Opatství a starosta

From Wikicarpedia
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Abbey & Mayor and the translation is 100% complete.


Carcassonne Opatství a starosta - Wiki stránka s komentovanými pravidly v češtině

Other languages:
Abbey And Mayor C2 Tile A.jpg Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
Abbey And Mayor C1 Tile Abbey.jpgPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla:
Opatství a starosta Opatství a starosta
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Krajina v okolí Carcassonne se dále rozvíjí. Okolní města rostou a vybírají si své starosty. Zámožní sedláci staví mezi loukami své statky. Krajinou projíždějí cestující obchodníci ve svých vozech. Vám se otvírají nové možnosti, jak v této krajině posílit svůj vliv, včetně vlivu na mocné opaty v nově zakládaných opatstvích.

Úvod

Symbol AbbeyMayor C1C2.png
symbol rozšíření

Opatství a starosta Opatství a starosta je rozšíření k originální základní hře základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl nové edice (C2) tohoto rozšíření.

Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního překladu od vydavatelství Mindok. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2016 jako součást samostatného rozšíření ([≡] ID1625). Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotném rozšíření naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2007 v původní edici (C1) jako Opatství a starosta Opatství a starosta.

S herním materiálem tohoto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní hry! Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními originální základní hry Carcassonne. Jejich přehled najdete na konci těchto pravidel.


Herní materiál

  • 12 kartiček krajiny
  • 6 kartiček opatství
Abbey And Mayor C2 Feature Abbey Tile.png
  • 6 dřevěných figurek starostů
Figure Mayors C2.png
  • 6 dřevěných figurek vozů
Figure Wagons C2.png
  • 6 dřevěných figurek statků
Figure Barns C2.png

Pravidla

Příprava hry  

Nejprve rozdejte každému hráči po jedné kartičce opatství (hraje-li méně hráčů, zbylé nechte v krabici).

Poté pečlivě zamíchejte lícem dolů nové kartičky krajiny mezi kartičky ze základní hry a jako obvykle z nich vytvořte několik dobíracích sloupečků.

Každý hráč dále obdrží figurku starosty, vozu a statku ve své barvě a přidá je k ostatním figurkám ve své zásobě (přebytečné figurky opět nechte v krabici). [1]

Opatství  

Abbey And Mayor C2 Feature Abbey Tile.png
1. Přiložení kartičky opatství

Chcete-li přiložit k hernímu plánu své opatství, nedobíráte si na začátku tahu žádnou kartičku krajiny. Opatství je možné přiložit jen na takové místo pro kartičku, které je již ze všech čtyř stran obklopeno jinými kartičkami – dojde tedy k zaplnění mezery.

Je lhostejné, jaký je na nich terén –opatství může navazovat na cokoli – louku, cestu i město. Není-li nikde na herním plánu žádná vhodná mezera k dispozici, není možné opatství přiložit.
Abbey And Mayor C2 Abbey Example 01.png
Příklad 1: Volné místo je ze všech čtyř stran obklopeno kartičkami, červený hráč tedy může přiložit své opatství.

Zvláštní případ: Hra končí, v okamžiku kdy některý hráč během svého tahu nemůže již přiložit kartičku krajiny nebo kartičku opatství - a to i v případě kdy ostatní hráči ještě nějaké kartičky opatství mají. [2] [3] [4]

2. Umístění družiníka jako mnicha

Pro opatství platí stejná pravidla jako pro klášter. Můžete tedy na něj umístit figurku jako mnicha. [5]

3. Započítání bodů

Přiložením opatství jsou území (tj. cesty, města apod.) na všech čtyřech navazujících stranách z této strany uzavřena. Došlo-li k úplnému uzavření cest, klášterů nebo měst, dojde k jejich vyhodnocení podle obvyklých pravidel. [6]

Abbey And Mayor C2 Abbey Example 02.png
Příklad 2: Přiložením opatství červeného hráče je uzavřena a vyhodnocena cesta obsazená figurkou modrého hráče, který získá 3 body.

Samotné opatství se vyhodnocuje shodně jako klášter.

Starosta  

Figure Mayor red.png
2. Umístění starosty

Na právě přiloženou kartičku můžete umístit svého starostu namísto jiného družiníka. [7] Ve městě nesmí být v takovém okamžiku žádný jiný družiník hráče [8] [9] (ani družiník, ani starosta – platí tedy obvyklá pravidla pro umístění figurek, neutrálních figur jako např. víly z 3. rozšíření Princezna a drak Princezna a drak se to netýká).

3. Započítání bodů

Při vyhodnocování města má starosta sílu odpovídající počtu erbů ve městě – za každý erb sílu 1.

Jsou-li v okamžiku vyhodnocení ve městě další figurky, je jejich síla následující:
  • Rytíř (obyčejný družiník) má sílu 1. [10]
  • Velký družiník (z 1. rozšíření Hostince a katedrály Hostince a katedrály) má sílu 2.
  • Síla starosty je dána součtem erbů ve městě, jak je uvedeno výše. Není-li ve městě žádný erb, je síla starosty 0.

Při vyhodnocení se sečte síla všech figurek příslušných hráčů. Body za uzavřené město dostane hráč, jehož celková síla figurek je nejvyšší, v případě shody obdrží body všichni příslušní hráči (vše dle obvyklých pravidel).

Na množství přidělovaných bodů za město nemá starosta žádný vliv.

Po vyhodnocení se starosta jako ostatní figurky vrací do zásoby příslušného hráče.

Abbey And Mayor C2 Mayor Example 01.png
Příklad 1: Starosta červeného hráče má sílu 3 (ve městě jsou 3 erby), figurky modrého hráče mají dohromady sílu 2. Červený hráč získá 20 bodů, modrý nezíská nic.

Je-li vyhodnocováno město, v němž stojí pouze starosta, ale není v něm žádný erb, je síla starosty pořád 0 a příslušný hráč žádné body nezíská.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Máme starostu umístěného ve městě bez erbu. Počítá se město jako obsazené? A pokud ano, získá hráč za starostu při dokončení města body?

Odpověď: Město je obsazeno. Starosta nemá žádnou „sílu“, počítá se jako by tam žádný družiník nebyl a nezískává žádné body.

Statek  

Figure Barn red.png
2. Umístění statku

Statek můžete umístit na herní plán místo své figurky. [11] Je možné ho umístit jen na místo dotyku čtyř kartiček, přičemž na všech musí být v místě dotyku pouze louka. Stále platí, že jedna ze čtyř kartiček v místě dotyku musí být přiložena v právě probíhajícím tahu, jinam nelze statek umístit.

Je lhostejné, zda se na dané louce nacházejí sedláci, ale jiný statek se na ní nacházet nesmí. [12] Statek zůstává na herním plánu stát až do konce hry. [13]

Příklad 1: Na všech kartičkách je v místě dotyku jen louka, červený hráč sem smí statek postavit.
Příklad 2: Na spodních kartičkách je v místě dotyku část města, sem červený statek postavit nesmí.
3. Vyhodnocení a započítání bodů

VYHODNOCENÍ SEDLÁKŮ PŘI POSTAVENÍ STATKU
Jsou-li na louce, kam byl postaven statek, nějací sedláci (lhostejno, komu patří), dojde hned k vyhodnocení dané louky [14] jako na konci hry. Hráč nebo hráči s největším počtem sedláků na louce dostanou po 3 bodech za každé uzavřené město na vyhodnocované louce.

Figurky sedláků se poté vrátí do zásoby příslušných hráčů.

Abbey And Mayor C2 Barn Example 03.png
Příklad 3: Červený umístí svůj statek podle obrázku. Modrý získá 6 bodů (po třech za obě uzavřená města na louce) a vezme si svou figurku sedláka zpět.

VYHODNOCENÍ SEDLÁKŮ PŘI SPOJENÍ LOUKY
Na louku, kde je statek, není dovoleno umístit žádného nového sedláka. Může se však stát, že přiložením nové kartičky dojde k připojení louky, na které se již nějací sedláci nacházejí. V takové situaci se eventuálně nejprve umístí figurka na novou, právě přiloženou kartičku (pokud to je v souladu s pravidly možné), vyhodnotí se případně uzavřená území a poté dojde k vyhodnocení připojených sedláků. Postupuje se podobně jako při obvyklém vyhodnocování luk, ovšem za každé sousedící uzavřené město se přiděluje jen 1 bod místo 3.

Všichni připojení sedláci se po vyhodnocení louky také vrátí do zásoby příslušných hráčů.

Abbey And Mayor C2 Barn Example 04.png
Příklad 4: Přiložením zvýrazněné kartičky došlo k připojení obou sedláků k louce se statkem. Červený i modrý hráč získají každý 2 body za dvě sousedící uzavřená města a vezmou si své figurky sedláků zpět.
Závěrečné vyhodnocení statku

Za každé uzavřené město na louce se statkem získá příslušný hráč 4 body. Je-li na louce statků více, získají body všichni příslušní hráči.

Vůz  

Figure Wagon red.png
2. Umístění vozu

Vůz je možné umístit na herní plán místo vlastního družiníka [15] za dodržení všech obvyklých pravidel, ovšem pouze na cestu, město, klášter nebo opatství. [16] Na louku vůz umístit nelze.

3. Započítání bodů

Při vyhodnocování cesty, města, kláštera či opatství [16] se vůz počítá jako normální družiník.

Poté je možné si vůz vzít zpět do své zásoby, nebo (na rozdíl od družiníka) je možné ho přemístit na sousední neuzavřenou a neobsazenou cestu, město, klášter či opatství. [16] Sousední území je takové, které se nachází na téže kartičce nebo na kartičce sousedící vodorovně, svisle nebo úhlopříčně, a opět platí všechna všeobecná pravidla pro umísťování figurek. [17] Pokud žádné sousední část krajiny není vhodná (tj. nesmí být uzavřená ani obsazená), musí si příslušný hráč vzít vůz zpět do své zásoby.

Týká-li se vyhodnocení více vozů, rozhoduje se o přemístění vozu nejprve hráč na tahu, ostatní následují po směru hodinových ručiček.

Příklad 1: Červený získá 3 body za uzavřenou cestu. Poté může vůz přemístit na klášter nebo na město dole.
Příklad 2: Červený získá 6 bodů za uzavřené město. Poté může vůz přemístit na klášter nebo cestu vpravo dole. Cesta vlevo nahoře už je uzavřená a město vlevo dole je obsazeno modrou figurkou.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Může se v jednom tahu umístit vůz do města, získat v něm body a pak jej přesunout do jiného města? Nebo může být místo umístění normálního družiníka pouze přesunout vůz?

Odpověď: Vůz lze umístit místo normálního družiníka. Pokud je město okamžitě dokončeno, je vyhodnoceno (vůz nebo normální družiník). Po vyhodnocení je vůz možné přesunout. To vše je možné v jednom tahu (pohyb vozu nenahrazuje nasazení).

Další příklady

Vůz se může přesunout na jakékoli území kromě louky. Louku však vůz může přejet, aby se dostal k novému nedokončenému neobsazenému území a to buď na stejné kartičce nebo na přímo sousedící.

Přesun vozu podléhá jeho umístění v rámci dokončeného a hodnoceného území. Cílové území se může nacházet na stejné nebo přímo sousedící kartičce. Vůz se může posunout dál maximálně o jednu kartičku.

Následující příklady ukazují pohyb vozu v různých situacích.

Příklad 1. Přesun z dokončeného města

Po dokončení a vyhodnocení města se vůz přesune na sousední území, který musí být nedokončené a neobsazené.

V tomto případě „sousední“ znamená že se vůz může přesunout do území na stejné kartičce (jako vůz) nebo na kartičce, která s ním sousedí pravoúhle nebo úhlopříčně.

To znamená, že akční oblast vozu je omezená, protože se může přesunout pouze na stejnou kartičku nebo na některou z 8 okolních kartiček.

Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 01.png
Příklad C2-1 (žlutý rámeček ukazuje kartičky v dosahu vozu):
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Na tyto úseky cest se vůz přesunout nemůže, i když tato území patří k nedokončeným neobsazeným, jsou na kartičkách mimo dosah vozu.
  • 3 Vůz se může přesunout do tohoto nedokončeného neobsazeného opatství, protože je v dosahu.
  • 4 Vůz se může přesunout k nedokončenému neobsazenému klášteru ve městě, protože je v dosahu.
  • 5 Vůz se nemůže přesunout na žádnou z těchto krátkých cest.
  • 6 Vůz se může přesunout do této nedokončené neobsazené části města v dosahu.
  • 7 Vůz se na tuto cestu nemůže přesunout, protože je dokončená a mimo dosah.
  • 8 K tomuto klášteru se vůz nemůže přesunout, protože je mimo dosah, i když je nedostavěný a neobsazený.
Příklad 2. Přesun z dokončeného města

Po dokončení a vyhodnocení města se vůz přesune na sousední území, který musí být nedokončené a neobsazené.

V tomto případě „sousední“ znamená že se vůz může přesunout do území na stejné kartičce (jako vůz) nebo na kartičce, která s ním sousedí pravoúhle nebo úhlopříčně.

To znamená, že akční oblast vozu je omezená, protože se může přesunout pouze na stejnou kartičku nebo na některou z 8 okolních kartiček.

Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.png
Příklad C2-2 (žlutý rámeček ukazuje kartičky v dosahu vozu):
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože území patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Na tyto úseky cest se vůz přesunout nemůže, protože jsou na kartičkách mimo dosah vozu (i když jsou tyto území nedokončené neobsazené).
  • 3 Vůz se nemůže přesunout na tento úsek cesty na kartičce v dosahu, protože území je dokončeno.
  • 4 Vůz se nemůže přesunout na tento úsek cesty na kartičce v dosahu, protože území není dokončen, ale je obsazeno.
  • 5 Vůz se na tento úsek cesty nemůže přesunout, protože je mimo dosah a patří k dokončenému území.
  • 6 Vůz se nemůže přesunout do žádného z těchto klášterů, protože jsou mimo dosah, ačkoli jsou nedokončené a neobsazené.

V závislosti na poloze vozu ve městě se mění možnosti, kam se může vůz přesunout:

Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.1.png
Příklad C2-2.1 (stejně jako předchozí příklad):
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.2.png
Příklad C2-2.2:
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.3.png
Příklad C2-2.3:
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.4.png
Příklad C2-2.4:
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.5.png
Příklad C2-2.5:
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 02.6.png
Příklad C2-2.6:
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kterýkoli z těchto úseků cest na kartičkách v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným územím.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout na úsek cesty v dosahu těchto cest, protože patří k dokončeným nebo obsazeným územím.
Příklad 3. Přesun z dokončené cesty

Po dokončení a vyhodnocení cesty se vůz přesune na sousední území, který musí být nedokončené a neobsazené.

V tomto případě „sousední“ znamená že se vůz může přesunout do území na stejné kartičce (jako vůz) nebo na kartičce, která s ním sousedí pravoúhle nebo úhlopříčně.

To znamená, že akční oblast vozu je omezená, protože se může přesunout pouze na stejnou kartičku nebo na některou z 8 okolních kartiček.

Abbey And Mayor C2 Wagon Additional Example 03.png
Příklad C2-3 (žlutý rámeček ukazuje kartičky v dosahu vozu, který je umístěn vpravo dole):
  • 0 Právě přiložená kartička.
  • 1 Vůz se může přesunout na kteroukoli z těchto kartiček s cestami v dosahu, protože patří k nedokončeným neobsazeným; dvě z nich jsou připojeny ke stejné křižovatce uzavírající cestu s vozem a další je na kartičce vlevo oddělená loukou.
  • 2 Vůz se nemůže přesunout do tohoto nedokončeného neobsazeného města, které uzavírá právě dokončenou cestu, protože je mimo dosah.

Popis nových kartiček krajiny  

Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.

Abbey And Mayor C2 Feature Tile 01.png
Na této kartičce se nacházejí dvě oddělené části města. Část města s erbem a městským nadchodem také sousedí s loukou dole, což má svůj význam při vyhodnocení sedláků. Na vnitřní louku mezi městy je možné umístit sedláka.
Abbey And Mayor C2 Feature Tile 02.png
Na této kartičce se nacházejí dvě oddělené části města. Horní a spodní část města je propojena přes městský nadchod. Na obě vnitřní louky je možné umístit sedláka.
Abbey And Mayor C2 Feature Tile 03.png
Cesta na této kartičce prochází tunelem a není přerušena. Nahoře cesta louku dělí, dole nikoliv. I to má velký význam při vyhodnocování sedláků. [18]
Abbey And Mayor C2 Feature Tile 04.png
Zde cesta uprostřed louky končí.
Abbey And Mayor C2 Feature Tile 05A 05B.png
Zde se cesta dotýká města, takže dělí louku na tři oddělené části.
Abbey And Mayor C2 Feature Tile 06.png
Na této kartičce je jedna průchozí cesta. [19]

Kombinace s dalšími rozšířeními  

Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.

Opatství

Abbey And Mayor C2 Feature Abbey Tile.png

Základní hraObecné komentáře

Výklad pravidel komunitou Opatství LZE obsadit následujícími družiníky:

Kupci a stavitelé (2. rozšíření)Kupci a stavitelé (2. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Pokud hráč doplní část krajiny se svým stavitelem o kartičku opatství, nedojde k rozšíří této část krajiny (protože opatství je samostatný prvek), hráč tak nezíská další kartičku (tj. žádný dvojitý tah).

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud dokončíme město se zbožím přiložením kartičky opatství, jsou žetony zboží uděleny hráči, který přiložil kartičku opatství?

Odpověď: Ano, protože hráč dokončil město.

Výklad pravidel komunitou Pokud má hráč opatství ve své zásobě a dobere si úplně poslední kartičku, kterou přiloží na místo kde má stavitele, může v druhé části dvojitého tahu zahrát opatství.

Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Pravidla, která omezují umístění klášterů vedle již umístěných svatyní (a naopak), omezují také umístění opatství.
Výklad pravidel komunitou Mnich v opatství může vyzvat na souboj o vliv kacíře ve svatyni (opatství je také náboženská stavba).

Přívozy (mini 3)Přívozy (mini 3)

Výklad pravidel komunitou Přiložené opatství může uzavřít konec cesty, ale nedokáže ji prodloužit. Hráči proto neumožňuje přesunout přívoz. [20]

ObléháníObléhání / KatařiKataři

Výklad pravidel komunitou Rytíř (tj. družiník) v obleženém městě může uniknout přes opatství, protože se jedná o náboženskou stavbu.

Statek

Figure Barn red.png

Kupci a stavitelé (2. rozšíření)Kupci a stavitelé (2. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Při hodnocení louky díky statku dostanete rovněž o 1 bod navíc za každé uzavřené město, pokud na ní máte převahu sedláků s prasátkem. Prasátko ke svému sedlákovi můžete přiřadit i v tahu, kdy přiložíte kartičku která sedláka připojí k louce se statkem. Za sedláka s prasátkem dostanete v takovém případě za každé uzavřené město 2 body (pro názornost předpokládáme, že na připojené louce žádní další sedláci nejsou) a po vyhodnocení sedláka i prasátko vraťte zpět do své zásoby.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Své prasátko můžete umístit na kartičku, která spojí sedláka se statkem. Poté, co je louka vyhodnocena, vraťte prasátko do své zásoby.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme umístit prasátko na louku, která byla právě spojena s loukou se statkem, tj. na nově přiloženou kartičku (bezprostředně před vyhodnocením)?

Odpověď: Ano, prasátko můžete umístit na již obsazené území (fáze 2. Umístění družiníka probíhá stále podle běžných pravidel).

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud se louka s prasátkem vyhodnotí, vrátí se prasátko zpět do zásoby hráče.

 Výklad pravidel komunitou Otázka: Co máme udělat s prasátkem, když je louka hodnocena kvůli statku?

Odpověď: Pokud se kvůli statku hodnotí louka s družiníkem a prasátkem, jsou po vyhodnocení tyto figurky z louky odebrány. Prasátko může zůstat na louce pouze s družiníkem své barvy. Statek není družiník (je to speciální figurka), takže prasátko nemůže být umístěno -a zůstat- samo na louce se statkem. Prasátko proto nemůže přinést statku body navíc.

Princezna a drak (3. rozšíření)Princezna a drak (3. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Drak statek nežere.
Výklad pravidel komunitou Statek lze umístit na kartičku se sopkou.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Vílu nelze přiřadit ke statku.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud je na herní plán umístěn statek nelze již využít tajnou chodbu.

Věž (4. rozšíření)Věž (4. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Statek nelze postavit na díl věže.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Statek nelze zajmout pomocí věže.

Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Družiníka lze přesunout z katedrály ve městě Carcassonne do opatství, protože opatství má všechny vlastnosti kláštera.
Výklad pravidel komunitou Město Carcassonne se při hodnocení statku počítá jako jedno běžné město.
Výklad pravidel komunitou Statek nelze umístit do města Carcassonne.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud jste umístěním statku nebo spojením luk spustily vyhodnocení louky za kterou ale nezískáte žádné body, můžete umístit družiníka do města Carcassonne.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Pokud umístíme statek na louku, kde má jiný hráč sedláka a způsobíme hodnocení zatímco hráč na tahu nezíská nic, může přesunout družiníka do města Carcassonne?

Odpověď: Ano, to je povoleno. Důležité jsou pouze okamžitě získané body. Nezáleží na tom, že statek na konci hry určitě získá body.

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Při hodnocení sedláků díky statku je možné přidat i družiníky z tržiště ve městě Carcassonne. Za sedláky získáte body jako obvykle a poté si je vezmete do své zásoby. Pokud umístíte na herní plán statek a při případném vyhodnocování nezískáte žádné body, můžete umístit jednoho družiníka do města Carcassonne.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Používají se družiníci z tržišti ve městě Carcassonne pouze na konci hry?

Odpověď: To už není úplně pravda. Umístění statku a následné vyhodnocení louky se počítá jako možnost přesunou družiníka z města Carcassonne. Nyní, když lze louku vyhodnotit i jindy než na konci hry, lze družiníka přesunout z tržiště na louku už v průběhu hry. K přesunu družiníků dojde ihned po umístění statku a před vyhodnocením louky. (Propojení louky s družiníkem k louce se statkem by logicky byla další příležitostí - Chris O.)

Výklad pravidel komunitou Z Tržiště můžete přesunout družiníka na louku se statkem (a vyhodnotit), pokud má proběhnout vyhodnocení louky (to se může stát na konci hry nebo při spojení louky bez statku s loukou se statkem).

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme družiníka přesunut z města Carcassonne na louku se statkem?

Odpověď: Ano, sedlák bude ihned vyhodnocen, získá tedy pouze 1 bod za město a (což je důležité) není na louce během závěrečného vyhodnocení. (Umístění družiníka tímto způsobem samozřejmě stále vyžaduje úkon hodnocení podle základních pravidel - to může být na konci hry nebo při propojení louky bez statku s loukou se statkem - Chris O.)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Stádo prasat [21] (z rozšíření Řeka Řeka) nepřináší žádné dodatečné body pro statek, body navíc získávají pouze sedláci.

Mosty a hrady (8. rozšíření)Mosty a hrady (8. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Při hodnocení louky, ať už se sedláky nebo statkem, mají hrady hodnotu o 1 bod vyšší než běžné uzavřené město.

Duchové, zámky a hřbitovy (11. rozš.)Duchové, zámky a hřbitovy (11. rozš.)

Výklad pravidel komunitou Statek nelze umístit na křížení s mlhou, protože mlha rozděluje louku.

ObléháníObléhání / KatařiKataři

Výklad pravidel komunitou Pokud se na louce statkem nachází obléhané město získává za něj statek dvojnásobek bodů.

Trhy v LipskuTrhy v Lipsku

Výklad pravidel komunitou Město Lipsko se při vyhodnocení statku počítá jako běžné město na louce.

OslavaOslava

Výklad pravidel komunitou Statek lze před koncem hry, odstranit pomocí kartičky s oslavou. (12/2014)

Shrnutí započítání bodů

Vyhodnocení louky se statkem

VYHODNOCENÍ BĚHEM HRY

1. Vyhodnocení louky po umístění statku

Pokud má sedlák převahu

  • 3 body za každé dokončené město na louce
  • 4 body za každý hrad na louce
  • (+1) bod za každý hrad nebo dokončené město s prasátkem na louce (pak se prasátko vrátí zpět do zásoby svému hráči)
  • (+1) bod za každý hrad nebo dokončené město s kartičkou se stádem prasat [21]
  • (x2) v případě obléhaného města

2. Vyhodnocení propojené louky

Pokud má sedlák převahu

  • 1 bod za každé dokončené město na louce
  • 2 body za každý hrad na louce
  • (+1) bod za každý hrad nebo dokončené město s prasátkem na louce (pak se prasátko vrátí zpět do zásoby svému hráči)
  • (+1) bod za každý hrad nebo dokončené město s kartičkou se stádem prasat
  • (x2) v případě obléhaného města
VYHODNOCENÍ NA KONCI HRY

Vyhodnocení statku

  • 4 body za každé dokončené město na louce
  • 5 bodů za každý hrad na louce
  • (+0) bodů za každý hrad nebo dokončené město s kartičkou se stádem prasat (stádo prasat nemá žádný vliv na hodnocení statku)
  • (x2) v případě obléhaného města

Starosta a vůz

Figure Mayor red.png  Figure Wagon red.png

Princezna a drak (3. rozšíření)Princezna a drak (3. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Každá z figurek může při umístění využít tajnou chodbu, ale pouze na území, kam ji lze v souladu s pravidly umístit.
Výklad pravidel komunitou Obě figurky žere drak.
Výklad pravidel komunitou Obě figurky lze odstranit z města pomocí princezny.

Věž (4. rozšíření)Věž (4. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Obě figurky lze zajmout pomocí věže.
Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Obě figurky nelze postavit na vrchol věže.

Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Obě figurky lze umístit do města Carcassonne, ale jen omezeně –

  • Starostu jen do zámku.
  • Vůz do jakékoli čtvrti s výjimkou tržiště.
Výklad pravidel komunitou Po přesunutí vozu z města Carcassonne na dokončenou část krajiny lze jako obvykle po vyhodnocení vůz přesunut na sousední nedokončenou a neobsazenou část krajiny (pokud se nějaká v jeho okolí nachází).

Mosty a hrady (8. rozšíření)Mosty a hrady (8. rozšíření)

Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Obě figurky lze umístit na hrad. Za starostu při vyhodnocení ale žádné body nezískáte, protože hrad nemá žádný symbol štítu.
Výklad pravidel komunitou Vůz umístěný na hradě lze po získání bodů přesunout na platné území v okolí hradu.

 Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Můžeme vůz umístěný na hradě po jeho vyhodnocení přesunout na sousední neobsazené území?

Odpověď: Ano, vůz se může po vyhodnocení přesunout na sousední neobsazené území. (2/2021)

Létající stroje (mini 1)Létající stroje (mini 1)

Výklad pravidel komunitou Starosta může být letcem. Starosta však může přistát pouze v nedokončeném městě. Pokud na kartičce, kde starosta přistál, není žádné nedokončené město, starosta se vrací zpět do zásoby hráče. (2/2013)

ObléháníObléhání / KatařiKataři

Výklad pravidel komunitou Pokud je kterýkoli z družiníků umístěn v obléhaném městě, může uniknout přes klášter nebo jiný ekvivalentní prvek, například opatství (i když by bylo docela zábavné, kdyby starosta zůstal ve městě, podobně jako kapitán na lidi, který s ní jde ke dnu).

Nové kartičky krajiny

Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Výklad pravidel komunitou Délka cesty s kartičkou kde cesta vychází ven ve třech směrech (např. pro kartičku loupeživého rytíře) je celkový počet kartiček na cestě, nikoli pouze nejdelší vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími konci. Cesta na této kartičce míří ven ve třech směrech, které musí být všechny uzavřeny. Je velmi pravděpodobné že tato cesta bude nejdelší cestou ve hře.

Abbey And Mayor C2 Tile M.jpg

TunelTunel

Výklad pravidel komunitou Pokud hrajete s rozšířením Tunel počítá se cesta na kartičce s tunelem jako rozdělená, v takovém případě kartička obsahuje dva nespojené vstupy do tunelu.

Abbey And Mayor C2 Tile L.jpg

Domácí pravidla  

Domácí pravidla nebo varianty Vůz se může přesunout k dalšímu kompletnímu nebo nespornému a nekompletnímu území. To mu umožňuje přesunout se na nesporné území. (přispěl viberunner)

Domácí pravidla nebo varianty Starostu nelze zajmout pomocí věže. (přispěl viberunner)

Domácí pravidla nebo varianty Vůz nemůže být sežrán drakem ani zajat věží. (přispěl viberunner)

Domácí pravidla nebo varianty Starosta se položí naležato stejně jako sedláci, aby bylo na první pohled poznat, které město obsahuje starostu. (přispěl Joff)

Domácí pravidla nebo varianty Za kartičku se stádem prasat [21] lze získat bod navíc za město, pokud je na louce statek.

Seznam kartiček

Celkem kartiček: 12
Abbey And Mayor C2 Tile B.jpg 1×
Symbol CarcassonneC.png
Abbey And Mayor C2 Tile C.jpg 1×
Abbey And Mayor C2 Tile D.jpg 1×
(T)
Abbey And Mayor C2 Tile E.jpg 1×
Abbey And Mayor C2 Tile F.jpg 1×
(K)
Abbey And Mayor C2 Tile G.jpg 1×
Abbey And Mayor C2 Tile H.jpg 1×
(G) + Popis
Abbey And Mayor C2 Tile I.jpg 1×
Abbey And Mayor C2 Tile J.jpg 1×
Abbey And Mayor C2 Tile K.jpg 1×
(W) + Popis
Abbey And Mayor C2 Tile L.jpg 1×
Symbol The Tunnel.png + Popis
Abbey And Mayor C2 Tile M.jpg 1×
(B) + Popis
Vysvětlivky (označení písmeny ponecháváme v původním znění)
  • Symbol CarcassonneC.png - označuje kartičku s vyobrazeným klášterem: Feature Monastery C2.png
  • Některé kartičky obsahují dodatečné ilustrace, které mohou mít význam v kombinaci s některým z dalších rozšíření:
Celkem speciálních kartiček: 6
Abbey And Mayor C2 Tile A.jpg 6×

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

  1. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Oficiální objasnění: Starosta a vůz jsou družiníci, umísťují se obvyklých pravidel a mají vliv na převahu. Statek je zvláštní speciální figurka, nikoli družiník.
  2. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Tento odstavec není uveden v originálních pravidlech HiG, v pravidlech ([≡] ID1625s2) od Mindoku byl ponechán odstavec z pravidel původní edice (C1). V říjnu 2024 bylo vyjasněno, že pravidlo platné pro Německé hrady Německé hrady v edici C3 platí i na toto rozšíření. Oproti pravidlům ([≡] ID1625) od Mindoku je tento odstavec mírně přeformulován (výklad pravidel již částečně není správný - viz. další poznámka pod čarou).
    Tím se také ruší předchozí upřesnění z února 2021, které uvádělo že pokud jeden nebo více hráčů neumístily své kartičky opatství v době, před dobráním a přiložena poslední kartička krajiny, nebudou je moci již přiložit. V tomto ohledu ale byly pravidla v rozporu s dřívějšími pravidly v samostatně vydaném rozšíření pro původní edici (C1).

     Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Originální pravidla pro Big Box 2 Big Box 2 a Big Box 3 Big Box 3 obsahují dodatečné pravidlo popisující jak zacházet se zbývajícími opatstvími na konci hry:
    Pokud jeden nebo více hráčů neumístily své kartičky opatství v okamžiku, kdy byla dobrána a přiložena poslední kartička krajiny, mohou tak nyní učinit po směru hodinových ručiček, počínaje hráčem, který přiložil poslední kartičku. Poté hra končí.
    Platí stále toto dodatečné kolo s kartičkami opatství?

    Odpověď: Ne, toto pravidlo již neplatí. (2/2021) [Jak uvádí poznámka výše, není tato odpověď v současné době platná - pozn. red.]

    Toto pravidlo z původní edice (C1) nebylo součástí originálních pravidel samostatného rozšíření od HiG. Pravidlo bylo přidáno až do Big Box 2 Big Box 2 a bylo ponecháno v Big Box 3 Big Box 3. Pravidlo tak bylo v rozporu s dřívějšími pravidly (ty uváděly, že jakmile je přiložena poslední kartička krajiny, nelze již kartičku opatství přiložit).

  3. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud hráč nemá jinou možnost a je možné na herním plán umístit opatství, není umístění kartičky opatství volitelné. Hráč musí tak učinit i v případě, že umístění pro něj není výhodné.

     Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Otázka: Vzhledem k tomu, že přiložení kartičky opatství má určité podmínky, může na herním plánu být jen několik míst která jsou platná pro jeho umístění. Hráč se může po dobrání všech běžných kartiček krajiny rozhodnout, že zbývající kartičku opatství neodehraje a hru ihned dokončí? Může se stát, že žádné z možných platných míst k umístění není pro hráče výhodné (například opatství může dokončit velké město, které získají pouze ostatní hráči).

    Odpověď: Pokud máte kartičku, kterou je možné přiložit, musíte ji přiložit - i v případě že se vám nehodí ji umístit na platné místo.

    Během hry se můžete rozhodnout, zda opatství použijete, nebo ne. Když však není jiná možnost (po dobrání všech kartiček) musíte opatství -pokud to jde- přiložit. (11/2024)

  4. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Když bylo opatství v původní edici hráno tímto způsobem, mohl být družiník do opatství umístěn podle běžných pravidel. Pokud bylo opatství zcela obklopeno a tedy okamžitě ukončeno, bylo hodnoceno jako v normálním tahu. Poté došlo k závěrečnému vyhodnocení. (5/2013)

    Informace najdete také v tématu na Carcassonne CZ fóru:
    https://www.carcassonneforum.cz/thread-5032.html
  5. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pokud přiložíte kartičku opatství, nemůžete umístit družiníka vedle opatství (například jako rytíře), opatství pokrývá celou kartičku (okolí není městem). Družiník na této kartičce je mnich.
  6. Výklad pravidel komunitou Opatství mohou města a cesty uzavřít, smutného území ale součástí nejsou. Pamatujte na to při hodnocení měst dokončených opatstvími a také při hodnocení luk.
    Například: Předpokládejme že přiložením kartičky opatství je uzavřeno město a sousední louka, které má pouze společnou hranici s kartičkou opatství. V tomto případě louka nezíská za toto město žádné body, protože s ním není v přímém kontaktu.
  7. Výklad pravidel komunitou Tato věta je oproti pravidlům ([≡] ID1625s3) od Mindoku upravena. Původní znění může vést k výkladu, že starosta umístěný ve městě není rytíř: „Figurku starosty můžete umístit na herní plán do města místo rytíře.“
  8. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Jakýkoli družiník umístěný ve městě (včetně starosty), je považován za rytíře.
  9. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Starostu nelze umístit do města, ve kterém je umístěn vůz. Obě figurky jsou družiníky (podle definice v pravidlech), takže město je považováno za obsazené družiníkem.
  10. Výklad pravidel komunitou Kromě velkého družiníka a starosty mají i ostatní družiníci (kteří zde nejsou zmíněni) sílu 1: normální družiník, vůz, ředitel (10. rozšíření Cirkus Cirkus), strážný (11. rozšíření Duchové, zámky a hřbitovy Duchové, zámky a hřbitovy) a fantom (Družina Družina).
  11. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Statek nepatří mezi družiníky.
  12. Výklad pravidel komunitou Louky se statky lze spojit a vytvořit tak louku s více než jedním statkem.
  13. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Statek však lze odstranit pomocí kartičky s oslavou. Další podrobnosti najdete v části: Kombinace s dalšími rozšířeními.
  14. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Slovo hned zde znamená, že sedláci jsou vyhodnoceni a poté odebráni během běžné fáze 3. Započítávání bodů tohoto tahu (oproti pravidlu základní hry, kde je psáno že zůstávají na louce až do konce hry). Umístění statku nezastaví hru pro provedení samostatné fáze vyhodnocení sedláků. Před vyhodnocením sedláků standardně proběhnou všechny část tahu přesun dřeva. (10/2012)
  15. Výklad pravidel komunitou Připomínáme, že vůz je také družiník. V pravidlech se používá slovo „družiník“, ale ve významu „normální družiník“, pravidla jako by uvažují o tom, že rozšíření hrajete pouze se základní hrou.
  16. 16.0 16.1 16.2 Výklad pravidel komunitou Tento seznam území se může rozšířit o všechna ostatní dostupná území, která může vůz obsadit s výjimkou luk a zahrad (platí pouze pro opata):
  17. Rozdílná pravidla mezi jednotlivými edicemi nebo vydavatelstvími Pravidla pro vůz v původní edici (C1) z 5. rozšíření Opatství a starosta Opatství a starosta se liší v následujících možnostech:
    1. Přilehlost: Vůz se mohl přesunout pouze k neobsazenému, nedokončenému území spojeném cestou nebo po stejném povrchu/okraji/stěně:
      • Povolené případy přesunu:
        • Cesta k cestě přes křižovatku
        • Cesta k jakémukoli jinému území které vůz může obsadit a naopak: město (přes bránu), klášter (nebo ekvivalentní území, např. opatství) atd.
        • Město k přilehlému opatství a naopak
        • Město ke klášteru uvnitř a naopak
      • Nepovolené případy přesunu:
        • Dvě města dotýkající se hradbami nebo rohy na jedné nebo různých kartičkách.
        • Dvě města spojená „krátkými cestami“, na které nelze umístit družiníka.
        • Dvě města která se kříží mosty, ale nejsou spojena cestou.
        • Dvě cesty oddělené územím (jakékoli území na kartičce, které může družiník obsadit nebo které spouští nějaký úkon).
        • Cesta dotýkající se městské zdi bez brány.
        • Cesta procházející městem přes tunel nebo procházející přes most.
    2. Umístění: vůz lze umístit na libovolnou kartičku vybrané neobsazené a nedokončené části krajiny.
    Několik příkladů ilustrujících změnu pravidel můžete najít na této stránce.
  18. Výklad pravidel komunitou Pokud hrajete také s rozšířením Tunel Tunel (z původní edice), počítá se cesta s tunelem jako přerušená. Další podrobnosti najdete v části: Kombinace s dalšími rozšířeními.
  19. Oficiální vysvětlení pravidel od vydavatelství Pro získání bodů za tuto cestu je třeba dokončit všechny konce viz v části: Kombinace s dalšími rozšířeními. Najdete tam také podrobnosti o kombinaci s kartičkou loupeživý rytíř z 6. rozšíření Král, hrabě a řeka Král, hrabě a řeka.
  20. Výklad pravidel komunitou Toto objasnění se řídí stejnou logikou jako kombinace opatství se stavitelem.
  21. 21.0 21.1 21.2 Výklad pravidel komunitou Připomínáme že stádo prasat a vepřín se každý používá pro něco jiného. Stádo prasat využijí sedláci na louce a vepřín využijí některá rozšíření např. Trhy v Lipsku Trhy v Lipsku nebo Mýtné Mýtné.
    River C2 pigsty.png
    Stádo prasat
    v řece II
    Feature Pigsty C2.png
    Vepřín