Oslava 15
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Oslava |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2011 v původní edici (C1) jako Oslava.
Herní materiál
Original version (C2 & C3)
Revised version (C3)
|
PravidlaPříprava hryVšech deset kartiček krajiny s oslavou zamíchejte mezi ostatní kartičky hry.
Oslava1. Přiložení kartičkyDoberete-li si kartičku s oslavou, přiložíte ji na herní plán podle obvyklých pravidel. 2. Umístění družiníkaPo přiložení kartičky můžete...
Můžete se také rozhodnout že žádnou z výše uvedených akcí neprovedete. Na samotný symbol oslavy družiníka umístit nelze. Uvězněné družiníky (Hrajete-li se 4. rozšířením Věž), si nelze tímto způsobem vzít zpět do své zásoby. [8] 3. Započítání bodůKdyž dokončíte jedno nebo více území (např. cestu, město nebo klášter) přiložením kartičky s oslavou, získáte body podle obvyklých pravidel. Závěrečné vyhodnocení oslavyNa konci hry kartičky s oslavou žádné další body nepřináší. Popis nových kartiček krajinyRozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček. Na krátké části cest nemůžete umístit lupiče, cesty pouze oddělují louky. Slavnost dělí cestu na dvě části. Kartičky mají 2 oddělené části města. Na vnitřní louku je možné umístit sedláka. Seznam kartičekC3 Edition (revised version)Celkem kartiček: 12
Třetí edice (C3)Celkem kartiček: 10
Vysvětlivky
Celkem speciálních kartiček: 2
Nová edice (C2)Celkem kartiček: 10
Vysvětlivky
Celkem speciálních kartiček: 2
Poznámky pod čarouVysvětlení ikonek najdete na této stránce. |
- ↑ Pravidla vydaná CundCo používají slovo „družiník“ a pravidla od HiG odkazují na „figurku“. Zde se řídíme pravidly HiG a podle toho upravujeme znění.
- ↑ Tato akce platí pro všechny družiníky a speciální figurky, včetně základního družiníka, velkého družiníka, vozu, starosty, stavitele, prasátka, statku, pastýře, fantoma, opata (C2), ředitele (C2) a strážného (C3). (5/2015; aktualizováno 12/2018; znovu 2/2023)
- ↑
Za žádného družiníka ani speciální figurku nedostanete při odebrání z jakéhokoliv území žádné body. Včetně opata a pastýře ale uvědomte si že:
- Bylo by divné použít toto rozšíření k odebrání opata, protože má svůj vlastní mechanismus, umožňující hodnocení při odebrání.
- Pokud byste odebraly pastýře, nebude vyvoláno žádné „zahnání ovcí do ovčince“ a nebude provedeno žádné vyhodnocení stáda. Oficiální objasnění toho, co se v tomto případě děje se stádem, nemáme. Mohou nastat následující dvě možnosti:
- Jakmile je pastýř odstraněn z hrací plochy, vrátí se stádo bez vyhodnocení do sáčku.
- Stádo zůstává na herním plánu. Pokud s odstraněným pastýřem sdílejí stádo další pastýři, nebudou tímto úkonem ovlivněni; v opačném případě by stádo mohlo být přivlastněno novým pastýřem. Byl by to podobný případ jako s ovcemi nacházejícími se na kartičkách rozšíření Řeka III v původní edice nebo Půlky.
- Hráči by se začátku hry měli dohodnout, kterou možnost zvolí.
- ↑ Hráč nemůže odebrat figurku jiného hráče. A nemůže vrátit neutrální figurky (například vílu nebo draka).
- ↑ Protože město Carcassonne (z 6. rozšíření Král, hrabě a řeka) je také součástí hrací plochy, je možné odtud také odebrat družiníka (i pokud je hrabě ve stejné oblasti). Totéž platí pro město Lipsko ( Trhy v Lipsku), lázeňské domy ( Lázně) a z původní edice Kolo osudu (z políček s korunkami). (aktualizováno 12/2018)
- ↑ Pokud je oslava použita k odebrání družiníka, nelze přesunout vílu, protože úkon byl proveden ve fázi 2. Umístění družiníka.(5/2014)
- ↑ Pokud je oslava použita k odebraní družiníka, může být stále v tomto tahu umístěn fantom. (11/2013)
- ↑ V pravidlech k 10. výročí od Mindoku je uvedeno že nelze tímto způsobem vrátit figurky na věžích. Toto pravidlo dnes již neplatí, figurky na věžích lze pomocí oslavy vrátit zpět do zásoby hráče.