Lovci a sběrači (základní hra)
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Lovci a sběrači (nová edice) |
Pokud mají vaše kartičky tento vzhled, pak máte originální základní hru Carcassonne. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Albi |
Mindok |
Úvod
rub kartiček |
Česká pravidla pro spin-off hru Lovci a sběrači, vycházejí na této stránce z oficiální předlohy. Nejnovější pravidla v češtině publikovalo vydavatelství Mindok roku 2007. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Herní materiál
- 79 kartiček krajiny (včetně jedné startovní dlaždice se sopkou)
|
vysoká zvěř (3 různé motivy, bez rozdílu významu)
mamut tygr šavlozubý
- 12 bonusových kartiček
- 1 počítadlo bodů
- 5 bodovacích kartiček
- 30 příslušníků kmene v 5 barvách
- 10 chýší v 5 barvách
- 10 zelených kotoučků
Cíl hry
Hráči postupně vytváří podobu krajiny. Vznikají louky, lesy a řeky, na něž hráči staví své kmenové příslušníky a chýše, aby získali body. Protože se však body získávají i při závěrečném hodnocení, teprve na samém konci hry bude znám vítěz.
Příprava
Startovní kartičku se sopkou položte doprostřed hrací plochy. Zbývajících 78 kartiček krajiny zamíchejte a rozložte v několika hromádkách po celé hrací ploše tak, aby na ně všichni hráči dobře dosáhli. Rovněž bonusové kartičky zamíchejte a položte jako 1 zakrytou hromádku na stůl. Počítadlo bodů položte na okraj stolu a bodovací kartičky vedle ní.
Každý hráč si vybere barvu a vezme si 6 kmenových příslušníků a 2 chýše ve své barvě. Jednoho příslušníka kmene postaví na počítadlo bodů na pole 0 jako bodovací kámen. Zbývajících 5 příslušníků kmene a 2 chýše si hráči připraví před sebe.
Nejmladší hráč rozhodne, kdo začne.
Průběh hry
Hraje se po směru hodinových ručiček. Ten, kdo je na řadě, provede tyto úkony, a to v uvedeném pořadí:
- Hráč si musí vzít kartičku z některé hromádky (nikoliv však z bonusové) a vhodně ji přiložit.
- Hráč může umístit na právě položenou kartičku svého kmenového příslušníka nebo chýši.
- Pokud položením kartičky došlo k vytvoření uzavřeného lesa nebo řeky, musí se vyhodnotit právě teď.
1. Přikládání kartičky krajiny
Nejprve si hráč vezme kartičku z některé zakryté hromádky a ukáže ji spoluhráčům (aby případně „dobře poradili“). Přiloží ji k ostatním kartičkám, které již leží na stole, a dbá přitom na dodržení následujících pravidel:
- novou kartičku (v příkladech červeně orámovanou) přiloží tak, aby se alespoň jednou stranou dotýkala již vyložené kartičky (není přípustné přikládat kartičky tak, aby se dotýkaly pouze rohem). [1]
- Všechny louky, řeky a lesy na sebe musí navazovat.
- Velmi zřídka se může stát, že kartičku přiložit nelze. Vyřaďte ji ze hry a hráč si vezme jinou.
2. Umístění kmenového příslušníka nebo chýše
Na právě položenou kartičku může hráč umístit jednoho svého příslušníka kmene nebo jednu svou chýši. Musí dodržovat tyto zásady:
- Vždy smí umístit pouze jednoho příslušníka kmene nebo jednu chýši.
- Kmenového příslušníka nebo chýši si může vzít pouze ze své zásoby před sebou.
- Umístit je může pouze na právě položenou kartičku.
- Musí se rozhodnout, na kterou část kartičky je umístí.
Pokud umístí svého příslušníka jako lovce na louku, položí figurku naležato. Více k tomu a k chýším najdete v části Chýše.
- Na řece, na louce či v lese, kam chce hráč umístit kmenového příslušníka, nesmí stát žádný jiný kmenový příslušník, ani vlastní. Není rozhodující, jak daleko by případně jiná figurka stála. Co je tím míněno, osvětlí nejlépe následující příklady:
Modrý může umístit svou figurku pouze jako lovce. V lese již sběrač stojí. |
Červený může umístit svou figurku jako rybáře nebo sběrače ale jako lovce pouze na malou louku (viz červená šipka). Na velké louce již lovec je. |
Přesto se může stát, že se na jedné řece, v jednom lese nebo na jedné louce vyskytne více figurek. Jak k tomu dojde, se můžete podívat v části Co se stane, když je v uzavřeném lese nebo na uzavřené řece více figurek?.
Pokud v průběhu hry hráči dojde zásoba figurek a chýší, může už jen přikládat kartičky. Ale žádný strach: figurky lze dostat zpátky (viz. Návrat figurky k majiteli). Chýše jednou umístěné však již zůstávají stát.
Nyní je tah jednoho hráče u konce a může hrát další. Výjimka: Pokud došlo k uzavření hotové řeky nebo lesa, je nutné právě nyní za ně spočítat body. Při uzavření louky se nic neděje, počítá se až na konci hry.
3. Vyhodnocení hotové řeky či hotového lesa
Uzavřená řeka
Řeka je uzavřená, když je ohraničená jezery nebo prameny, anebo když tvoří uzavřený okruh. Mezi těmito hranicemi může být řeka libovolně dlouhá. Hráč, který má jako jediný na řece rybáře, dostane za každý díl řeky 1 bod. Pokud je řeka uzavřena 1 nebo 2 jezery, dostane navíc po 1 bodu za každou rybu v těchto jezerech.
Červený dostane 6 bodů. Řeka sestává ze tří dílů (1, 2 a 3). Za každý díl dostane 1 bod. Jezero označené číslem 1 má jednu rybu, jezero označené číslem 3 má dvě ryby. Za ně dostane další 3 body. |
Červený dostane 3 body (2 díly řeky a 1 ryba). I kdyby novou kartičku přiložil modrý, aby rozšířil svůj les, body by dostal červený, protože je hotová řeka a rybář je jeho. |
Pozor: Zpravidla dokončí řeku ten, kdo má i rybáře. Ale nemusí to tak být vždy. Body vždy dostává ten, koho je rybář.
Všechny body se ihned zaznamenávají na počítadle bodů. Když hráč doputuje se svou bodovací figurkou opět na start, vezme si bodovací kartičku a položí ji před sebe číslem 50 nahoru. Všichni tak vidí, že už tabulku jednou obešel. Pokud doputuje ke startu podruhé, otočí kartičku na hodnotu 100. Při menším počtu hráčů se může stát, že některý hráč získá více než 150 bodů. Pak si tedy vezme ještě jednu bodovací kartičku a vyloží ji číslem 50 nahoru.
Uzavřený les a bonusové kartičky
Les je uzavřený, když jej kolem dokola obklopují louky, nejsou v něm žádné mezery a nelze již nikam přiložit další díl tohoto lesa. Hotový les může být libovolně velký. Hráč, který má v hotovém lese jako jediný sběrače, dostane za každý díl lesa 2 body.
Červený [2] dostane 4 body. |
Po vyhodnocení lesa je třeba zjistit, zda se v něm nachází valouny zlata. Pokud ano, pak si hráč, který les uzavřel, vezme jednu kartičku z bonusové hromádky. [3] Poté kartičku položí k ostatním podle obvyklých pravidel. Může na ni též umístit svou figurku nebo chýši. [4] Pokud touto akcí opět uzavře nějaké území, zase je vyhodnotí. Hráč může dostat jen jednu bonusovou kartičku za tah i kdyby opět uzavřel les se zlatým valounem. Pokud bonusové kartičky dojdou, tato akce odpadá.
Shrnutí
- Hráč, který má v hotovém lese svého sběrače, obdrží body.
- Hráč, který les uzavřel, táhne bonusovou kartičku.
- K příkladu: Pokud červený les uzavřel, dostane body i bonusovou kartičku. Pokud by les uzavřel například modrý, pak by červený dostal body a modrý bonusovou kartičku.
2 body za každý díl lesa. Červený dostane 10 bodů. V tomto lese jsou zlaté valouny, je tedy možné táhnout bonusovou kartičku. |
- Bonusovou kartičku lze přiložit kamkoliv, avšak podle pravidel.
- Bez ohledu na počet zlatých valounů je možno táhnout vždy jen jednu bonusovou kartičku.
- Nejsou-li v lese žádné zlaté valouny, není možné táhnout bonusovou kartičku.
Bonusové kartičky jsou popsány v pravidlech dále.
Co se stane, když je v uzavřeném lese nebo na uzavřené řece více figurek?
Budou-li hráči kartičky přikládat šikovně, může se stát, že v hotovém lese bude více lovců nebo na hotové řece více rybářů. Při vyhodnocování takového lesa nebo řeky je třeba nejprve zjistit, zda má některý z hráčů mezi figurkami většinu. Pakliže má některý hráč v takovém lese nebo na takové řece více figurek než ostatní, dostane všechny body sám. Je-li však více hráčů, kteří mají nejvíce figurek, dostanou plný počet bodů všichni tito hráči.
Příklad s několika kmenovými příslušníky:
Nově přiložená kartička spojuje nyní lesy, které byly až dosud rozdělené. Po přiložení je v lese více figurek.
Modrý i červený dostanou oba po 10 bodech. |
V tomto lese má červený většinu, všech 12 bodů dostane jen on sám. |
Návrat figurek k majiteli
Poté, co je hotový les nebo hotová řeka vyhodnocena, - a pouze tehdy - figurky se z ní vrací ke svým majitelům. Hráči si je vezmou zpět do své zásoby a od příštího tahu je mohou opět umisťovat v libovolné roli.
Příklad návratu figurek:
Díky vhodně promyšlené akci může hráč v průběhu jednoho tahu figurku umístit, vyhodnotit a zase si ji vzít zpět. Přitom ovšem musí:
- nově přiloženou kartičkou uzavřít les nebo řeku,
- umístit lovce nebo rybáře,
- vyhodnotit hotový les nebo řeku,
- vzít si figurku zpět.
Pokud hráč získal nárok na tažení bonusové kartičky, může tutéž figurku dokonce ještě v tomto tahu znova umístit, pokud chce.
Chýše
Chýše se staví vždy na řeku nebo jezero. Chýše patří k ucelenému říčnímu systému. Jeden říční systém zahrnuje všechny na sebe navazující řeky a jezera. Ukončen je pouze prameny nebo okrajem hrací plochy. Chýše se vyhodnocují pouze na konci hry.
Při stavění chýše je třeba dbát na to, aby se na celém systému nenacházela žádná další chýše, a to ani vlastní (stejně jako u figurek). Jednou postavená chýše se k majiteli již nevrací a zůstává stát na herním plánu až do konce hry. [5] [6]
Pozor: chýše a rybáři si navzájem nekonkurují, tj. chýše a rybář mohou stát na jedné řece.
Louka
Louky se v průběhu hry nevyhodnocují, slouží pouze k tomu, aby se na ně umisťovali lovci. Jednou umístěného lovce si hráč už nemůže vzít zpět. Z tohoto důvodu se lovci na hrací plochu pokládají. Ležící lovec je tak snadno k rozeznání od stojících sběračů a rybářů.
Lovci se vyhodnocují až na konci hry (viz Závěrečné vyhodnocení).
Příklad s loukou:
Všichni tři lovci mají každý svou louku. Les, řeky a okraj hrací plochy je oddělují.
Přiložením nové kartičky se všechny tři louky spojí. Všichni 3 lovci se nyní nacházejí na jedné louce.
Pozor: Hráč, který tuto novou kartičku přiložil, nesmí umístit svého lovce, neboť na louce již lovci jsou.Konec hry
Na konci tahu, ve kterém je přiložena poslední kartička (nikoliv bonusová kartička, ty mohou zbýt), se postupuje takto: Hráči odeberou z hrací plochy všechny figurky, které stojí na nehotovém území (lesy, řeky).
Nehotové lesy a řeky se již vyhodnocovat nebudou. Chýše na řekách a lovci na loukách však zůstávají! Následuje závěrečné vyhodnocení.
Závěrečné vyhodnocení
Vyhodnocení chýší
Hráč, který má jako jediný svou chýši v říčním systému, dostane za každou rybu v tomto říčním systému 1 bod. Pokud má více hráčů nejvyšší počet chýší v systému, dostanou všichni tito hráči plný počet bodů. Má-li jediný hráč nejvyšší počet chýší v systému, dostane plný počet bodů. Pro vyhodnocení chýší není rozhodující, zda je systém uzavřený či nikoli. Tímto způsobem se vyhodnotí všechny chýše.
Modrý dostane 5 bodů (5 ryb). |
Vyhodnocení lovců na loukách
Pokud má hráč na louce lovce jako jediný, dostane body takto: za každý kus vysoké a za každého mamuta a zubra (pouze na bonusových kartičkách) dostane 2 body.
Tygři šavlozubí jsou konkurenti v honbě za potravou. Loví jen vysokou zvěř, na mamuta ani zubra si netroufnou. Za každého tygra šavlozubého na louce se jeden kus vysoké odečte. K přehlednějšímu počítání lze použít zelené kotoučky, kterými vždy přikryjete pár = 1x tygr + 1x vysoká. Zbylé kusy vysoké, mamuty a zubry můžete započítat. Pokud by se stalo, že se na jedné louce shromáždí více tygrů než vysoké, nepřináší tento stav žádné minusové body
Pokud má na louce více hráčů nejvyšší počet lovců, dostane každý tento hráč plný počet bodů. Pokud má jeden hráč nejvyšší počet lovců na jedné louce, dostane body sám.
Pro vyhodnocení lovců nehraje roli, zda je louka hotová (uzavřená) či nikoli. Tímto způsobem jsou vyhodnoceni všichni lovci na jednotlivých loukách. Po jednom vyhodnocení se zelené kotoučky seberou a použijí pro hodnocení další louky
Příklad s loukou:
Louka A: 1 vysoká. Zelený dostane 2 body.
Louka B: 1 vysoká, 1 mamut, 1 tygr šavlozubí. Žlutý a červený dostanou po 2 bodech za mamuta (vysoká patří tygrovi).
Louka C: 2x vysoká, 2 mamuti, 1 zubr, 1 tygr šavlozubý. Červený má nejvíce lovců, dostane sám 8 bodů (2 mamuti = 4 body, 1 zubr = 2 body, 1 vysoká = 2 body).
Louka D: 2 tygři, 1 vysoká. Modrý nedostane žádné body (ani minusové).
(Pro lepší přehlednost situace jsou pouze na louce C zakryti zelenými kotoučky tygr a vysoká).
Popis bonusových kartiček
Hraje se s nimi podle běžných pravidel. Navíc mají tyto zvláštnosti:
Pozor: při umisťování platí jako obvykle pravidlo, že na louce ještě nesmí být žádný jiný lovec!
Seznam kartiček
- Celkem základních kartiček: 79
- Celkem bonusových kartiček: 12
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ RGG sem přidává následující větu: „Okraj stolu omezuje hrací plochu. Hráč tedy nesmí umístit kartičku za okraj stolu nebo posunout hrací plochu, aby umístil kartičku, která by byla za okrajem stolu.“
- ↑
V pravidlech Albi i Mindoku je u tohoto popisku chybě napsáno že
body dostane modrý
. Les je obsazený červeným, body proto dostane on. - ↑ Otázka: Pokud zahrajeme kartičku, která najednou dokončí více než jeden les, získám více než jednu bonusovou kartičku? Odpověď: Ne. V každém tahu můžete získat pouze jednu bonusovou kartičku, bez ohledu na to, kolik lesů dokončíte, ať už s počáteční kartičkou, nebo s bonusovou kartičkou. Zahrání bonusové kartičky probíhá ve stejném tahu, takže žádné další bonusové kartičky se neudělují.
- ↑ RGG sem přidává následující větu: „Pokud pro bonusovou kartičku není legální místo, hráč ji vyřadí ze hry a dobere si jinou.“
- ↑ Informace že chýše zůstává stát na herním plánu ... je pouze v pravidlech Mindoku.
- ↑ RGG sem přidává následující větu: „Poté, co hráč umístí chýši (nebo se rozhodne ji neumístit), jeho tah končí a na řadu přichází další hráč.“