Pan Perníček (Zimní krajina)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Winter Edition The Gingerbread Man and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Carcassonne Pan Perníček (Zimní krajina) - Wiki stránka s komentovanými pravidly v češtině

Other languages:
Winter Gingerbread Man C2 Tile A.jpg Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno.
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


V Carcassonne vypukla zima. Je chladná, ale romantická, je to čas horkých nápojů a sladkého pečiva. Život ve městě Carcassonne je prostě trochu pomalejší. Občas se však objeví nový chlapík - už jste ho našli?

Úvod

Symbol GingerbreadMan WE.png
symbol rozšíření

Následující česká pravidla pro rozšíření  Pan Perníček ke spin-off hře Zimní krajina v edici ZK1, nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2012 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Notes on the Czech translation logo.png Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Herní materiál

Gingerbread Man WE Russian Token.png
žeton perníčka
(ruské vydání)
 • 1 dřevěná figurka perníčka (nebo žeton v ruském vydání)
Figure Gingerbreadman.png
 • 6 nových kartiček krajiny se symbolem pana perníčka

Pravidla

Příprava hry  

Všechna běžná pravidla hry Carcassonne zůstávají zachována. Toto rozšíření lze hrát pouze se zimní krajinou Carcassonne kvůli rozdílné rubové straně. Šest nových kartiček krajiny s panem perníčkem je smícháno s kartičkami zimní krajiny. Dřevěná figurka perníčka je umístěna na startovní kartičku do města.

Win gbm gbm-in-startCity.png
Příklad: Figurka perníčka umístěná ve městě.

Pan Perníček  

Symbol GingerbreadMan WE.png

Hraní s novými kartičkami: Pokud si hráč vytáhne kartičku krajiny se symbolem perníčka, umístí ji podle běžných pravidel a provede běžný tah. Poté si vezme figurku perníčka a umístí ho do jiného nedokončeného města.

Hodnocení s Perníčkem

 1. Pokud se figurka Perníčka přesouvá z nedokončeného města (umístěním dalšího kartičky s perníčkem), dostanou všichni hráči, kteří mají v tomto městě jednoho nebo více rytířů, body. Za každého svého rytíře v tomto městě obdrží každý hráč 1 bod za každou kartičku, která je v tomto okamžiku součástí města. Erby v tomto případě nepřinášejí žádné body. Rytíři v tomto městě zůstávají. [1]
 2. Pokud se uzavře město, ve kterém se nachází figurka perníčka. Ještě před jeho samotným vyhodnocením obdrží všichni hráči za každého svého rytíře v tomto městě ještě 1 bod za každou kartičku města. Následně se město vyhodnotí podle běžných pravidel hry.
  Poté hráč, který město uzavřel, přesune figurku perníčka do jiného nedokončeného města.

Zvláštní případ: Pokud se v krajině nenachází žádné nedokončené město, zůstává figurka perníčka stát ve městě. [2] Pokud je město dokončeno, postaví se mimo hrací plochu a může být vrácena do hry po přiložení nové kartičky se symbolem perníčka.

Win gbm ic1.png
Příklad hodnocení 1: [3] Červený přiloží kartičku se symbolem perníčka a přesune figurku perníčka do nedokončeného města vpravo nahoře. Protože figurka Pernička opouští město, získá modrý 7 bodů (7 kartiček, 1 rytíř) a červený 14 bodů (7 kartiček, 2 rytíři).
Win gbm ic2.png
Příklad hodnocení 2: Červený přiloží kartičku a dokončí město, ve kterém stojí perník. Za perníčka získá modrý 6 bodů (6 kartiček, 1 rytíř) a červený 12 bodů (6 kartiček, 2 rytíři). Poté červený získá dalších 14 bodů za město. Následně červený přesune perníčka do jiného neuzavřeného města.

Nové kartičky krajiny  

Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.

Winter Gingerbread Man C2 Tile D.jpg
Winter Gingerbread Man C2 Tile E.jpg
Winter Gingerbread Man C2 Tile C.jpg
Tyto kartičky mají 2/3/4 oddělené části města a vnitřní louku.

Kombinace s dalšími rozšířeními [4]  

 • Perníček může být sežrán drakem.
 • Velká figurka se při hodnocení perníčka počítá jako normální figurka.
 • Speciální figurky (např. prasátko a stavitel), s perníkem nespolupracují.

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 6
Winter Gingerbread Man C2 Tile A.jpg 1×
Winter Gingerbread Man C2 Tile B.jpg 1×
Winter Gingerbread Man C2 Tile C.jpg 1× (+)
Winter Gingerbread Man C2 Tile E.jpg 1×
Winter Gingerbread Man C2 Tile F.jpg 1×
Winter Gingerbread Man C2 Tile D.jpg 1× (–)
Vysvětlivky
 • Poznámka: První distribuce tohoto rozšíření se odlišovala: chyběla kartička označená (–) a místo ní byla zařazena kopie kartičky označené (+).

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Výklad pravidel komunitou Tento případ neplatí, pokud byla k dokončení města s perníkem použita kartička se symbolem perníčka. V takovém případě by se měl použít případ č. 2. V důsledku toho by se perník pohnul pouze jednou.
 2. Výklad pravidel komunitou Protože se perníček nepohybuje, nedochází k jeho hodnocení.
 3. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Jak je také uvedeno v seznamu kartiček, červeně ohraničená kartička zobrazená v tomto příkladu nebyla zahrnuta do původního výtisku minirozšíření.
 4. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Tato upřesnění pocházejí ze hry Carcassonne pro iOS, kde lze zimní edici snadno kombinovat s rozšířeními ze standardní edice Carcassonne. (12/2014)