Mikulášské počítadlo bodů
Hlavní strana ✎ > Carcassonne ✎ > Mikulášské počítadlo bodů
Úvod
Pravidla C2 pro variantu ✎ Mikulášské počítadlo bodů nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější původní pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2016. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.
Herní materiál
- 1 Mikulášské počítadlo bodů
- Dvě místa na počítadle bodů jsou označeny samolepkami:
- Na políčku číslo 6 je čepice Santy Klause.
- Na políčku číslo 24 je vánoční stromeček.
Na počítadle bodů je také podepsán Klaus-Jürgen Wrede.
Pravidla
Příprava hry
Mikulášské počítadlo bodů použijte místo běžného počítadla bodů.
Mikulášské počítadlo bodů
1. Přiložení kartičky
Toto rozšíření nemá žádná speciální pravidla pro kartičky krajiny.
2. Umístění družiníka
Toto rozšíření nemá žádná speciální pravidla pro figurky.
3. Započítání bodů
Pokud se váš bodovací družiník posune (nebo překročí) na políčko 6 jako poslední hráč nebo na políčko 24 jako první hráč (políčka jsou označeny nálepkou), získáte okamžitě další tah. [1]
To znamená, že po této bodovací fázi si okamžitě vytáhnete další kartičku a provedete další tah. Po dokončení vaší akce je na řadě další hráč. [2]
Domácí pravidla
Všeobecné pravidlo:
Pokud je v důsledku přiložení kartičky bodováno více území, rozhodne aktivní hráč v jakém pořadí budou tyto body přidělovány. (přispěl Fritz_Spinne)
Pokud jeden nebo více hráčů splní jednu z výše uvedených podmínek, každý z nich získá nový tah navíc. Tyto dodatečné tahy probíhají postupně ve směru hodinových ručiček počínaje hráčem nalevo od aktivního hráče. Po provedení všech těchto dodatečných tahů se uskuteční původní tah dalšího hráče. (přispěl Fritz_Spinne)
Pokud družiník splní současně obě výše uvedené podmínky, získá jeho majitel dva tahy navíc. (přispěl Fritz_Spinne)
Pokud družiník splní současně obě výše uvedené podmínky, bude jeho majiteli udělen pouze jeden tah navíc. (přispěl Fritz_Spinne)
✎ Kupci a stavitelé (2. rozšíření)
Pokud aktivní hráč splňuje jednu z výše uvedených podmínek a v té době rozšířil cestu nebo město svým stavitelem, dokončí aktivní hráč nejprve tah stavitelem a poté se uskuteční tah navíc, který mu udělila mikulášská tabulka. Případné dodatečné tahy udělené během tahu stavitele se provedou až poté. (přispěl Fritz_Spinne)
Protože bodovacího družiníka a dámu mají všichni hráči, pokud hráč posune první ze svých počítacích figurek jako poslední na políčko 6 (nebo ho překročí) (všichni ostatní hráči již mají počítací figurku za políčkem 6) nebo posune druhou ze svých počítacích figurek jako první na políčko 24 (nebo ho překročí) (nikdo jiný tam nemá dvě počítací figurky) bodovací tabulky, hráč okamžitě obdrží tah navíc. Nezáleží na tom, zda je počítací figurkou počítací družiník nebo dáma. (přispěl Fritz_Spinne)
Jakékoli body uloupené zbojníkem na počítadle bodů mohou během bodování bonusové hry spustit podmínku, která poskytuje tah navíc. (přispěl Fritz_Spinne)
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Pokud tuto podmínku splní více hráčů, mohou tah navíc využít všichni.
- ↑
Podle pravidel dodatečný tah spočívá v tom, že se celý tah odehraje hned po tahu aktivního hráče (i když se jedná o tah stavitele), tedy těsně předtím, než se následující hráč stane novým aktivním hráčem. V důsledku toho se dodatečné vnořené tahy, k nimž dojde v důsledku depeší (viz Dopisy), dražeb kartiček (viz Mosty a hrady) nebo stavitelů ve vnořených tazích (viz Kupci a stavitelé), dokončí jako obvykle.