Zlaté doly (původní edice)

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Goldmines (1st edition) and the translation is 88% complete.
Other languages:
Goldmines C1-08.png Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Goldmines C3 Tile H.pngPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na jiná pravidla:
Zlaté doly Zlaté doly
Gold Mines C2 Tile H.jpg
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude se jedna o hru z rodiny Carcassonne .Rule selection by design Spin-offs.png

Hlavní strana  > Carcassonne  > Zlaté doly (původní edice)


Box Mini4 C1 CZ.png
Mindok

Úvod

Symbol rozšíření

Pravidla C1 pro rozšíření   Zlaté doly mají oficiální překlad do češtiny. Nejnovější pravidla C1 publikovalo vydavatelství Mindok roku 2012 jako součást   Big Box 4. Dříve ve stejném roce byly publikovány jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

ZLATO!!! Vzrušující nález tohoto drahého kovu a vidina velkého bohatství přilákaly do okolí Carcassonne mnoho hledačů. Kdo z nich uspěl, bude jasné až na konci hry.

Rozšíření je hratelné pouze se základní sadou CARCASSONNE nebo kterýmkoli jiným rozšířením. Všechna pravidla hry zůstávají stejná. Zde jsou popsána pouze dodatečná pravidla k tomuto rozšíření.

Herní materiál

 • 16 zlatých cihliček ze dřeva
Figure Gold.png
 • 8 kartiček krajiny se symbolem zlata
 • 1 kartička krajiny s obrazcem v obilí

Pravidla

Příprava hry  

Kartičky se symbolem zlata zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny. Zlaté cihličky mějte po ruce.

Přiložení kartičky  

Pokud hráč táhne kartičku se symbolem zlata, přiloží ji běžným způsobem do krajiny. Poté musí na tuto kartičku a také na jednu sousední kartičku (i diagonálně) umístit po jedné zlaté cihličce. Při každém přiložení kartičky se zlatem budou tedy umístěny právě dvě zlaté cihličky. Zlatou cihličku je možné umístit i na kartičku, na které již jedna nebo více zlatých cihliček z předcházejících tahů leží. Zlatá cihlička nepatří ke konkrétní části krajiny, ale ke všem částem krajiny na dané kartičce.

Umístění figurky  

Po umístění zlatých cihliček může hráč běžným způsobem umístit figurku.

Započítání bodů  

If the tile with the gold symbol completes a feature after placing the tile, the feature is scored as usual.

Ve chvíli, kdy je uzavřena některá z částí krajiny, která se nachází i na kartičce s jednou nebo více zlatými cihličkami, jsou tyto cihličky přiděleny. Hráč, který má v právě uzavřené části krajiny převahu, dostane všechny tyto zlaté cihličky. K cestě či městu patří všechny kartičky, na kterých cesta či město leží. Ke klášteru patří kartička s klášterem a osm sousedních kartiček. Pokud má v uzavřené části krajiny na kartičkách se zlatými cihličkami převahu společně více hráčů nebo je uzavřeno více částí krajiny zároveň, platí následující: [1] [2] [3]

Modrý přiloží kartičku se symbolem zlata a umístí zlaté cihličky na tuto a jednu sousední kartičku.
Červený dokončí město a vezme si 3 zlaté cihličky z kartiček tohoto města.

Při přiložení kartičky se zlatem platí následující pořadí akcí:

 1. Přiložení kartičky (se symbolem zlata)
 2. Umístění zlatých cihliček
 3. Umístění figurky
 4. Započítání bodů
 5. Přidělení zlatých cihliček

When more than one player has the majority in a finished structure when gold is to be claimed, or when several structures with a claim to gold are completed at the same time, the gold pieces are distributed among those claiming players. Distribution proceeds clockwise, starting with the active player, until all of the corresponding gold pieces have been awarded. [4] [5]

RED placed the tile and completed the road. RED and BLUE have rights to the gold on the road tiles. As active player RED takes first gold, then BLUE, and finally RED last.

Each player places his gold pieces before him for the remainder of the game. The gold pieces will be scored during the final scoring.

Farmers receive no gold pieces.

Závěrečné vyhodnocení  

When the game is over, all gold pieces which are still on landscape tiles are removed from the game.

The more gold pieces a player has collected, the more each individual piece of gold is worth, as per the following table

Pieces of gold Points per piece of gold
1-3 1
4-6 2
7-9 3
10+ 4

Final Scoring Example:[6]
RED earned 102 points and 7 pieces of gold in the game.
The gold is worth 7 x 3 = 21 points.
The final score for RED is 123 points.

Kombinace s dalšími rozšířeními  

Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.

Následující poznámky objasňují, jak Zlaté doly spolupracují s několika hlavními rozšířeními.

Mosty a hrady (8. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Po dokončení hradu, může hráč brát zlaté cihličky ze všech šesti kartiček které patří do okolí hradu. Nezáleží na tom, zda se zlaté cihličky nacházejí na kartičkách s územím, které spustilo vyhodnocení hradu.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme v případě dokončení hradu brát zlaté cihličky z kartiček v jeho okolí (stejně jako u kláštera je možné brát zlaté cihličky z kartičky s klášterem a kterékoli z navazujících okolních kartiček)?

Odpověď: Pokud je dokončen hrad, můžete brát zlaté cihličky nacházející se na kterékoli z kartiček v okolí hradu. Okolí hradu má 6 kartiček: dvě s postaveným hradem, dvě napravo a dvě nalevo, od něj. Hradní pán může brát zlaté cihličky z celého tohoto prostoru.

Pokud má na zlaté cihličky nárok více hráčů, rozdělují se postupem popsaným v pravidlech. (6/2013)

Následující příklady ukazují, jak se zlaté cihličky rozdělují v některých situacích s hrady: [7]
 • Při hodnocení hradu může jeho majitel brát zlaté cihličky umístěné pouze v jeho okolí. Jakékoli zlaté cihličky mimo tento prostor se nepočítají i když třeba patří k území, které spustilo vyhodnocení hradu.
Hráči se při rozebírání zlatých cihliček umístěných na kartičkách hodnoceného území, střídají. V závislosti na dodržení pořadí mohou někteří hráči s vhodnými zlatými cihličkami nebrat nakonec žádné.


Příklad 1: Postup v různých situacích


Příklad 1B-1: Modrý dokončí své město a spustí vyhodnocení hradu červeného hráče. První si vezme cihličku modrý, po něm červený (modrý měl také nárok na cihličku, kterou si vzal červený). V tomto případě je to pro červeného jediná možnost, protože modrý vzal zlatou cihličku ve spodní části města.


Příklad 1B-1: Modrý dokončí své město a spustí vyhodnocení hradu červeného hráče. První si vezme cihličku modrý, po něm červený (modrý měl také nárok na cihličku, kterou si vzal červený). V tomto případě je to pro červeného jediná možnost, protože modrý vzal zlatou cihličku ve spodní části města.


Příklad 1B-2: Modrý dokončí své město a spustí vyhodnocení hradu červeného hráče. Modrému se podaří získat obě zlaté cihličky. Modrý si nejprve vezme cihličku v okolí hradu (na její získání měli nárok oba hráči). Červený tedy nezíská žádnou cihličku. Nakonec si modrý vezme cihličku v dolní části města.

Příklad 2: Zkoumání nejlepšího výsledku


Příklad 2A: Modrý je na tahu. Dokončí své město a spustí vyhodnocení hradu červeného hráče. V okolí hradu jsou dvě cihličky (každá z nich jedena je umístěna na části města obsazeného modrým). První si vezme cihličku modrý a rozhodne se vzít cihličku z okolí hradu (na tuto cihličku měl nárok rovněž červený. Červený je tedy nucen vzít si druhou cihličku v okolí hradu. Nakonec si modrý vezme cihličku v dolní části města.
Modrý získá 2 zlaté cihličky a červený jednu.


Příklad 2B: Červený je na tahu. Dokončí město modrého hráče a spustí vyhodnocení svého hradu. V okolí hradu jsou dvě cihličky z nichž jedena je umístěna na části města obsazeného modrým). První si vezme cihličku červený a rozhodne se vzít cihličku z okolí hradu (na tuto cihličku měl nárok rovněž modrý). Modrý je tedy nucen vzít si cihličku v dolní části města. Následně si červený vezme druhou cihličku z okolí hradu.
Modrý získá 1 zlatou cihličku a červený 2.

Příklad 3: Nezískání žádné cihličky při úkonu rozebírání zlatých cihliček
Příklad 3: Červený dokončí město modrého hráče a spustí vyhodnocení svého hradu. Červený ovšem nemá nárok na žádnou cihličku, protože se ani jedna nenachází v okolí hradu. Červený proto neobdrží žádnou cihličku a modrý obdrží 2.


 • Při hodnocení hradu má jeho majitel nárok na zlaté cihličky umístěné pouze v okolí hradu. Zlaté cihličky nemusejí být na kartičkách patřících území, které vyhodnocení hradu vyvolalo.


Příklad 4: Území spouštějící vyhodnocení jsou bezvýznamná
Příklad 4: Červený dokončí neobsazené město a spustí vyhodnocení svého hradu. Červený si vezme cihličku v okolí hradu, bez ohledu, že se nenachází na části města, které spustilo vyhodnocení.

Příklad 5: Postup zahrnující stavbu hradu


Příklad 5.1: Žlutý přiloží kartičku s klášterem, umístí mnicha a dva zlaté cihličky.


Příklad 5.2: Červený přiloží kartičku a dokončí malé město.


Příklad 5.3: Červený se rozhodne postavit hrad místo toho, aby za malé město získal body. Protože se žádné hodnocení nekoná, nejsou v tomto okamžiku rozdělovány žádné zlaté cihličky.


Příklad 5.4: Modrý dokončí své město a spustí vyhodnocení hradu červeného hráče. Modrý a červený budou střídavě brát cihličky. Modrý si vezme dvě cihličky v dolní části města a červený dvě cihličky z okolí hradu, bez ohledu, že cihličky nejsou na území které spustilo vyhodnocení hradu.


 • Pokud hodnotíte klášter nacházející se v okolí hradu, může brát zlaté cihličky umístěné na přilehlých kartičkách v okolí klášteru. Majitel sousedního hradu, může brát zlaté cihličky pouze v okolí hradu.


Příklad 6: Zkoumání vyhodnocení klášteru překrývajícího se s okolím hradu


Příklad 6-1: Červený dokončí klášter obsazený žlutým hráčem a spustí vyhodnocení svého hradu. Červený a žlutý si vezmou po jedné cihličce a protože obě cihličky jsou jak v okolí hradu, tak v okolí kláštera (tj. na kartičce s klášterem nebo na jakémkoli sousední kartičce), nezáleží na pořadí v jakém jsou vybrány.


Příklad 6-2: Žlutý dokončí svůj klášter a spustí vyhodnocení hradu obsazeného červeným hráčem. Žlutý a červený si vezmou po jedné cihličce a protože obě cihličky jsou jak v okolí hradu, tak v okolí kláštera (tj. na kartičce s klášterem nebo na jakémkoli sousední kartičce), nezáleží na pořadí v jakém jsou vybrány.


Kartička s obrazcem v obilí

V každém z šesti samostatných minirozšíření najdete 1 kartičku krajiny z dalšího minirozšíření „Kruhy v obilí“. Toto rozšíření je možné přidat do hry i po jedné kartičce, nejlépe se však hraje se všemi šesti kartičkami dohromady. [8]

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 9 (8 + 1 s obrazcem v obilí)
Goldmines C1-01.png 1× 
  + Symbol CarcassonneC.png 
Goldmines C1-02.png 1× 
 
Goldmines C1-03.png 1× 
  + Symbol CarcassonneC.png 
Goldmines C1-04.png 1× 
 
Goldmines C1-05.png 1× 
  + Symbol CarcassonneC.png 
Goldmines C1-06.png 1× 
 
Goldmines C1-07.png 1× 
 
Goldmines C1-08.png 1× 
  + Symbol CarcassonneC.png 
GoldminesCC C1-09.png 1× 
Symbol CropCircles C1C2.png
Vysvětlivky 
 •   - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: Logo Gold C1.png | symbol zlata
 • Symbol CarcassonneC.png - označuje kartičky s vyobrazeným klášterem: Feat Cloister C1.png
 • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
 • Crop C1 fork.png
  Symbol CropCircles C1C2.png| obrazec „vidle“

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

 1. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Po dokončení hradu si jeho majitel může vzít zlatou cihličku ze všech šesti kartiček v okolí hradu (2 kartičky na kterých je postaven hrad, 2 kartičky nalevo od něj a 2 kartičky napravo). Vlastník hradu nemusí mít nárok na zlaté cihličky spojené s územím, které zapříčinilo dokončení hradu (pokud se tato zlatá cihlička nenachází v okolí hradu nebo pokud vlastník hradu má také převahu v dokončeném území). (6/2013)
 2. Výklad pravidel komunitou Obecně platí, že všechny zlaté cihličky na kartičkách dokončeného území se po jeho vyhodnocení, rozdělí. Podle typu území se může lišit prostor ze kterého je možné zlaté cihličky brát:
  • Území, kde je možné brát zlaté cihličky pouze z kartiček na kterých se území nachází:
   • Cesta
   • Města
  • Území, kde je možné brát zlaté cihličky na kartičce s daným územím a přilehlých okolních kartičkách:
   • Náboženské stavby: kláštery, opatství, svatyně, Německé kláštery (s mnichem), Holandsko-belgické kláštery (s mnichem), Japonské budovy (s mnichem), Darmstadské kostely.
   • Zahrady
   • Chaloupka baby Jagy
   • Německé hrady
  • Území, kde je možné brát zlaté cihličky na kartičce s daným územím a připojených okolních kartičkách s cestou:
   • Německé katedrály
  • Území, kde je možné brát zlaté cihličky na kartičkách přilehlých k území:
   • Hrady
 3. Výklad pravidel komunitou Z pravidel vyplývá, že zlaté cihličky které se neházejí na kartičkách neobsazeného dokončeného územím se nerozdělují, protože území nevlastnil žádný hráč.
 4. Výklad pravidel komunitou In general, if one or more features are involved, the active player (if entitled to gold) chooses the first gold piece and can choose any one of the pieces to which he/she may be entitled. The next player (in clockwise order) that is entitled to a gold piece can then choose an appropriate piece. Note that, because a player can choose which piece to take first (if there is more than one to choose from), a different player who may have initially been entitled to a gold piece may miss out if that piece has been claimed before it is that player's turn to choose. (6/2013)
 5. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími The RGG version of the rules states "players who score completed features with gold bars take one gold bar for each feature they score and that has gold bars." This seems different from the HiG rules, where the rule is to only take one gold piece at a time.
 6. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími This additional rules clarification is from the Big Box 4 edition of the rules.
 7. Výklad pravidel komunitou Tyto příklady jsou odvozeny od vysvětlení, které poskytl Kettlefish, na základě vysvětlení která poskytl Christof Tisch. Vysvětlení naleznete na následujících stránkách: (6/2013)
 8. Výklad pravidel komunitou Všimněte si, že kartičky s obrazcem v obilí obsažené v Mini 1-6 se liší od kartiček které byly vydány samostatně (tato verze je nazývána „Kruhy v obilí I“).