Létající stroje (původní edice)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Flier (1st edition) and the translation is 100% complete.
Other languages:
Flier C1-05.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Flier C3 Tile A.pngPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na jiná pravidla:
Létající stroje Létající stroje
Flier C2 Tile A.jpg
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Již od dávných dob sní lidé o létání. A vždy se našli vynálezci, kteří se tento sen pokoušeli naplnit. To se dělo i v okolí Carcassonne. Jenže letět a přistát podle plánu nikdy nebylo snadné.

Úvod

Symbol Flier C1C2.png
symbol rozšíření

Následující česká pravidla pro rozšíření  Létající stroje v edici C1, vycházejí z oficiálního překladu do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Mindok roku 2012 jako součást  Big Box 4. Dříve ve stejném roce byly pravidla publikovány jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Notes on the Czech translation logo.png Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.

Herní materiál [1]

 • 8 kartiček krajiny s létajícími stroji
Logo Flier C1.png
létající stroj
 • 1 speciální kostka (s čísly 1, 1, 2, 2, 3, 3)
Figure Die.png

Pravidla

Příprava hry  

Kartičky s létajícími stroji zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny. Kostku mějte po ruce.

Přiložení kartičky  

Pokud si hráč vytáhne kartičku s létajícím strojem, přiloží ji obvyklým způsobem do krajiny.

Umístění družiníka  

Poté může umístit běžným způsobem svoji figurku na cestu nebo na louku.

Nebo může k uvedení svojí figurky do hry využít létající stroj. [2] [3] Hráč postaví svoji figurku na symbol létacího stroje. Létající stroj zobrazený na kartičce ukazuje směr (vodorovně, svisle nebo diagonálně), kterým figurka poletí. Hráč hodí kostkou. Číslo, které padlo, určuje vzdálenost letu figurky (1 – 3 kartičky rovně v daném směru).

Hráč musí umístit figurku na „hozenou“ kartičku krajiny, pokud je to možné. Je-li více možností, může si hráč vybrat, na kterou část krajiny na této kartičce svoji figurku umístí.
Je třeba dávat pozor na následující věci.
Figurka může být umístěna:

 • pouze na nedokončenou [4] část krajiny (cestu, město nebo klášter). [5] [6] [7] [8] [9] [10]
 • také na neobsazenou [11] nebo i na obsazenou část krajiny - na takovou, na které je již umístěna jedna nebo více figurek (vlastních nebo cizích). Může se tedy stát, že např. na jednom klášteře nebo na jedné části města se bude nacházet více figurek.

Figurka nesmí být umístěna:

 • na louce. A to ani tehdy, když na této louce prozatím žádná figurka není.
 • na prázdné políčko, kde se nenachází žádná kartička krajiny

Pokud nesmí být figurka umístěna (pokud jsou na cílové kartě pouze již dokončené části krajiny nebo louky nebo pokud na cílovém políčku žádná karta neleží), musí si hráč vzít figurku zpět do své zásoby. Hráč v tomto tahu již nesmí umístit další figurku.

Flier C1 example1.png
Příklad 1: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem a umístí svoji figurku na létající stroj. Na kostce hodí 3. Figurka nemůže být umístěna, neboť na cílovém políčku neleží žádná kartička krajiny. Pokud by hodil 2, mohl by figurku umístit na klášter (i když na něm již stojí modrá figurka) nebo do města (i když v něm již stojí žlutá figurka). Umístění na cestu by nebylo možné, neboť ta je již dokončena.
Flier C1 example2.png
Příklad 2: Červený přiloží kartičku s létajícím strojem a umístí svoji figurku na létající stroj. Na kostce hodí 2. Musí svoji figurku umístit do města k modrému, neboť na louku nesmí a cesta je již dokončena.

Započítání bodů  

Pokud po přiložení kartičky s létajícím strojem dojde k dokončení území, hodnotí se toto území podle běžných pravidel hry. [12]

Závěrečné vyhodnocení

Na konci hry se nedokončená území hodnotí podle běžných pravidel hry. [12]

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 8
Flier C1-01.png 1×
 
Flier C1-02.png 1×
 
Flier C1-03.png 1×
 
Flier C1-04.png 1×
 
Flier C1-05.png 1×
 
Flier C1-06.png 1×
 
Flier C1-07.png 1×
 
Flier C1-08.png 1×
 
Vysvětlivky

Kartička s obrazcem v obilí  

V každém z šesti samostatných minirozšíření najdete 1 kartičku krajiny z dalšího minirozšíření „Kruhy v obilí“. Toto rozšíření je možné přidat do hry i po jedné kartičce, nejlépe se však hraje se všemi šesti kartičkami dohromady. [13]

Celkem kartiček: 1
FlierCC C1-09.png 1×
Symbol CropCircles C1C2.png
Vysvětlivky
 • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Výklad pravidel komunitou Samostatně vydané rozšíření obsahuje navíc 1 kartičku krajiny s obrazcem v obilí.
 2. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Jakýkoli družiník může být letcem. Konečné místo přistání však musí být pro daného družiníka platným územím (například starosta ve městě, viz níže).
 3. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Fantom může použít létající stroj. Pokud však jako letce použijete nejprve jiného družiníka, fantoma již jako letce použít nelze. Létající stroj lze v daném tahu požít pouze jednou. V opačné situaci může být fantom umístěn pouze na cestu nebo louku. (5/2013)
 4. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Hráč nemůže umístit letce na území, které bylo dokončeno právě přiloženou kartičkou. Území je považováno za dokončené v okamžiku, kdy je přiložena kartička, a letec může přistát pouze na nedokončeném území. (2012)
 5. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Letec může přistát na územích mimo město Carcassonne (ale ne v samotném městě) a mimo  Kolo osudu (ale ne na samotném kole). Letec může také přistát na cestách vedoucích od školy. (1/2013)
  Výklad pravidel komunitou Letec může také přistát na územích mimo město Lipsko, ale ne ve městě samotném ( Trhy v Lipsku).
 6. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Letec na kartičce s tajnou chodbou může přistát pouze na cestě, ve městě nebo na klášteře. Na samotnou tajnou chodbu však přistát nesmí. Výjimkou je opat který může přistát na zahradě. (2/2013; aktualizováno 3/2015)
  Výklad pravidel komunitou Seznam možných cílů letce by měl být rozšířen tak, aby zahrnoval všechny nárokovatelné funkce kromě statků. Například některá vysvětlení HiG z roku 2015 poukázala na možnosti přistání letce na německém hradu. Připomínáme, že družiníci mohou přistávat pouze na územích, které jsou jim určené.
 7. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Starosta může použít létající stroj. Ovšem může přistát pouze na nedokončeném městě. Pokud se nedokončené město na kartičce nenachází, starosta se vrací zpět do zásoby hráče. (2/2013)
 8. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Opat může použít létající stroj. Ovšem může přistát pouze na nedokončeném klášteře nebo zahradě. (Navzdory znění základního pravidla jsou zahrady povoleny.) Pokud se nedokončený klášter nebo zahrada na kartičce nenachází, opat se vrací zpět do zásoby hráče. (3/2015)
 9. Výklad pravidel komunitou Létající stroj může být použit k umístění základního družiníka do území cvičiště artistů.
 10. Výklad pravidel komunitou Dílky věže nejsou součástí prvku, který by mohl být obsazen a vyhodnocen. Z toho důvodu by letcům nemělo být dovoleno přistávat na vrcholu věže.
 11. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Slovo „neobsazeno“ bylo doplněno z verze pravidel od RGG. (12/2012)
 12. 12.0 12.1 Výklad pravidel komunitou Díky létajícímu stroji se může stát že na jednom území bude stát více družiníků. Pokud je takovéto území dokončeno hráč s největším počtem družiníků v daném území získává body. Mezi tato území patří:
  • Kláštery
  • Opatství
  • Kultovní místa
  • Darmstadské kostely
  • Německé kláštery (družiníci jako mniši a družiníci jako opati jsou hodnoceni samostatně)
  • Holandsko-belgické kláštery (družiníci jako mniši a družiníci jako opati jsou hodnoceni samostatně)
  • Japonské budovy (družiníci jako mniši a družiníci jako opati jsou hodnoceni samostatně)
  • Zahrady
  • Německé hrady
  • Německé katedrály
 13. Výklad pravidel komunitou Všimněte si, že kartičky s obrazcem v obilí obsažené v Mini 1-6 se liší od kartiček které byly vydány samostatně (tato verze je nazývána „Kruhy v obilí I“).