Katapult (původní edice)
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Úvod
symbol rozšíření |
Následující česká pravidla pro rozšíření Katapult byly vydány v edici C1. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství Mindok roku 2021 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Toto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne, do níž ho můžete začlenit úplně nebo i jen částečně. Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními hry Carcassonne.
Novými prvky jsou:
- Katapult
- 4 různé akční žetony
- Trhy
Herní materiál
- 12 kartiček krajiny s trhem
- 24 žetonů katapultu - 6 žetonů čtyř různých typů
- 1 katapult ze dřeva
- 1 měřítko
Pravidla
Příprava hry
12 nových kartiček krajiny dobře zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny. Katapult a měřítko prozatím položte stranou. Každému hráči rozdejte jeden žeton katapultu od každého druhu, tedy tyto čtyři:
Přiložení kartičky
Hra probíhá podle běžných pravidel. [1] [2]
Trh
trh |
Pokud některý z hráčů vytáhne a přiloží kartičku krajiny s trhem. [3] Kartičku s trhem hráč přiloží do krajiny stejně jako kteroukoli jinou kartičku a běžným způsobem provede celý svůj tah. Poté je hra přerušena a proběhne zvláštní kolo katapultu.
katapult |
Efekty jednotlivých žetonů katapultu jsou popsány níže.
Po vyhodnocení kola katapultu si hráči vezmou vystřelené žetony katapultu zpět k sobě. Hra pak pokračuje běžným způsobem. Na tahu je hráč po levé ruce hráče, který přiložil kartičku krajiny s trhem.
Žetony katapultu
Dortová bitva – trefte figurky
žeton dortová bitva |
Cílem je trefit figurky spoluhráčů, které jsou umístěny v krajině. [4] Pokud je figurka trefena (nemusí spadnout), musí si hráč, kterému figurka patří, vzít tuto figurku zpět do své zásoby. Pokud bylo trefeno více figurek, musí se vrátit zpět do zásob hráčů všechny. I pokud hráč trefil svoji vlastní figurku, musí si ji vzít zpět. Pokud je žetonem posunuta jedna figurka tak, že se dotkne další figurky, musejí se vrátit zpět k hráčům obě. Možná je i řetězová reakce.
Svádění – vyměňte figurky
žeton svádění |
Efekt tohoto žetonu se uplatní pouze ve chvíli, kdy zůstane ležet tak, že se dotýká alespoň jedné z kartiček již umístěné v krajině. [5] Pokud se žeton po dopadu nedotýká žádné z kartiček umístěných v krajině, vezme si ho hráč ihned zpět k sobě. Pokud se žeton dotýká některé z kartiček krajiny, zjistěte, která figurka stojí nejblíže tomuto žetonu. [6] [7] [8] V případě pochybností o tom, která figurka je nejblíže, použijte měřítko. Hráč, který žeton vystřelil, může tuto figurku vrátit zpět do zásoby hráči, kterému patří a na stejné místo postavit vlastní figurku. Tuto figurku může buď vzít ze svojí zásoby nebo může vzít i kteroukoli z těch, která již stojí v krajině. [9] Vyměněný družiník se vrátí do zásoby svému hráči.
Střelecká soutěž – trefte kartičku s trhem
žeton střelecká soutěž |
Tímto žetonem zkouší všichni hráč trefit kartičku krajiny s trhem, která byla právě vytažena a umístěna do krajiny (spustila toto kolo katapultu). Kdo trefí svůj žeton nejblíže této kartičky s trhem, získá 5 bodů. [6] Pokud máte pochybnosti, který žeton leží blíže, použijte měřítko. Pokud je nejblíže více žetonů zároveň, získají 5 bodů všichni hráči, jejichž žetony jsou nejblíže.
Chytání – jeden střílí, druhý chytá
žeton chytání |
Ten, kdo střílí, si vezme katapult a umístí měřítko na stůl mezi sebe a spoluhráče po levé ruce. Pak zkusí vystřelit žeton alespoň na úroveň měřítka nebo dále. Jeho spoluhráč po levé ruce zkusí tento žeton chytit. Jeden z hráčů (střelec nebo chytající) vždy získá 5 bodů. Mohou nastat následující situace:
Pravidla chytání:
- Případ A: Chytil. Chytač získává 5 bodů
- Případ B: Nechytil - dost daleko. Střelec získá 5 bodů
- Případ C: Nechytil - ne dost daleko. Chytač získá 5 bodů
- Případ D: Dotknul se, ale nechytil. Střelec získá 5 bodů
Pak střílí ten, kdo chytal a chytá hráč po jeho levé ruce. Takto se akce opakujte, dokud všichni hráči neměli možnost být střelcem a chytačem.
Nové kartičky krajiny [10]
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček a žetonů.
Domácí pravidla
Opomeňte všechna obvyklá pravidla katapultu a místo toho okamžitě udělte 5 bodů každému hráči, který si vytáhne kartičku s trhem a umístil na ni družiníka. Musí jím být pouze normální družiník - velký družiník, starosta nebo vůz se nepočítají. (přispěl Johngee)
Seznam kartiček a žetonů
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | trh
- Popis - odkazuje na podrobnější popis kartičky v části: Nové kartičky krajiny
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Žlutý povrch kolem trhu ukončíuje cestou. Tím se poněkud liší od křižovatek nebo křoví, vůz proto nemůže přejet přes trh na druhou stranu. (upraveno 10/2013)
- ↑ Otázka: Rozděluje žlutý povrch (zelenou) louku na dvě části (kartička s klášterem a kartička se dvěma protilehlými částmi města)? Odpověď: Pokud je (zelená) louka oddělená, je trhem rozdělena.
- ↑ Otázka: Může vůz „projet“ přes trh, respektive rozděluje vůbec trh cestu? Odpověď: Trh je prvek, takže jím vůz nemůže projet. (upraveno 10/2013)
- ↑
Herní plán obsahuje běžné kartičky a „startovní kartičky“. To znamená, že družiníci na kartičkách školy, města Carcassonne a kola osudu mohou být zasaženi a odstraněni. Speciální figurky, jako Hrabě nebo Učitel, zůstávají na svém místě. Družiníci na počítadle bodů se odebírají, jelikož by pak nebyl přehled o počtu bodů. Počítadlo bodů v tomto případě nepatří k hernímu plánu. (10/2012)
To se týká i kartiček města Lipska. Žeton dortová bitva může mít vliv i na družiníky uvnitř i vně město Carcassonne, kola osudu a město Lipsko. Totéž platí pro družiníky umístěné na kartičkách školy. Speciální figurky a neutrální figurky na těchto kartičkách zůstávají nedotčeny. - ↑ V pravidlech RGG je přidáno upřesnění že: „Pokud sklouzne z herního plánu, nemá žádný účinek!“
- ↑ 6.0 6.1 Všechny figurky nebo žetony, které žeton při dopadu posunul nebo je převrhl, by se měly před provedením tohoto úkonu vrátit na původní místo.
- ↑
Herní plán obsahuje běžné kartičky a „startovní kartičky“. To znamená, že družiníci na kartičkách školy, města Carcassonne a kola osudu mohou být zasaženi a odstraněni. Speciální figurky, jako Hrabě nebo Učitel, zůstávají na svém místě. Družiníci na počítadle bodů se odebírají, jelikož by pak nebyl přehled o počtu bodů. Počítadlo bodů v tomto případě nepatří k hernímu plánu. (10/2012)
Týká se ti i kartiček města Lipska. Žeton dortová bitva může mít vliv na družiníky uvnitř i vně město Carcassonne, kolo osudu a město Lipsko. Totéž platí pro družiníky umístěné na kartičkách školy. Speciální figurky a neutrální figurky na těchto kartičkách zůstanou nedotčeny. - ↑ V pravidlech RGG je dodatečné omezení, které říká, že hráči by měli určit, který žeton soupeře je nejblíže. Pravidla HiG tento požadavek neobsahují. Tento rozpor může být způsoben chybným překladem.
- ↑
Otázka: Které figurky mohou být vyměněny během „Svádění“?
Odpověď: Vyměnit lze pouze družiníka, který je nejblíže žetonu. Nezáleží na tom, zda je družiník váš nebo soupeře. Určený družiník může být vyměněn s některým z vašich družiníků. Družiníky, které lze takto vyměnit, jsou:
Vůz lze například vyměnit za normálního družiníka. (11/2014; aktualizováno 07/2020; znovu 12/2023)
Tyto často kladené dotazy HiG byly aktualizovány tak, aby zahrnovaly družiníky, kteří nebyli původně uvedeni (fantom, ředitel, strážný, opat). Mějte na paměti, že družiník, který nahrazuje označeného, musí být platný pro cílové území. To platí zejména pro družiníky s omezením umístění (opati, starostové, vozy) a části krajiny jako zahrady. - ↑ Následující popis kartiček není součástí tištěných pravidel.
- ↑
Žlutý povrch pod trhem rozděluje na kartičkách louky.
Otázka: V rozšíření Katapult je kartička s klášterem a trhem. Na této kartičce se žlutá zem táhne tak, že se dotýká 2 okrajů kartičky. Je zřejmé, že tento prvek rozděluje louku na dvě části. Jaký typ okraje lze přiložit na okraje, kterých se dotýká žlutý povrch? Pouze okraje louky, nebo může u žlutého povrch končit cesta.
Odpověď: K těmto okrajům lze přiložit pouze louku. (5/2014)