Mor (původní edice)
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Středověký morový doktor. Zdroj: Stránky společnosti (přispěl Whaleyland) |
Úvod
Mor je rozšíření k originální základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl původní edice (C1) tohoto rozšíření.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního návodu vydavatelství Spielbox v němčině. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2010 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Toto rozšíření nebylo vydáno v třetí edici (C3) ani v nové edici (C2).Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření. [1]
Obecný koncept:
Od šesti epidemie se kolem Carcassonne šíří mor. Jakmile se žeton epidemie dostane do hry, musí každý hráč ve svém tahu šířit mor dál. Figurka na zasažené kartičce je bez ohodnocení odstraněna. Lze se však pokusit před morem utéct - na téže cestě, louce nebo v témže městě. V dalším průběhu hry mohou hráči epidemii vymýtit, mor se tak v určitých oblastech již nesmí šířit.
Definice:
- Morová kartička s aktivní epidemií a všemi sousedními červenými blechami vytváří aktivní morovou oblast. Rovněž aktivní epidemie bez sousedících blech je také považována za aktivní morovou oblast.
- Navzájem sousedící žetony blech s růžovou stranou nahoru tvoří skrytou morovou oblast.
- Morová kartička, na níž leží neaktivní epidemie (loukou nahoru) je před morem v bezpečí a již nikdy se nemůže stát součástí morové oblasti.
Herní materiál
- 6 kartiček krajiny se symbolem morového doktora, na nichž mor vypukl („morové kartičky“)
- 18 žetonů blech pro šíření morové nákazy (červená strana = aktivní, růžová strana = neaktivní/latentní).
- 6 žetonů epidemie: přední strana (krysa s číslem 1-6) = aktivní epidemie, zadní strana (louka) = mor vymýcen.
Pravidla
Příprava hry
Startovní kartičku umístěte doprostřed herního plánu lícem nahoru. Zamíchejte kartičky základní hry [2] a 17 z nich odpočítejte. Tyto kartičky se budou brát jako první. Poté se nové morové kartičky zamíchají se zbývajícími kartičkami hry. [3] Žetony epidemie a blech se připraví tak, aby byly po ruce.
Pravidla hry
První žeton epidemie
Jakmile hráč vytáhne první morovou kartičku, přiloží ji podle obvyklých pravidel. Tím vytvořil aktivní morovou oblast, z které se bude šířit mor. Na symbol morového lékaře položí žeton epidemie č. 1 (s krysou a číslem nahoru). Hráč, který přiloží morovou kartičku, nesmí umisťovat žádnou figurku. [4]
Šíření moru
Jakmile se objeví první žeton epidemie, šíří se mor dál v každém následujícím tahu. Počínaje hráčem po levici toho, kdo umístil první morovou kartičku, si každý hráč na začátku tahu vezme jednu blechu, z těch které jsou po ruce. Hráči blechy pokládají aktivní stranou nahoru na kartičky sousedící (vodorovně nebo svisle - nikoli úhlopříčně) s aktivní morovou oblastí. Na kartičku je možné umístit pouze jednu blechu. [5] [6] V dalším průběhu hry je možné blechy pokládat na kartičky sousedící s těmi, na kterých leží blechy aktivní stranou nahoru. Pokud se blecha umístí na kartičku s jednou nebo více figurkami, vrátí se tyto figurky zpět svým majitelům, aniž by následovalo hodnocení. [7] [8] [9] [10]
Hráč na tahu určuje, ve kterém okamžiku jeho tahu se mor bude šířit. [11]
Útěk
Jakmile mor jednou vypukl, může každý hráč navíc ve svém tahu (v libovolný moment) utéci s jednou (nikoli více) svou figurkou tak, že ji posune po téže cestě, louce nebo v témže městě libovolně daleko a zanechá ji na nějaké jiné kartičce. [12] [13]
Figurka nesmí utéci na nebo přes kartičky, na nichž leží blecha (aktivní či neaktivní) nebo aktivní žeton epidemie (s krysou nahoru). [14] Rovněž také nesmí utéct na nebo přes kartičky, na kterých se již nacházejí jiné figurky. A samozřejmě není možné překračovat místa, kde dosud neleží žádné kartičky. [15] [16]
Nové vypuknutí moru
Jakmile si některý hráč vytáhne a přiloží další morovou kartičku, umístí se na ni žeton epidemie s nejbližším vyšším dostupným číslem. Nyní se mor začíná šířit také odtud. Hráč, který morovou kartičku přiložil, ve svém tomto tahu již neumisťuje žádnou blechu! Od této chvíle mají hráči možnost si vybrat, kterou z aktivních morových oblastí budou rozšiřovat.
Vymýcení epidemie
Jakmile na začátku tahu některého hráče již není žádná blecha po ruce, dojde k vymýcení epidemie s nejnižším viditelným číslem tak, že se jeho žeton otočí loukou nahoru. (Výjimka: Protože od zahrání první morové kartičky musí být vždy aktivní alespoň 1 žeton epidemie.)
Dotyčná oblast se od této chvíle stává neaktivní morovou oblastí. Všechny s ní sousedící blechy se otočí neaktivní stranou nahoru. Od této chvíle si hráči berou libovolnou blechu z libovolné neaktivní morové oblasti.
Vymýcení dalších žetonů epidemie
V dalším průběhu hry se další žeton epidemie (a sice ten s aktuálně nejnižším číslem) vymýtí až tehdy, pokud na začátku některého tahu nejsou k dispozici žádné neaktivní blechy, které by bylo možné přemístit. [17]
Hráč si může vybrat i blechu, po jejímž odebrání bude řetězec blech přerušen. Jakmile nějaká aktivní blecha ztratí spojení s aktivním žetonem epidemie (viz. zvláštní případ níže), otočí se neaktivní stranou nahoru. Blechy, které nemají žádné spojení s aktivním žetonem epidemie, budou vždy neaktivní.
Spojování morových oblastí
Je klidně možné, že se několik morových oblastí spojí dohromady. Pokud je součástí jedné oblasti více žetonů epidemie, jejich žetony se až na ten s nejvyšším číslem otočí loukou nahoru. Jestliže se neaktivní blechy spojí znovu s oblastí s aktivním žetonem epidemie otočí se opět aktivní stranou nahoru. Blechy, které byly deaktivovány, se mohou tedy v důsledku spojování morových oblastí znovu aktivovat. Oddělováním mohou také vzniknout neaktivní dílčí oblasti, takže se budou muset blechy otočit neaktivní stranou nahoru.
Vymýcená epidemie se už nikdy znovu nespustí. Kartičky s žetony epidemie otočené loukou navrch zůstávají až do konce hry moru ušetřeny. Na morové kartičky se nikdy nepokládají blechy. Proto jsou figurky, které se na nich po vymýcení moru ocitnou, natrvalo chráněny před epidemií. [18]
Zvláštní případ
Jestliže se všech 18 blech stane součástí téže morové oblasti, vezme si hráč jednu z nich a položí ji na jinou kartičku, která musí samozřejmě sousedit s aktivní morovou oblastí. Také zde je tento krok povinný a hráč musí umístit blechu na jinou kartičku.
Pokud se později ve hře objeví nový žeton epidemie, které nebude s předchozím sousedit, stará morová oblast se deaktivuje. Původní žeton epidemie se otočí loukou nahoru a všech 18 blech dosavadní aktivní morové oblasti se otočí neaktivní stranou nahoru.
Vyhodnocení
Vyhodnocení není ovlivněno tím, že části dané oblasti jsou zamořeny, dokud nejsou morem zasaženy figurky.
Mor a dvojitý tah
Během dvojitého tahu (viz 2. rozšíření Kupci a stavitelé) mohou být provedeny následující úkony spojené s morem:
- Mor lze rozšířit maximálně jednou (může se tak stát pouze kdykoli po přiložení kartičky v kterékoli části dvojitého tahu, pokud tato kartička nebyla morovou).
- Před morem lze utéct pouze jednou (kdykoli během dvojitého tahu).
- Vymýcení epidemie lze provést jednou na začátku tahu (tímto je zaručeno, že vždy bude k přesunu neaktivní žeton blechy - pokud se nejedná o zvláštní případ).
Otázka: Jak se mor chová při dvojitém tahu, který udělil stavitel?
Odpověď: Při dvojitém tahu šíříte mor pouze jednou (maximálně). Pokud na jedné z kartiček vypukne mor, ale na druhé ne, uděláte to také. Také můžete před morem utéct pouze jednou. Na začátku tahu vymýtíte mor pouze jednou za celý dvojitý tah. (8/2021)
Po přiložení kartičky a následném šíření moru může dojít k následujícím situacím:
- 1. kartička: morová (v první části svého tahu nelze mor šířit).
- 2. kartička: morová (ve druhé části svého tahu nelze mor šířit)
- 2. kartička: kartička bez moru + mor se šíří (povinné)
- 1. kartička: kartička bez moru + hráč se rozhodne šířit mor
- 2. kartička: libovolná (hráč nedělá nic, mor již rozšířil v první části svého tahu)
- 1. kartička: kartička bez moru + hráč se rozhodne mor zatím nešířit (počká do druhé části svého tahu)
- 2. kartička: morová (v druhé části svého tahu již mor šířit nemůže)
- 2. kartička: kartička bez moru + mor se šíří (povinné)
Nové kartičky krajiny
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.
Vysvětlující schémata
V této části jsou shrnuty všechny akce popsané v pravidlech. Ukazují, jak se k sobě hodí během normálního a dvojitého tahu - kdy se některé úkony mohou uskutečnit pouze jednou. Následující tabulka shrnuje všechny úkony a dále níže je několik schémat, které vysvětlují hlavní úkony podrobněji.
Fáze tahu | Morové akce (spojené s kroky) |
Morové akce (spojené s dobráním) |
---|---|---|
1. Přiložení kartičky | Krok 1A. Začátek tahu. (C) Vymýcení epidemie | Šíření moru není povoleno před přiložením kartičky. Pokud se na právě přiložené kartičce nenachází morový doktor, může hráč na tahu šířit mor kdykoli během zbytku svého tahu [pozn. 1]
|
Krok 1B. Dobrání kartičky | ||
Krok 1C. Přikládání kartičky. (A) Přidání žeton epidemie (žeton epidemie zruší úkon šíření moru) |
| |
2. Umístění družiníka (Přesun dřeva) |
... | |
Krok 2B-1. Umístění dřevěného družiníka (nelze ho umístit na kartičku s žetonem epidemie) | ||
Krok 2B-2. Umístění fantoma (nelze ho umístit na kartičku s žetonem epidemie) | ||
... | ||
3. Započítání bodů | ... |
Poznámky:
- ↑ Aby se předešlo konfliktům s pravidly, není dovoleno šířit mor dříve, než se dozvíte, zda jste si nevytáhli kartičku s morovým doktorem kterou lze umístit; jinak byste mohli umístit blechu a poté ve stejném tahu umístit kartičku s morovým doktorem (upřesnění poskytl Christwart Conrad). (8/2021)
- ↑ Podle upřesnění od Georga Wilda se tak může stát jednou během dvojitého tahu hráče (11/2013). Podle upřesnění od Christwarta Conrada, se tak může stát v první nebo druhé části dvojitého tahu, pokud není přiložena kartička s morovým doktorem (8/2021). Hráč může tento úkon odložit až do druhé části svého dvojitého tahu, pokud jako první přiložil kartičku bez morového doktora, ovšem pokud si jako druhou kartičku vytáhl morovou, nastane situace že ve svém tahu nešíří mor vůbec.
- ↑ Jednou během dvojitého tahu hráče podle vysvětlení Georga Wilda (11/2013). Potvrzeno také Christwartem Conradem (8/2021)
Schéma (A) - Přidání žeton epidemie
Schéma (B) - Šíření moru
Schéma (C) - Vymýcení epidemie
Seznam kartiček a žetonů
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | symbol morového doktora
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Ač má rozšíření Mor, Tunel a Kacíři a kultovní místa stejný symbol rozšíření, nejedná se o stejná rozšíření. Rozšíření spojuje pouze stejný vydavatel Spielbox, který jim dával stejný symbol.
- ↑ V odpovědi na dotaz pro zástupce HiG uvedl, že „Mor nebyl určen k tomu, aby se hrál společně s dalšími rozšířeními.“ Oficiální objasnění byla přesto poskytnuta, hra se vám tak zřejmě nezhroutí, ale komplikace nastat mohou.
- ↑ Pravidla samozřejmě předpokládají, že hrajete pouze základní hru. Nicméně bez ohledu na to kolik rozšíření používáte, lze s jistotou říci, že morové kartičky byste neměli míchat mezi prvních 18 kartiček hry. Je na vás, zda (například) budete počítat kartičky řeky jako součást prvních 18 kartiček, nebo jako další sadu „bezpečných“ startovních kartiček.
- ↑ Tato věta naznačuje, že v daném tahu nelze na morovou kartičku umístit žádného družiníka, ale neomezuje umístění figurek na které mor nepůsobí. Mor však působí i na jiné typy figurek hráče, např.: prasátko, stavitel nebo pastýř - tyto figurky není rovněž povoleno umístit na právě přiloženou morovou kartičku.
- ↑ Vzhledem k současným objasněním ohledně umístění draka a družiníků na části krajiny mimo město Carcassonne a kolo osudu usuzujeme, že by blechy také lze umístit pouze na vnější části těchto kartiček. Není to však oficiálně potvrzeno. (1/2013)
- ↑ Ve městech, na cestách a loukách mimo město Carcassonne, kolo osudu a školu platí běžná pravidla - umístění figurky, draka, žetonů blechy atd. probíhá normálně, ačkoli samotná speciální oblast je v bezpečí.
- ↑ Družiníci na hradech jsou před věžemi, drakem i morem v bezpečí protože tyto prvky mají vliv na konkrétní kartičku (pole) a hrad na konkrétní kartičce umístěn není.
- ↑ Epidemie nemá vliv na draka ani jiné neutrální figurky.
- ↑ Epidemie nemá vliv na statek, protože se neumísťuje na jednu konkrétní kartičku. (11/2013)
- ↑
Epidemie postihuje i jiné typy figurek hráče, např.: prasátko, stavitel, pastýř.
Otázka: Postihuje mor speciální figurky typu stavitel, prasátko nebo pastýř? Jsou odstraněny pokud na kartičku kde stojí, je umístěn žeton blechy?
Odpověď: Epidemie postihuje také speciální figurky, kterými jsou stavitel, prasátko a pastýř. Pokud je žeton blechy umístěn na kartičku s jednou z vašich speciálních figurek, figurka se vrátí do vaší zásoby.
Stavitel a prasátko se vám vrátí do zásoby také v případě, že žeton blechy odstraní vašeho posledního družiníka v rámci stejného území. (8/2021)
- ↑
Šíření epidemie není povoleno, dokud aktivní hráč nezná taženou kartičku. Pokud se jedná o morovou kartičku, hráč nesmí v tomto tahu mor šířit.
Otázka: Předpokládám, že figurka může utéct před morem kdykoli během mého tahu, protože pravidla konkrétní okamžik neurčují. Pokud tento úkon provedu předtím než se dozvím jakou kartičku jsem si táhl, mohl bych se dostat do konfliktu s pravidly, protože bych mohl přesunout žeton blechy dříve, než bych věděl, že jsem si dobral morovou kartičku. Mělo by to být přesto povoleno?
Odpověď: Ne, nemělo. Aby se předešlo konfliktům s pravidly, není šíření moru (kdykoli) povoleno. Dokud nevíte, že jste si nevytáhli morovou kartičku (a taženou kartičku je možné přiložit). Pravidlo umožňující šířit mor kdykoli během tahu by nedávalo smysl (pokud by mohlo vyvolat konflikty), takže bych tuto možnost výslovně vynechal. (8/2021)
- ↑
Hráč si může vybrat libovolnou figurku na hrací ploše. Část krajiny na které figurka stojí nemusí být přímo zasažena morem.
Otázka: Může před morem utéct každá figurka na hrací ploše, nebo jen ty, které jsou na územích zasažených morem?
Odpověď: Ano, může být vybrána kterákoli figurka. (8/2021)
- ↑ Vzhledem k tomu, že na území mimo město Carcassonne a kolo osudu lze umístit figurku, mohou se tam přesunout i prchající figurky. (1/2013)
- ↑ Tato věta byla v dokumentu CAR chybně přeložena a umožňovala hráči utéct přes aktivní žeton epidemie. Takto byla napsána věta před opravou: „The follower may not take flight to or over a tile with a flea token (either active or latent), nor to a tile with an active Outbreak.“
- ↑
Protože figurka nemůže utéct na kartičku s žetonem blechy (ať už aktivní nebo latentní), dá se z toho vyvodit, že figurku nelze na kartičku ani umístit pomocí tajné chodby nebo létajícího stroje. Důvodem je že se blechy mohou kdykoli stát aktivními nebo neaktivními a na kartičce s žetonem blechy nesmí stát žádná figurka.
Stejnou definici lze použít také pro kartičky s žetonem epidemie. V tomto případě lze figurku na kartičku s žetonem epidemie umístit až v případě kdy je neaktivní, protože tento stav se již nezmění. - ↑
Před morem mohou utéct i speciální figurky, jako je stavitel, prasátko a pastýř. Žetony ovcí se v takovém případě přesunou spolu s pastýřem.
Otázka: Mohou před morem utéct i speciální figurky, jako je stavitel, prasátko a pastýř?
Odpověď: Speciální figurky, jako je stavitel, prasátko a pastýř, mohou před morem utéct i místo družiníka. Družiníci a speciální figurky mohou při útěku stát na stejném prvku kartičky. (8/2021)
- ↑
Tato formulace byla podle autora (Christwart Conrad) aktualizována, aby správně popisovala rozsah procesu vymýcení epidemie. Tento proces by se měl opakovat po jednom ohnisku (začíná se vždy s nejstarším, které je stále aktivní), dokud nevznikne alespoň jedna latentní blecha. Tento proces bude přerušen, pokud zůstane pouze jeden aktivní žeton epidemie. Jedná se o zvláštní případ definovaný v pravidlech, kdy je všech 18 blech aktivních a spojených se stejným ohniskem (žetonem epidemie).
V důsledku toho hráč při šíření epidemie buď:
- Umístí žeton blechy ze zásoby, je-li k dispozici; NEBO
- Přesune žeton blechy v latentním stavu (proces likvidace ohniska zajistí, aby byl k dispozici alespoň jeden, pokud je to možné); NEBO
- Přesune aktivní žeton blechy, pokud a pouze pokud jsou všechny žetony blech aktivní a připojené ke stejnému ohnisku nákazy. (8/2021)
„The next Outbreak (and always the token with the lowest number currently in play) is only eradicated when there are no more latent flea tokens which could be moved at the start of a player's turn.“ - ↑ Tato kartička může být obsazena pomocí tajné chodby (viz 3. rozšíření Princezna a drak), létajícího stroje (viz mini 1 Létající stroje) nebo obrazce v obilí (viz mini 7 Kruhy v obilí). Po tom co se žeton epidemie stane neaktivním, není žádnými pravidly zakázáno umístění družiníka na tuto kartičku.