Difference between revisions of "Main Page/pl"
(Created page with "{| class="wikitable light" |- ! width="300" | Edycja !! width="80" | C1 !! width="80" | C2 !! width="80" | C3 |- ! colspan="4" style="background: #888888; color: #ffffff;" | Mini rozszerzenia |- align="center" | align="left" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|variant=numbered}} || {{FlyingMachinesLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} |- align="center" | align="left" | {{Message...") |
|||
Line 90: | Line 90: | ||
{| class="wikitable light" | {| class="wikitable light" | ||
|- | |- | ||
! width="300" | | ! width="300" | Edycja !! width="80" | C1 !! width="80" | C2 !! width="80" | C3 | ||
|- | |- | ||
! colspan="4" style="background: #888888; color: #ffffff;" | Mini | ! colspan="4" style="background: #888888; color: #ffffff;" | Mini rozszerzenia | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|variant=numbered}} || {{FlyingMachinesLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | | align="left" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|variant=numbered}} || {{FlyingMachinesLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{FlyingMachinesLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
Line 108: | Line 108: | ||
| align="left" | {{CropCirclesIILink|edition=C3|variant=numbered}} || {{CropCirclesIILink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{CropCirclesIILink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | | align="left" | {{CropCirclesIILink|edition=C3|variant=numbered}} || {{CropCirclesIILink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{CropCirclesIILink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- | |- | ||
! colspan="4" style="background: #888888; color: #ffffff;" | | ! colspan="4" style="background: #888888; color: #ffffff;" | Pozostałe rozszerzenia (Kolejność alfabetyczna) | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{TollkeepersLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || colspan="2" | {{TollkeepersLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |||
| align="left" | {{WondersOfHumanityLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | –|| {{WondersOfHumanityLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="left" | {{SignpostsLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{SignpostsLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{FruitBearingTreesLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || colspan="2" | {{FruitBearingTreesLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{BarberSurgeonsLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || {{BarberSurgeonsLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | | align="left" | {{BarberSurgeonsLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || {{BarberSurgeonsLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{FestivalLink|edition=C3|variant=sorting}} || {{FestivalLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{FestivalLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{GamesQuarterlyLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{GamesQuarterlyLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{JapaneseBuildingsLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || {{JapaneseBuildingsLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{CatharsLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{CatharsLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | | align="left" | {{CatharsLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{CatharsLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{DutchMonasteriesLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{DutchMonasteriesLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{MonasteriesGermanyLink|edition=C2|variant=sorting}} || {{MonasteriesGermanyLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{MonasteriesGermanyLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SpellCirclesLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{SpellCirclesLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{LabyrinthLink|edition=C2|variant=sorting}} || colspan="2" | {{LabyrinthLink|logo=hide|text={{TextC1C2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{LittleBuildingsLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{LittleBuildingsLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{DrawbridgesLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{DrawbridgesLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{GermanCathedralsLink|edition=C3|variant=sorting}} || {{GermanCathedralsLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{GermanCathedralsLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SiegeLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{SiegeLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{BesiegersLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{BesiegersLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{PlagueLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{PlagueLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{UkrainePromoLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{UkrainePromoLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{DarmstadtPromoLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{DarmstadtPromoLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{RussianPromosLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{RussianPromosLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SpielPromosLink}} || class="empty" | – || {{SpielPromosLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SpielDochPromoLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || {{SpielDochPromoLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{HalflingsLink|edition=C2|variant=sorting}} ||{{HalflingsLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || {{HalflingsLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2rules}}}} || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{PeasantRevoltsLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{PeasantRevoltsLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{GiftsLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{GiftsLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{20thAnniversaryExpansionLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{20thAnniversaryExpansionLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{WindRosesLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{WindRosesLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{RiverLink|edition=C3|variant=sorting|version=20}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{RiverLink|edition=C3|version=20|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{WatchtowersLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || colspan="2" | {{WatchtowersLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SchoolLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{SchoolLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{PhantomLink|versionC1|variant=sorting}} || {{PhantomLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{MarketsLeipzigLink|edition=C2|variant=sorting}} || class="empty" | – || colspan="2" | {{MarketsLeipzigLink|edition=C2|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{TunnelLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{TunnelLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | | align="left" | {{TunnelLink|edition=C1|variant=sorting}} || {{TunnelLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || class="empty" | – || class="empty" | – | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SnakesAndLaddersLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{SnakesAndLaddersLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{SpringLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{SpringLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{BetsLink|edition=C3|variant=sorting}} || class="empty" | – || class="empty" | – || {{BetsLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC3rules}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="left" | {{ | | align="left" | {{CastlesGermanyLink|edition=C3|variant=sorting}} || {{CastlesGermanyLink|edition=C1|logo=hide|text={{TextC1rules}}}} || colspan="2" | {{CastlesGermanyLink|edition=C3|logo=hide|text={{TextC2C3rules}}}} | ||
|} | |} | ||
Revision as of 19:41, 1 May 2024
Celem strony jest być kompleksowym źródłem zasad do Carcassonne, gry planszowej stworzonej przez Klaus-Jürgen Wrede, a także innymi informacjami powiązanymi z grą oraz jej społecznością.
Jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz, polecamy zapoznać się z tą stroną. Jeżeli chcesz nawiązać kontakt z innymi fanami Carcassonne, być na bieżąco z wiadomościami, wziąć udział w grach lub turniejach, dowiedzieć się więcej o dodatkach stworzonych przez społeczność koniecznie dołącz do społeczności na (CarcassonneCentral).
Na poniższej liście możesz łatwo odnaleźć informacje i zasady dotyczące poszczególnych wersji gry oraz dodatków. W przypadku jeśli podstrona nie została przetłumaczona nastąpi przekierowanie na wersję anglojęzyczną.
Zasady gry Carcassonne
Edycje Carcassonne | |
---|---|
C1, 1. edycja (2000-2016) Oryginalna edycja z grafikami Doris Matthäus | |
C2, 2. edycja (2014-2022) Nowa edycja z grafikami przygotowanymi przez Annę Pätzke | |
C3, 3. edycja (2020-) Odświeżona nowa edycja zawierająca przycięte na krawędziach budynki w miastach oraz bardziej szczegółowe grafiki, których autorem jest Marcel Gröber | |
Jeśli twoje płytki nie pasują do żadnego z powyższych styli prawdopodobnie posiadasz jedną z pobocznych odsłon Carcassonne. Sprawdź w poniższej sekcji Odsłony poboczne |
Wersja podstawowa
Edycja | C1 | C2 | C3 | |
---|---|---|---|---|
Gra podstawowa | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | ||
Chłopi | Zasady C2 i C3 | |||
Opat | – | Zasady C2 i C3 | ||
Rzeka | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 |
Większe rozszerzenia
Mniejsze rozszerzenia
Cut & Play / Print & Play Expansions
Edition | C1 | C2 | C3 |
---|---|---|---|
Cut & Play expansions | |||
CutCassonne | – | Zasady C2 | – |
Print & Play expansions | |||
Prezenty świąteczne | Zasady C1 | – | – |
Wielkanoc w Carcassonne | Zasady C1 | – | – |
Bramy miejskie | Zasady C1 | – | – |
Wróżbita | Zasady C1 i C2 | – | |
Ziemioznawcy (Simulator) | – | Zasady C2 | – |
Notorious Fan-Expansions
Edition | C1 | C2 | C3 |
---|---|---|---|
La Porxada | Zasady C1 | – | – |
Studnie | Zasady C1 | – | – |
Warianty
Edition | C1 | C2 | C3 |
---|---|---|---|
Mapy Carcassonne | – | Zasady C2 i C3 | |
Plansza punktacji świętego Mikołaja | – | Zasady C2 | – |
Wariant solo | – | Zasady C2 | – |
Trójwymiarowy krajobraz startowy | – | – | Zasady C3 |
Tools
Edition | C1 | C2 | C3 |
---|---|---|---|
Land Surveyors Simulator | – | Zasady C2 | – |
Reference Guides
Edition | C1 | C2 | C3 |
---|---|---|---|
Game Reference | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Order of Play | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Scoring During Turn Sequence -- Full detail | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Scoring During the Game -- Summary | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Scoring After the Game | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Game Figures | Zasady C1 | Zasady C2 i C3 | |
Tile Reference | C1 | C2 | C3 |
Visual Timeline | C1 | C2 i C3 | |
Mega-Carcassonne | Zasady C1, C2 i C3 | ||
Scoring: A Historical Perspective | Zasady C1 | – | – |
Summary of Rule Sets and Changes | Zasady C1, C2 i C3 |
Zasady dla innych wersji (Spin-off)
Odsłony poboczne
Others
Other games | |||
---|---|---|---|
Meeple Stacking | Lucca Map Mini Game |
Dodatkowe informacje
- Wybrane warianty zasad
- Selektor rozszerzeń oficjalnych i stworzonych przez społeczność -- (NEW)
- Rozszerzenia stworzone przez społeczność
- Quizy
- Warianty
- Kalendarium
- Zestawy i rozszerzenia
- Słowniczek
- Wersje cyfrowe
- Dodatki i gadżety
- Osoby
- Wydawcy
- Turnieje i Mistrzostwa Świata
Przypisy
W celu zapoznania się z objeśnieniami ikon oraz licencjami odwiedź: Ikony.
- ↑ Rozszerzenie 7. - Katapulta został wydany tylko w pierwszej edycji. Oficjalny wydawca HiG nie planuje wydawać go w nowszych edycjach. (10/2022)