Základní hra
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Základní hra |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Mindok Třetí edice (C3) |
Mindok Jubilejní edice 20 let |
Mindok Nová edice (C2) |
Úvod
Česká pravidla pro základní hru Carcassonne ve stylu třetí a nové edice (C3 a C2), vycházejí na této stránce z oficiální předlohy. Nejnovější pravidla v češtině publikovalo vydavatelství Mindok roku 2021 jako součást Big Box 7. Předcházející pravidla publikovalo ve stejném roce jako součást Jubilejní edice 20 let a jako součást samostatné hry. Dříve pravidla ve stylu nové edice (C2) publikovalo roku 2017 jako součást Big Box 6. Prvně pravidla publikovalo roku 2014 jako součást samostatné hry. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Následující pravidla jsou pro novou edici (C2) a třetí edici (C3) základní hry Carcassonne. Oproti původní edici (C1) vydané v roce 2000 jsou v těchto pravidlech jen malé úpravy ve formulaci a nové edice mají odlišný grafický styl. Všechny edice jsou však kompatibilní.
Informace o pravidlech pro sedláky
Sedláci jsou pro většinu hráčů Carcassonne považováni za součást základní hry. Používají se také na všech oficiálních turnajích, protože nejsou běžně nepovažováni za rozšíření. V C2 a pozdějších edicích Carcassonne byli sedláci odděleni a uvedeni jako samostatné rozšíření, aby se zjednodušily pravidla pro nově začínající hráče. Pro účely dalších rozšíření a zbytku WikiCarpedie jsou sedláci považováni za součást základní hry. Pravidla pro sedláky najdete na samostatné stránce Sedláci.
Herní materiál a příprava hry
Nejprve je třeba hru připravit, ale to zabere jen okamžik. Během přípravy vás zároveň rovnou seznámíme s obsahem krabice.
Nejprve se podíváme na kartičky krajiny. Je jich 72 a jsou na nich vyznačeny části měst, cesty, křižovatky a kláštery, to vše stojí na loukách.
Rub kartiček je světlý, s výjimkou startovní kartičky – její rub je tmavý, abyste ji snadno rozlišili. [1]
Startovní kartičku položte doprostřed stolu lícem nahoru. Ostatní kartičky zamíchejte lícem dolů, vytvořte z nich několik hromádek a připravte na stůl tak, aby na ně všichni dobře dosáhli.
|
Počítadlo bodů umístěte na okraj hrací plochy tak, aby bylo po ruce.
Posledním krokem je příprava figurek. Ve hře je celkem 40 figurek družiníků, vždy 8 v barvách žlutá, červená, zelená, modrá a černá. [3] Kromě toho je ve hře i 5 figurek opatů, po 1 v každé barvě. Jejich použití vysvětlujeme na této stránce, zatím je můžete také nechat v krabici.
Nejdříve si každý hráč vezme 7 družiníků ve zvolené barvě. Ti tvoří zásobu hráče.
Osmého družiníka vaší barvy postavte na políčko „0“ na počítadlo bodů.
Figurky zbylých barev a všechny figurky opatů vraťte zpět do krabice.
Otázka: Příliš málo družiníků - hrajeme špatně, nebo je jich opravdu příliš málo?
Cíl hry
Hráči vykládají jeden po druhém kartičky s motivem krajiny. Vznikají cesty, velkolepá města, mniši se vracejí z klášterů a sedláci mění kraj na úrodnou půdu.
Družiníky můžete umístit jako lupiče, rytíře, mnichy nebo sedláky. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po závěrečném vyhodnocení, což zajišťuje napínavou hru až do úplného konce!
Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.
Pravidla Jubilejní edice 20 let a třetí edice zůstávají stejná, mění se akorát role některých družiníků:
- Z lupičů se stávají cestovatelky.
- Rytíři se nemění.
- Mniši jsou také někdy označováni jako jeptišky.
- Z sedláků se stávají selky.
Role družiníků se v českých pravidla od Mindoku nemění. Vydavatelství ponechává stejná pojmenování jako v nové a stejně tak původní edici.
Poznámka: V zájmu jednotnosti všech pravidel ponechávají tyto stránky u družiníků prozatím stále jejich původní role. HiG se může v budoucnu u nových vydání a dotisků rozhodnout aktualizovat i ostatní pravidla tak, aby používaly tato nová pojmenování.
Průběh hry
Nejmladší hráč [4] může určit, kdo zahajuje hru. Ostatní po něm následují ve směru hodinových ručiček. Hráč na tahu (aktivní hráč) provede následující úkony v pevně stanoveném pořadí. Po něm je na řadě hráč po levici atd. Nejprve uvádíme přehled všech úkonů, jejich podrobný popis následuje dále.
1. Přiložení kartičky
Přiložení kartičky: Aktivní hráč musí otočit 1 kartičku z libovolného sloupečku a přiložit ji k hernímu plánu. [5] |
Cesta
1. Přiložení kartičky
Otočenou kartičku ukažte spoluhráčům, aby vám mohli „dobře“ poradit. [6] Poté ji přiložte k hernímu plánu tak, aby alespoň jednou stranou navazovala na nějakou kartičku již na herním plánu ležící. Přiložit kartičku pouze rohem není dovoleno. Území (tj. cesty, města a louky) na dotýkajících se stranách kartiček na sebe musejí navazovat. Dotýká-li se nově přiložená kartička více kartiček starších, musejí území navazovat na všech místech dotyku. [7] [8]
2. Umístění družiníka jako lupiče
Po přiložení kartičky je možno na ni umístit figurku družiníka. Figurka umístěná na cestu představuje lupiče a lze ji umístit na libovolnou část cesty vycházející z křižovatky uprostřed (zde se nabízejí 3 možnosti). Na téže cestě na kartičkách přiložených dříve však nesmí stát žádný jiný lupič, ani vlastní.
Umístění figurky není povinné. Dokud není cesta uzavřena, k žádnému započítání bodů (úkon č. 3, viz podrobně dále) nedojde a na řadě je další hráč.
Další hráč ve svém tahu otočí tuto kartičku a přiloží ji dle obrázku. Na dlouhé obchodní cestě už vpravo stojí družiník červeného, takže sem svého družiníka modrý umístit nemůže, ale mohl by ji umístit jako lupiče na kterýkoli z obou zbylých úseků cesty nově přiložené kartičky. Rozhodne se však umístit družiníka jako rytíře do města (viz dále). Družiníka lze umístit i na území, které bylo přiložením kartičky právě uzavřeno. Kdyby nestál vpravo družiník červeného hráče, mohl by modrý svého lupiče na tuto uzavřenou cestu umístit.
3. Započítání bodů za cestu
Jakmile je cesta obsazená lupičem z obou stran uzavřena, dojde k jejímu vyhodnocení. Cesta je uzavřena křižovatkou, [9] částí města, klášterem nebo vytvořením uzavřené smyčky. [10]
Otázka: Můžeme cestu ukončit stranou další kartičky s loukou?
I když červenému dokončil cestu modrý hráč, stále je to cesta červeného a pouze on za ni získá body. Každá kartička, po níž cesta vede, znamená zisk 1 bodu. Protože červený hráč dokončil cestu, která je složena ze 3 kartiček, získá 3 body.
Získané body zaznamenáte posunem svého družiníka na počítadle. Červený hráč posune svého družiníka o 3 pole vpřed. Družiníka z vyhodnoceného území si vezme zpět do své zásoby.
Ve svém tahu je možné přiložit kartičku tak, že se určité území uzavře, umístit na ně družiníka, získat za toto území body a družiníka si rovnou zase vzít do své zásoby.
Poznámka: Obejde-li váš počítači družiník na počítadle celé kolo, položte jej abyste ukázali, že máte více než 50 bodů.
Perfektní, již znáte základní pravidla hry a nebylo to složité, že? Nyní tyto úkony dále rozvedeme tím, že vám ukážeme, jak se vztahují k dalším územím, konkrétně k městům a klášterům:
Město
1. Přiložení kartičky
2. Umístění družiníka jako rytíře
Rovněž u města je třeba zkontrolovat, zda již není obsazeno jiným družiníkem (i vlastním). Zde tomu tak není, červený tedy může umístit svého družiníka jako rytíře dle obrázku.
3. Započítání bodů za město
V některém z dalších tahů přiloží červený hráč červeně zvýrazněnou kartičku. Tím město uzavře. Je-li město zcela ohraničeno hradbami a nejsou v něm žádné mezery, je uzavřeno. Červený si nyní započte získané body.
Za každou kartičku, na níž leží dané město, získá příslušný hráč po 2 bodech (pozor, ne za každou část města, což může hrát roli v případě, že se na jedné kartičce nacházejí dvě části téhož města). Každý erb vyznačený ve městě přináší navíc další 2 body. [11] Podobně jako u cest nehraje roli, který hráč město uzavřel – body získává hráč, jemuž patří rytíř ve městě.
Klášter
1. Přiložení kartičky
2. Umístění družiníka jako mnicha
3. Započítání bodů za klášter
Nyní už znáte vše potřebné a můžete se pustit do hry. Následuje ještě přehledné shrnutí.
Shrnutí
1. Přiložení kartičky
- Otočenou kartičku je nutno přiložit k hernímu plánu, a to alespoň jednou stranou k nějaké kartičce přiložené dříve. Území na všech sousedících stranách musejí navazovat.
- Nastane-li velmi nepravděpodobný případ, že kartičku nelze žádným způsobem platně přiložit, vraťte ji do krabice a otočte kartičku novou. [7]
2. Umístění družiníka
- Družiníka může aktivní hráč umístit jen na právě přiloženou kartičku.
- Dané území však nesmí být obsazeno žádným jiným družiníkem (ani vlastním).
3. Započítání bodů
- Cesta je uzavřená, pokud je z obou stran ukončena křižovatkou, městem, klášterem nebo tvoří-li uzavřenou smyčku. Za každou kartičku, po níž cesta vede, získáte po 1 bodu.
- Město je uzavřené, pokud je na všech stranách obklopeno hradbami a nejsou v něm žádné mezery. Za každou kartičku, na níž město leží, získáte po 2 bodech. Za každý erb ve městě získáte další 2 body.
- Klášter je uzavřený, jakmile je obklopen všemi 8 sousedícími kartičkami. Za uzavřený klášter získáte 9 bodů.
- Započítání bodů je vždy posledním úkonem v tahu hráče a body získají všichni hráči, kteří vyhodnocovaná území svým družiníkem (či družiníky) obsadili (je možné, že přiložením jedné kartičky dojde k uzavření více území současně). [14]
- Po vyhodnocení území si vezme příslušný hráč (či hráči) svého družiníka (či družiníky) zpět do zásoby.
- Nacházejí-li se v uzavřeném území družiníci více hráčů, získává body ten, kdo má v daném území převahu. V případě shody získávají všichni příslušní hráči plný počet bodů. Příklady viz dále.
Konec hry a závěrečné vyhodnocení
Bohužel i hra Carcassonne musí jednou skončit… Je to škoda, ale aspoň se dozvíme, kdo vyhrál. Hra končí v okamžiku, kdy hráč na tahu nemůže platně přiložit žádnou kartičku. [15] Poté následuje závěrečné vyhodnocení.
Jakmile skončí hra, započítejte body za neuzavřená území, kde dosud stojí figurky:
- Za cesty získáte po 1 bodu za každou příslušnou kartičku, stejně jako při uzavření cesty.
- Za město získáte za každou kartičku i za každý erb po 1 bodu. Tedy polovinu toho, co během hry.
- Za klášter získáte 1 bod plus po 1 bodu za každou sousedící kartičku.
Jakmile je závěrečné vyhodnocení u konce, je definitivní konec partie. Vítězem se stává ten hráč, kdo celkově získal nejvíce bodů. Gratulujeme! [16]
Zvláštní případy
Více družiníků na jedné cestě
Více družiníků v jednom městě
|
Umístění družiníka, započítání bodů a vrácení družiníka v jednom tahu
V rámci jednoho tahu smíte umístit družiníka, započítat si za něj body a opět ho vrátit do své zásoby.
Vše musí probíhat v následujícím pořadí: [17]
__ 1. Právě přiloženou kartičkou uzavřete cestu, město nebo klášter.
__ 2. V rámci pravidel umístíte družiníka na právě uzavřené území.
__ 3. Započítáte si body a družiníka si vezmete zpět do zásoby.
|
Otázka: Je tu situace, která nám vrtá hlavou. Pokud si hráč vytáhne kartičku se dvěma městskými částmi a po přiložení dokončí malé město, může pak ve stejném tahu umístit družiníka do nové městské části?
Varianty
Existuje řada variant základní hry', která upravují nebo nově definují pravidla hry, aby dosáhly různých efektů. V prvních letech hry nebyla rozšíření tak běžná, mnoho fanoušků tak začalo zkoumat alternativní pravidla, aby využili potenciál hry. HiG si mnoha těchto variant všimlo a po několik let je zveřejňovalo na svých webových stránkách.
Více informací o těchto variantách najdete 'zde.
Domácí pravidla
Hráči rozhodnou libovolným způsobem kdo začne hru - například hodem třemi družiníky. Hráč, který jako první „hodí“ stojícího družiníka, rozhoduje o tom, kdo začne hru. (přispěl Joff)
Určení prvního hráče: každý hráč si vytáhne z pytlíku kartičku a ten který si vytáhl kartičku s největším počtem úseků cest (0 až 4), hraje jako první. Pokud je počet cest nerozhodný, losuje se znovu, dokud někdo nevyhraje. (přispěl michael)
Další kartičku si vezměte hned na konci svého tahu, abyste měli čas přemýšlet o umístění a vyhnuli se analytickému ochromení.
Hrajte se třemi kartičkami v ruce. Opatství se počítá jako součást vaší zásoby. Zahrajte svůj tah, včetně stavitele a poté si doberte znovu do tří kartiček. Tyto kartičky mohou být pro ostatní hráče viditelné nebo skryté. (přispěl DavidP a youtch)
Při použití sáčku na kartičky lze do něj vložit i původní startovní kartičku a kartičky které nelze v průběhu hry přiložit, lze také vrátit zpět do sáčku (nikoli že se odloží stranou). (přispěl dwhitworth)
Křižovatky se stromy nebo keři neukončují cestu, pouze domy. Stavba cesty je díky tomu mnohem dynamičtější. (přispěl Tobias)
Pokud je kartička jedinou kartičkou, která může v průběhu hry dokončit území, může ji hráč na tahu ostatním hráčům nabídnout ke „koupi“ tak, že nabídnou body a při „koupi“ si je odečtou, nebo nabídnou opatství atd. (přispěl Deatheux)
Pokud přiložíte kartičku podle obvyklých pravidel a vyplníte mezeru v krajině, získáte další tah. Tímto jsou hráči motivováni k zaplňování mezer v krajině i když z přiložené kartičky nezískají žádnou výhodu (neplatí pro kartičku opatství). (přispěl viberunner)
Nedokončené části krajiny na konci hry nepřinášejí žádné body. (přispěl metoth)
Okraje stolu omezují hrací plochu. Hráč tedy nesmí přiložit kartičku za okraj stolu nebo posunout hrací plochu, aby mohl přiložit kartičku, která by jinak byla mimo okrajem stolu. (Metoth přispěl podnětem a SkullOne upozornil, že se jedná o oficiální pravidlo z Lovců a sběračů)
Okraj hrací plochy uzavírá navazující část krajiny, stejně jako opatství. (přispěl PreGy)
Na počítadle bodů použijte místo počítacího družiníka barevné hrací kostky. Začněte s šestkou nahoře. Když s kodtkou ujedete jedno kolo, otočte ji na číslo 1 (abyste označili, že ujela jedno kolo). Na první pohled tak uvidíte, který hráč má kolik kol a kdo je před kým. Při použití počítadla se 100 políčky je také na první pohled snazší určit něčí počet bodů. (přispěl Carcking)
Použití stolu
Řada dotazů směřuje na pravidla týkající se samotné hrací plochy, včetně toho, co se stane když se dosáhne jejího okraje. Případně zda se ke hře musí použít stůl. Následující vysvětlení jsou od Georga Wilda z HiG. (5/2013):
- Okraj stolu je hranicí pro hru, pokud se (jak je uvedeno v pravidlech) používá stůl.
- V pravidlech je uvedeno, že startovní kartička se umisťuje doprostřed stolu. Pokud by se všechny kartičky posunuly, aby bylo více místa, startovní kartička by již tak nebyla uprostřed. Úplné posunutí kartiček tedy v zásadě není povoleno. Navíc při ručním posunu všech kartiček může dojít k prohození kartiček a figurek na herním plánu.
- Přidání druhé desky je možné, pokud je k první přidána deska vhodné výšky. Pokud je stůl rozšířen (jako v případě přídavného panelu), ujistěte se, že kartičky a figurky na herním plánu nekloužou.
- Hra na podlaze: Pravidla to technicky neumožňují, protože podle nich se první kartička umisťuje doprostřed stolu. Pokud není možné použít stůl, není hra na podlaze zakázána. Pokud se použije podlaha, musí být kartičky umístěny tak, aby byly všechny kartičky viditelné pro všechny hráče. Kartičky nelze umístit pod pohovku, skříňku, poličku apod.
- Obecně je důležité, aby se všichni hráči před hrou dohodli na způsobu hry:
- Stůl - standardní
- Stůl - s „celkovým posunem“ kartiček
- Stůl - s rozšířením
- Podlaha
- Pokračujte v poctivé hře a nehrajte záměrně nefér vůči ostatním hráčům.
Seznamy kartiček
Třetí edice (C3)
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
- Poznámka: Malé ilustrace kravína, vepřína a oslího chlívku jsou souhrnně označeny jako stáje.
- Na kartičce označené * je v tomto vydání jeden vepřína nahrazen za kravín.
Jubilejní edice 20 let
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
- Poznámka: Malé ilustrace kravína, vepřína a oslího chlívku jsou souhrnně označeny jako stáje.
- Jubilejní edice (20 let) obsahuje kromě lesklého UV potisku i několik detailů oslavy:
- Loupežníci u cest vypadají v tomto vydání trochu jinak, ale mohou se také připojit k oslavě (možná budou v budoucnu trochu mírumilovnější...). V případě, že hrajete s rozšířením, které je využívá, budou se počítat jako normální loupežníci.
- Na kartičkách jsou také další detaily, například všude přítomní lidé na oslavě a také je zde ukryto mnoho takzvaných „Easter eggs“. Ty odkazují na jiné hry Carcassonne nebo HiG. Všechny tyto detaily na hru nemají žádný vliv.
Nová edice (C2)
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
- Poznámka: Malé ilustrace kravína, vepřína a oslího chlívku jsou souhrnně označeny jako stáje.
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Dodatečné ilustrace na některých kartičkách nemají žádný vliv na základní pravidla, mohou být ovšem použity některými rozšířeními, například Trhy v Lipsku nebo Mýtné.
- ↑ V pravidlech od Mindoku pro Big Box 6 (verze 2017) je popisek u tohoto obrázku nepřeložený.
- ↑ V pravidlech Big Box 6 a Big Box 7 jsou družiníci pro šestého hráče (v růžové barvě) popsáni jako součást základní hry a ne jako součást 1. rozšíření Hostince a katedrály. Pravidla jsou tak přehlednější.
- ↑ Běžnou praxí je náhodný výběr začínajícího hráče. Více v části s domácími pravidly.
- ↑ Nově přiložená kartička krajiny musí zapadat do sousedního terénu na všech hranách! Při přikládání nestačí hledat jen stranu, která se hodí.
- ↑ V pravidlech Mindoku je první věta v tomto odstavci upravena. Upozorňuje pouze na určitou taktiku hry.
- ↑ 7.0 7.1
Případně, pokud to tah hráče umožňuje, může hráč místo tahu kartičky krajiny přiložit kartičku opatství (5. rozšíření Opatství a starosta). (1/2013)
Díky dalším rozšířením je možné vybírat i dalších kartiček v zásobě hráče: německý hrad ( Německé hrady) nebo trojúhelníková kartička ( Půlky). - ↑ Při tahání kartiček ze sáčku lze kartičku, která nešla přiložit, vrátit zpět do sáčku.
- ↑ Malá vesnice je shluk budov s červenými střechami, které obklopují křižovatku.
- ↑ Tento seznam platí obecně a měl by být považován za otevřený. Některá rozšíření obsahují další prvky, kterými může být cesta ukončena. Například skupiny stromů a keřů, chalupy, jezera, různé typy náboženských staveb, hrady atd.
- ↑ Uvědomte si, že erb má vliv pouze na část města, ve kterém se nachází, nikoli na celou kartičku (pokud je na jedné kartičku více částí).
- ↑ Kláštery mohou být umístěny vedle sebe nebo rohem. Není nutné, aby s klášterem sousedilo osm kartiček bez klášteru. Klášter stojí uprostřed louky a další prvky mohou být umístěny vedle něj. Na rozdíl od cest, měst a luk není možné se ke klášteru připojit.
- ↑ Kláštery jsou na kartičce vždy umístěny ve středu, takže při přiložení kartičky s klášterem musí vždy navazovat ostatní části krajiny. Kláštery bývají obklopeny loukami, takže kartičky s klášterem mají obvykle okraje s loukami a cestou. V některých rozšířeních se můžete setkat s kartičkami klášterů s městy na okraji a dokonce i s kláštery uvnitř měst.
- ↑ Pokud dva družiníci jedné barvy obsadí stejnou cestu, město nebo louku, nezískáváte v těchto případech dvojnásobný počet bodů. Počet družiníků (nebo v 1. rozšíření Hostince a katedrály velikost družiníka) nemá žádný vliv na body, které hráč získá za cestu, město, klášter nebo louku (dva rytíři body také nezdvojnásobují). Počet družiníků je důležitý pouze pro určení toho, kdo má převahu.
- ↑ V pravidlech ZMG je uvedena fráze jejíž výklad může vést k určitým problémům při kombinaci s některými rozšířeními: „The game ends immediately after the turn of the player who placed the last tile.“
- ↑ Pravidla nezahrnují tiebreaky. To jsou pravidla vysvětlující situaci, kdy má několik hráčů stejný počet bodů.
- ↑ Uvědomte si, že území jsou považovány za dokončené, v okamžiku kdy je přiložena kartička, ovšem k umístění družiníka a hodnocení dochází až poté. To je důležité při hře s tajnou chodbou (3. rozšíření Princezna a drak) nebo létajícím strojem (mini 1 Létající stroje).