Divy lidstva
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Rozšíření Divy lidstva obsahuje mega kartičky v různých tvarech o velikosti 5 polí. Na každé kartičce je vyobrazen jeden div, který je postaven lidmi z různého období. Každý z divů vám přináší individuální výhodu. Hráč však může v průběhu jedné hry použít pouze jeden. Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využívat co nejčastěji!
Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využít co nejlépe!
Úvod
symbol rozšíření |
Následující česká pravidla pro rozšíření Divy lidstva byly vydány v edici C3. Nejnovější pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Předcházející pravidla publikovalo vydavatelství HiG v němčině roku 2024 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Rozšíření obsahuje mega kartičky v různých tvarech zabírající 5 polí. Každá kartička obsahuje jeden div lidstva, postavený v různém období. První sada obsahuje následující divy:
- Stonehenge, prehistorická památka poblíž Amesbury v jižní Anglii (Velká Británie).
- Circus Maximus, starořímský stadion pro závody vozatajů a místo masové zábavy v Římě (Itálie).
- Notre-Dame, středověká gotická katedrála postavená v Paříži (Francie).
- Alhambra, palácový a pevnostní komplex ze 13. století, který se nachází v Granadě (Španělsko).
Druhá sada obsahuje následující divy:
- Abú Simbel, dvojice skalních chrámů postavených v Egyptě ve 13. století před naším letopočtem.
- Tikal, starobylé mayské město v severní Guatemale.
- Angkor Vat, chrámový komplex z 10. století v Kambodži.
- Terakotová armáda, více než 7000 vojáků v životní velikosti v raně čínském pohřebním komplexu.
Herní materiál
Sada 1
- 4 mega kartičky s divy lidstva
Sada 2
- 4 mega kartičky s divy lidstva
Pravidla
Příprava hry
Doporučujeme hrát minimálně s 90 kartičkami a jedním dalším družiníkem (např. základní hra + 1. rozšíření). [1] Jakákoli další pravidla přidaného rozšíření pak ignorujte.
Příklad: Ukázka přípravy pro 4 hráče, kdy jsou dva družiníci každého hráče umístěni vedle políčka 10 na počítadle bodů. |
- Každý hráč obdrží 9 družiníků jedné barvy a 2 z nich umístí k políčku 10 vedle počítadla bodů.
- Poznámka: Jeden z těchto dvou družiníků slouží pouze k označení divu. Můžete tak použít velkého družiníka z 1. rozšíření nebo jakoukoli jinou figurku ve vaší barvě.
- Počítacího družiníka umístěte jako obvykle na políčko
0
počítadla bodů. Všichni hráči začínají hru se 6 družiníky ve své zásobě.
- Každý hráč vybere 1 div a umístí jej lícem nahoru vedle počítadla bodů. Divy můžete také kombinovat z různých sad. Zbylé divy odložte zpět do krabice, pro hru již nebudou potřeba.
Umístění mega kartičky s divem
Pro každého hráče je k dispozici jeden div. Abyste mega kartičku s divem získali, musíte splnit podmínku. Ta spadá do kroku 3. Započítání bodů popsaného dále:
3. Započítání bodů a div lidstva
Pro každého hráče je k dispozici pouze 1 div. Div lze tedy získat jen jednou. (Variantu se dvěma divy na hráče najdete níže.)
Pokud váš počítací družiník dosáhne nebo překročí políčko s dvojicemi družiníků (poprvé je to políčko 10), pokračujte kroky v následujícím pořadí:
- Vyberte si jednu z dostupných divů a položte jej před sebe. Na herní plán ho zatím neumisťujete (viz 1. Přiložení divu lidstva).
- Vezměte dva své družiníky vedle počítadla bodů a přidejte je do své zásoby.
- Přesuňte všechny zbývající družiníky umístěné vedle počítadla bodů o 5 políček dopředu (nejprve vedle políčka 15, poté vedle políčka 20 a nakonec vedle políčka 25).
- Pozor: Nikdy nesmíte dvojice družiníků posunout za políčko 25, ani pokud hrajete ve více jak 4 hráčích. Družiníci zůstávají vedle políčka 25, dokud na ně všichni ostatní počítací družiníci nedosáhnou.
Příklad: Červený jako první získá 10 bodů, jako první si tedy vybere div. Poté vezme své družiníky, stojící vedle počítadla bodů a umístí je do své zásoby. Nakonec přesune družiníky ostatních hráčů k políčku 15. |
Zvláštní případ:
Pokud v jednom tahu dosáhne políčka s dvojicemi družiníků více hráčů, rozhodne hráč na tahu, kdo si vybere div a poté posune dvojice družiníků o 5 políček dopředu. Jsou-li na políčku s dvojicemi družiníků nebo za ním ještě další počítací družiníci (od jiných hráčů kteří si ještě nevzali div), rozhodne opět hráč na tahu, kdo si vybere další div, a tak dále.
1. Přiložení divu lidstva
Pokud máte před sebou mega kartičku s divem, neberete si běžnou kartičku krajiny, ale umístěte div podle obvyklých pravidel. [3] Po umístění musíte svůj div označit jedním z dvou družiníků, získaných spolu s divem. Družiníka umístěte doprostřed divu (ne na město, cestu nebo louku). Družiník zůstává na divu až do konce hry. Pro lepší odlišení od ostatních družiníků můžete družiníka umístit vzhůru nohama.
Poznámka: Ve velmi vzácném případě nemusí jít div přiložit. V takovém případě si doberte běžnou kartičku krajiny, ihned ji přiložte a poté k ní umístěte div. Pokud však stále není možné div přiložit, vyřaďte kartičku ze hry (i když by šla přiložit) a doberete si další kartičku, dokud div nepůjde umístit. Na tyto dodatečně tažené kartičky nelze umístit žádné družiníky.
2. Umístění družiníka na mega kartičku s divem
Po přiložení a označení divu můžete ihned umístit až 2 družiníky na různé neobsazené části krajiny (město, cesta, klášter nebo louka) této kartičky s divem. Můžete také umístit pouze jednoho nebo žádného družiníka. Družiníci, mohou být také umístěni v různých územích v rámci jedné standartní kartičky krajiny. [4]
3. Započítání bodů za div
Každý div má svou vlastní mechaniku pro získání bodů. Některý přináší body v průběhu hry, jiný na konci hry. [5]
Pokud během hry (nikoli v tahu, kdy přikládáte div Notre-Dame), umístíte družiníka na jednu z 8 kartiček obklopujících klášter, získáváte okamžitě 3 body. Nezáleží na tom, zda se v klášteře nachází mnicha nebo ne. Pokud se kolem kartičky na kterou jste umístily družiníka nachází více klášterů, stále získáte pouze
3 body.
Pokud během svého tahu dokončíte jednu nebo více obsazených cest (nikoli v tahu, kdy přikládáte div Stonehenge), získáte okamžitě 3 body za každou dokončenou cestu (i když na ní nemáte žádného svého družiníka). [6]
Otázka: Získáme body navíc za Stonehenge, pokud dokončíme neobsazenou cestu a pak k ní přidáme družiníka na právě přiloženou kartičku?
Odpověď: Ano, je to možné. Umístíte-li družiníka ve fázi 2. Umístění družiníka těsně před krokem 3. Započítání bodů za div. (3/2024)
Pokud jste na tahu, můžete si vybrat ze 2 kartiček. V prvním tahu si doberete 2 kartičky. Jednu si vyberete a jako obvykle přiložíte, druhou položíte lícem dolů před sebe a ponecháte pro pozdější tah.
Když jste znovu na tahu, doberete si další kartičku a opět si vyberete ze 2 kartiček atd.
Pokud na konci hry žádné další kartičky k dobrání nejsou, přiložte kartičku kterou máte před sebou. Je-li vaše nevybraná
kartička poslední ve hře, přechází na posledního hráče v pořadí.
Pokud je hodnoceno město, které je postaveno alespoň ze 3 kartiček a ve kterém máte alespoň jednoho družiníka, obdržíte 2 body za každého svého družiníka umístěného na herním plánu ve městě. Platí také následující:
- V hodnoceném městě nemusíte mít početní převahu.
- I družiník v hodnoceném městě získává 2 body navíc.
Na konci hry získáte 5 body za každého svého sedláka bez ohledu na to, zda jste získali nějaké další body. Pokud hrajete alespoň se 120 kartičkami, získáte 6 bodů. Není důležité, zda se jedná o vašeho vlastního sedláka, body získává samotná louka. [7]
Důležité!
- Každá mega kartička s divem se počítá jako 5 běžných kartiček krajiny. S tím souvisí že cesty a města vyobrazená na těchto kartičkách se mohou skládat z více než jedné kartičky. Při hodnocení je dobé na to brát ohled.
- Stonehenge a Notre-Dame mají každý cestu, která prochází přes 2 kartičky.
- Alhambra má město rozprostírající se přes 3 kartičky, Cirkus Maximus má město rozprostírající se přes 4 kartičky a Notre-Dame má město rozprostírající se přes 2 kartičky. [8]
- Abú Simbel, Angkor Vat a Terakotová armáda mají cestu, která prochází přes 2 kartičky. Tikal má cestu, která prochází přes 3 kartičky.
Závěrečné vyhodnocení
Na konci hry vždy nejprve vyhodnoťte divy s hodnocením na konci hry a teprve poté pokračujte s běžným závěrečným vyhodnocením. [9]
Korekce pravidel podle šmouly a Chmury
Varianta - 2 divy na hráče
Pokud již toto rozšíření znáte, můžete vyzkoušet následující variantu: Každý hráč obdrží při hře 2 divy.
Nyní obdržíte účinky dvou divů. V závislosti na situaci můžete také sestavit zajímavé kombinace.
Příprava
Doporučujeme hrát s minimálně se 120 nebo více kartičkami a 2 dalšími družiníky (např. základní hra + řeka + 1. rozšíření a další kartičky z (mini)rozšíření). Pravidla rozšíření však ignorujte. [10]
- Každý hráč si vezme 10 družiníků jedné barvy. 2 družiníky každé barvy umístěte k políčku 10 u počítadlo bodů a 1 družiníka ke startovnímu políčku
0/50
. - Vyberte 2 nebo libovolný počet divů na počet hráčů a umístěte je vedle počítadla bodů.
Obdržení druhá kartičky s divem
Pokud váš počítající družiník dosáhne nebo překročí políčko 50
, vyberete si druhý div, položíte ho před sebe a vezmete si družiníka vedle výchozího políčka 0/50
. Družiníka poté, ve svém příštím tahu, použijete k označení svého druhého divu.
Další vysvětlení
Cesty, města a louky na kartičkách s divem
Některé mega kartičky s divem obsahují město které se rozprostírá přes několik polí čtvercové mřížky. Každá část města v jednom čtvercovém poli se počítá jako samostatná kartička. Následující obrázky znázorňují počet kartiček s městy a cestami, které je možné na jednotlivých mega kartičkách hodnotit a také je ukázáno zamýšlené propojení luk (modré kroužky představují místa kde je louka propojená, červené kroužky naopak místa s oddělenými loukami).
Poznámky:
- Různé
špinavé
skvrny vedle některých divů jsou součástí divů, nikoliv přilehlého města. - V důsledku výrobních odchylek může mít tvar mega kartiček vliv na propojení luk. Pokud hrajete s divy které se od zamýšleného propojení luk liší, měli byste se dohodnout jaké propojení luk použijete.
Otázka: Má město na kartičce s divem Notre-Dame rozlohu přes 2 nebo 4 čtvercová pole? Hlína obklopující Notre-Dame zasahuje do 2 sousedních polí (nahoře a vpravo). Vizuálně je to trochu nejednoznačné, protože město neuzavírá žádná skutečná zeď, ale pole s hlínou bez domečků s Notre-Dame ohraničující louku.
Odpověď: Město se rozkládá pouze na 2 polích. Hlína kolem Notre-Dame je graficky nutná k uzavření tamních cest. (3/2024)
Otázka: Vnější kamenný kruh ohraničuje okolní louky, takže na kartičce s divem Stonehenge jsou 4 louky. Je to správně?
Odpověď: Je to přesně tak. (3/2024)
Sedlák na louce, která pouze hraničí s divem, ale ne s městem které s divem sousedí, nezíská za toto město body. Může se tak stát u některých luk na kartičkách s divy:
- Louka obklopující klášter na kartičce s divem Notre-Dame (vpravo nahoře).
- Louka mezi cestami na kartičce s divem Cirkus Maximus (uprostřed vpravo)
- Louka mezi cestami na kartičce s divem Alhambra (uprostřed vpravo)
Všimněte si, že divy (včetně hliněných polí vedle nich) jsou oddělené od měst. Divy navazují na města, ale nejsou jejich součástí.
Otázka: K některým divům (jako je Notre-Dame, Cirkus Maximus nebo Alhambra), přiléhají mezi dvěma cestami louky. Je tato část považováno za louku, která se dotýká města, nebo pouze divu (a tedy žádné město)?
Odpověď: Louka se dotýká pouze divu. Div je vždy neutrální a není součástí města. (3/2024)
Kláštery a mega kartičky s divem
Při hodnocení kláštera se každé pole čtvercové mřížky na kartičce s divem počítá jako samostatná kartička. Platí to jak pro kláštery které sousedí kartičkou s divem, tak pro kláštery na samotné kartičce s divem.
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Na kartičku s divem můžete umístit 0, 1 nebo 2 dřevěné
družiníky. Jedná se o jeden úkon.
- Pokud umístíte pouze jednoho
dřevěného
družiníka, nelze místo umístění druhéhodřevěného
družiníka provést jiný úkon. [11] - Pokud umístíte pouze jednoho nebo dva
dřevěné
družiníky, můžete provést přímé umístění a dokonce i jinou mechaniku umístění, která je k dispozici pro jednoho z družiníků:přidání družiníka
/umístění družiníka
( Rozšíření Jubilejní edice 20 let).
Dřevěný
družiník, kterého LZE umístit na mega kartičku s divem:
- Normální družiník ( Základní hra)
- Opat (základní hra - Opat)
- Velký družiník (1. rozšíření Hostince a katedrály)
- Vůz (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Starosta (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Ředitel (10. rozšíření Cirkus)
- Strážný (11. rozšíření Duchové, zámky a hřbitovy)
Po umístění 0, 1 nebo 2 dřevěných
družiníků na mega kartičku s divem LZE dále umístit:
Náboženské stavby díky kterým LZE získat body navíc za div Notre-Dame (pokud je družiník umístěn na sousední kartičku):
- Klášter ( Základní hra)
- Opatství (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Svatyně (6. rozšíření Král, hrabě a řeka)
- Německý klášter ( Německé kláštery)
- Holandsko-belgický klášter ( Holandsko-belgické kláštery)
- Japonská budova ( Japonské budovy)
- Darmstadský kostel ( Darmstadt)
Části krajiny díky kterým NELZE získat body navíc za div Notre-Dame (pokud je družiník umístěn na sousední kartičku):
- Zahrada (základní hra - Opat)
- Německá katedrála ( Německé katedrály)
Pokud na kartičku s divem umístíte dřevěného
družiníka, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka odstranit (vašeho) opata.
Při umístění družiníka na kartičku sousedící se zahradou nezískáte body navíc za div Notre-Dame.
Kupci a stavitelé (2. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka umístit stavitele nebo prasátko.
Princezna a drak (3. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka přesunout vílu.
Pokud vílu přidáte k družiníkovi na kartičce s divem, je před drakem chráněna celá mega kartička. Drak se nemůže přesunout na žádné pole mega kartičky.
Vílu nelze přidat k označovacímu družiníkovi na divu mega kartičky.
Div je jedna jediná kartička, ale pro pohyb draka se rozprostírá přes 5 polí čtvercové mřížky. Pokud drak vstoupí na mega kartičku, má vliv na ni celou (kromě označovacího družiníka na samotném divu). Při pohybu může mega kartička pro draka představovat až 5 kroků. Div je speciální oblast na kterou drak nesmí.
Pokud město na kartičce s divem rozšíříte o kartičku s princeznou, lze odstranit všechny družiníky ve městě. Označovacího družiníka však odstranit nelze.
Pomocí tajné chodby lze umístit družiníka na jakoukoli nedokončenou, neobsazenou část krajiny na kartičce s divem. Tajnou chodbu nelze použít k umístění družiníka na samotný div, protože se jedná o speciální oblast se zvláštními pravidly umisťování družiníků.
Kartičky s divem se pro věž počítají jako jedna kartička, ale pro dosah věže představuje 5 polí. Pokud je alespoň jedno z polí v dosahu věže obsazeno kartičkou s divem, lze zajmout jakéhokoli družiníka umístěného na kartičce (s výjimkou označovacího družiníka).
Věží nelze zajmout označovacího družiníka. Div je speciální oblast, na kterou věž nemá vliv.
Opatství a starosta (5. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka umístit statek.
Obecné pravidlo říká, že základna pro statek musí být stabilní - to znamená, že rohy všech čtyř kartiček se musí vzájemně dotýkat a všechny kartičky musí mít v rohu louku aby statek bylo možné umístit.
Kartička s divem může pro statek obsadit jedno, dva nebo tři pole.
Při přesouvání vozu, po získání bodů vezměte v úvahu neobsazená, nedokončená území na aktuální kartičce s vozem a dále všechny ostatní kartičky (čtvercové i jiné), které se nacházejí v sousedních čtvercových polích.
- Pokud se vůz nachází na mega kartičce, je jako sousední považována kterákoli z jeho částí krajiny.
- Pokud se vůz nachází na čtvercové kartičce sousedící s mega kartičkou, považuje se za sousední kterákoli část krajiny na mega kartičce.
- Pokud se vůz nachází na mega kartičce, je jako sousední považována jakákoli část krajiny na čtvercové kartičce nebo mega kartičce v sousedním čtvercovém poli.
Při umístění družiníka na kartičku sousedící s opatstvím získáte body navíc za div Notre-Dame.
Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)
Při umístění družiníka na kartičku sousedící se svatyní získáte body navíc za div Notre-Dame.
Žetony Dortová bitva a Svádění nemají vliv na družiníky umístěné na mega kartičce.
Most na kartičku s divem lze umístit, pokud dané čtvercové pole spńuje podmínky pro jeho umístění.
Pokud jedno nebo více polí kartičky s divem překrývá okolí hradu, spustí jakákoli dokončená část krajiny v těchto polích (cesta, město nebo klášter) vyhodnocení hradu.
- Hrad považuje každé pole na kartičce s divem jako samostatnou kartičku.
- Části krajiny na jednotlivých polích v okolí hradu budou ty, které mohou spustit vyhodnocení hradu. [12]
Pokud umístíte družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka umístit pastýře.
Pokud přiložíte kartičku s divem do sousedství kartičky se cvičištěm artistů, lze místo umístění družiníka na kartičku s divem, přidat jednoho dalšího artistu na pyramidu.
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka vyhodnotit pyramidu artistů.
Označovací družiník nedostává body za šapitó.
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo druhého dřevěného
družiníka umístit družiníka na políčka s korunkami kola osudu.
Kartička s divem se počítá jako 1 kartička zabírající 5 polí čtvercové mřížky. Letec při svém letu počítá jednotlivá pole. Pokud přistane na kartičce s divem, může si vybrat libovolnou část krajiny na celé kartičce, to znamená, že má na výběr neobsazené cesty, města nebo kláštery. Letec může přistát pouze na jednom nedokončeném území.
Pokud letec letí diagonálně, musí let mířit v přímce směru, kterým ukazuje šipka z kartičky létajícího stroje. Úhel se nesmí měnit. Pokud letec přistane na políčku obsazeném kartičkou s divem, pak má na výběr z různých neobsazené cest, měst nebo klášterů. Letec může přistát pouze na jednom nedokončeném území.
Létajícím strojem nelze na divu přidat označovacího družiníka.
Označovacího družiníka nelze odebrat pomocí oslavy.
Německé kláštery / Holandsko-belgické kláštery / Japonské budovy
Při umístění družiníka na kartičku sousedící se speciálním klášterem získáte body navíc za div Notre-Dame.
Kartičky s divy se při hodnocení převora ve zvláštním klášteře považují za 5 čtvercových polí. Speciální kláštery budou počítat tato čtvercová pole ve sloupcích a řadách počínaje kartičkou se speciálním klášterem.
- V závislosti na poloze kartičky s divem, která překrývá některý z řádků nebo sloupců od speciálního kláštera, se při hodnocení počítá jedno nebo více polí kartičky s divem. [13]
Při umístění družiníka na kartičku sousedící s německou katedrálou nezískáte body navíc za div Notre-Dame.
Hodnocení strážní věže pro cesty, města, kláštery nebo erby zohlední části krajiny jednotlivě na každém čtvercovém poli mega kartičky s divem. [12]
Strážní věž, která hodnotí družiníky, počítá také všechny družiníky na celé přilehlé kartičce s divem, tzn počítají se i čtvercová pole kartičky které přímo nesousedí se strážní věži. [14]
Rozšíření Jubilejní edice 20 let
Pokud po přiložení kartičky s divem aktivujete symbol Přidání družiníka
, lze akci použít s jedním dřevěným
družiníkem a druhého dřevěného
družiníka umístit na kartičku s divem jako obvykle.
Pokud po přiložení kartičky s divem aktivujete symbol Umístění družiníka
, lze akci použít s jedním dřevěným
družiníkem a druhého umístit na kartičku s divem jako obvykle.
K označovacímu družiníkovi nelze přidat druhého družiníka.
Pokud na kartičku s divem umístíte jednoho nebo dva dřevěné
družiníky, lze každou z nich zvlášť ochránit.
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka ochránit družiníka, který byl na kartičku umístěn dříve.
Označovacího družiníka nelze ochránit před rolnickou vzpourou.
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka umístit nebo přesunout žeton celnice.
Mor - Šíření moru
Mega kartička se pro žetony blech počítá jako 1 kartička, ale pro jejich šíření jako 5 polí (podobně jako u draka).
Pokud umístíte dřevěného
družiníka na kartičku s divem, nelze místo druhého dřevěného
družiníka umístit žeton budovy.
Při umístění družiníka na kartičku sousedící s Darmstadským kostelem získáte body navíc za div Notre-Dame.
Pokud na kartičku s divem umístíte dřevěného
družiníka, nelze místo umístění druhého dřevěného
družiníka odstranit družiníka uvězněného Slavíkem loupežníkem nebo Vodníkem.
Vodník nemůže zajmout označovacího družiníka na kartičce s divem.
Popis jednotlivých divů
Historie pravidel
- * září 2024 ‒ V pravidlech pro 2. sadu byly aktualizovány body navíc za div Alhambra, ze 4 bodů za sedláka na 5 bodů a při hře s nejméně 120 kartičkami na 6 bodů za sedláka.
Seznam kartiček
Sada 1
Sada 2
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Původní verze originálních pravidel od HiG doporučovala hrát partii s více než jen kartičkami ze základní hry (nejlépe více jak 90), přidáním libovolných kartiček z další základní hry nebo z (mini)rozšíření (aniž by se hrálo s jejich pravidly).
- ↑ V jedné sadě jsou pouze 4 divy lidstva. Můžete tedy hrát maximálně ve 4 hráčích.
- ↑
Mega kartičku s divem lze umístit vedle jiné kartičky s divem. K takovémuto umístění se nevztahují žádná omezení nad rámec obvyklých pravidel.
Otázka: Můžeme kartičku s divem umístit vedle jiné kartičky s divem (kraji nebo rohem)?
Odpověď: Ano, je to možné. (10/2023)
- ↑ To znamená, že na mega kartičce s divem můžete obsadit dvě libovolné části krajiny, i pokud se nacházejí ve stejném poli čtvercové mřížky.
- ↑
Tato věta nebyla součástí prvních revidovaných pravidel, vlastnosti divů tak začínají až ve vašem dalším tahu po jejich umístění:
- Počínaje tahem, ve kterém přiložíte a označíte svůj div, jej můžete použít k získání bodů.
- ↑ Tento odstavec byl aktualizován v prvních revidovaných pravidlech vydaných 10/2023.
- ↑ Tento odstavec byl aktualizován s vydáním 2. sady (09/2024). Předtím byl každý sedlák pouze za 4 body.
- ↑ Tato věta byla v zájmu srozumitelnosti aktualizována podle vysvětlení uvedených v dokumentu 03/2024.
- ↑ Tato věta byla v zájmu srozumitelnosti přesunuta do samostatného oddílu.
- ↑ Nebo pravidla k rozšíření můžete použít s přihlédnutím do sekce: Kombinace s dalšími rozšířeními, která se nachází dále na této stránce. Najdete tam další vysvětlení od komunity. Víme, co chcete.
- ↑
Umístění 1 nebo 2
dřevěných
družiníků jako jede úkon vylučuje možnost provést jakoukoli jiný úkon v kroku 2B-1. (viz Pořadí hry). - ↑ 12.0 12.1 Toto objasnění vychází z podobného oficiálního upřesnění pro strašidelný hrad a mlhu na 2x2 startovní kartičce z 11. rozšíření Duchové, zámky a hřbitovy.
- ↑ Tento přístup vychází z vysvětlení poskytnutých pro Trhy v Lipsku (viz otázky zde).
- ↑
Toto pravidlo vychází z podobného objasnění pro Německé hrady.
Otázka: Pokud strážní věž počítá družiníky sousedí pouze s jednou polovinou dvojkartičky, bere v úvahu pouze družiníky na polovině sousedící se strážní věží, nebo všechny družiníky na dvojkartičce?
Odpověď: Strážní věž bere v úvahu všechny družiníky na dvojkartičce. (10/2022)