Dopisy
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Dopisy |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
Dopisy jsou rozšíření k originální základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl třetí edice (C3) a nové edice (C2) tohoto rozšíření.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního překladu od vydavatelství Mindok. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2021 jako součást Big Box 7 ([≡] ID2127). Předcházející pravidla k nové edici (C2) publikovalo roku 2020 jako součást 2. vydání Big Box 6 ([≡] ID1723). Prvně pravidla publikovalo roku 2017 jako součást 1. vydání Big Box 6 ([≡] ID1722). Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2012 v původní edici (C1) jako Dopisy.
S herním materiálem tohoto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní hry! Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními originální základní hry Carcassonne. Jejich přehled najdete na konci těchto pravidel.
Herní materiál
- 8 kartiček dopisů
- 6 dřevěných figurek dam v šesti barvách
Pravidla
Příprava hry
Zamíchejte kartičky dopisů a umístěte je na hromádku lícem dolů vedle počítadla bodů. Každý hráč postaví svoji figurku dámy vedle svého počítacího družiníka na políčko 0 na počítadle bodů. Na počítadle bodů se tedy budou pohybovat 2 figurky každého hráče.
Dáma a dopisy
1. Přiložení kartičky
Součástí rozšíření nejsou žádné nové kartičky krajiny.
2. Umístění družiníka
Figurky z tohoto rozšíření se neumísťují na standardní kartičky krajiny.
3. Započítání bodů
Kdykoli získáte body, může se rozhodnout, kterou ze svých dvou figurek na počítadle bodů posunete kupředu. Pokud jste právě na tahu (pouze vy) dostane 1 dopis ve chvíli, kdy po započítání bodů skončí jedna z vašich počítacích figurek na některém tmavém políčku (0, 5, 10, 15…). [1] Vezměte si horní kartičku z balíčku dopisů, podívejte se na ni, a máte 2 možnosti. Buď:
- provedete akci dopisu,
- NEBO
- přičtěte si 2 vítězné body (na kartičce dopisu vpravo dole v pečeti).
Poté, co využijete jednu z těchto dvou možností, vraťte kartičku dopisu lícem dolů dospodu hromádky dopisů.
Přehled kartiček dopisů: [2]
Další pravidla:
- Pokud během svého tahu dostanete body za více částí krajiny, smíte si body za každou tuto část započítat jinou figurkou. [11] Body získané za jednu část krajiny se ale vždy musí započítat jednou figurkou jako celek. [12]
- V průběhu jednoho svého tahu si smíte vzít pouze jeden dopis. [13] [14] I když jedna vaše figurka během vašeho tahu skončí na tmavém políčku (díky hodnocení dvou území), stále si vezmete pouze jednu kartičku dopisu.
- Kdykoli získáte body pomocí dopisu a jedna vaše figurka skončí na tmavém políčku, můžete si vzít druhou kartičku dopisu. [15]
POZOR: Pouze hráč, který je právě na tahu, smí získat dopis. Za body získané v tahu jiného hráče nelze dopis získat.
Závěrečné vyhodnocení s dopisy
Před závěrečným hodnocením si hráči sečtou body, které získali oběma svými figurkami na počítadle bodů. Sečtěte tato dvě čísla a umístěte jednu z figurek na hodnotu součtu (a vezměte si za dosažené body odpovídající bodovací kartičku 50
nebo otočte na 100
). [16] [17] Druhou si vezměte zpět do zásoby. Při závěrečném vyhodnocení se již dopisy neuplatní.
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
Kombinace s dopisy:
- Dopis 1: Cesta s hostincem zde má hodnotu 0 bodů, stejně jako na konci hry.
- Dopis 2: Město s katedrálou zde má hodnotu 0 bodů, stejně jako na konci hry.
- Dopis 6 a 7: [18] Velký družiník zde má stejnou hodnotu jako normální družiník.
ne na tmavé políčko a zastaví se na
Kupci a stavitelé (2. rozšíření) - Dvojitý tah se stavitelem
Seznam kartiček
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Anglická tištěná pravidla v edici C2 od ZMG obsahují další omezení, které se v originálních pravidlech od HiG nenachází:
Kartičku dopisu si můžete vzít pouze tehdy, když váš počítací družiník nebo dáma stojí na políčku samostatně.
Pokud některá z vašich počítacích figurek skončí na tmavém políčku kde se stojí počítací družiník nebo dáma jiného hráče, nezískáte kartičku dopisu. Tato nesrovnalost byla v C3 odstraněna. - ↑ V 1. i 2. vydání tištěných pravidel Big Box 6 ([≡] ID1722) a ([≡] ID1723) od Mindoku mají některé dopisy jiné pořadí: 4. přesunut na 7. pozici; 5. na 4.; 6. na 5.; 7. na 6. (celé porovnání si můžete prohlédnout na stránce: Poznámky k českému překladu).
- ↑ 3.0 3.1 3.2 Při hodnocení dopisu 1, 2 a 3 se počítají pouze body vztahující se k danému území. Žádné bonusové body spojené s družiníky na hodnoceném území se v tuto chvíli nezapočítávají. Cílem dopisů jsou body za území. Bonusové body spojené s družiníky se započítávají až při hodnocení území.
- ↑
Tento dopis se vztahuje na všechny náboženské stavby:
- Kláštery
- Svatyně
- Opatství
- Německé kláštery
- Holandsko-belgické kláštery
- Japonské budovy
- Darmstadské kostely
- ↑ Prozatím není žádné oficiální vysvětlení, zda by tento dopis měl platit i pro speciální kláštery (Německé kláštery, Holandsko-belgické kláštery a Japonské budovy) s družiníky umístěnými jako převor. Původní pravidla byly vytvořeny ještě před vydáním speciálních klášterů, tento případ v nich tak není zohledněn. Pravidla však nezmiňují žádná omezení, která by hráčům bránila v použití družiníků umístěných jako převor na speciálních klášterech. V tomto případě používáme obecné pravidlo, které uvedl Georg Wild: „Pokud je ve starším rozšíření uvedeno pouze slovo „mnich“, nevylučuje to družiníky umístěné jako „převor“ na speciálních klášterech.“ (7/2014) To samé bude platit také pro Japonské budovy a Holandsko-belgické kláštery. Viz: http://www.carcassonnecentral.com/community/index.php?topic=781.msg9971#msg9971
- ↑
Po přiložení této kartičky následuje normální tah se všemi fázemi. Jak je dále uvedeno v jiném objasnění, přiložením této kartičky navíc se může stát že bude následovat dvojitý tah. Hráč může také získat další dopis.
Stejně tak se hráč může rozhodnout, že místo tažení nové kartičky krajiny použije kartičku ze své zásoby, např.:- Kartičku opatství (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Německý hrad ( Německé hrady)
- Kartičku půlku ( Půlky)
- ↑
S dopisem 6 spočítejte všechny své družiníky umístěné ve městech (rytíře), patří mezi ně: normální družiník, velký družiník, starosta, vůz, ředitel, strážný a fantom. Na jejich síle (převaze) nezáleží.
Uvědomte si, že opati nemohou být rytíři. Jakýkoli družiník umístěný na klášteře obklopeném městem bude mnichem a nepočítá se jako rytíř. Následující příklady ukazují kláštery umístěné ve městě, kde mnich může být umístěn v rámci města: - ↑
Uvědomte si, že můžete získat 0 bodů. Tento případ může nastat v následujících situacích:
- Lupič na cestě s hostincem u jezera
- Rytíř ve městě s katedrálou
- Rytíř v obléhaném městě s katedrálou
- Sedlák na louce bez dostavěných měst
- Starosta ve městě bez erbů
- Starosta na žetonu hradu
- Družiník na žetonu hradu
- Nemáte početní převahu
- ↑ Případné bonusové body spojené s odebráním družiníka se započítávají stejně jako na konci hry. Například 3 body za vílu nebo bonus za ředitele.
- ↑ Ostatní družiníci na hrací ploše, patřící vám nebo jiným hráčům zůstanou dále na svém místě.
- ↑ Jinými slovy, obě počítací figurky jsou posuzovány stejně a není mezi nimi žádný rozdíl.
- ↑ Pokud například hráč na tahu dokončí město a cestu za které získá body, může pro započítání bodů každého území přesunout jinou počítací figurku (počítacího družiníka nebo dámu). Všechny body získané za jedno území se ale vždy musí započítat jednou počítací figurkou jako celek.
- ↑ To znamená, že dopis si vezmete až po fázi 3. Započítání bodů. Kolo bere v úvahu všechna hodnocení, která proběhla během tahu hráče. Uvědomte si, že během dvojitého tahu probíhá jedno kolo započítání bodů v každé části tahu.
- ↑
V pravidlech původní edice (C1) k tomuto rozšíření byl zohledněn komplexnější přístup k dopisům s několika koly hodnocení (podle vysvětlení poskytnutých 5/2014 a 10/2014), která jsou nyní zastaralé. V nové edici (C2) se uvažuje pouze o jednom kole hodnocení, které proběhne po 3. Započítání bodů.
Otázka: Dopis získám pouze v případě, že moje dáma nebo počítací družiník skončí na tmavém políčku po započítání všech bodů, je to tak? Chci říct, že se neberou v úvahu žádná mezi hodnocení díky několika dokončeným územím, ale pouze poslední tah našich hodnocených figurek.
Odpověď: Ano, dopis získáte pouze po vašem posledním pohybu figurky na počítadle bodů. Existuje však výjimka: Pokud získáte body za dopis, v tu chvíli může získat další dopis atd. Toto pravidlo je zmíněno v Big Box 6. (1/2021)
Mechaniky spojené s „hodnocením“ v předchozím vydání jsou podrobně popsány na této stránce.
- ↑
V pravidlech původní edice (C1) byla navíc uvedena situace, pokud získáte body pomocí dopisu:
V tu chvíli může získat další dopis a za body z něj další atd.
Řetězec hodnocení tímto způsobem může pokračovat donekonečna. - ↑ V pravidlech ([≡] ID1723), ([≡] ID1722) a ([≡] ID2127) od Mindoku toto upřesnění chybí.
- ↑ Bodovací kartičky jsou součástí 1. rozšíření Hostince a katedrály, ale pravidla Big Box 6 předpokládají, že tyto kartičky jsou součástí základní hry. Proto jsou zde zmíněny.
- ↑
V pravidlech Big Box 6 ([≡] ID1723) a ([≡] ID1722) od Mindoku jsou to v popisu dopisy 5 a 6.
V pravidlech Big Box 7 ([≡] ID2127) od Mindoku jsou dopisy nově seřazeny podle originálních pravidel HiG. Upřesnění omylem zůstalo ponecháno.
V originálních pravidlech Big Box 6 od HiG, dostupných v PDF se toto upřesnění omylem týká dopisů 5 a 6. V tištěných pravidlech byla tato chyba opravena. - ↑ Pokud se po každé fázi 3. Započítání bodů, váš počítací družiník nebo dáma přesune na tmavé políčko a zastaví se na něm.
- ↑ Pokud je k území se stavitelem přiložena kartička, která spustí tah dopisu č. 4, vezmete si kartičku navíc před druhým tahem stavitele. Pokud kartičku navíc za dopis přiložíte k území se stavitelem, vytvoří se tím další stavitelův tah navíc. Události by tedy byly následující: počáteční tah => tah dopis č. 4 => tah za dopis č. 4 => druhá kartička tahu stavitele. (11/2013)