O projekte WikiCarpedia

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikicarpedia:About and the translation is 100% complete.


Vitajte na WikiCarpedii, ktorá obsahuje kompletné komentované pravidlá CAR k spoločenskej hre Carcassonne!

Úvod

Pohľad na hrad v Carcassonne. Zdroj:Wikimedia Commons

WikiCarpedia (alebo WICA) vznikla v júli 2018 a pre verejnosť bola sprístupnená 1. septembra 2018. Zakladajúci členovia WikiCarpedie sú Decar, MajFrost, Meepledrone, Sinscerly a Wolnic.

Hlavným podnetom a zdrojom pre jeho vytvorenie (okrem lásky k hre) bol pôsobivý dokument Carcassonne Complete Annotated Rules (CAR), srdce komunity CarcassonneCentral. CAR pozostáva z anglických prekladov nemeckých pravidiel s poznámkami, ktoré upozorňujú na rozdiely, a oficiálnymi vysvetleniami od Hans-im-Glueck v prípade nejasností. Vývoj tohto dokumentu sa začal v roku 2006 a najnovšiu verziu (v7.4) vydal Christopher Ober a mnohí ďalší v máji 2015. Na počesť jeho obrovskej práce a práce ďalších ľudí pre komunitu nájdete nižšie úvod a kredity z pôvodného štandardného CAR (S-CAR alebo Carcassonne Standard CAR ver. 7.4).

Od poslednej aktualizácie CAR v máji 2015 sa toho veľa udialo. CAR bol zameraný na 1. vydanie hry Carcassonne (Carcassonne I alebo skrátene C1), ale obsahoval aj predbežné informácie o novom vydaní (Carcassonne II alebo skrátene C2), ktoré vyšlo v roku 2014.

Uplynulo niekoľko rokov a my sme boli svedkami:

 • Vydanie niekoľkých rozšírení pre C1, ktoré neboli zahrnuté v CAR v7.4
 • Vydanie nových výkladov pravidiel od HiG medzi októbrom 2015 a aprílom 2016, ktoré sú k dispozícii na fóre CarcassonneCentral (vďaka Kettlefish)
 • Opätovné vydanie niekoľkých väčších a menších rozšírení pre C2 s niektorými zmenami pravidiel
 • Vydanie nových veľkých a mini rozšírení pre C2
 • Vydanie nových spin-off a variantov

To všetko si vyžiadalo krok vpred pri sledovaní najnovšieho vývoja v Carcassonne. Na fórach CarcassonneCentral sa dlho diskutovalo o mnohých aspektoch, ako sa vyrovnať s dvoma vydaniami základnej hry Carcassonne a aká by bola ideálna podpora pre CAR 21. storočia.

WikiCarpedia (WICA) je našou odpoveďou na túto výzvu, aby sme vám priniesli online CAR, ktorý bude pokrývať všetky edície Carcassonne a ich rozšírenia (a časom aj spin-off hry). Pokrýva všetky dostupné pravidlá a výklady pravidiel a poskytuje vám rozšírené referenčné časti nad rámec všetkého, čo nájdete v CAR. To všetko vo formáte Wiki, ktorý môžete prechádzať a vyhľadávať online.

V rámci tejto iniciatívy sme upravili všetky poznámky pod čiarou o CAR z C1 do C2 a rozšírili sme interakcie medzi rozšíreniami v C2, aby sme zahrnuli všetko, čo sme považovali za zaujímavé a čo bolo v tlačených príručkách vynechané. Zahrnuli sme aj niektoré komunitné pravidlá, aby sme vyriešili medzery v pravidlách kontroverzných PólkyPólky.

Referenčné stránky sú odteraz vaším priateľom v problémoch. Stali sa súborom dynamických stránok, ktoré si môžete prispôsobiť prostredníctvom nástroja Výber rozšírení. Tento výber rozšírení umožňuje používateľom WICA vybrať rozšírenia, ktoré hráte, či definovať preferovanú edíciu, ktorej pravidlá majú prednosť.

Dúfame, že sa vám bude páčiť rovnako ako nám, fanúšikom Carcassonne!

Predstavenie S-CAR

Pôvodná obálka pre CAR

Blíži sa polovica roka 2015, takže sa zdá, že je čas na ďalšiu verziu CAR - Kompletných komentovaných pravidiel! Tentoraz je menej zásadných zmien, pribudlo jedno nové oficiálne minirozšírenie (Nemecké hradyCarcassonne: Nemecké hrady) a jedno polooficiálne (Ruské rozprávkyRuské rozprávky). Vždy však treba prejsť nové spresnenia, ktoré tu nájdete.

Okrem toho som sa snažil trochu zlepšiť organizáciu tohto dokumentu. Pôvodne boli rozšírenia zoradené chronologicky, čo však nováčikom v hre sťažovalo hľadanie informácii, ktoré hľadali. Teraz sú pravidlá rozdelené do troch základných častí: (1) základná hra, (2) veľké rozšírenia, zoradené podľa čísla rozšírenia, a (3) mini rozšírenia, zoradené podľa abecedy. Samozrejme, ak čítate pdf a viete, ktoré rozšírenie hľadáte, stačí kliknúť na linku pre dané rozšírenie v obsahu.

Následne som zjednotil zoznamy niekoľkých minirozšírení, ktoré boli predtým uvedené samostatne (napr. Kruhy v obilíKruhy v obilí a Kruhy v obilí IIKruhy v obilí II, resp. rozšírenia s mechanikou obliehania Obliehanie IIObliehanie II, ObliehanieObliehanie, KatariKatari). A nakoniec, minirozšírenia tvoriace Gróf z CarcassonneGróf z Carcassonne, Kráľ a Lúpežný rytierKráľ a Lúpežný rytier sú teraz uvedené pod týmto veľkým rozšírením, a nie samostatne.

Ako už bolo uvedené, potenciálne dramatickou zmenou pre Carcassonne je vydanie novej edície Carcassonne resp. Carcassonne II (Cľ). Ide v podstate o nové vydanie základnej hry s úplne novou grafikou a jedným novým typom spoločníka. Mechanicky je C2 kompatibilná s pôvodnou hrou Carcassonne, pretože zadné strany dielikov sú identické, ale estetika predných strán dielikov je bezpochyby odlišná. V tejto chvíli ešte nie je známe, čo bude existencia C2 znamenať pre budúce vydania rozšírení. C2 som do tohto dokumentu zahrnul v obmedzenej miere, pretože môže slúžiť ako rozšírenie pôvodnej hry, ak ste ochotní prehliadnuť grafické rozdiely. Do sprievodcu kartičiek územé však nové kartičky nezahŕňam, pretože medzi pôvodnou základnou hrou a C2 sú minimálne rozdiely (a tieto rozdiely zdôrazňujem v príslušných častiach).

Ako už bolo uvedené, pokračujúca činnosť nového vydavateľa a existencia úplne "novej" edície znamenajú, že preklad a zostavovanie pravidiel sa časom naďalej komplikuje. Rôzne vydavateľstvá používajú rôzne anglické výrazy (a dokonca aj v rôznych súboroch pravidiel od toho istého vydavateľa), takže terminológia použitá v tomto dokumente sa môže mierne líšiť od tej, ktorú máte vo svojich tlačených pravidlách. V CAR sme sa snažili zachovať konzistenciu v celom dokumente a zatiaľ sa tento dokument drží niektorých starších a zaužívaných prekladov. Ak však máte otázky týkajúce sa terminlógie, určite si pozrite časť Nemecký/anglický slovník, kde nájdete rôzne rozdiely v prekladoch, ktoré sa môžu objaviť v rôznych verziách pravidiel.

Okrem toho niektorí vydavatelia na niektorých miestach skutočne zmenili obsah pravidiel, čo spôsobuje bolesti hlavy ľuďom, ktorí majú rôzne vydania hry. Pre CAR predstavuje konečné slovo Hans im Glück (HiG), pôvodný nemecký vydavateľ hry Carcassonne, a preto odporúčame používať tieto pravidlá, ktoré sa tu nachádzajú, kvôli konzistentnosti na celom svete. Ak sme niekde našli nezrovnalosti v prekladoch pravidiel, tak sú uvedené v poznámkach pod čiarou, pričom významné zmeny sú zvýraznené ružovou farbou.

Ako vždy, ponorte sa do CAR. Nezaručím vám okamžité zvládnutie pravidiel Carcassonne, ale možno nájdete odpovede na otázky, o ktorých ste ani netušili.

Christopher Ober (obervet) - 22. mája 2015

S-CAR Poďakovanie

 • kettlefish, za mnohé vysvetlenia od HiG a za vytvorenie nemecko-anglického slovníka.
 • Georg Wild z HiG, za zodpovedanie všetkých našich otázok.
 • Decar a wamboyil za anglické preklady rozšírenia Nemecké hradyNemecké hrady.
 • Decar, MrNumbers a aenima za preklady a kartičky krajiny pre Ruské rozprávkyRuské rozprávky
 • wamboyil za anglické preklady takmer všetkého z rokov 2013 a 2014.
 • Daniel Brie za ďalší nový obal.
 • Christof Tisch, dizajnér pravidiel v HiG, za pomoc s ŠkolaŠkola, minirozšírenia 1-6(7) a Veterné ružiceVeterné ružice.
 • tdriling za vektorovú grafiku všetkých figúrok v hre
 • quevy pre skeny kartičiek z Ovce a kopceOvce a kopce
 • Matthewovi Harperovi za dlhoročnú starostivosť v CAR.
 • Christianovi Hermannovi za poskytnutie množstva nemeckých vysvetlení (a prekladov)
 • peterjpromnitz za skeny kartičiek z minirozšírení z roku 2012
 • Gantry Rogue, za to, že vôbec prišiel s nápadom [[1]].
 • Robin Sussillo, za to, že ste to rozbehli.
 • Royovi Levienovi (Aldaron) za to, že je právnikom v oblasti pravidiel.
 • Skull One, za jeho zhrnutie.
 • Whaleyland, za pôvodnú aktualizovanú obálku, povzbudenie a korektúry.
 • Caryntjen, tiež za prácu na obálke
 • CKorfmann, za opakované pripomienky a povzbudenie.
 • David Whitworth, za jeho zhrnutie charakteristík obrázkov
 • Johnovi Sweeneymu, za hosťovanie skvelej stránky a za informácie o Minirozšírenie Games Quarterly #11Minirozšírenie Games Quarterly #11.
 • Scottovi, Olonovi Callawayovi, André Santosovi, Patrikovi Wikströmovi (wicke), Cesarovi Morenovi (NoMasOvejas), Jeffovi Hoffmanovi (Gamemaster), Gilbertovi Ceriseovi (chiefouray), Brandonovi Clarkeovi (bwtcf), Brettovi Myersovi (disclaimer) a The Brooxovi za korektúry.
 • Eric Weingarten (Little My), Mike LeDuc (ducker), Andy Tinkham (tinkha), Randy Szabadics (ironmule) a The Broox za informácie o vydaniach Rio Grande Games.
 • Kevin Wood (kvn299), Ken Shin (dvader123), Brian Mola (ColtsFan76), hester, Vladimír Sýkora a eddebaby za pomoc v predchádzajúcich verziách CAR.

Špeciálna vďaka všeobecne patrí komunitám CarcassonneCentral, Carcassonne-Forum a BoardGameGeek.

Externé odkazy