Létající stroje
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Létající stroje |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
Létající stroje jsou rozšíření k originální základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl třetí edice (C3) a nové edice (C2) tohoto rozšíření.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního překladu od vydavatelství Mindok. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2021 jako součást Big Box 7 ([≡] ID2127). Předcházející pravidla k nové edici (C2) publikovalo roku 2020 jako součást 2. vydání Big Box 6 ([≡] ID1723). Prvně pravidla publikovalo roku 2017 jako součást 1. vydání Big Box 6 ([≡] ID1722). Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2012 v původní edici (C1) jako Létající stroje.
S herním materiálem tohoto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní hry! Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními originální základní hry Carcassonne. Jejich přehled najdete na konci těchto pravidel.
Herní materiál
- 1 speciální kostka (s čísly 1, 1, 2, 2, 3 a 3)
Pravidla
Příprava hry
Kartičky s létajícími stroji zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny. Kostku mějte po ruce.
Létající stroj
1. Přiložení kartičky
Doberete-li si kartičku s létajícím strojem, přiložte ji obvyklým způsobem na herní plán.
2. Umístění družiníka jako letce
Poté můžete umístit běžným způsobem svého družiníka na cestu nebo na louku,
NEBO můžete k uvedení svého družiníka do hry využít létající stroj. [1] Postavte svého družiníka na obrázek létajícího stroje. Létající stroj zobrazený na kartičce ukazuje směr (vodorovně, svisle nebo diagonálně), kterým figurka poletí. Hoďte kostkou. Číslo, které padlo, určuje vzdálenost letu družiníka (1–3 kartičky přímo v daném směru). Poté musíte umístit družiníka na „hozenou“ kartičku krajiny, pokud je to možné. Je-li více možností, můžete si vybrat, na kterou část krajiny na této kartičce svého družiníka umístíte. [2] [3] [4] [5] [6]
Družiník může…
- … být umístěn pouze na nedokončenou část krajiny (cestu, město nebo klášter). [7]
- … být umístěn také na obsazenou část krajiny – na takovou, na které je již umístěna jedna nebo více figurek (vlastních nebo cizích). Může se tedy stát, že např. na jednom klášteře nebo na jedné části města se bude nacházet více figurek.
Družiník nesmí…
- … být umístěn na louku. A to ani tehdy, když na této louce prozatím žádná figurka není.
- … být umístěn na prázdné políčko, kde se nenachází žádná kartička krajiny.
Pokud není možné figurku umístit (pokud jsou na cílové kartičce pouze již dokončené části krajiny nebo louky nebo pokud na cílovém políčku žádná kartička neleží), musí si hráč vzít figurku zpět do své zásoby. Hráč v tomto tahu již nesmí umístit další figurku. [8]
Další vysvětlení
Následující příklady ukazuji další možnosti letce. [9]
3. Započítání bodů
Seznam kartiček
Třetí edice (C3)
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: File:Logo Flier C3.png | létající stroj (společně s File:Feature FlyingMachinesHill C3.png | kopcem letce)
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Nová edice (C2)
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | létající stroj (společně s | kopcem letce)
- Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Jakýkoli družiník může být letcem (normální družiník, velký družiník, starosta, vůz, ředitel, strážný, opat a fantom). Místo konečného přistání však musí být pro konkrétního družiníka platným prvkem:
- Starosta může přistát pouze na nedokončeném městě. Pokud na kartičce, kde starosta přistál, není žádné nedokončené město, vrací se starosta zpět do zásoby hráče. (2/2013)
- Opat může přistát pouze na klášteře nebo zahradě (Ano, zahrady jsou navzdory znění základního pravidla povoleny). Pokud na kartičce, kde opat přistane, není žádný nedokončený klášter nebo zahrada, vrací se opat zpět do zásoby hráče. (3/2015)
- Pouze normální družiník může přistát na kartičce se cvičištěm artistů nebo na nedokončené pyramidě s artisty.
- ↑ To znamená, že letec může na cílové kartičce přistát na jakémkoli nedokončeném území které lze vyhodnotit (kromě louky). Nezáleží na tom, zda je nebo není území obsazeno. Letec nemůže přistát na jiném létajícím stroji.
- ↑
Letec může přistát na územích mimo město Carcassonne (ale ne ve městě samotném - 6. rozšíření Král, hrabě a řeka) a mimo kolo osudu (ale ne na samotném kole - Kolo osudu). Letec může také přistát na cestách školy ( Škola). (1/2013)
V důsledku tohoto upřesnění může letec přistát také na územích mimo město Lipsko, ale ne v samotném městě ( Trhy v Lipsku). - ↑ Letec nemůže přistát na tajné chodbě. (2/2013)
- ↑ Letec nemůže přistát na hradu (8. rozšíření Mosty a hrady), protože není umístěn na konkrétní kartičce.
- ↑ Dílky věží nejsou součástí území, které je možné vyhodnotit. V důsledku toho na nich letci nesmí přistávat.
- ↑ Letce nemůžete umístit na území, která bylo dokončeno právě přiloženou kartičkou, protože území je považováno za dokončené v okamžiku přiložení kartičky a letec může přistát pouze na nedokončeném území. (2012)
- ↑ To znamená, že družiník používající létající stroj musí být umístěn na cílovou kartičku. Pokud se na cílovém místě žádná kartička nenachází, vrátí se družiník zpět do zásoby svému majiteli.
- ↑ Tato upřesnění vycházejí z příkladů, které poskytl Kettlefish na fóru Carcassonne Central: http://www.carcassonnecentral.com/community/index.php?topic=3972.msg58622#msg58622 (6/2018)
- ↑ 10.0 10.1
Díky létajícímu stroji se může stát že na jednom území bude stát více družiníků. Pokud je takovéto území dokončeno, získává body hráč s největším počtem figurek v daném území. Mezi tato území patří:
- Náboženské stavby:
- Klášter
- Opatství
- Svatyně
- Darmstadský kostel
- Německý klášter (mniši a převorové jsou hodnoceni samostatně)
- Holandsko-belgický klášter (mniši a převorové jsou hodnoceni samostatně)
- Japonská budova (mniši a převorové jsou hodnoceni samostatně)
- Zahrada
- Německý hrad
- Německá katedrála
- Hřbitov
- Zámek
- Náboženské stavby: