O projektu WikiCarpedia

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikicarpedia:About and the translation is 100% complete.


Vítejte ve WikiCarpedii obsahující kompletní komentovaná pravidla k deskové hře Carcassonne!

Úvod

Pohľad na hrad v Carcassonne. Zdroj:Wikimedia Commons

WikiCarpedia (zkráceně WICA) vznikla v červenci 2018 a pro veřejnost byla zpřístupněná 1. září 2018. Zakládajícími členy WikiCarpedie jsou Decar, MajFrost, Meepledrone, Sinscerly a Wolnic.

Hlavním podnětem a zdrojem pro její vytvoření (kromě lásky k hře) byl působivý dokument Carcassonne Complete Annotated Rules (CAR), srdce komunity CarcassonneCentral. CAR se skládá z anglických překladů německých pravidel s poznámkami, které upozorňují na rozdíly, a oficiálními vysvětleními od Hans-im-Glueck v případě nejasností. Vývoj tohoto dokumentu začal v roce 2006 a nejnovější verzi (v7.4) vydal Christopher Ober a mnozí další v květnu 2015. Na počest obrovské práce, kterou on a další lidé pro komunitu odvedli, najdete níže úvod a zásluhy z původního standardního CAR (S-CAR nebo Carcassonne Standard CAR ver. 7.4).

Od poslední aktualizace CAR v květnu 2015 se toho hodně událo. CAR byl zaměřen na 1. vydání Carcassonne (Carcassonne I nebo zkráceně CI), ale obsahoval i předběžné informace o novém vydání (Carcassonne II nebo zkráceně CII), které vyšlo v roce 2014.

Uplynulo několik let a my jsme byli svědky:

 • Vydání několika rozšíření pro CI, která nebyla zahrnuty v CAR v7.4.
 • Vydání nových vysvětlení od HiG mezi říjnem 2015 a dubnem 2016, která jsou k dispozici na fóru CarcassonneCentral (díky Kettlefish).
 • Opětovné vydání několika větších i menších rozšíření pro CII s některými změnami pravidel.
 • Vydání nových větších a menších rozšíření pro CII
 • Vydání dalších her z rodiny Carcassonne a různé varianty

Aby bylo možné držet krok s nejnovějším vývojem hry Carcassonne vyžadovalo to krok kupředu. Na fóru CarcassonneCentral se dlouho diskutovalo, jak se vypořádat se dvěma vydáními základní hry Carcassonne a jaká by byla ideální podpora pro CAR v 21. století.

WikiCarpedia (WICA) je naší odpovědí na tuto výzvu. Můžeme Vám tak přinést online CAR, který bude pokrývat všechny edice Carcassonne a jejich rozšíření (a časem i další hry Carcassonne). Obsahuje všechna dostupná pravidla a vysvětlení, poskytuje vám pokročilé referenční sekce nad rámec všeho, co najdete v CAR. To vše ve formátu Wiki, kterou můžete procházet a vyhledávat online.

V rámci této iniciativy jsme upravili všechny poznámky pod čarou v CAR z CI do CII a rozšířili pravidla pro kombinace mezi rozšířeními v CII tak, aby zahrnovaly vše, co jsme považovali za zajímavé a co je v tištěných pravidlech vynecháno. Zahrnuli jsme také některá komunitní pravidla, abychom vyřešili mezery v pravidlech např. kontroverzního rozšíření půlky.

Stránky s přehledy jsou nyní vaším přítelem. Staly se sadou dynamických stránek, které lze přizpůsobit pomocí nástroje Výběr rozšíření. Tento výběr rozšíření umožňuje uživatelům WICA vybrat celé rozšíření nebo jeho části a definovat preferovanou edici, jejíž pravidla mají přednost. Stránky, které z tohoto přizpůsobení těží, jsou:

 • Přehled hry: herní řád na vysoké úrovni, který zahrnuje přípravu, průběh hry a závěrečné vyhodnocení. Jedná se o úplnou novinku.
 • Průběh hry: aktualizovaná verze z CAR tak, aby pokrývala všechna rozšíření, která jsou k dnešnímu dni k dispozici.
 • Hodnocení v průběhu hry: aktualizovaná verze z CAR, která byla přezkoumána a aktualizována, aby zahrnovala všechna rozšíření, která jsou k dnešnímu dni k dispozici.
 • Hodnocení na konci hry: aktualizovaná verze z CAR, která byla přezkoumána a aktualizována, aby zahrnovala všechna rozšíření, která jsou k dnešnímu dni k dispozici.
 • Přehled figurek: aktualizovaná verze z CAR, přezkoumána a rozšířena o mnoho dalších případů, aby pokryla všechna rozšíření, která jsou k dispozici.

Doufáme, že se vám bude líbit stejně jako nám, fanouškům Carcassonne!

Představení S-CAR

Původní obálka pro CAR

Blíží se polovina roku 2015, takže se zdá, že je čas na další verzi Complete Annotated Rules! Tentokrát je provedeno méně zásadních změn. Přibylo jedno nové oficiální minirozšíření (Německé hrady) a jedno polooficiální (Ruské pohádky). Vždy je však třeba projít nová upřesnění.

Nově jsem se pokusil trochu zlepšit organizaci tohoto dokumentu. Dříve byla rozšíření řazena chronologicky, nováčkům ve hře to ale ztěžovalo hledání informací. Nyní jsou pravidla rozdělena do tří částí: (1) základní hra, (2) velká rozšíření (seřazená podle čísla rozšíření) a (3) minirozšíření (seřazená podle abecedy). Pokud víte jaké rozšíření hledáte, stačí v části obsahu kliknout na název daného rozšíření.

Dále jsem sloučil seznamy několika minirozšíření, která byla dříve uvedena samostatně (Kruhy v obilí I a Kruhy v obilí I, déle různá rozšíření s mechanikou obléhání). A konečně minirozšíření která vyšla součástí 6. rozšíření Král, hrabě a řeka jsou nyní uvedena pod tímto velkým rozšířením, nikoliv samostatně.

Jak již bylo zmíněno, potenciálně dramatickou změnou pro Carcassonne je vydání nového Carcassonne neboli Carcassonne II (C II). Jedná se v podstatě o nové vydání základní hry se zcela novou grafikou a jedním novým typem družiníka. Hratelně je C II kompatibilní s původním Carcassonne, protože zadní strany kartiček jsou totožné, není ale pochyb o tom, že estetika předních stran kartiček je jiná. V tuto chvíli ještě není známo, co bude přítomnost C II znamenat pro další vydaná rozšíření. C II jsem do tohoto dokumentu zařadil v omezené míře, protože mohou sloužit jako rozšíření pro původní hru (pokud jste ochotni přehlédnout grafické rozdíly). Do průvodce kartičkami nejsou však nezahrnuty, neboť rozdíly mezi původní základní hrou a C II jsou minimální (tyto rozdíly zdůrazňuji v příslušných kapitolách).

Jak již bylo uvedeno dříve, pokračující činnost vydavatele a uvedení zcela „nového“ vydání znamená, že překlad a sestavování pravidel se v průběhu času stále více komplikuje. Různá vydavatelství používají různá anglická slova (a dokonce i v různých tištěných pravidlech od stejného vydavatelství), terminologie použitá v tomto dokumentu se tak může mírně lišit od té, kterou máte ve svých tištěných pravidlech. V Carcassonne Complete Annotated Rules (CAR) jsem se snažil zachovat jednotnost v celém dokumentu a prozatím se tento dokument držím některých starších a zavedených překladů - pokud vám nesedí některé termíny, můžete se podívat do části s německo-anglickým slovníkem - najdete zde různé rozdíly se kterými se v překladech můžete setkat.

Někteří vydavatelé navíc na některých místech skutečně provedli změny ve znění pravidel, hráčům kteří mají různé edice hry tak z toho může jít hlava kolem. Projekt CAR představuje konečné slovo Hanse im Glück (zkráceně HiG - původní německý vydavatel) a já tak doporučuji používat pravidla která najdete zde, protože jsou celosvětově sjednocena. Pokud jsou v některých pravidlech nějaké nesrovnalosti, uvedl jsem je v poznámkách pod čarou a významné změny jsou zvýrazněny růžovou barvou.

Jako vždy se ponořte do projektu CAR. Nezaručím vám okamžité zvládnutí pravidel Carcassonne. Možná ale najdete odpovědi na otázky, o kterých jste ani netušily.

Christopher Ober (obervet) - 22. května 2015

S-CAR Poděkování

 • kettlefish, za mnohé vysvětlení od HiG a za vytvoření německo-anglického slovníku.
 • Georg Wild z HiG, za zodpovězení všech našich otázek.
 • Decar a wamboyil za anglické překlady rozšíření Německé hrady.
 • Decar, MrNumbers a aenima za překlady a kartičky krajiny pro Ruské pohádky
 • wamboyil za anglické překlady téměř všeho z roků 2013 a 2014.
 • Daniel Brie za další nový obal.
 • Christof Tisch, designer pravidel v HiG, za pomoc s Škola, minirozšířeními 1-6(7) a Směrová (větrná) růžice.
 • tdriling za vektorovou grafiku všech figurek ze hry
 • quevy za skeny kartiček z Ovce a kopce
 • Matthew Harper za dlouhodobé starosti v CAR.
 • Christian Hermann za poskytnutí množství německých vysvětlení (a překladů)
 • peterjpromnitz za skeny kartiček z minirozšíření z roku 2012
 • Gantry Rogue, za to, že vůbec přišel s nápadem CarcassonneCentral.
 • Robin Sussillo, za to, že jste to rozjeli.
 • Roy Levien (Aldaron) za to, že je právníkem v oblasti pravidel.
 • Skull One, za shrnutí svého tahu.
 • Whaleyland, za původní aktualizovanou obálku, povzbuzení a korektury.
 • Caryntjen, také za práci na obálce.
 • CKorfmann, za opakované připomínky a povzbuzení.
 • Davidu Whitworth, za shrnutí charakteristik postav.
 • Johnu Sweeney, za hostování skvělé stránky a za informace o GQ11.
 • Scott, Olon Callaway, André Santos, Patrik Wikström (wicke), Cesar Moreno (NoMasOvejas), Jeff Hoffman (Gamemaster), Gilbert Cerise (chiefouray), Brandon Clarke (bwtcf), Brett Myers (disclaimer) a The Broox za korekce.
 • Eric Weingarten (Little My), Mike LeDuc (ducker), Andy Tinkham (tinkha), Randy Szabadics (ironmule) a The Broox za informace o edicích Rio Grande Games.
 • Kevin Wood (kvn299), Ken Shin (dvader123), Brian Mola (ColtsFan76), hester, Vladimír Sýkora a eddebaby za pomoc v dřívějších verzích CAR.

Speciální poděkování patří komunitám CarcassonneCentral, Carcassonne-Forum, Carcassonne CZ fórum a BoardGameGeek.

Externí odkazy