Kruhy v obilí (původní edice)
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Kruhy v obilí |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
Česká pravidla k rozšíření Kruhy v obilí I a Kruhy v obilí II ilustrovaném ve stylu původní edice (C1), vycházejí na této stránce z oficiální předlohy. Nejnovější pravidla v češtině publikovalo vydavatelství Mindok roku 2012 jako součást Big Box 4. Předcházející pravidla publikovalo ve stejném roce jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Pravidla pro Kruhy v obilí I a Kruhy v obilí II jsou shodná.
Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.
Herní materiál
- 6 kartiček krajiny s obrazci v obilí (Kruhy v obilí I)
- 6 kartiček krajiny s obrazci v obilí (Kruhy v obilí II)
Pravidla
Příprava hry
Nové kartičky krajiny zamíchejte mezi ostatní kartičky hry.
Pravidla hry
Pokud hráč dobere kartičku s obrazcem v obilí, přiloží ji obvyklým způsobem do krajiny.
Poté může umístit běžným způsobem svoji figurku. Pokud dojde k uzavření některé části krajiny, tato se vyhodnotí. Kromě toho poté postupně každý hráč, počínaje hráčem po levici toho, který je na tahu, buď…
A) může přidat [1] jednoho družiníka ze své zásoby ke svému již dříve umístěnému družiníkovi na části krajiny
- NEBO
B) musí vzít jednu figurku, která je již umístěna v krajině, zpět do své zásoby.
Co je důležité:
- Hráč, který je právě na tahu, musí nejdříve rozhodnout, kterou z akcí (A nebo B) budou všichni hráči provádět.
- To, kterých figurek se akce bude týkat, určuje tažená kartička.
- Při akci A musí hráč vždy přidat svoji figurku tam, kde už se alespoň jedna jeho figurka stejného druhu nachází (sedláka k sedlákovi, lupiče k lupiči a rytíře k rytíři). [2]
- Nemůže-li hráč tuto podmínku splnit, protože nemá v krajině žádnou figurku daného druhu, je přeskočen a akci dále provádí je hráč po jeho levici.
- Hráč, který je právě na tahu, provede tuto akci navíc jako poslední. Poté je na tahu s běžným tahem další hráč. [3]
Popis nových kartiček krajiny
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.
Seznam kartiček
Kruhy v obilí I
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / M | obrazec „vidle“; / K | obrazec „kyj“; / S | obrazec „štít“
Kruhy v obilí II [4]
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / M | obrazec „vidle“; / K | obrazec „kyj“; / S | obrazec „štít“
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Všimněte si, že pravidla pro akci A jasně poukazují, že hráči se mohou rozhodnout, zda druhého družiníka umístí. Jinými slovy, hráč na tahu rozhodne, jaká akce se pomocí obrazce v obilí vykoná. Zda A) umístění nebo B) odebrání. Pokud hráč zvolí akci umístit, ostatní hráči mají při této akci možnost se rozhodnout zda svého družiníka umístí či nikoli. Pokud hráč v zásobě žádného družiníka nemá, je nucen zvolit „neumístit“ druhého družiníka. Pokud hráč na tahu zvolí akci odebrat, musí všichni hráči jednoho svého družiníka odebrat.
- ↑ Každý družiník, kterého lze umístit do města, je považován za rytíře.
- ↑ Po akci s obrazcem v obilí by měl hráč na tahu pokračovat v dalších akcích, které ho čekají v rámci jeho tahu, jako je například odstanění rytíře z obléhaného města přes klášter (viz Obléhání / Kataři) nebo provedení druhé části dvojitého tahu (viz 2. rozšíření Kupci a stavitelé). Po provedení všech čekajících akcí může pokračovat další hráč.
- ↑ Pole s obilím (žlutá oblast) je odlišný prvek a odděluje části cest a louky. (1/2013)
- ↑ Tyto kartičky jsou obsaženy v rozšířeních Mini 1-6