Divy lidstva
Hlavní strana ✎ > Carcassonne ✎ > Divy lidstva
Rozšíření Divy lidstva obsahuje destičky v různých tvarech o velikosti 5 polí. Každá destička představuje div, který člověk postavil v různých dobách. Každý z nich vám přináší individuální výhody. Každý však může v jedné hře použít pouze jeden. Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využívat co nejčastěji!
Úvod
Pravidla C3 pro rozšíření ✎ Divy lidstva nemají dosud žádný oficiální překlad do češtiny. Nejnovější původní pravidla v němčině publikovalo vydavatelství HiG roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k čekému překladu.
Rozšíření obsahuje destičky v různých tvarech zabírající 5 polí. Každá destička obsahuje jeden div lidstva, postavený v různém období. První sada obsahuje následující divy:
- Stonehenge, prehistorická památka poblíž Amesbury v jižní Anglii (Velká Británie).
- Circus Maximus, starořímský stadion pro závody vozatajů a místo masové zábavy v Římě (Itálie).
- Notre-Dame, středověká gotická katedrála postavená v Paříži (Francie).
- Alhambra, palácový a pevnostní komplex ze 13. století, který se nachází v Granadě (Španělsko).
Divy lidstva dorazily do Carcassonne. Každý z nich vám přináší jedinečnou výhodu. Každý však může v jedné hře využít pouze jednu. Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využívat co nejčastěji!
Herní materiál
- 4 destičky s divy lidstva (o velikosti 5 kartiček krajiny)
Pravidla
Příprava hry
Doporučujeme divy lidstva hrát s více než jen základními kartičkami (nejlépe více jak 90). Můžete použít libovolné kartičky (z další základní hry nebo z (mini)rozšíření, aniž byste hrály s jejich pravidly).
- Pro pozdější označení svého divu doporučujeme vzít si dalšího (značkovacího) družiníka ve své barvě. Jako značku můžeš použít i cokoli jiného své barvy.
- Jako vždy umístěte na počítadlo bodů umístěte jednoho družiníka v barvě každého hráče jako počítacího družiníka.
- Dále umístěte dalšího družiníka + značkovacího družiníka v barvě každého hráče k políčku 10 mimo počítadlo bodů. Každý hráč začíná hru se 6 družiníky ve své zásobě.
- Vyberte tolik divů, kolik je hráčů a umístěte je lícem nahoru vedle počítadla bodů. Zbývající divy vraťte zpět do krabice.
Umístění destičky s divem
Pro každého hráče je k dispozici jeden div. Abyste destičku s divem získali, musíte splnit podmínku. Ta spadá do kroku 3. Započítání bodů popsaného dále:
3. Započítání bodů
Hráč, který jako první získá 10 nebo více bodů (vstoupí na/nebo překročí políčko 10 na počítadle bodů), provede následující kroky v tomto pořadí:
- 1) Vezměte družiníky a přesuňte zbytek
- Vezměte dva své družiníky vedle počítadla bodů do své zásoby. Nyní přesuňte všechny zbývající družiníky o 5 políček dopředu, tedy vedle políčka 15.
- 2) Získejte destičku s divem
- Nyní si vyberte jeden z připravených divů a položte jej před sebe. Tím váš tah končí, destičku přiložíte až ve svém dalším tahu (viz 1. Přiložení destičky s divem).
Další hráč, který vstoupí na/nebo překročí políčko se zbývajícími družiníky jako první (políčko 15, případně později 20 a 25), si také vezme oba své družiníky stejným způsobem. Zbývající družiníky opět posune o 5 políček dopředu a vybere si jeden ze zbývajících divů.
Zvláštní případy
- Pokud políčka u kterého jsou družiníci dosáhne ve stejném tahu více hráčů, vybere hráč na tahu, který hráč si družiníky vezme (ostatní přesune) a zvolí si div. Je tedy možné, že jiný hráč, který daného místo také dosáhl, bude muset počkat.
- Nesmíte posouvat družiníky dále než k políčku 25 a to ani v případě, že vás hraje více než 4. Družiníci pak
čekají
, dokud si poslední hráč nevyzvedne zbývající div.
1. Přiložení destičky s divem
Pokud máte před sebou div, neberete si běžnou kartičku, místo toho podle obvyklých pravidel umístíte destičku s vašim divem lidstva. Jakmile destičku přiložíte, označíte svůj div značkovacím družiníkem tak, že jej umístíte do středu divu (nikoli na město, cestu nebo louku).
Poznámka: Pokud používáte normálního družiníka, můžete ho umístit obráceně, aby se dal od ostatních družiníků odlišit. Tímto způsobem si ho nespletete s rytíři, lupiči nebo sedláky. Označovací družiník na divu lidstva zůstane až do konce hry.
2. Umístění družiníka na destičku s divem
Poté, co přiložíte a označíte svůj div, můžete okamžitě umístit až 2 družiníky na různé neobsazené části krajiny (město, cestu, klášter nebo louku) na této destičce s divem. Můžete také umístit pouze jednoho nebo žádného družiníka.
3. Vyhodnocení divu
Každý div má svou vlastní mechaniku, z které můžete získat body. Některé divy dávají body v průběhu hry, jiné na konci hry (budoucí divy použijí možná obojí). Počínaje tahem, ve kterém přiložíte a označíte svůj div, jej můžete použít k získání bodů.
Důležité!
- Na konci hry vždy nejprve vyhodnoťte divy s hodnocením na konci hry a teprve poté pokračujte s normálním závěrečným vyhodnocením.
- Destičky Notre-Dame a Stonehenge, obsahují navíc cestu, která prochází přes 2
běžné
kartičky. Tyto úseky cesty se při hodnocení považují za 2 kartičky s cestou. [1]
Popis jednotlivých divů
![]() |
Notre-Dame
Cathédrale Notre-Dame v Paříži je římskokatolický kostel. Byl postaven v letech 1163 až 1345 a je jednou z nejstarších gotických církevních staveb ve Francii. Stojí v historickém centru Paříže na ostrově Île de la Cité na Seině. Dne 15. dubna 2019 byl vážně poškozen rozsáhlým požárem. Krátce poté francouzský parlament rozhodl o jeho rekonstrukci podle původního vzhledu. | |
![]() |
Stonehenge
Jedná se o megalitickou stavbu z období neolitu. Nachází se poblíž řeky Avon nedaleko Amesbury v jižní Anglii a byl postupně stavěn v několika obdobích (v průběhu několika set let) počínaje nejméně rokem 3000 př. n. l.. Existují různé hypotézy o příležitosti a účelu této velmi propracované památky. Stonehenge je od roku 1986 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. | |
![]() |
Cirkus Maximus
Byl jako první postaven z kamene jako trvalé zařízení a jeho stavba začala kolem roku 31 př. n. l. S celkovou délkou přibližně 600 metrů a šířkou 140 metrů byl Cirkus Maximus největším cirkem ve starověkém Římě. Byl tedy ještě větší než Koloseum a až do moderní doby největší stadion na světě. Až do 6. století se na něm konaly závody vozatajů. Jeho kapacita prý v té době dosahovala až 250 000 míst, i když se to zakládá pouze na vyprávění. Pravděpodobnější je - stále velmi působivých - 150 000 míst. | |
![]() |
Alhambra
Na kopci Sabikah v Granadě ve španělské Andalusii stojí městský hrad Alhambra. Hradní komplex v maurském stylu islámského umění je asi 740 metrů dlouhý a 220 metrů široký. Pro dnešní Alhambru jsou významné zejména nasridské paláce se zahradami, medina a renesanční palác Karla V.. Je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Evropě a v roce 1984 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví. |
Seznam kartiček
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑
Některé destičky s divem obsahují město rozprostírající se přes několik čtvercových polích. Každá část města v jednom čtvercovém poli by se měla počítat jako samostatná kartička. Následující obrázky znázorňují cesty a města, které je třeba počítat s ohledem na čtvercovou mřížku:
Stonehenge - Jedna cesta ze 2 úseků, která se rozvětvuje na dva otevřené konce (vlevo nahoře a uprostřed).
- Jedno město v 1 poli (vpravo nahoře)
- Dvě cesty po 1 úseku (dole uprostřed a vpravo)
Notre-Dame - Jedna cesta ze 2 úseků, která se rozvětvuje a končí u kláštera, u divu a jeden otevřený konec (nahoře a uprostřed).
- Jedno město ze 2 částí (vlevo dole a uprostřed)
- Jedna cesta s 1 úsekem (vpravo dole)