Strážní věže
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Minirozšíření Strážní věže obsahuje 12 kartiček, které můžete umístit do krajiny Carcassonne. Každá věž dohlíží na něco jiného a je tím cennější, na čím více věcí dohlíží.
Úvod
Česká pravidla k rozšíření Strážní věže ilustrovaném ve stylu třetí a nové edice (C3 a C2), nevycházejí na této stránce z žádné oficiální předlohy v češtině. Nejnovější pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2024 jako součást samostatného rozšíření. Předcházející pravidla publikovalo roku 2016 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Herní materiál
- 12 kartiček krajiny se strážní věží
Pravidla
Příprava hry
Kartičky krajiny se strážními věžemi zamíchejte mezi ostatní kartičky hry.
Strážní věž
1. Přiložení kartičky
Doberete-li si kartičku se strážní věží, přiložte ji na herní plán podle obvyklých pravidel.
2. Umístění družiníka
3. Započítání bodů
Pokud dokončíte cestu nebo město s družiníkem umístěným na kartičce se strážní věží, je nejdříve vyhodnocena strážní věž. Až poté se vyhodnotí samotné dokončené území (cesta nebo město). [1] [2] [3] [4]
Toto pravidlo neplatí pro sedláky. Sedláci nezpůsobí vyhodnocení strážní věže. [5]
Pro vyhodnocení strážní věže jsou důležité kartičky v jejím okolí (8 přímo sousedících) a samotná kartička se strážní věží (stejně jako při hodnocení kláštera). Na každé strážní věži je vyobrazeno, kolik získáte bodů:
(C3 ilustrace) | (C2 ilustrace) |
---|
Následující příklady ukazují, jak se hodnotí strážní věže:
Závěrečné vyhodnocení
Strážní věže při závěrečném vyhodnocení nepřinášejí žádné další body navíc. [11]
Popis nových kartiček krajiny
Rozšíření obsahuje některé kartičky se speciálními vlastnostmi. Celý přehled kartiček z tohoto rozšíření nalezete v části: Seznam kartiček.
Mezi edicí C2 a C3 jsou na několika kartičkách určité rozdíly v rozložení luk. Strážní věže v edici C3 jsou tenčí a keře vedle nich louky neoddělují - jsou to jen dekorace. Tato změna se týká 4 kartiček: [12]
Seznam kartiček
Třetí edice (C3)
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / M | strážní věž pro družiníky; / W | strážní věž pro erby; / Str | strážní věž pro cesty; / K | strážní věž pro kláštery; / Sta | strážní věž pro města
Nová edice (C2)
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / M | strážní věž pro družiníky; / W | strážní věž pro erby; / Str | strážní věž pro cesty; / K | strážní věž pro kláštery; / Sta | strážní věž pro města
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
To znamená, že vyhodnocení strážní věže je nezávislé od hodnocení města nebo cesty. Výsledné body za cestu nebo město nejsou součástí bodů z hodnocené strážní věže. Strážní věž se nejprve vyhodnotí jako akce vyvolaná dokončením cesty nebo města (ve skutečnosti se ale jedná o hodnocení spojené s družiníkem umístěným na kartičce se strážní věží). Pamatujte, že družiník na kartičce se strážní věží může patřit hráči, který nemá početní převahu v hodnoceném území, takže:
- Hráč jehož družiník je u strážní věže nejprve vyhodnotí tohoto družiníka.
- Až poté se vyhodnotí dokončené území které získá hráč nebo hráči s nejvyšším počtem družiníků. V tomto případě je vyhodnocení strážní věže samostatnou bodovou akcí (pro mini 2 Dopisy) a nespustí vyhodnocení hradu (8. rozšíření Mosty a hrady) protože není spojeno se samotným vyhodnocením dokončeného území. Na druhou stranu, vyhodnocení dokončené cesty nebo města vyhodnocení zmíněného hradu spustí.
- ↑ Pravidla popisují nejjednodušší případ (jedno dokončené území s jednou strážní věží). Pokud je však jedním přiložením kartiček spuštěno hodnocení více strážních věží, je nutné všechny tyto strážní věže hodnotit předtím než jsou z těchto území odstraněni družiníci, kteří mají být hodnoceni. tento postup je důležitý zejména v případě, kdy hodnocení zahrnuje strážní věže, které získávají body za sousední družiníky. Tímto způsobem se hráči vyhnou hodnocení, které by vedlo k různým výsledkům v závislosti na pořadí, v jakém jsou území (a jejich strážní věže) hodnoceny a jejich družiníci odstraněni.
- ↑ Pamatujte, že při hře s fantomem, tajnou chodbou, létajícím strojem, kruhy v obilí, vozem nebo Hrabětem z Carcassonne může několik družiníků skončit na stejné kartičce se strážní věží. Pamatujte také, že jednotlivá území na kartičce se strážní věží mohou být spojena do jednoho území. Dokončená cesta nebo město mohou obsahovat více částí z jedné kartičky. Každá z těchto částí může být obsazena žádným, jedním nebo více družiníky. V těchto případech, dostanou body za strážní věž pouze družiníci umístění na této kartičce. Ostatní družiníci umístění ve stejném území získají body pouze za dokončené území.
- ↑ Družiník na mostě umístěném přes kartičku se strážní věží může také spustit vyhodnocení strážní věže, pokud je součástí právě dokončené cesty.
- ↑
Mniši umístění na dokončených klášterech sousedících s kartičkou se strážní věží, také nespustí vyhodnocení strážní věže. Toto pravidlo schválili v HiG a je uvedeno v návodu upravené verze tohoto rozšíření pro původní edici Carcassonne.
Tento dodatek se také vztahuje na družiníky kteří jsou umístěni na jakékoli náboženské stavbě nebo na jakémkoli jiném území, včetně cest nebo měst dokončených na kartičce sousedící se strážní věží. Náboženské stavby jsou: opatství, svatyně, německé kláštery, holandsko-belgické kláštery, japonské budovy a darmstadtské kostely. - ↑ Při hodnocení této strážní věže se počítají pouze družiníci: Normální družiník, velký družiník, starosta, vůz, ředitel, strážný, opat a fantom. Speciální figurky (stavitel, prasátko, statek a pastýř) a neutrální figurky (drak, víla, dílek věže, hrabě, most, šapitó, přívoz, zlatá cihlička, mág, čarodějnice nebo perníček) se při tomto hodnocení nezapočítávají.
- ↑ Při vyhodnocování strážní věž za sousední družiníky se započítávají i všichni sousední hradní páni. Je to podobné, jako šapitó které ve svém okolí počítá s hrady (viz 10. rozšíření Cirkus).
- ↑ Pro tuto strážní věž je také třeba počítat s dřevěnými mosty z 8. rozšíření Mosty a hrady, protože jsou považovány za to samé jako vyobrazené úseky cest na kartičkách.
- ↑
Tento bonus strážní věže se vztahuje na všechny náboženské stavby: Kláštery, opatství, svatyně, Německé kláštery, Holandsko-belgické kláštery, japonské budovy a Darmstadské kostely. Německé katedrály nebo zahrady nejsou brány v úvahu.
Není žádný rozdíl mezi družiníkem umístěným na Německém klášteře, Holandsko-belgickém klášteře nebo japonské budově. - ↑ Družiníci na hradech nejsou umístěny na konkrétní kartičce, takže pro tento typ strážní věže nejsou zahrnuty při hodnocení.
- ↑ Toto tvrzení, není zahrnuto v původních pravidlech. Je z pravidel pouze odvozeno, protože hodnocení strážní věže lze spustit pouze po dokončení cesty nebo města.
- ↑
Rozdíl v designu strážních věží v edici C2 a C3 není pouze estetický. Má přímý vliv na rozložení 4 kartiček, na kterých se mění počet luk. Tenčí strážní věže v edici C3 mají vedle sebe několik keřů, které louku neoddělují, takže nejsou zcela rovnocenné svým protějškům v edici C2.
Otázka: Oddělují strážní věže v edici C3 louky stejným způsobem jako jejich předchůdci v edici C2? V edici C3 jsou věže užší a vedle jejich základen jsou vyobrazeny keře. Zajišťují tyto keře stejný efekt, nebo mají kartičky v edici C3 jiné rozložení?
Odpověď: Jedná se o záměrnou změnu, protože předchozí strážní věže příliš oddělovaly jednotlivé louky. Nyní jsou louky na 4 kartičkách odlišné, protože keře vedle strážních věží louky neoddělují. (7/2024)