Speciální kláštery
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Pokud se vaše kartičky podobají těmto, přejděte na tato pravidla: Německé kláštery |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Rozšíření Německé kláštery a Japonské budovy obsahují kartičky se speciálními kláštery, které nahrazují kláštery v základní hře a ve hře poskytují nový způsob jejich hodnocení.
Úvod
Německé kláštery a Japonské budovy jsou rozšíření k originální základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl třetí edice (C3) a nové edice (C2) těchto rozšíření.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního překladu od vydavatelství Mindok. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2023 jako součást Balíček minirozšíření I ([≡] ID2321). Předcházející pravidla k nové edici (C2) publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2018 jako součást samostatného rozšíření. Prvně pravidla pro rozšíření Japonské budovy publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2016 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich přepis s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Poprvé bylo toto rozšíření vydáno roku 2012 v původní edici (C1) jako Německé kláštery.
S herním materiálem tohoto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní hry! Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními originální základní hry Carcassonne. Jejich přehled najdete na konci těchto pravidel.
Pravidla pro Německé kláštery a Japonské budovy jsou shodná.
Herní materiál
Německé kláštery (C2 a C3)
- 6 kartiček krajiny představujících významné německé kláštery
Japonské budovy (C2)
- 6 kartiček krajiny s japonskými budovami
Pravidla
V původních pravidlech tohoto rozšíření byl zaveden nový způsob umístění družiníka: umístění družiníka jako opata. Toto pojmenování zůstalo v pravidlech nové edice nezměněno, ovšem stalo se zdrojem některých nejasností kvůli družiníkovi opatovy z rozšíření Opat přidaného v této edici. V třetí edici byla tato role v německých pravidlech změněna a v oficiálním návodu od Mindoku je tak družiník umísťován jako převor, nejasnosti v názvosloví jsou tak vyřešeny. [1]
Příprava hry
Vytřiďte kartičky původních klášterů ze základní hry a vraťte je do krabice. [2] Místo nich zamíchejte mezi ostatní kartičky krajiny těchto nových 6 kartiček.
Speciální kláštery
1. Přiložení kartičky
Doberete-li si kartičku se speciálním klášterem, přiložte ji k hernímu plánu podle obvyklých pravidel.
2. Umístění družiníka jako mnicha nebo jako převora
Poté můžete umístit družiníka na běžná území (cestu, louku) podle běžných pravidel, nebo můžete umístit družiníka na speciální klášter, kam lze umístit dvěma způsoby:
- jako mnicha: tím se speciální klášter stane obvyklým klášterem podle všech dosavadních pravidel pro kláštery.
- jako převora: figurku postavte na hranu, aby se převor nepletl s mnichem. Takovýto klášter se bude vyhodnocovat jinak, a to až na konci hry. Váš převor se tedy během hry už nevrátí zpět do vaší zásoby.
3a. Započítání bodů za mnicha
Družiník umístěný na speciálním klášteře jako mnich se hodnotí podle základních pravidel hry.
3b. Započítání bodů za převora při závěrečném vyhodnocení
Jak už zaznělo, klášter s převorem přinese body až při závěrečném vyhodnocení. Za každého převora získáte tolik bodů, kolik kartiček leží vodorovně a svisle všemi čtyřmi přímými směry od kláštera až k okraji herního plánu či mezeře v něm. [3] Samotná kartička s klášterem také přinese 1 bod.
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Na speciální klášter LZE umístit následující družiníky - lze je postavit jako mnicha (stojící) nebo jako převora (na hranu):
- Normální družiník ( Základní hra)
- Opat (Základní hra - Opat)
- Velký družiník (1. rozšíření Hostince a katedrály)
- Vůz (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Ředitel (10. rozšíření Cirkus)
- Strážný (11. rozšíření Duchové, zámky a hřbitovy)
- Fantom ( Družina)
Tyto dva způsoby umístění družiníka (jako mnicha nebo jako převora) je možné použít vždy, když je družiník umísťován na speciální klášter: počáteční umístění družiníka, pohyb vozu, použití tajné chodby nebo létajícího stroje atd. (5/2014)
Uvědomte si, že speciální klášter je pouze jediné území, i když jej lze použít dvěma různými způsoby. Pokud je obsazen družiníkem, nelze již do kláštera umístit fantoma, přesunout vůz nebo do něj umístit družiníka pomocí tajné chodby. (7/2014)
Běžná pravidla předpokládají, že v daném okamžiku může nastat pouze jedna ze dvou možností umístění družiníka. V kombinaci s dalšími rozšířeními (viz 6. rozšíření Král, hrabě a řeka, mini 1 Létající stroje, Dárky a Rozšíření Jubilejní edice 20 let) může být klášter během vyhodnocování obsazen více družiníků. Mohou tak nastat následující situace:
- Speciální klášter obsazený minimálně jedním družiníkem umístěným jako mnich a libovolným počtem družiníků umístěných jako převor:
- Toto území bude vyhodnoceno jako normální klášter, přitom budou zohledněni všichni družiníci umístění jako mniši, a to buď po dokončení (obestavěním kartičkami), nebo na konci hry (pokud ještě není dokončen).
- Hráč(i) s převahou družiníků umístěných jako mniši obdrží počet bodů, podle aktuální hodnoty kláštera, a všichni mniši se vrátí svým majitelům.
- Všichni družiníci umístění na území jako převorové budou vyhodnoceni, podle scénáře uvedeno dále.
- Speciální klášter obsazený pouze družiníky umístěnými jako převorové:
- Toto území bude hodnoceno až na konci hry, území není pro družiníky umístěné jako převor považováno v průběhu hry za dokončené, i pokud se obklopí kartičkami.
- Hráč(i) s převahou družiníků umístěných jako převorové obdrží počet bodů, podle aktuální hodnoty území.
Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)
Družiník umístěný jako převor se nemůže účastnit souboje o vliv s kacířem na svatyni. Oba mechanismy hodnocení jsou zcela odlišné (klášter s družiníkem umístěným jako převor není nikdy dokončen, vyhrál by vždy kacíř). (5/2014)
Hráči mohou umístit družiníky ze čtvrti s katedrálou na dokončený speciální klášter, který se chystá být hodnocen. Družiníky lze umístit pouze jako mnichy. Umístění družiníka jako převora není povoleno, protože by se neúčastnil aktuálního hodnocení.
Otázka: Dřívější vysvětlení uvádělo, že do zvláštního kláštera s družiníkem umístěným jako převor nelze umístit družiníka ze čtvrti s katedrálou ve městě Carcassonne, protože nebude dokončen v průběhu hry.
Pokud má však zvláštní klášter družiníka umístěného jako mnicha (tj. chová se jako normální klášter) a je dokončen, můžeme na něj umístit družiníka ze čtvrti s katedrálou jako opata?
Odpověď: Pokud je speciální klášter dokončen jako běžný klášter s družiníkem umístěným jako mnich (tj. zcela obklopen kartičkami) nelze umístit družiníka ze čtvrti s katedrálou jako převora.
Družiníka ze čtvrti s katedrálou můžete do speciálního kláštera umístit pouze jako mnicha, protože pouze toto území (speciální klášter působící jako normální klášter) je možné vyhodnotit. (10/2014)
Protože družiník umístěný jako převor získává body až na konci hry a tento speciální klášter se v takovém případě nikdy nepovažuje za dokončený, nezíská hradní pán/paní na hradě nikdy body za klášter s družiníkem umístěným jako převor. (5/2014)
Při použití speciálních klášterů se bonus za vinohrady použije pouze pokud je družiník umístěn jako mnich a území je hodnoceno jako původní klášter. Pokud je družiník na speciálním klášteře umístěný jako převor, bonus za vinohrady nezíská, protože vyhodnocení převora probíhá až na konci hry, kdy vinohrady nemají žádný účinek. (5/2014)
Pokud je pomocí Létajících strojů na speciální klášter umístěn druhý družiník, může si hráč vybrat (bez ohledu na umístění prvního družiníka), zda se nový družiník stane mnichem nebo převorem. Pokud je však speciální klášter již obklopen osmi kartičkami (představuje tak dokončený klášter) musí být druhý družiník umístěn už pouze jako převor. (7/2014)
Seznam kartiček
Německé kláštery (C3)
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | speciální klášter (má různé grafické provedení)
Německé kláštery (C2)
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | speciální klášter (má různé grafické provedení)
Japonské budovy (C2)
- - označuje kartičky s novou ilustrací tohoto rozšíření: | japonská budova (má různé grafické provedení)
Popis jednotlivých klášterů
Německé kláštery
Klášter Andechs (Bavorsko) Na východním břehu jezera Ammersee se nachází klášter Andechs, nejstarší poutní místo v Bavorsku. Byl založen v roce 1455 jako pobočka benediktinských mnichů. Klášter je známý i daleko za hranicemi Bavorska díky svému pivu. | |
Klášter Eberbach (Hesensko) Klášter Eberbach je bývalé cisterciácké opatství nedaleko Eltville. Klášter byl založen ve 12. století a se svými románskými a raně gotickými prvky patří k nejvýznamnějším památkám v Evropě. Světovou proslulost získal jako místo natáčení filmové adaptace románu Umberta Eca „Jméno růže“. | |
Klášter Lorch (Badensko-Würtembersko) Lorch, bývalý benediktinský klášter, se nachází na horském hřebeni nad údolím řeky Rems a je vidět zdaleka. V roce 1102 jej daroval vévoda Fridrich I. Švábský se svou rodinou. Rozkvět benediktinského kláštera nastal v pozdním středověku. I dnes je půvabný klášter s kostelem, hospodářskými budovami a zahradou, obehnaný kruhovou zdí, stále zcela neporušený láká mnoho návštěvníků. | |
Klášter Maria Laach (Porýní-Falcko) Maria Laach je středověký klášter založený v roce 1093, který se nachází na jihozápadní straně jezera Laacher. Dominantou tohoto benediktinského kláštera je šestivěžový klášterní kostel Laacher Munster. | |
Klášter Marienthal (Sasko) Klášter svatého Marienthalu je nejstarším klášterem cisterciáckého řádu v Německu. Funguje nepřetržitě od svého založení v roce 1234 až dodnes. Nachází se nedaleko města Görlitz, na trojmezí Německa, Polska a České republiky. | |
Klášter Maulbronn (Badensko-Würtembersko) Klášter Maulbronn, bývalé cisterciácké opatství, které je dnes zapsáno na seznamu světového dědictví, je považován za nejzachovalejší středověký klášter severně od Alp. Byl založen ve 12. století a jsou zde zastoupeny všechny slohy a vývojové stupně od románského období až po pozdní gotiku. |
Japonské budovy
Kinkakudži (Kjóto) Tento buddhistický chrám v Kjótu je pokryt zlatem a je jednou z nejoblíbenějších staveb v Japonsku, kterou každoročně přitahuje velké množství návštěvníků. V roce 1994 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví. | |
Brána Kaminarimon (Tokio) Jedná se o bránu Sensódži v Tokiu. Poprvé byla postavena v roce 941 vojenským velitelem, ale v roce 1635 byla přestavěna na současné místo. Říká se, že právě tehdy postavili 2 sochy, které bránu lemují, ačkoli několikrát vyhořela a současná stavba pochází z roku 1960. | |
Kófukudži (Nara) Nachází se ve městě HOURYUJI. Hourjuyi je oblast s nejstaršími dřevěnými stavbami na světě. Mnoho obrazů a řezbářských prací ukazuje historii Japonska za více než 1 300 let. V roce 1993 byla jako první v Japonsku zapsána na seznam světového dědictví. | |
Hrad Himedži (Hjógo) Říká se mu také Širasagidžo (Volavčí hrad). Tento hrad sestávající z 83 budov s vysoce rozvinutým obranným systémem a důmyslnými ochrannými zařízeními pochází z počátku období šógunů. Je to mistrovské dílo dřevěné konstrukce, které spojuje funkčnost s estetickým dojmem, a v roce 1993 byl také zapsán na seznam světového kulturního dědictví. | |
Goryōkaku (Hokkaidō) Jedná se o pevnost na ostrově Hokkaidó, která byla postavena na ochranu města Hokodate. Je to známé místo, kde se v poslední fázi období Edo odehrávaly boje mezi starou vládou (šógun) a novou vládou (císařská strana). Poté, co pevnost ztratila svůj vojenský význam, byla nakonec v 10. letech 19. století přeměněna na veřejný park. Podél příkopů bylo vysázeno více než tisíc třešňových stromů, což z ní učinilo jedno z nejlepších míst na Hokkaidu, kde kvetou třešně. | |
Kótokuin (Kanagawa) Jedná se o buddhistický chrám, v němž se nachází především jedna obří bronzová socha Buddhy o výšce 13,35 m a hmotnosti 121 t. Mniši do něj mohou vstoupit a modlit se uvnitř sochy. Jeho první budova byla postavena ze dřeva a pochází z roku 1252. O několik let později, když dřevěnou konstrukci silně poškodila bouře, bylo rozhodnuto postavit ji z bronzu. Protože velká vlna tsunami 20. září 1488 spláchla všechny budovy, zůstává socha pod širým nebem. |
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Více o stejně pojmenovaném herní materiálu v češtině najdete na stránce: Poznámky k českému překladu.
- ↑ Jako alternativa mohou být speciální kláštery přidány do hry bez odebrání původních klášterů. Pokud však hrajete pouze se základní hrou bez dalších rozšíření, může být kartiček s kláštery příliš mnoho. (4/2014)
- ↑ Pokud se ve svých osách střetne s jinou osou (nebo i klášterem) jiného hráče, nemá to jakýkoliv vliv na hodnocení - body. Každý převor dostane body za svůj klášter.