na něj figurku, získat za tento objekt body a figurku si rovnou zase vzít do své zásoby.
Obejde-li vaše figurka na počítadle celé kolo, můžete použít destičku 50/100, nebo figurku na počítadle položte na bok, aby bylo zřejmé, že jste již získali 50 bodů (resp. 100 při dalším oběhu).
Tyto tři kroky představují obecný postup. Ostatní části krajiny mají určité rozdíly, jenž jsou vysvětleny dále.
Lesy
1. Přiložení kartičky
2. Umístění figurky jako sběrače
Rovněž u lesa je třeba zkontrolovat, zda již není obsazen jinou figurkou (i vlastní). Zde tomu tak není, červený tedy může umístit svou figurku jako sběrače dle obrázku.
3. Započítání bodů
Les je uzavřen, je-li zcela obklopen pastvinami a nejsou v něm žádné mezery, takže k němu žádnou další kartičku lesa není možné přiložit. Za každou kartičku, na níž leží daný les, získá příslušný hráč po 2 bodech. Opět je jedno, který hráč les uzavře – body získá ten, kdo les obsadil. Stejně jako u řek si hráč po vyhodnocení lesa vezme svou figurku zpět do své zásoby.
![]() |
Pokračování příkladu: V dalším z tahů červený svůj les uzavře. Získá 8 bodů za 4 kartičky, na nichž se les rozkládá, a protože je v lese alespoň 1 menhir, může provést menhirový tah. |
Po vyhodnocení lesa zkontrolujte, zda se v něm nacházejí nějaké menhiry. Pokud je tam alespoň jeden (vyšší počet menhirů nehraje žádnou roli), získává hráč, který les uzavřel (pozor, nemusí to být ten, kdo za uzavřený les získal body), menhirový tah navíc – vezme si 1 kartičku ze hromádky menhirových kartiček a podle všech pravidel ji přiloží k hernímu plánu. Jako obvykle na ni samozřejmě smí postavit figurku nebo chýši. Dojde-li přiložením menhirové kartičky k uzavření nějakého objektu, opět se jako obvykle vyhodnotí. Pokud však dojde k uzavření dalšího lesa s menhirem či menhiry, žádný další menhirový tah už aktivní hráč nezíská. V každém tahu tak můžete přiložit maximálně 1 menhirovou kartičku. Dojdou-li menhirové kartičky v obecné zásobě, máte smůlu, menhirový tah odpadá.
Menhirové kartičky jsou obecně o něco výhodnější než běžné kartičky a mnohé umožňují provedení zvláštních akcí. Přesný popis všech menhirových kartiček naleznete v části: Přehled menhirových kartiček.
Pastviny
1. Přiložení kartičky
2. Umístění figurky jako lovce
Figurka umístěná na pastvinu platí jako lovec.
Na rozdíl od ostatních figurek se lovci pokládají naležato, protože zůstávají na herním plánu až do závěrečného vyhodnocení, kdy teprve za ně získáte body. Snažte se lovce umísťovat na pastviny, kde je (nebo do konce hry bude) co nejvíce kusů lovné zvěře. Rovněž u pastviny je třeba zkontrolovat, zda již není obsazena jinou figurkou (i vlastní).
Teď už znáte všechna důležitá pravidla a můžete se pustit do hry. Následuje přehledné shrnutí s vysvětlením ještě několika drobností.
Shrnutí
1. Přiložení kartičky
- Kartičku je nutno přiložit k hernímu plánu, a to alespoň jednou stranou k nějaké kartičce přiložené dříve. Objekty na všech sousedících stranách musejí navazovat.
- Nastane-li případ, že kartičku nelze žádným způsobem správně přiložit, vraťte ji do krabice a vezměte si jinou.
2. Umístění figurky nebo chýše
- Figurku/chýši může aktivní hráč umístit jen na právě přiloženou kartičku.
- Daný objekt však nesmí být obsazen žádnou jinou figurkou/chýší (ani vlastní).
3. Započítání bodů
- Řeka je uzavřená, pokud je z obou stran ukončena jezerem, pramenem v lese nebo tvoří-li uzavřenou smyčku. Za každou rybu v řece či sousedícím jezeře a za každou kartičku, po níž řeka vede, získáte po 1 bodu.
- Les je uzavřen, pokud k němu nelze v souladu s pravidly přiložit žádnou další kartičku a nejsou v něm žádné mezery. Za každou kartičku, na níž les leží, získáte po 2 bodech.
- Započítání bodů je vždy poslední akcí tahu hráče a body získají všichni hráči, kteří vyhodnocované objekty svou figurkou (či figurkami) obsadili (je možné, že přiložením jedné kartičky dojde k uzavření více objektů současně).
- Hráč, který uzavřel les s alespoň jedním menhirem, provede navíc menhirový tah. V jednom tahu je možné provést maximálně jeden menhirový tah.
- Po vyhodnocení objektu si vezme příslušný hráč svou figurku (či figurky) zpět do zásoby.
- Pokud je ve vyhodnocovaném objektu více figurek (viz příklady na následující stránce, jak se to může stát), získá body ten hráč, kdo v něm má figurek nejvíce. V případě shody získají body všichni příslušní hráči.
Více figurek v jednom objektu
Konec hry a závěrečné vyhodnocení
Hra končí v okamžiku, kdy hráč na tahu přiloží poslední kartičku (menhirové kartičky mohou zbýt). Poté následuje závěrečné vyhodnocení.
- Všechny chýše umístěné na řekách i všechny lovce umístěné na pastvinách ponechte na herním plánu!
- Odstraňte z herního plánu všechny rybáře a sběrače na neuzavřených řekách a lesech.
Za neuzavřené řeky a lesy nikdo žádné body nezíská!
Závěrečné vyhodnocení
Chýše
Hráč, který má na daném povodí nejvíce chýší, získá 1 bod za každou rybu v řekách a jezerech daného povodí. V případě shody obdrží body všichni dotčení hráči. Povodí nemusí být nijak uzavřeno, resp. uzavírá ho okraj herního plánu.
![]() |
|
Lovci na pastvinách
Lovci přinášejí body za lovnou zvěř na pastvině:
Za mamuta získáte 3 body, za tura získáte 2 body, za vysokou získáte 1 bod.
Šavlozubí tygři jsou škodná – každý šavlozubý tygr uloví 1 kus vysoké. Na mamuty a tury si netroufnou. Za každého tygra tedy odečtěte jeden kus vysoké na dané pastvině.
Pro lepší přehled můžete použít zakrývací destičky – jednou zakryjte tygra, druhou „sežraný“ kus vysoké. Pokud je na louce více tygrů než vysoké, dostanete za vysokou nula bodů, na záporné body se nehraje.
Opět platí, že všechny body za pastvinu získá hráč, který na ní má lovců nejvíce, v případě shody všichni dotčení hráči. Rovněž louky nemusejí být uzavřeny, resp. uzavírá je i okraj herního plánu.
Jakmile je závěrečné vyhodnocení u konce, je definitivní konec partie. Vítězem se stává ten hráč, který celkově získal nejvíce bodů.
Při stejném počtu bodů je vítězů více. Gratulujeme!
Přehled menhirových kartiček
Menhirové kartičky se přikládají podle obvyklých pravidel a je možné na ně rovněž jako obvykle umísťovat figurky i chýše. Můžete umístit maximálně jednu v každém tahu.
Menhirové kartičky obvykle přinášejí více bodů
Poslední kartička má 2 oddělená jezera! |
Na těchto kartičkách je více zvěře na pastvinách a ryb ve vodách.
Menhirové kartičky s okamžitým efektem
Po přiložení těchto kartiček hned proveďte danou mimořádnou akci.
Při tom není třeba na kartičku umísťovat žádnou figurku nebo chýši (i když je to dle obvyklých pravidel možné).
Při přiložení této kartičky získáte hned 2 body za každé jezero v daném povodí (samozřejmě včetně jezera na samotné této kartičce).
Na figurky či chýše se nebere ohled.
![]() |
Červený přiloží kartičku s člunem a získá 8 bodů za 4 jezera v tomto povodí.
Kromě toho umístí na kartičku svého rybáře a hned získá dalších 5 bodů za právě uzavřenou řeku (3 za kartičky, po nichž řeka teče, 2 za ryby v sousedících jezerech). [2] |
Po přiložení této kartičky proveďte „malé vyhodnocení“ dané pastviny – počítá se tato kartička a všechny kartičky s ní sousedící vodorovně, svisle i úhlopříčně a jako obvykle se vyhodnocení netýká oddělených pastvin. Platí obvyklá pravidla pro přidělování bodů za zvěř včetně šavlozubých tygrů.
Všechna vyhodnocená zvířata překryjte zakrývacími destičkami – tato zvířata se už při závěrečném vyhodnocování počítat nebudou, „spadla do pasti a už byla ulovena“.
Při přiložení kartičky se šamanem si můžete vzít z herního plánu zpět do zásoby svou libovolnou figurku, aniž byste cokoli vyhodnocovali. Na chýše šaman nepůsobí.
Menhirové kartičky působící při závěrečném vyhodnocení
Tyto kartičky mění bodovou hodnotu povodí a pastvin při závěrečném vyhodnocení.
Každé zvíře na všech sousedících kartičkách (opět svisle, vodorovně i úhlopříčně) na této pastvině má dvojnásobnou bodovou hodnotu.
Dejte pozor, abyste to byli vy, kdo body získá – na rozdíl od malé pasti body získá podle obvyklých pravidel ten, kdo má na dané pastvině nejvíce lovců. Opět nejprve zakryjte dvojice tygrů a vysoké.
Oheň zahání tygry. Při závěrečném vyhodnocení zakryjte všechny tygry na dané pastvině, tady na vysoké hodovat nebudou.
Vor zhodnocuje povodí. Při závěrečném vyhodnocení získá ten, kdo povodí obsadil, nejen po 1 bodu za každou rybu, ale i za každé jezero v tomto povodí.
Seznam kartiček
- Celkem bonusových kartiček: 16
A = tur | W = vysoká zvěř | F = ryba | M = mamut | T = tygr šavlozubý | S = menhir
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.