Řeka (původní edice)

Revision as of 09:58, 7 February 2024 by Petul (talk | contribs)
River I C1 Feature Chuch.jpg Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky.
20AE River C2 Tile H.pngPokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla:
Řeka Řeka
River I C2 Tile H.jpg
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne.Rule selection by design Spin-offs.png


Úvod

 
symbol rozšíření
 
symbol řeky II

Následující česká pravidla pro rozšíření   Řeka v edici C1, vycházejí z oficiálního překladu do češtiny. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Mindok roku 2014 jako součást   Big Box 5. Předcházející pravidla publikovalo vydavatelství Albi roku 2003 jako součást hry Carcassonne Hrad. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce:   Poznámky k českému překladu.

Více informací o samotných rozšířeních Řeka I, Řeka II a Řeka III naleznete v Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).

Herní materiál

  • 12 kartiček s řekou - Řeka I (přináší lineární uspořádání řeky)
  • 12 kartiček s řekou - Řeka II: (přináší uspořádání řeky s rozvětvením)
  • 12 kartiček s řekou - Řeka III: (přináší stejné uspořádání jako řeka I doplněné další prvky)
  • 2 kartičky s řekou - Games Quarterly 11: (přináší alternativní pramen řeky)

Běžné prvky na kartičkách s řekou: [1]

  Pramen
  Jezero
  Úsek cesty
  Část města
  Klášter (všimněte si mostu přes řeku)

Řeka II zobrazuje úseky řeky s částmi měst, kláštery, úseky cest a loukami, navíc přidává rozvětvení řeky, hostinec (z 1. rozšíření   Hostince a katedrály), stádo prasat (propojení s 2. rozšíření   Kupci a stavitelé) a sopku (z 3. rozšíření   Princezna a drak).

Nové prvky v řece II:

  Rozvětvení
  Hostinec
  Stádo prasat
  Městský nadchod (nerozděluje louku) [2]
  Sopka u jezera
  Část města u jezera

Řeka III má stejné rozložení úseků řeky a prvků pro obsazení jako řeka I, je proto považována za stejné rozšíření. Tato verze však navíc přidává prvky, které jsou hratelné s 9. rozšířením   Ovce a kopce - na 2 kartičkách jsou vyobrazeny ovce a na dalších 2 vinice. Navíc zadní strany kartiček řeky jsou v této verzi světle šedé jako u standardních kartiček krajiny a na přední straně je nový symbol rozšíření.

Nové prvky v řece III:

  Vinice
  Ovce

Games Quarterly 11 přináší nový pramen řeky s cestou končící u malé chaty. Cesta rozděluje louku obklopující pramen řeky:

  Pramen s úsekem cesty

Pravidla

Příprava hry  

Startovní kartička ze základní hry není potřeba. [3] [4] [5]

Pramen řeky položte doprostřed stolu a jezero dejte stranou. Zbývající kartičky řeky otočte lícem dolů a zamíchejte. [6] [7]

Pokud hrajete s řekou II, měla by být kartička rozvětvení dána stranou spolu s kartičkami pramene a jezera. Nejmladší hráč přiloží rozvětvení (k již ležící kartičce s pramenem).

Přiložení kartičky  

Hráči nyní jeden po druhém vykládají kartičky a staví koryto řeky. [8] [9] Jako poslední umístí hráč, který je právě na řadě, kartičku s jezerem.

 
příklad rozložení řeky I a řeky III

Hrajete-li s řekou II, přiloží nejmladší hráč k prameni rozvětvení. [10] [9] Potom si hráči popořadě táhnou kartičky řeky a pokládají je vlevo nebo vpravo k jednomu ze dvou říčních ramen. [11] Nakonec položte jezero se sopkou. Hráč, který pokládá sopku, nesmí na tuto kartičku postavit žádného družiníka, ale místo toho umístí draka. [12] Následně tento hráč provede ihned další tah, [13] tedy zahájí vlastní hru. Až na dvě výjimky se kartičky řeky mohou pokládat libovolně:

 
Příklad rozložení řeky II
  • Není dovoleno na dvou po sobě následujících kartičkách řeky zatočit řeku o 180 stupňů (do protisměru). [14]
  • Není dovoleno spojit obě ramena řeky.
 
Takto kartičku přiložit nelze.

Umístění družiníka  

Při každém přiložení kartičky s řekou smí hráč podle obvyklých pravidel umístit i svého družiníka. [15] Přímo na samotnou řeku družiníka umístit nelze.

Započítání bodů  

Samotnou řeku nelze bodovat. Všechny ostatní prvky na kartičkách řeky se hodnotí jako obvykle. Úseky řeky oddělují louky.

Speciální prvky na řece II  

Kartičky Řeky II, které zobrazují hostinec, stádo prasat a sopku mají zvláštní význam, pokud hrajete Řeku II společně s příslušným dalším rozšířením Carcassonne. [16]

Stádo prasat přinese sedlákovi, kterému tato louka patří, za každé město 1 bod navíc. Tato prémie platí navíc k prasátku z 2. rozšíření   Kupci a stavitelé. [17] [18] [19] [20] [21]

Nové kartičky krajiny  

Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.

Městský nadchod na této kartičce neodděluje louky. Louky jsou zde dvě - jedna nahoře a druhá dole. [22]

Kombinace s dalšími rozšířeními  

Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.

{{{title}}}

{{{rules}}}

{{{title}}}

{{{rules}}}

{{{title}}}

{{{rules}}}

Domácí pravidla  

Domácí pravidla pro řeku I/III:

  • Zakažte jakékoli úplné obraty na řece, abyste předešli problémům s následným přikládáním.
  • Dokud není celá řeka splavená, nesmí se umísťovat žádní družiníci. (přispěl metoth)
  • Jakmile je řeka dokončena, může být přesunuta do středu hrací plochy. (přispěl Joff)
  • Místo toho, aby se pramenem a jezero odložili stranou, dají se všechny kartičky řeky do sáčku. Tímto způsobem může mít řeka libovolnou velikost a obvykle je více než jedna možnost přiložení kartičky řeky. (přispěl DavidP)
  • Normální startovní kartička (bez řeky) se přimíchá ke kartičkám řeky. Pokud je vylosována, pak se chová jako „bonusová“ kartička, kterou lze kamkoli přiložit. (přispěl RationalLemming)
  • Stavte řeku v opačném pořadí, tedy od jezera k prameni. Žádná skutečná výhoda, ale při hraní rozšíření Hrabě z Carcassonne by mohlo být žádoucí mít jezero poblíž města Carcassonne, a to z čistě estetických důvodů. (přispěl Scott)

Domácí pravidla pro řeku II:

  • Nejdříve se umístěno rozvodí a pramen je přiložen jako poslední. Jezera jsou smíchána s ostatními kartičkami řeky. (přispěl Joff)
  • Jedno z rozvětvení (z Řeky II a 6. rozšíření   Král, hrabě a řeka) je smícháno s ostatními kartičkami řeky a při vytažení je běžně zahráno. (přispěl Scott)
  • Kartička se stádem prasat nepřináší body navíc. (přispěl Joff)
  • Obě řeky se hrají pozpátku, počínaje městem/jezerem. Je to realističtější, protože pak vzniknou dvě řeky produkující prameny, které se spojí a tečou „dolů“ do jezera. Odhoďte dvě jezera - z řeky I a sopku z řeky II. Pro sestavení umístěte kartičku jezera, jednu kartičku pramene dejte stranou jako poslední koncovou kartičku a poté rozdělte zbývající kartičky řek na dvě hromádky. Kartičku rozvětvení zamíchejte do hromádky 1 a druhou kartičku pramene do hromádky 2. Pak se hromádka 1 položí na hromádku 2 tak, aby bylo rozvodí vytaženo někdy před pramenem. Pokud hrajete s Hrabětem z Carcassonne, umístěte město/jezero tak, aby doplnilo jedno z malých měst v okolí Carcassonne. (přispěl dwhitworth)
  • Vybere se pouze jedna kartička s jezerem a použijí se dvě kartičky s pramenem. Řeku se staví v opačném pořadí. Rozvětvení lze umístit náhodně, nebo na nějaké předem určené místo. Konečným výsledkem jsou dvě řeky vlévající se do jedné, která se pak vlévá do jezera. (přispěl Scott)
  • Začne se od rozvětvení a kartičky se přikládají na všechny tři větve. Na konci se zahrají kartičky s pramenem a jezera, nebo před hrou smíchejte dvě ze tří kartiček se zbytkem řeky, aby dvě ze tří větví skončily náhodně. (přispěl Scott)
  • Hraje se se dvěma rozvětveními a rovnou řekou mezi nimi. Konce (dvě jezera, pramen a sopka) pak vycházejí náhodně. Vzniká tak velká řeka, ale s asi 300 kartičkami to funguje. (přispěl revolushn)

Seznam kartiček

Řeka I (Původní verze řeky z roku 2001)

Celkem kartiček: 12
  1×
  / Q
  1×
  / S
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F +   
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
Vysvětlivky
  •   - označuje kartičku s vyobrazeným klášterem:  

Řeka II  

Celkem kartiček: 12
  1×
  / Q
  1×
  / G
  1×
  / S
  1×
  / S +   
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F + Popis
  1×
  / F +   
  1×
  / F +   
  1×
  / F
  1×
  / F +   
Vysvětlivky
  •   - označuje kartičku s vyobrazeným klášterem:  

Řeka III (verze řeky I z roku 2014)  

Celkem kartiček: 12
  1×
  / Q
  1×
  / S
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F +   / W
  1×
  / F +   / W
  1×
  / F +   
  1×
  / F
  1×
  / F
  1×
  / F +   / S
  1×
  / F +   / S
Vysvětlivky (označení písmeny ponecháváme v původním znění)
  •   - označuje kartičku s vyobrazeným klášterem:  

Games Quarterly 11  

Celkem kartiček: 2
  1×
  / Q
  1×
  / F
Vysvětlivky (označení písmeny ponecháváme v původním znění)

Poznámky pod čarou

Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.

  1.   Oficiálně se louka obepíná kolem pramene i jezera, čímž vzniká propojená louka.
      Toto objasnění je součástí   Big Box 1 od RGG obsahující navíc řeku (edice HiG řeku neobsahuje).
  2.   Louky na této kartičce odděluje pouze řeka. Kartičce má 2 louky.
    Podobné městské nadchody v jiných rozšířeních (např. 5. rozšíření   Opatství a starosta, město pod sebou nerozdělují. – Chris O.) (1/2013)
  3.   Jedná se o dodatek z 6. rozšíření   Král, hrabě a řeka popsaný v originálních pravidlech HiG, pravidla Mindoku tuto větu neobsahují.
  4.   Pravidla k řece obsažená ve hře Carcassonne Hrad od Albi upozorňují na možnost přidat normální startovní kartičku mezi kartičky řeky: Zbývající kartičky řeky otočte lícem dolů a zamíchejte (můžete přidat i normální startovní kartičku).
  5.   Normální startovní kartičku lze hrát podle původního pravidla v předchozí poznámce pod čarou. Případně, pokud se tahá z pytlíku, kde není vidět zadní strana kartiček, lze startovní kartičku přimíchat k běžným kartičkám. (3/2015)
  6.   V nové edici mají hráči za úkol umístit kartičku jezera na spodek hromádky.(12/2014)
  7.   Při spojení dvou sad řeky odeberte jeden pramen a jedno jezero. Vytvoří se pouze jedna řeka (místo toho, abyste vytvořili dvě řeky pomocí dvou pramenů).
  8.   Pravidla HiG z   Big Box 5 a pravidla   řeky nové edice výslovně uvádějí, že hráči mají dobírat kartičky řeky, dokud žádná nezbyde a že nově položené kartičky musí navazovat na ilustraci samotné řeky. (12/2014)
  9. 9.0 9.1   Jak dále uvádí podkapitola Umístění družiníka - Každý hráč může podle pravidel umístit na kartičku svého družiníka. (06/2014)
  10.   Otázka: Pokud zkombinujeme řeku z 6. rozšíření   Král, hrabě a řeka s řekou II, budeme mít dvě rozvětvení. Jedno z nich se podle pravidel umístí okamžitě, ovšem druhé máme smíchat se zbytkem kartiček řeky, nebo dát stranou? Odpověď: Ve skutečnosti to znamená použít řeku II dvakrát. To jsme neplánovali a myslím, že to povede k problémům s umístěním. Kdo to chce udělat, ať to udělá, ale nejsou pro to žádná pravidla. Omlouváme se!
  11.   Jak dále uvádí podkapitola Umístění družiníka,/q> - Každý hráč může podle pravidel umístit na kartičku svého družiníka. (06/2014)
  12.   V pravidlech   Big Box 2 od RGG a v pravidlech 6. rozšíření od Mindoku není uvedeno, že by hráč měl na kartičku sopky umístit draka, pouze že by měl umístit druhou kartičku.
  13.   Tento postup neodpovídá pravidlům 3. rozšíření   Princezna a drak. Podle pravidel tohoto rozšíření není možné po přiložení kartičky se sopkou dobrat druhou kartičku; místo toho lze provádět pouze akce, které nesouvisejí s umístěním družiníka.
  14.   Otočení řeky do protisměru by mohlo znemožnit přikládání dalších kartiček, proto je tato akce výslovně zakázána.
    Otázka: Není dovoleno zatočit řeku: Znamená to, že při vytváření řek se nesmí otočit nikdy, nebo se nesmí otočit okamžitě, protože by to zkomplikovalo umístění následných destiček řeky? Odpověď: Výslovně zakázáno je pouze okamžité otočení. Problémy mohou samozřejmě nastat i v případě, že mezi nimi leží kartička s přímím úsekem řeky.
  15.   Všimněte si, že úseky řeky oddělují louky. (08/2014)
  16.   Přesto se zdá, že není důvod, proč byste nemohli použít stádo prasat, aniž byste měli prasátko, protože se bodují nezávisle.
  17.   Tato věta byla HiG změněna v   Big Box 2, aby se odstranila dřívější nejasnost ohledně toho, zda lze kromě prasátka hodnotit pouze kartičku se stádem prasat. Nyní je jasné, že je lze hodnotit samostatně nebo společně.
  18.   Body navíc za stáda prasat získáte, i v případě že na louce nemáte žádné prasátko.
  19.   Otázka: Přičítá se za kartičku se stádem prasat bod navíc, i když je na louce statek (statek = 4 body, statek+stádo prasat = 5 bodů za město)? Odpověď: Kartička se stádem prasat se počítá pouze ve spojení se sedláky, nikoliv se statkem.
  20.   Pokud se na louce objeví statek, může kartička se stádem prasat stále přinést bod navíc za město.
  21.   Prozatím nejsou žádná oficiální pravidla pro použití dvou kartiček se stádem prasat, stejně jako nejsou pravidla pro použití dvou kopií řeky II a podobná kartička z   Games Quarterly 11 není oficiálně kartičkou se stádem prasat. Pokud však má jedna louka více kartiček se stádem prasat, zdá se, že by se neměly spojovat; jinými slovy, bonus by měl být udělen pouze jednou, v souladu s ostatními body navíc, např. hostince a katedrály.
  22.   Městský nadchod neodděluje louky. Louky na této kartičce odděluje pouze řeka. Na této kartičce jsou tedy 2 louky. (Podobné městský nadchod v 5. rozšíření   Opatství a starosta, také nerozdělují město pod sebou - Chris O.) (1/2013)