Kupci a stavitelé
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Kupci a stavitelé |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
symbol rozšíření |
Česká pravidla k rozšíření Kupci a stavitelé ilustrovaném ve stylu třetí a nové edice (C3 a C2), vycházejí na této stránce z oficiální předlohy. Nejnovější pravidla v češtině publikovalo vydavatelství Mindok roku 2021 jako součást Big Box 7 ([≡] ID2127). Předcházející pravidla ve stylu nové edice (C2) publikovalo roku 2020 jako součást 2. vydání Big Box 6 ([≡] ID1723) a roku 2017 jako součást 1. vydání Big Box 6 ([≡] ID1722). Prvně pravidla publikovalo roku 2015 jako součást samostatného rozšíření ([≡] ID1522). Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2003 v původní edici (C1) jako Kupci a stavitelé.
Rozšíření nelze použít samostatně, pouze dohromady se základní verzí hry CARCASSONNE. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní verze! Je také možné i libovolné propojení tohoto rozšíření s dalšími rozšířeními.
Rozšíření do hry přináší nové žetony a figurky:
- Žetony zboží nabízejí obchodníci ve městech.
- Stavitel staví velkolepá území.
- Prasátko zvýší výnos sedlákům z luk.
Herní materiál
- 24 kartiček krajiny
- z toho 9 s vínem, 6 s obilím, 5 s plátnem
- 6 dřevěných figurek prasátek
- 20 žetonů zboží (9x víno, 6x obilí a 5x plátno)
- 6 dřevěných figurek stavitelů
- 1 plátěný sáček [1]
Pravidla
Příprava hry
Nové kartičky krajiny zamíchejte dohromady s kartičkami ze základní hry a připravte je jako obvykle, nebo všechny vložte do plátěného sáčku. Žetony zboží připravte do společné zásoby na okraj herní plochy.
Žetony a symboly zboží
Žetony zboží hrají roli pouze při závěrečném vyhodnocení. Nemají žádný vliv na úkony 1. Přiložení kartičky, 2. Umístění družiníka.
3. Započítání bodů
Uzavření města se symboly zboží
Jakmile dojde k uzavření [2] města s jedním nebo více symboly zboží, postupujte následovně:
- Vyhodnoťte město jako obvykle.
- Hráč, který město uzavřel, dostane za každý symbol zboží v tomto městě příslušný žeton zboží. Stává se tak kupcem tohoto zboží v daném městě.
Přitom není podstatné, zda má v daném městě rytíře, dokonce ani není rozhodující, zda se ve městě nachází vůbec nějaký rytíř. Žetony zboží získáte vždy.
Až do závěrečného vyhodnocení si ponechte žetony zboží před sebou, viditelně pro všechny spoluhráče.
Závěrečné vyhodnocení žetonů zboží
Hráč, který má na konci hry nejvíce žetonů s vínem, obdrží 10 bodů. Totéž platí pro hráče s nejvyšším počtem žetonů obilí a plátna. Má-li nejvyšší počet žetonů téhož druhu dva či více hráčů, obdrží po 10 bodech každý z nich.
Stavitel
Stavitel je speciální figurka, kterou dostanete na začátku hry do své zásoby.
1. Přiložení kartičky
Nové kartičky krajiny se přikládají podle obvyklých pravidel. Stavitel nemá žádný vliv na tento úkon.
2. Umístění stavitele
Stavitele musíte umístit na právě přiloženou kartičku krajiny. Stavitele můžete umístit na cestu nebo do města, kde máte alespoň jednoho svého družiníka. [3] [4]
Dojde-li k uzavření cesty nebo města, jsou vyhodnoceny jako obvykle a družiník i stavitel se vrací do zásoby příslušného hráče. Toto je základní pravidlo. Určitá rozšíření mohou umožnit návrat figurky do zásoby i jinak.
V dalším průběhu hry má stavitel následující efekt:
1. Dvojité přiložení kartičky krajiny
Pokud přiložíte kartičku [5] [6] k cestě nebo městu, kde stojí váš stavitel, IHNED si vezměte ještě jednu kartičku [7] a přiložte ji na libovolné místo dle obvyklých pravidel.
Příklad: A Přiložíte kartičku a prodloužíte cestu se stavitelem. |
Další pravidla pro stavitele
Jedná se o speciální pravidla, která zodpoví vaše případné dotazy. Vše uvedené v těchto pravidlech o staviteli, platí pro město, stejně jako pro cestu.
- Družiníka můžete umístit na obě přiložené kartičky dle obvyklých pravidel. [8] Pokud přiložením první kartičky uzavřete cestu, dostanete stavitele zpět do zásoby a můžete ho použít již při přiložení druhé kartičky, viz příklad.
Příklad: Na zobrazeném příkladu ukazujeme, jak můžete postupovat při dvojitém tahu se stavitelem. Hráč například může: Tah 1 Umístit lupiče. Tah 3b Přiložit druhou kartičku a na ni umístit stavitele. |
- Nefunguje řetězová reakce. Pokud přiložíte i druhou kartičku k cestě se stavitelem, nemůžete si již vzít kartičku třetí.
- Stavitel zůstává na cestě, dokud není dokončena. Po přiložení kartičky s cestou k cestě se svým stavitelem máte vždy možnost zahrát dvojitý tah.
- V rámci dvojitého tahu můžete dvakrát 1. Přiložit kartičky , 2. Umístit figurky a 3. Započítat body. Další podrobnosti o úkonech, které se mohou během dvojitého tahu uskutečnit pouze jednou, naleznete v části Dvojitý tah.
- Na jedné cestě mohou stát stavitelé více hráčů.
- Mezi lupičem a stavitelem může ležet libovolný počet kartiček.
- Stavitel zůstane stát na cestě, dokud tam bude alespoň jeden váš lupič. Pokud na cestě žádný váš lupič není, vrátí se stavitel do vaší zásoby.
- Stavitele můžete postavit do města nebo na cestu, ale nikdy na louku nebo na klášter.
- Započítání bodů může nastat po přiložení první i druhé kartičky.
3. Započítání bodů
Stavitel nemá žádný vliv na výši získaných bodů a nezapočítává se při vyhodnocení dané části krajiny. Po započítání bodů se stavitel i družiníci vracejí zpět do zásoby hráče.
Prasátko
Prasátko je speciální figurka, kterou dostanete na začátku hry do své zásoby.
1. Přiložení kartičky
Prasátko nemá žádný vliv při přikládání kartičky. Jeho zvláštní schopnost má vliv až pro 2. Umístění prasátka a 3. Započítání bodů.
2. Umístění prasátka
Na právě přiloženou kartičku můžete místo jiné figurky umístit prasátko. Smíte ho však umístit pouze na louku, na které již leží alespoň jeden váš sedlák.
Prasátko smíte umístit i na louku, na které již leží jiné prasátko. Pokud nastane případ, že se sedlák vrátí do vaší zásoby (v určitých rozšířeních je to možné) a na louce žádný váš sedlák nezůstane, vrátí se vám do zásoby i prasátko. [9]
3. Započítání bodů za louku s prasátkem
Nevrátí-li se prasátko do vaší zásoby podle předchozího odstavce, zůstane na louce až do konce hry. Prasátko se staví na louku a může přinést sedlákovi vyšší výnos z měst hraničících s touto loukou v závěrečném vyhodnocení. Prasátko se do převahy nezapočítává.
Závěrečné vyhodnocení s prasátkem
Při závěrečném vyhodnocení dostane hráč za každé město sousedící s touto loukou 4 body namísto 3. Platí to však pouze tehdy, pokud za danou louku vůbec nějaké body získává (tj. má na ní nejvíce sedláků sám nebo s jiným spoluhráčem či spoluhráči).
Poznámka: Vaše prasátko vám přidá více bodů i v případě, že máte s jiným hráčem stejný počet sedláků na louce. [10]
Plátěný sáček [1]
1. Přiložení kartičky
Namísto dobírání kartiček z několika hromádek rubem nahoru, můžete vložit všechny kartičky krajiny do plátěného sáčku a tahat je jednoduše přímo ze sáčku.
Na základě technických výrobních důvodů a také z důvodu častějšího hraní se může stát, že kartičky z rozšíření mají lehce odlišný odstín zadní strany než kartičky základní hry. Pokud se tak stane, máte možnost tahat kartičky z plátěného sáčku. Plátěný sáček lze také použít pro přepravu celé hry Carcassonne, když potřebujete šetřit místo v zavazadle na cestách.
Popis nových kartiček krajiny
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček a žetonů.
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Dvojitý tah
Dvojitý tah je jeden tah o dvou částech. Při kombinaci tohoto rozšíření s jinými se některé akce mohou během dvojitého tahu uskutečnit pouze jednou a jiné se mohou uskutečnit v každé části dvojitého tahu.
- Akce, které se dějí jen JEDNOU:
- 1 bod za vílu (3. rozšíření Princezna a drak)
- Vykoupení vězně (3 body) (4. rozšíření Věž)
- Umístění žetonu tunelu ( Tunel)
- Útěk před morem ( Mor)
- Šíření moru ( Mor)
- Akce, které se mohou nebo musí stát DVAKRÁT:
- Vytažení a přiložení kartičky krajiny (povinné)
- Provedení akcí speciálních symbolů na kartičce (povinné)
- Umístění družiníka, figurky nebo žetonu
- Vyhodnocení (pokud je dokončeno jeden nebo více území)
- Výměna vězňů (může být více než dvakrát) (4. rozšíření Věž)
- Odstranění rytíře z obléhaného města ( Obléhání - Kataři)
Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)
Za stádo prasat získáte při vyhodnocování louky o 1 bod navíc za každé uzavřené město (pokud louku vlastníte). Tyto body získáte navíc i k případným bodům získaným díky prasátku. [13]
Domácí pravidla
Hráči mohou pokračovat v přikládání dalších kartiček, pokud rozšiřují své město/cestu, kde mají umístěného svého stavitele. (přispěl Diminuendo)
Aby se zboží dostalo do souladu s relativním hodnocením krále a loupeživého rytíře (6. rozšíření Král, hrabě a řeka), hráč s převahou již nezíská 10 bodů. Namísto toho získá na konci hry, po započtení luk a nedokončených území, ale před započtením jakýchkoli jiných výsledků, například výsledků krále a loupeživého rytíře, bonus 10 % (nebo 10 bodů, podle toho, která hodnota je vyšší) k celkovým bodům. Navíc každý hráč, který nezíská převahu, může získat 2 body za každý žeton, který vlastní. (přispěl kissybooboo)
Seznam kartiček a žetonů
Třetí edice (C3)
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: File:Feature Wine Symbol C3.png / W | symbol vína; File:Feature Wheat Symbol C3.png / K | symbol obilí; File:Feature Cloth Symbol C3.png / T | symbol plátna
- Popis - odkazuje na podrobnější popis kartičky v části: Popis nových kartiček krajiny
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Nová edice (C2)
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / W | symbol vína; / K | symbol obilí; / T | symbol plátna
- Popis - odkazuje na podrobnější popis kartičky v části: Popis nových kartiček krajiny
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ 1.0 1.1 Plátěný sáček není součástí Big Box 6 ani Big Box 7.
- ↑
Hráč, který po přiložení kartičky opatství dokončí město se symboly zboží, získá za tyto symboly žetony zboží.
Otázka: Pokud dokončíme město se zbožím přiložením kartičky opatství (z 5. rozšíření Opatství a starosta), přidělí se žetony zboží hráči, který přiložil kartičku opatství?
Odpověď: Ano, hráč který dokončil město.
[CAR.060] - ↑
V anglických pravidlech od ZMG je uvedeno
normal meeple
(v překladu „normální družiník“), ovšem pravidla HiG a stejně tak Mindoku uvádějí pouzedružiník
. Znění pravidel ZMG, by omylem vylučovalo umístění stavitele s velkým družiníkem nebo jakýmkoli jiným družiníkem než normálním. - ↑ Všimněte si, že pravidla neobsahují žádná omezení týkající se přítomnosti (či nepřítomnosti) družiníků nebo stavitelů od jiných hráčů. Jediným požadavkem je, že na území musí být alespoň jeden z vašich družiníků. To znamená, že na území můžete umístit svého stavitele i v případě, že je obsazeno družiníky a staviteli jiných hráčů.
- ↑ Pokud přiložíte kartičku opatství tak že navazuje na území s vašim stavitelem, nepovažuje se tento krok za rozšíření území (opatství je samostatná část krajiny) a nemůžete si tak vzít další kartičku.
- ↑ Umístění mostu na kartičku za účelem rozšíření cesty stačí k tomu, aby se spustil dvojitý tah stavitele.
- ↑ Pokud se stavitel nacházel ve městě nebo na cestě v době přiložení kartička která rozšířila jím obsazenou část krajiny, může druhá část tahu stavitele proběhnout i v případě že do konce první části tahu není stavitel již přítomen (např. dokončením města, odstraněním drakem nebo odstraněním slavou). (3/2015; aktualizováno 12/2018)
- ↑ Důležitá poznámka: „Dvojitý tah“ je ve skutečnosti jeden tah o dvou částech. Obě části dvojitého tahu jsou totožné, ale úkony které se vyskytují pouze jednou za tah (např. 1 bod za vílu a vykoupení vězně), se stále provádějí pouze jednou. Další podrobnosti při kombinaci s jinými rozšířeními najdete v části: Dvojitý tah. (upraveno 6/2013)
- ↑ Tato věta je součástí pravidel Big Box 6 a Big Box 7 v pravidlech vydaných samostatně se nenachází.
- ↑
Ve všech pravidlech ([≡] ID2127s14); ([≡] ID1723s14); ([≡] ID1722s14); ([≡] ID1522s6) od Mindoku je ponechán dřívější text používaný v pravidlech HiG:
Převahu může mít i více hráčů, pokud má více hráčů stejný počet sedláků na louce.
Zde byl nahrazen novou frází. - ↑ Tento příklad byl poprvé přidán do pravidel Big Box 6.
- ↑ Upozorňujeme, že malá chaloupka není farma.
- ↑ Body navíc za kartičku se stádem prasat získáte i v případě, že na louce žádnou figurku prasátka nemáte. Stádo prasat je v podstatě neutrální prasátko.