Tunel (původní edice)
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Spielbox číslo 6 2009 |
Úvod
symbol rozšíření |
Následující česká pravidla pro rozšíření Tunel byly vydány v edici C1. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Spielbox v němčině roku 2009 jako součást samostatného rozšíření. Pravidla také publikovalo vydavatelství HiG v němčině jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Ač má rozšíření Tunel a rozšíření Mor stejný symbol rozšíření, nejedná se o stejné rozšíření. Rozšíření spojuje pouze stejný vydavatel Spielbox.
Herní materiál
- 4 kartičky krajiny s tunely
- 12 žetonů tunelu, po dvou žetonech v 6 barvách
Pravidla [1]
Příprava hry
Čtyři kartičky s tunely se zamíchají mezi ostatní kartičky hry. Každý hráč obdrží žetony tunelů ve své barvě. Hrají-li pouze dva hráči, smí každý používat žetony tří barev, ve hře tří hráčů smí každý používat žetony dvou barev. [2]
Platí všechna pravidla základní hry s následujícími odchylkami.
Pravidla hry
Umístění žetonu na východ z tunelu
Hráč smí během svého tahu [3] navíc umístit jeden svůj žeton tunelu na jakýkoli aktuálně neobsazený východ z tunelu (včetně vstupu do tunelu na kartičce, kterou hráč právě přiložil). Pravidla pro umisťování družiníka zůstávají bez ohledu na umisťování žetonu tunelu beze změn. [4]
Kdy vznikne podzemní tunel?
Dokud na vstupu do tunelu neleží žádný žeton tunelu, dojde zde k dočasnému přerušení průběhu cesty, aniž by došlo k její vyhodnocení. [5] I když se sem později umístí jeden žeton tunelu, zůstává nadále neuzavřená. Teprve, když se umístí druhý žeton tunelu téže barvy na jiné neobsazené vyústění tunelu (na právě přiložené kartičce nebo kterékoli jiné), dojde k definování vchodu a východu tunelu. [6] Cesta vede podzemím skrz tunel, ale ani východ z tunelu ji neuzavírá! Stejně jako dosud dojde k jejímu uzavření např. až na křižovatce.
Barva žetonů tunelu má význam pouze pro přiřazení do páru. Tunel však nepatří žádnému hráči (je stavěn pro obecné použití), takže lupič jiné barvy může získat body na cestě, která vede zčásti tunelem. V krajním případě může cesta vést i několika tunely za sebou.
Vyhodnocení
Při hodnocení uzavřené cesty se počítají pouze její viditelné úseky. [7] [8]
Příklad: Následující ukázka by hráči přinesla 6 bodů (nebo 12 bodů s hostincem):
|
Po vyhodnocení zůstávají žetony tunelů na svých místech, takže je možné postavit nanejvýš 5 tunelů (nebo 6 při použití kartiček s tunely z jiných rozšíření).
Nové kartičky krajiny
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček a žetonů.
Pečlivě se pročtěte popis rozložení částí krajiny na níže uvedených kartičkách. [9]
Varianty
Hráči mohou použít tunely, aby znemožnili dokončení cesty a uvěznili na ni po zbytek hry všechny družiníky. Hráče může k této situaci vést to, že otevře tunel pomocí žetonu a nikdy neumístí druhý žeton. Tato možnost vyvolala mnoho diskusí.
Pro zmírnění této situace byly navrženy některé varianty: [10]
- Žeton tunelu smíte umístit na vstup do tunelu pouze tehdy, pokud je alespoň 1 z vašich družiníků umístěn na cestě, která je s tímto tunelem spojena. (přispěl Player77)
- Zasažený hráč může ukrást 2. žeton tunelu a okamžitě je během svého tahu umístit, pokud majitel žetonu nevyužil alespoň jednu příležitost k jeho umístění. (přispěl Christwar Conrand - tvůrce rozšíření)
- Oba žetony tunelů musí být umístěny současně, pokud je cesta s tunelem obsazena hráčem. Žetony tunelů by navíc neměly být přiděleny jednotlivým hráčům. (přispěl Whaleyland)
- Hráči nemohou použít žeton tunelu k zablokování soupeřova družiníka. (přispěl corinthiens13)
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Vstupy do tunelu v dalších rozšířeních:
S pravidly pro rozšíření tunel ze Spielbox lze použít také kartičky z jiných rozšíření, na kterých je rovněž vyobrazený tunel. Pokud je na některý z těchto vstupů umístěn žeton tunelu nepočítá se cesta jako průchozí (na rozdíl od uvedených pravidel).
- Kartičky v jiných rozšířeních:
Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)
Hráč získá kartičku loupeživého rytíře, pokud umístěním žeton tunelu v danou chvíli dokončí nejdelší cestu ve hře.
Otázka: Pokud máme dvě dlouhé nezávislé cesty spojené tunelem se stejnobarevnými žetony tunelů, stává se v tomto okamžiku cesta nejdelší cestou? Kdo získá kartičku loupežného rytíře: hráč, který umístil poslední žeton tunelu, nebo hráč, který přiložil poslední kartičku s ohledem na obě cesty včetně kartiček s tunely?
Odpověď: V tomto případě získá kartičku loupežného rytíře hráč, který umístil poslední žeton tunelu, nikoli hráč, který přiložil poslední kartičku kombinované cesty.
Seznam kartiček a žetonů
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | tunel
- Popis - odkazuje na podrobnější popis kartičky v části: Nové kartičky krajiny
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Pro toto rozšíření byly publikovány tři sady pravidel: pravidla původně publikovaná v časopise Spielbox, pravidla na webových stránkách HiG a na jejich základě anglický překlad na webových stránkách Spielboxu. Jako základ pro tuto stránku jsme použili verzi pravidel od HiG a v případě potřeby upozorníme na případné rozdíly mezi jednotlivými vydáními.
- ↑ V pravidlech zveřejněných ve Spielboxu se uvádí, že při hře dvou hráčů si každý může vzít dvě sady žetonů.
- ↑ Konkrétní čas během tahu není uveden, což znamená, že žeton lze umístit kdykoli během tahu. (10/2014)
- ↑ Tato poslední věta se v pravidlech zveřejněných ve Spielboxu nevyskytuje; upřesňuje, že hráč může ve stejném tahu umístit družiníka i žeton tunelu.
- ↑ Následující část je oproti pravidlům publikovaným ve Spielboxu značně přepracována a vyjasňuje se v nich řada otázek.
- ↑ V pravidlech Spielboxu je pouze uvedeno, že vchod a východ z tunelu jsou „definovány“, ale domníváme se, že je třeba rozlišovat mezi dokončenou cestou a dokončeným tunelem. Anglický překlad Spielboxu tak nečiní a je potenciálně matoucí.
- ↑ Zdálo by se logické, že pokud jsou vchod a východ tunelu na stejné kartičce, měly by se v případě hodnocení počítat pouze za jeden bod, stejně jako se dvě části města na jedné kartičce počítají pouze jako 1 kartička.
- ↑ Ačkoli to není uvedeno, hodnotí se dokončená cesta s žetony tunelů během běžné fáze hodnocení, protože pravidla neuvádějí jinou možnost. (10/2014)
- ↑
Tato upřesnění potvrdil autor rozšíření Christwart Conrad. Kartička RRRR má 3 samostatné louky.
Otázka: Rádi bychom si ověřili, zda cesta končící u skupiny domů rozděluje louku, či nikoli. Jinými slovy, má tato kartička 3 nebo 4 louky?
Poskytl také odkaz na BGG, kde se o loukách na čtyřech kartičkách diskutuje.
- ↑ První dvě varianty byly diskutovány ve dvou po sobě jdoucích příspěvcích dostupných na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/455033/article/4894966#4894966 Zbývající varianty byly diskutovány v několika příspěvcích na Carcassonne Central (odpovědi #2 a #10): https://www.carcassonnecentral.com/community/index.php?topic=5481.msg79746#msg79746