Zeměměřiči
Hlavní strana ✎ > Carcassonne ✎ > Zeměměřiči
Propagační obrázek rozšíření Zeměměřiči |
Úvod
Pravidla C2 pro rozšíření Zeměměřiči ✎ nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější původní pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2020 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.
V tomto minirozšíření se zeměměřiči pohybují po celém území kolem Carcassonne a znovu a znovu určují její hodnotu. Při plánování a čekání na správný okamžik pro získání bodů je důležité správné načasování.
Toto rozšíření neobsahuje žádné nové kartičky krajiny, součástí je sada bodovacích plánků, které upravují obvyklá pravidla pro hodnocení cest, měst a klášterů.
Bodovací plánky jsou uvedeny na poslední straně sady pravidel, která je k dispozici zde:
- Anglická verze:
- HiG: https://www.hans-im-glueck.de
- Cundco: https://cundco.de
- Německá verze:
- HiG: https://www.hans-im-glueck.de
- Cundco: https://cundco.de
Toto rozšíření bylo vyvinuto pro základní hru Carcassonne, jejíž pravidla zůstávají beze změny. Zeměměřiče můžete hrát zároveň s jinými rozšířeními, pro jejich různé kombinace ovšem nenajdete žádná oficiální upřesnění pravidel.
Herní materiál
- 12 bodovacích plánků rozdělených na:
- 5 hodnocení měst
- 4 hodnocení cest
- 3 hodnocení klášteru
Pravidla
Příprava hry
Rozdělte bodovací plánky do 3 hromádek (města, cesty a kláštery) lícem nahoru. Každou hromádku zamíchejte a umístěte vedle sebe pod počítadlo bodů. Dále vezměte horní plánek z každé hromádky a položte ho vedle ní. Tyto tři plánky jsou aktuálně aktivní.
Pravidla hry
Rozšíření má vliv pouze na fázi hodnocení. Krok 1. Přiložením kartičky a 2. Umístění družiníka proběhnou jako obvykle.
3. Započítání bodů
Pro každé ze tří území (město, cesta a klášter) je aktivní vždy 1 bodovací plánek. Během hodnocení dokončeného území vám bodovací plánky udávají kolik získáte bodů. Pokud hodnotíte více území, mají plánky vliv na všechny tyto území.
Po dokončení tahu, při kterém se hodnotilo alespoň jedno území, se všechny 3 bodovací plánky vezmou a dají dospodu dané hromádky. Poté z vrchu každé hromádky vezměte nový plánek a položte ho vedle ní (stává se aktivním plánkem). Pokud dokončíte neobsazené území, tak se bodovací plánky nemění.
Popis bodovacích plaků

Otázka: Co jsou farmy a stáje?
Závěrečné vyhodnocení
Bodovací plánky nemají po skončení hry na závěrečné vyhodnocení žádný vliv. [4]
Kombinace s dalšími rozšířeními
Pravidla tohoto minirozšíření zohledňují pouze území základní hry. Původním záměrem bylo upravit základní pravidla pro převahu a dynamické hodnocení území. V důsledku toho mohou být některé kartičky hodnoceny odlišně, nebo dokonce může být změněna celková hodnota území.
Při kombinaci tohoto minirozšíření s ostatními rozšířeními bereme v úvahu následující skutečnosti, pokud vydavatel neposkytne další vysvětlení:
- V případě hodnocení území by následující bodovací plánky měli být použity jako první pro úpravu bodové hodnoty území, bude tak dodržen původní záměr úpravy základního hodnocení území. To znamená, že bodovací plánky uvedené dále by měly být použity před jakýmkoli jiným prvkem upravujícím bodování (např. hostince a katedrály), ale ne na bonusy použité navrch (např. Mág nebo trhy v Lipsku):
- Občanská porota: upravuje převahu na území. Bude použito jako první.
- Dálnice / Špatné sousedství: upravuje počet kartiček, které se počítají při hodnocení. Upravený počet kartiček se zohlední při jakémkoli dalším dodatečně použitém prvku upravujícím bodování nebo bonusu zahrnujícím body za kartičku.
- Cesty: Německé katedrály a hostince (body navíc za mág, body navíc za čtvrť kolářů ve městě Lipsku a body navíc za sázkové žetony nejsou ovlivněny, tyto prvky používají původní počet kartiček).
- Města: Obléhání / Kataři a katedrály (body navíc za mága a body navíc za sázkové žetony nejsou ovlivněny, používá se původní počet kartiček). [5]
- Obléhání / Pouliční veletrh / Rolnické povstání / Poustevníkův klášter / Poutní cesta: upravují počet bodů získaných za kartičku nebo symbol. Případný prvek upravující bodování nebo bonus se uplatní dodatečně jako obvykle.
- Následující bodovací plánky by měly být použity spolu s dalšími bonusovými prvky (například budovami), protože upravují bodovou hodnotu území, jakmile je provedeno hodnocení za kartičku:
- Bohatství / chudoba: poskytují bonus nebo postih k obvyklému počtu bodů za dané území.
- Bodovací plánky pro klášter by měly platit pro všechny církevní stavby: kláštery, opatství, svatyně, německé kláštery, holandsko-belgické kláštery, japonské budovy a Darmstadtské kostely. Německé katedrály nebo zahrady se nepočítají.
- Družiník umístěný jako opat na speciálním klášteře nebude ovlivněn žádným bodovacím plánkem kláštera, pokud bude odstraněn a hodnocen na začátku fáze 2. Umístění družiníka, protože toto území není hodnoceno po dokončení ve fázi 3. Započítání bodů.
Seznam bodovacích plánků
Celkem bodovacích plánků: 12
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Bodovací plánek Špatné sousedství má vliv na počet kartiček. Družiníci umístění na kartičkách které se do hodnocení nezapočítávají, se ale stále započítávají do početní převahy.
- ↑
Na bodovacím plánku Pouliční veletrh je zobrazeno „x2“ namísto běžné kartičky s cestou, za kterou získáte „+1“. U tohoto bodovacího plánku je upřednostňován druhý formát, úprava se vztahuje pouze na některé kartičky. Formát „x2“ je však přímočařejší pro označení bodu „+1“, který se týká všech kartiček.
- ↑
Bodovací plánek Dálnice má vliv na počet kartiček. Na délce cesty nezáleží, bude hodnocena jako cesta z pěti kartiček. Tento bodovací plánek má dvojí vlastnost, protože může zvýšit nebo snížit skutečnou bodovou hodnotu cesty.
- ↑
Pravidla HiG se výslovně nezmiňují o závěrečném vyhodnocení, ale zmiňují se pouze o hodnocení dokončených území během tahů hráčů.
- ↑
Kartičky, které se nezapočítávají do počtu kartiček pro základní hodnocení města, se jako obvykle započítávají pro bonusová hodnocení, za německé katedrály nebo hodnocení hradů. Jakékoli figurky nebo žetony umístěné na těchto kartičkách se počítají jako obvykle: družiníci, speciální figurky, neutrální figurky a žetony, nebo budovy.