Carcassonne Zeměměřiči (vytiskni a hrej) - Wiki stránka s komentovanými pravidly v češtině
 |
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
V tomto minirozšíření se zeměměřiči pohybují po celém území kolem Carcassonne a znovu a znovu určují její hodnotu. Při plánování a čekání na správný okamžik pro získání bodů je důležité správné načasování.
Úvod
 |
WICA symbol rozšíření |
Zeměměřiči jsou rozšíření k originální
základní hře Carcassonne. Tato stránka popisuje pravidla pro styl nové edice (C2) tohoto rozšíření.
Česká pravidla na této stránce vycházejí z oficiálního návodu v němčině od vydavatelství HiG. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2020 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce:
Poznámky k českému překladu.
Více informací o samotném rozšíření naleznete v
Carcapedii Carcassonne CZ fóra (pro zobrazení obsahu se prosím zaregistrujte).
Toto rozšíření nebylo vydáno v původní edici (C1).
S herním materiálem tohoto rozšíření nelze hrát samostatně – budete potřebovat základní hru Carcassonne. V platnosti zůstávají všechna pravidla základní hry! Toto rozšíření můžete také libovolně kombinovat se všemi ostatními rozšířeními originální základní hry Carcassonne. Jejich přehled najdete na konci těchto pravidel.
V tomto rozšíření nejsou obsaženy žádné nové kartičky krajiny, rozšíření obsahuje sadu bodovacích plánků, které upravují obvyklá pravidla pro hodnocení cest, měst a klášterů.
Soubory ke stažení
Upozorňujeme, že WikiCarpedia nenese odpovědnost za obsah uvedených odkazů. Uveřejněné rozšíření se řídí pravidly příslušných webových stránek.
Komerční použití tohoto rozšíření je zakázáno. Toto rozšíření je určeno výhradně pro osobní použití a nesmí být za žádných okolností prodáváno a to ani za pořizovací cenu.
Poznámka: Simulátor tohoto rozšíření najdete online na
této stránce.
Herní materiál
- 12 bodovacích plánků rozdělených na:
- 5 bodovacích plánků pro město
- 4 bodovací plánky pro cestu
- 3 bodovací plánky pro klášter
Pravidla
Příprava hry
Rozdělte bodovací plánky do 3 hromádek (města, cesty a kláštery) lícem nahoru. Každou hromádku zamíchejte a umístěte vedle sebe pod počítadlo bodů. Dále vezměte horní plánek z každé hromádky a položte ho vedle ní. Tyto tři plánky jsou aktuálně aktivní.
 |
Příklad - Aktivní plánek (zleva) města, cesty a kláštera. Pro každý typ hodnocení uspořádejte následující:
- 1 Hromada bodovacích plánků
- 2 Aktivní plánek u hromádky
|
Pravidla hry
Rozšíření ovlivní pouze fázi hodnocení. Kroky 1. Přiložením kartičky a
2. Umístění družiníka proběhnou jako obvykle.
Pro každé ze tří území (město, cesta a klášter) je aktivní vždy 1 bodovací plánek. Během hodnocení dokončeného území vám bodovací plánky udávají kolik získáte bodů. Pokud hodnotíte více území, mají plánky vliv na všechny tyto území.
Po dokončení tahu, při kterém se hodnotilo alespoň jedno území, se všechny 3 bodovací plánky vezmou a dají dospodu dané hromádky. Poté z vrchu každé hromádky vezměte nový plánek a položte ho vedle ní (stává se aktivním plánkem). Pokud dokončíte neobsazené území, tak se bodovací plánky nemění.
Popis bodovacích plaků
Občanská porota: V dokončeném městě se nebere ohled na početní převahu družiníků. Každý hráč, který má ve městě alespoň jednoho družiníka získává body.
 |
Příklad 1: Červený dokončí město. Protože je na řadě plánek Občanská porota získá červený (má převahu družiníků) i modrý (s pouze jedním družiníkem) 14 bodů. |
Špatné sousedství: V dokončeném městě
nedostanete za tuto část města
žádné body.
[1]
 |
Příklad 2: Díky plánku Špatné sousedství získá červený pouze 6 bodů. Za kartičky označené  nedostane žádné body. |
Bohatství / chudoba: K bodům dokončeného města, cesty nebo kláštera přičtete +3 nebo odečtete -3 body. Protože je možné získat záporné body, může se stát, že se dostanete do záporných bodů.
Obléhání: V dokončeném městě získáte za každý erb 1 bod navíc.
Pouliční veletrh: Za dokončenou cestu získáte dvojnásobek bodů.
[2]
Dálnice: Za uzavřenou cestu získáte 5 bodů nezávisle na její délce.
[3]
 |
Příklad 3: Červený dokončí dvě cesty. Protože je aktivní bodovací plánek Dálnice, obdrží jak červený, tak modrý za svou cestu po 5 bodech. |
Rolnické povstání: Z bodů dokončené cesty ztratíte po 1 bodu za každou farmu. Stáje nemají na hodnocení žádný vliv.
Otázka: Co jsou farmy a stáje?
Odpověď: Jsou to malé ilustrace, které najdete na loukách nové edice Carcassonne:
Poznámka: Malé ilustrace kravína, vepřína a oslína jsou souhrnně označeny jako stáje.
 |
Příklad 4: Kvůli rolnickému povstání získá červený za svou cestu pouze 4 body. Za kartičky cesty označené  nezíská žádné body. |
Poustevníkův klášter: Z bodů dokončeného kláštera ztratíte po 1 bodu za každou z devíti kartiček, která obsahuje část města.
 |
Příklad 5: Kvůli plánku Poustevníkův klášter získá červený za svůj klášter pouze 5 bodů (9 -4 body). Za každou kartičku označenou  nezíská žádné body. |
Poutní cesta: K bodům dokončeného kláštera získáte 1 bod navíc za každou kartičku s úsekem cesty obklopující klášter.
 |
Příklad 6: Díky poutní cestě získá červený za svůj klášter 15 bodů (9 +6 bodů). Za každou kartičku označenou  získá 1 bod navíc. |
Závěrečné vyhodnocení
Bodovací plánky nemají po skončení hry na závěrečné vyhodnocení žádný vliv. [4]
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Pravidla tohoto rozšíření zohledňují pouze území základní hry. Původním záměrem bylo upravit základní pravidla převahy a upravit hodnocení území. Důsledkem toho jsou některé kartičky hodnoceny odlišně, nebo dokonce může být změněna celková hodnota území.
Pro kombinování tohoto rozšíření s dalšími rozšířeními uvádíme následující vysvětlení (pokud vydavatel neposkytne jiná objasnění):
Obecné komentáře
Obecné úvahy

Při hodnocení území se nejprve započítají bodovací plánky, dodržuje se tak původní záměr úpravy základního hodnocení území. Znamená to že bodovací plánky uvedené dále se použijí před jakýmkoli jiným prvkem upravujícím bodovou hodnotu území (např. hostince a katedrály), ale ne pře bonusy použitými navrch (např. Mág nebo trhy v Lipsku):
- Občanská porota: upravuje převahu na území. Bude použita jako první.
- Dálnice / Špatné sousedství: upravuje počet kartiček, které se počítají při hodnocení. Upravený počet kartiček se zohlední při jakémkoli dalším dodatečně použitém prvku upravujícím bodovou hodnotu nebo bonusu zahrnujícím body za kartičku.
- Cesty: Německé katedrály a hostince (body navíc za mága, body navíc za čtvrť kolářů ve městě Lipsku a body navíc za sázkové žetony nejsou ovlivněny, tyto prvky používají původní počet kartiček).
- Města: Obléhání / Kataři a katedrály (body navíc za mága a body navíc za sázkové žetony nejsou ovlivněny, používá se původní počet kartiček). [5]
- Obléhání / Pouliční veletrh / Rolnické povstání / Poustevníkův klášter / Poutní cesta: upravují počet bodů získaných za kartičku nebo symbol. Případný prvek upravující bodování nebo bonus se uplatní dodatečně jako obvykle.
Následující bodovací plánky se použijí spolu s dalšími bonusovými prvky (například budovami), protože upravují bodovou hodnotu území, jakmile je provedeno hodnocení za kartičku:
- Bohatství / chudoba: poskytují bonus nebo postih k obvyklému počtu bodů za dané území.
Kupci a stavitelé (2. rozšíření)
Bodovací plánky se musí vyměnit na konci kterékoli části ve dvojitém tahu, při kterém byla hodnocena alespoň cesta, město nebo náboženská stavba. To znamená, že bodovací plánky se mohou během dvojitého tahu vyměnit 2 krát, 1, nebo vůbec.
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
S plánkem Občanská porota mají všichni hráči s družiníkem ve městě 1 hlas. Nezáleží, zda má hráč ve městě velkého družiníka. Všichni hráči ve městě mají rovnocennou početní převahu bez ohledu na počet nebo sílu svých družiníků.
Opatství a starosta (5. rozšíření)
S plánkem Občanská porota mají všichni hráči s družiníkem ve městě 1 hlas. Nezáleží, zda má hráč starostu ve městě s žádným nebo několika erby. Všichni hráči ve městě mají rovnocennou početní převahu bez ohledu na počet nebo sílu svých družiníků.
 |
Příklad 1 - Občanská porota: Červený dokončí město. Červený (s původně početní převahou družiníků) i modrý (s původně starostu který neměl žádný hlas) získají body. Oba získávají po 14 bodech. |
Ovce a kopce (9. rozšíření)
S plánkem Občanská porota mají všichni hráči s družiníkem ve městě 1 hlas. Nezáleží, zda má hráč družiníka na kopci. Všichni hráči ve městě mají rovnocennou početní převahu a je jedno zda některý družiník stojí na kopci.
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
S plánkem Špatné sousedství se při hodnocení města s katedrálou nezapočítávají půlkruhové části města.
 |
Příklad 2 - Špatné sousedství: Červený dokončí město. Získá 6 bodů ((celkem 6 kartiček z toho ale 4 kartičky se špatnou částí města) x 3 body = 2 x 3 body). Bodovací plánek zmenšil počet kartiček, ale červený družiník se na půlkruhové části města počítá jako obvykle. |
Duchové, zámky a hřbitovy (11. rozš.)
S plánkem Špatné sousedství se při hodnocení města nezapočítávají jeho
půlkruhové části. Duchové přiřazení k družiníkovi mohou přinést záporné body.
 |
Příklad 3 - Špatné sousedství: Červený dokončí město. Město má ovšem hodnotu 0 bodů ((celkem 2 kartičky z toho ale obě kartičky se špatnou částí města) x 2 body = 0 x 2 body). Dva duchové vedle družiníka způsobí, že červený získá -4 body (0 bodů za město - (2 duchové x 2 body) = 0 - 4 body). Bodovací plánek zmenšil počet kartiček, ale červený družiník a k němu přidaní duchové na půlkruhové části města se berou v úvahu jako obvykle. |
Mág a čarodějnice (mini 5)
Při hodnocení mága ve městě nemá plánek Špatné sousedství vliv na počet kartiček. Nezáleží, zda je Mág umístěn na půlkruhové části města.
 |
Příklad 4 - Špatné sousedství: Červený dokončí město. Město má hodnotu 6 bodů ((celkem 5 kartiček z toho ale 3 kartičky se špatnou částí města + 1 erb) x 2 body = 3 x 2 body). Mág navíc udělí 1 bod za každou kartičku jako obvykle, což není ovlivněno bodovacím plánkem. Červený získá za město 11 bodů (6 bodů za město samotné + 5 bodů za Mág). |
Německé hrady
Body navíc za německý hrad získáte i v případě, že plánek Špatné sousedství nezapočítává půlkruhové části města na kartičce s německým hradem.
Strážní věže
Vyhodnocení strážní věže proběhne i v případě, že hodnocené město s plánkem Špatné sousedství nezapočítává půlkruhovou část města na kartičce se strážní věží.
Sázky
Sázka na město počítá kartičky s půlkruhovými částmi města bez ohledu na plánek Špatné sousedství.
Domy
Budovy na kartičce s půlkruhovou částí města lze hodnotit bez ohledu na plánek Špatné sousedství.
Opat
Odebrání a hodnocení opata nemá vliv na plánek Bohatství pro náboženské stavby.
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
Plánek Obléhání vám při hodnocení města s katedrálou přidá jeden bod navíc za každý erb ve městě.
 |
Příklad 5 - Obléhání: Červený dokončí město. Získá 22 bodů ((6 kartiček x 3 body) + (1 erb x 4 body) = 18 + 4 body). |
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
Za plánek Pouliční veletrh získáte jeden bod navíc za každou kartičku s hostincem. Plánek zdvojnásobí základní hodnotu za každou kartičku s cestou a k ní se přičtou dodatečné body za hostinec.
 |
Příklad 5 - Obléhání: Červený dokončí dvě cesty. Červený získá 6 bodů (3 kartičky x 2 body) a modrý 21 bodů (7 kartiček x (2 body za kartičky s cestou + 1 bod za hostinec) = 7 x 3 body). |
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
Plánek Dálnice ohodnotí cestu s hostincem jako by měla 5 kartiček, bez ohledu na její skutečnou délku.
 |
Příklad 7 - Dálnice: Červený dokončí dvě cesty. Červený získá 5 bodů (5 kartiček x 1 bod) a modrý 10 bodů (5 kartiček x 2 body). |
Mág a čarodějnice (mini 5)
Při hodnocení mága na cestě nemá plánek Dálnice vliv na počet kartiček. Čarodějnice sníží počet bodů cesty na polovinu jako obvykle.
 |
Příklad 8 - Obléhání: Červený dokončí dvě cesty. Červený získá 3 body (( 5 kartiček x 1 bod) / 2 zaokrouhleno nahoru = 5 / 2 zaokrouhleno nahoru) a modrý 12 bodů ((5 kartiček x 1 bod za cestu) + (7 kartiček x 1 bod za mága) = 5 + 7 bodů). |
Trhy v Lipsku
Body navíc za čtvrť kolářů počítají obvyklý počet kartiček cesty, plánek Dálnice nemá na tento počet vliv.
Sázky
Sázka na cestu počítá obvyklý počet kartiček, plánek Dálnice nemá na tento počet vliv.
Hostince a katedrály (1. rozšíření)
Za každou kartičku s farmou na cestě s hostincem vám plánek Rolnické povstání odečte jeden bod z hodnoty cesty.
 |
Příklad 9 - Rolnické povstání: Červený dokončí cestu. Získá 10 bodů ((6 kartiček x 2 body) - (2 kartičky s farmou x 1 bod) = 12 - 2 body). |
Mág a čarodějnice (mini 5)
Plánek Rolnické povstání nemá vliv na body udělené mágem na cestě. Nezáleží, zda cesta obsahuje kartičky s farmou a dokonce ani na tom zda je Mág umístěn na jednom z úseků.
 |
Příklad 10 - Rolnické povstání: Červený dokončí cestu. Cesta má hodnotu 4 bodů ((6 kartiček x 1 bod) - (2 kartičky s farmou x 1 bod) = 6 - 2 body). Mág navíc udělí 1 bod za každou kartičku jako obvykle, bez omezení kartiček s farmou. Červený tak získá za cestu 10 bodů (4 body za samotnou cestu + 6 bodů za Mága). |
Čarodějnice se vyhodnotí teprve až po započítání hostinců a plánku Rolnické povstání.
 |
Příklad 11 - Rolnické povstání: Červený dokončí cestu. Cesta má hodnotu 10 bodů ((6 kartiček x 2 body) - (2 kartičky s farmou x 1 bod) = 12 - 2 body). Čarodějnice na cestě navíc sníží její hodnotu na polovinu (v případě lichého čísla se zaokrouhluje nahoru). Červený tak získá za cestu 5 bodů (10 body / 2 body za čarodějnici). |
Domy
Budova na kartičce s farmou se hodnotí bez ohledu na plánek Rolnické povstání.
Obecné úvahy
Plánek Poustevníkův klášter udělí o jeden bod méně za každou kartičku s částí města, která se podílí na hodnocení dokončené náboženské stavby. Základní hra neobsahuje kartičky s částí města a klášterem, některá rozšířeních toto rozložení obsahují.
 |
Příklad 12 - Poustevníkův klášter: Červený dokončí cestu. Získá 4 body ((9 kartiček x 1 bod) - (5 kartiček s částí města x 1 bod) = 9 - 5 bodů). Všimněte si, že kartička s klášterem má část města a odečítá 1 bod od hodnoty kláštera. |
Opat
Plánek Poustevníkův klášter nemá vliv na hodnocení předčasně odebraného opata.
Ovce a kopce (9. rozšíření)
Vinohrady přidají body navíc sousední náboženské stavbě jako obvykle, i pokud se vinohrady nachází na kartičce s částí města. Plánek Poustevníkův klášter nemá na vinohrady žádný vliv.
Opat
Plánek Poutní cesta nemá vliv na hodnocení předčasně odebraného opata.
Ovce a kopce (9. rozšíření)
Vinohrady přidají body navíc sousední náboženské stavbě jako obvykle, i pokud se vinohrady nachází na kartičce s úsekem cesty. Plánek Poutní cesta nemá na vinohrady žádný vliv.
Seznam bodovacích plánků
Celkem kartiček: 12

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×

1×
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Bodovací plánek Špatné sousedství má vliv na počet kartiček. Družiníci umístění na kartičkách které se do hodnocení nezapočítávají, se ale stále započítávají do početní převahy.
- ↑
Na bodovacím plánku Pouliční veletrh je zobrazeno „x2“ namísto běžné kartičky s cestou, za kterou získáte „+1“. U tohoto bodovacího plánku je upřednostňován druhý formát, úprava se vztahuje pouze na některé kartičky. Formát „x2“ je však přímočařejší pro označení bodu „+1“, který se týká všech kartiček.
- ↑
Bodovací plánek Dálnice má vliv na počet kartiček. Na délce cesty nezáleží, bude hodnocena jako cesta z pěti kartiček. Tento bodovací plánek má dvojí vlastnost, protože může zvýšit nebo snížit skutečnou bodovou hodnotu cesty.
- ↑
Pravidla HiG se výslovně nezmiňují o závěrečném vyhodnocení, ale zmiňují se pouze o hodnocení dokončených území během tahů hráčů.
- ↑
Kartičky, které se nezapočítávají do počtu kartiček pro základní hodnocení města, se jako obvykle započítávají pro bonusová hodnocení, za německé katedrály nebo hodnocení hradů. Jakékoli figurky nebo žetony umístěné na těchto kartičkách se počítají jako obvykle: družiníci, speciální figurky, neutrální figurky a žetony, nebo budovy.