Divy lidstva
Na této stránce najdete pravidla pro takto ilustrované kartičky. |
Toto rozšíření nebylo v dalších edicích publikováno. |
Pokud grafika na vašich kartičkách vypadá úplně jinak, bude mít jinou spin-off hru Carcassonne. |
Rozšíření Divy lidstva obsahuje mega kartičky v různých tvarech o velikosti 5 polí. Na každé kartičce je vyobrazen jeden div, který je postaven lidmi z různého období. Každý z divů vám přináší individuální výhodu. Hráč však může v průběhu jedné hry použít pouze jeden. Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využívat co nejčastěji!
Získejte odpovídající div rychle, abyste jej mohli využít co nejlépe!
Úvod
symbol rozšíření |
Česká pravidla pro rozšíření Divy lidstva v edici C3 nebyly dosud v češtině oficiálně vzdány. Nejnovější pravidla publikovalo roku 2023 jako součást samostatného rozšíření. Na této stránce je uveden jejich překlad s korekčními úpravami popsanými na souhrnné stránce: Poznámky k českému překladu.
Rozšíření obsahuje mega kartičky v různých tvarech zabírající 5 polí. Každá kartička obsahuje jeden div lidstva, postavený v různém období. První sada obsahuje následující divy:
- Stonehenge, prehistorická památka poblíž Amesbury v jižní Anglii (Velká Británie).
- Circus Maximus, starořímský stadion pro závody vozatajů a místo masové zábavy v Římě (Itálie).
- Notre-Dame, středověká gotická katedrála postavená v Paříži (Francie).
- Alhambra, palácový a pevnostní komplex ze 13. století, který se nachází v Granadě (Španělsko).
Herní materiál
- 4 mega kartičky s divy lidstva (každá o velikosti 5 běžných kartiček krajiny)
Pravidla
Příprava hry
Doporučujeme hrát minimálně s 90 kartičkami a jedním dalším družiníkem (např. základní hra + 1. rozšíření). [1] Jakákoli další pravidla přidaného rozšíření pak ignorujte.
Příklad: Ukázka přípravy pro 4 hráče, kdy jsou dva družiníci každého hráče umístěni vedle políčka 10 na počítadle bodů. |
- Každý hráč obdrží 9 družiníků jedné barvy a 2 z nich umístí k políčku 10 vedle počítadla bodů.
- Poznámka: Jeden z těchto dvou družiníků slouží pouze k označení divu. Můžete tak použít velkého družiníka z 1. rozšíření nebo jakoukoli jinou figurku ve vaší barvě.
- Počítacího družiníka umístěte jako obvykle na políčko
0
počítadla bodů. Všichni hráči začínají hru se 6 družiníky ve své zásobě.
- Každý hráč vybere 1 div a umístí jej lícem nahoru vedle počítadla bodů. Divy které zbyly odložte zpět do krabice, pro hru již nebudou potřeba.
Umístění mega kartičky s divem
Pro každého hráče je k dispozici jeden div. Abyste mega kartičku s divem získali, musíte splnit podmínku. Ta spadá do kroku 3. Započítání bodů popsaného dále:
3. Započítání bodů a div lidstva
Pro každého hráče je k dispozici pouze 1 div. Div lze tedy získat jen jednou.
Pokud váš počítací družiník dosáhne nebo překročí políčko s dvojicemi družiníků (poprvé je to políčko 10), pokračujte kroky v následujícím pořadí:
- Vyberte si jednu z dostupných divů a položte jej před sebe. Na herní plán ho zatím neumisťujete (viz 1. Přiložení divu lidstva).
- Vezměte dva své družiníky vedle počítadla bodů a přidejte je do své zásoby.
- Přesuňte všechny zbývající družiníky umístěné vedle počítadla bodů o 5 políček dopředu (nejprve vedle políčka 15, poté vedle políčka 20 a nakonec vedle políčka 25).
- Pozor: Nikdy nesmíte dvojice družiníků posunout za políčko 25, ani pokud hrajete ve více jak 4 hráčích. Družiníci zůstávají vedle políčka 25, dokud na ně všichni ostatní počítací družiníci nedosáhnou.
Příklad: Červený jako první získá 10 bodů, jako první si tedy vybere div. Poté vezme své družiníky, stojící vedle počítadla bodů a umístí je do své zásoby. Nakonec přesune družiníky ostatních hráčů k políčku 15. |
Zvláštní případ:
Pokud v jednom tahu dosáhne políčka s dvojicemi družiníků více hráčů, rozhodne hráč na tahu, kdo si vybere div a poté posune dvojice družiníků o 5 políček dopředu. Jsou-li na políčku s dvojicemi družiníků nebo za ním ještě další počítací družiníci (od jiných hráčů kteří si ještě nevzali div), rozhodne opět hráč na tahu, kdo si vybere další div, a tak dále.
1. Přiložení divu lidstva
Pokud máte před sebou mega kartičku s divem, neberete si běžnou kartičku krajiny, ale umístěte div podle obvyklých pravidel. [2] Po umístění musíte svůj div označit jedním z dvou družiníků, získaných spolu s divem. Družiníka umístěte doprostřed divu (ne na město, cestu nebo louku). Družiník zůstává na divu až do konce hry. Pro lepší odlišení od ostatních družiníků můžete družiníka umístit vzhůru nohama.
Poznámka: Ve velmi vzácném případě nemusí jít div přiložit, doberte si běžnou kartičku krajiny, ihned ji přiložte a poté k ní přiložte div. Pokud ani poté není možné div přiložit, vyřaďte kartičku ze hry (i když by šla přiložit) a doberete si další kartičku, dokud div nepůjde přiložit. Na tyto dodatečné kartičky nelze umístit žádné družiníky.
2. Umístění družiníka na mega kartičku s divem
Na mega kartičku s divem můžete umístit až 2 družiníky na různé neobsazené části krajiny (město, cestu, klášter nebo louku) na této kartičce s divem. Můžete také umístit pouze jednoho nebo žádného družiníka. Umístění družiníci, mohou být umístěni v různých územích v rámci jedné standartní kartičky krajiny. [3]
3. Zípočítání bodů za div
Každý div má svou vlastní mechaniku pro získání bodů. Některý přináší body v průběhu hry, jiný na konci hry. [4]
Pokud během hry (nikoli v tahu, kdy přikládáte div Notre-Dame), umístíte družiníka na jednu z 8 kartiček obklopujících klášter, okamžitě získáte 3 body. Nezáleží na tom, zda má klášter mnicha nebo ne. Pokud se kolem kartičky na kterou jste umístily družiníka nachází více klášterů, stále získáte pouze
3 body.
Pokud během svého tahu dokončíte jednu nebo více obsazených cest (nikoli v tahu, kdy přikládáte div Stonehenge), získáte okamžitě 3 body za každou dokončenou cestu (i když na ní nemáte svého družiníka). [5]
Otázka: Získáme bonus za Stonehenge, pokud dokončíme neobsazenou cestu a pak k ní přidáme družiníka na právě přiloženou kartičku?
Odpověď: Ano, je to možné. Umístíte-li družiníka ve fázi 2. Umístění družiníka těsně před krokem 3. Zípočítání bodů za div. (3/2024)
Důležité!
- Každá mega kartička s divem se počítá jako 5 běžných kartiček krajiny. V s tím souvísí že cesty a města vyobrazená na těchto kartičkách se mohou skládat z více než jedné kartičky. Při hodnocení je dobé na to brát ohled.
- Stonehenge a Notre-Dame mají každý cestu, která prochází přes 2 kartičky.
- Alhambra má město rozprostírající se přes 3 kartičky, Cirkus Maximus má město rozprostírající se přes 4 kartičky a Notre-Dame má město rozprostírající se přes 2 kartičky. [6]
Závěrečné vyhodnocení
Na konci hry vždy nejprve vyhodnoťte divy s hodnocením na konci hry a teprve poté pokračujte s běžným závěrečným vyhodnocením. [7]
Korekce pravidel podle šmouly a Chmury
Další vysvětlení
Cesty, města a louky na kartičkách s divem
Některé mega kartičky s divem obsahují město rozprostírající se přes několik čtvercových polí. Každá část města v jednom čtvercovém poli by se měla počítat jako samostatná kartička. Následující obrázky znázorňují počet kartiček s cestami a městy, které je třeba na každé mega kartičce s divem započítat, a také ukazují zamýšlené propojení luk. Modré kroužky představují propojenou louku a červené kroužky představují oddělené louky.
Poznámky:
- Špinavé skvrny vedle některých divů jsou součástí divů, nikoliv přilehlého města.
- Tvar kartiček s divy může mít vliv na propojení luk v důsledku výrobních odchylek. Pokud hrajete s divy které se liší od zamýšleného propojení luk, měli byste se dohodnout, jaké propojení luk použijete.
Otázka: Má město na kartičce s divem Notre-Dame rozlohu přes 2 nebo 4 čtvercová pole? Hlína obklopující Notre-Dame zasahuje do 2 sousedních polí (nahoře a vpravo). Vizuálně je to trochu nejednoznačné, protože město neuzavírá žádná skutečná zeď, ale pole s hlínou bez domečků s Notre-Dame ohraničující louku.
Odpověď: Město se rozkládá pouze na 2 polích. Hlína kolem Notre-Dame je graficky nutná k uzavření tamních cest. (3/2024)
Otázka: Vnější kamenný kruh ohraničuje okolní louky, takže na kartičce s divem Stonehenge jsou 4 louky. Je to správně?
Odpověď: Je to přesně tak. (3/2024)
Sedlák umístěný na louce, která pouze hraničí s divem, ale ne s městem, které s divem sousedí, nezíská za toto město body. To se může stát u některých luk na kartičkách s divy:
- Louka obklopující klášter na kartičce s divem Notre-Dame (vpravo nahoře).
- Louka mezi cestami na kartičce s divem Cirkus Maximus (uprostřed vpravo)
- Louka mezi cestami na kartičce s divem Alhambra (uprostřed vpravo)
Všimněte si, že divy (včetně polí s hlínou vedle nich) jsou oddělené prvky od měst. Divy omezují města, ale nejsou jejich součástí.
Otázka: K některým divům (jako Notre-Dame, Cirkus Maximus nebo Alhambra), přiléhají mezi dvěma cestami louky. Je tato část považováno za louku, která se dotýká města, nebo pouze divu (a tedy žádné město)?
Odpověď: Louka se dotýká pouze divu. Div je vždy neutrální a není součástí města. (3/2024)
Kláštery a kartičky s divem
Při hodnocení kláštera se každé čtvercové pole na kartičce s divem počítá jako samostatná kartička. To platí jak pro kláštery které sousedí kartičkou s divem, tak pro kláštery na samotné kartičce s divem.
Kombinace s dalšími rozšířeními
Tento přehled slouží jen jako reference pro ujasnění. Nehrajete-li s příslušnými rozšířeními, můžete ho ignorovat.
Na na kartičku s divem můžete umístit 0, 1 nebo 2 dřevěné družiníky. Jedná se o jednu akci.
- Pokud umístíte pouze jednoho dřevěného družiníka, nemůžete místo umístění družiníka provést jinou akci. [8]
- Pokud umístíte pouze jednoho nebo dva dřevěné družiníky, můžete použít přímé umístění a dokonce i jinou mechaniku umístění, která je k dispozici pro jednoho z družiníků:
přidání družiníka
/umístění družiníka
( Rozšíření Jubilejní edice 20 let).
Dřevění družiníci, kteří MOHOU být umístění na kartičku s divem:
- Normální družiník ( Základní hra)
- Opat (základní hra - Opat)
- Velký družiník (1. rozšíření Hostince a katedrály)
- Vůz (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Starosta (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Ředitel (10. rozšíření Cirkus)
- Strážný (11. rozšíření Duchové, zámky a hřbitovy)
Po umístění 0, 1 nebo 2 dřevěných družinílů na kartičku s divem můžete umístit:
Všechny náboženské stavby mohou spustit bonus Notre-Dame při umístění družiníka na sousední kartičku:
- Klášter ( Základní hra)
- Opatství (5. rozšíření Opatství a starosta)
- Svatyně (6. rozšíření Král, hrabě a řeka)
- Německý klášter ( Německé kláštery)
- Holandsko-belgický klášter ( Holandsko-belgické kláštery)
- Japonská budova ( Japonské budovy)
- Darmstadský kostel ( Darmstadt)
Následující funkce neaktivují bonus Notre-Dame při umístění družiníka na sousední kartičku:
- Zahrada (základní hra - Opat)
- Německá katedrála ( Německé katedrály)
Pokud na kartičku s divem umístíte dřevěného družiníka, nemůžete místo umístění druhého dřevěného družiníka odstranit svého opata.
Zahrada neaktivuje bonus Notre-Dame při umístění družiníka na sousední kartičku.
Kupci a stavitelé (2. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného družiníka na kartičku s divem, nemůžete místo druhého dřevěného družiníka umístit stavitele nebo prasátko.
Princezna a drak (3. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného družiníka na kartičku s divem, nesmíte místo umístění druhého dřevěného družiníka přesunout vílu.
Pokud vílu přidáte k družiníkovi na kartičce s divem, je před drakem chráněna celá kartička s divem. Drak nemůže přistát na žádném čtvercovém poli dílku zázraku.
Vílu nelze přidat ke značkovacímu družiníkovi na kartičce s divem.
Div je jeden jediný dílek, ale pro pohyb draka se rozprostírá se přes 5 polí. Pokud drak vstoupí na kartičku s ovlivní ji celou (kromě značkovacího družiníka na samotném divu), při pohybu může kartička s divem pro draka představovat až 5 kroků. Div je speciální oblast, kterou drak neovlivňuje.
Pokud na kartičce s divem rozšíříte město o kartičku s princeznou, můžete odstranit všechny družiníky ve městě. Označujícího družiníka však odstranit nemůžete.
Pomocí tajné chodby můžete umístit družiníka na jakoukoli nedokončenou, neobsazenou část krajiny na kartičce s divem. tajnou chodbu nemůžete použít k umístění družiníka na samotný div, protože se jedná o speciální oblast se zvláštními pravidly pro umisťování družiníků.
Kartičky s divem se pro věž počítají jako jedna kartička, ale pro dosah věže představují 5 polí. Pokud je alespoň jedno z polí obsazeno kartičkou s divem v dosahu věže, lze zajmout jakéhokoli družiníka umístěného na kartičce, s výjimkou značkovacího družiníka.
Věž nemůže zajmout značkovacího družiníka. Div je speciální oblast, na kterou věž nemá vliv.
Opatství a starosta (5. rozšíření)
Pokud umístíte dřevěného družiníka na kartičku s divem, nemůžete místo druhého dřevěného družiníka umístit statek.
Obecné pravidlo říká, že základna pro statek musí být stabilní - to znamená, že rohy všech čtyř polí se musí vzájemně dotýkat a všechny pole musí mít v rohu louku aby bylo možné statek umístit.
Kartičku s divem může pro statek obsadit jedno, dva nebo tři pole.
Při přesouvání vozu po získání bodů vezměte v úvahu neobsazená, nedokončená územi na jeho aktuální destičce a všechny ostatní destičky (čtvercové i jiné), které překrývají jeho sousední čtvercová pole.
- Pokud se vůz nachází na kartičce s divem, je za sousední považována kterákoli z jeho částí krajiny.
- Pokud se vůz nachází na čtvercové kartičce sousedící s kartičkou divu, považuje se za sousední kterákoli část krajiny na kartičce s divem.
- Pokud je vůz na kartičce s divem, je za sousední považována jakákoli část krajiny na čtvercové kartičce nebo kartičce s divem na sousedním čtvercovém poli.
Opatství může spustit bonus za Notre-Dame, pokud na sousední kartičku umístíte družiníka.
Král, hrabě a řeka (6. rozšíření)
Svatyně může spustit bonus za Notre-Dame, pokud na sousední kartičku umístíte družiníka.
The Knock Out token and the Seduction token do not affect the marker meeple on a wonder tile.
A bridge can be placed on a wonder tile if the conditions are met for the give square space.
If one or more spaces of a wonder tile overlap a castle fief, any feature completed on those spaces (road, city or monastery) will trigger the castle scoring.
- The castle will consider each space on the wonder tile as a separate tile.
- The features on the spaces in the castle vicinity will be the ones that can trigger the castle scoring. [9]
If you place a meeple on a wonder tile, you cannot place your shepherd instead of a second wooden meeple.
If you place a wonder tile adjacent to a tile with an acrobat space, you can only add one acrobat to the pyramid instead of placing meeples on the wonder tile.
If you place a wooden meeple on a wonder tile, you cannot score an acrobat pyramid instead of placing a second wooden meeple.
A marker meeple does not receive points for the big top.
If you place a wooden meeple on a wonder tile, you cannot place a meeple on the crown of the Wheel of Fortune instead of a second wooden meeple.
The wonder tile counts as 1 tile occupying 5 spaces. The flier considers spaces for its movement. If the flier lands on a space occupied by a wonder tile, it can choose any feature on the whole tile, that is, the flier has the choice of various roads, a city or a monastery, if available. The flier can only land on one of these features if it is not yet finished.
If the flight of the flier is diagonal, all steps must be in a straight line in the direction the arrow shows from the flying machine tile. The angle cannot change. If the flier lands on a space occupied by a wonder tile then the flier has the choice of various roads, a city or a monastery, if available. The flier can only land on one of these features if it is not yet finished.
A flying machine cannot add a marker meeple to a wonder.
Značkovacího družiníka nelze odebrat pomocí oslavy.
Německé kláštery / Holandsko-belgické kláštery / Japonské budovy
A special monastery can trigger the Notre-Dame bonus when placing a meeple on an adjacent tile.
Wonder tiles will be considered as 5 square spaces when scoring the abbot/claustral prior on a special monastery. Special monasteries will count those square spaces in the columns and rows starting from the monastery tile.
- Depending on the position of a wonder tile overlapping any of those rows or columns, one or more spaces of a wonder tile will be taken into consideration for the scoring. [10]
A German cathedral does not trigger the Notre-Dame bonus when placing a meeple on an adjacent tile.
Rozšíření Jubilejní edice 20 let
If you activate an "Add Meeple" symbol when placing a wonder tile, you can use the action with one wooden meeple and place the other wooden meeple on the wonder tile as usual.
If you activate a "Place Meeple" symbol when placing a wonder tile, you can use the action with one wooden meeple and place the other on the wonder tile as usual.
A marker meeple cannot be added a second meeple.
If you place one or two wooden meeples on a wonder tile, you may protect each of them individually.
If you place a wooden meeple on a wonder tile, you may not protect a meeple previously placed on the board instead of placing a second wooden meeple.
A marker meeple cannot be protected from peasant revolts.
Pokud umístíte dřevěného družiníka na kartičku s divem, nesmíte místo umístění druhého dřevěného družiníka umístit nebo přesunout žeton celnice.
Mor - Plague spreading
Kartička s divem se pro žetony blech počítá jako 1 kartička, ale pro jejich šíření jako 5 polí (podobně jako u draka).
Pokud umístíte dřevěného družiníka na kartičku s divem, nesmíte místo druhého dřevěného družiníka umístit žeton budovy.
Darmstadtský kostel může při umístění družiníka na sousední kartičku aktivovat bonus Notre-Dame.
Pokud na kartičku s divem umístíte dřevěného družiníka, nesmíte místo umístění druhého dřevěného družiníka odstranit družiníka uvězněného Slavíkem loupežníkem nebo Vodníkem.
Vodník nemůže zajmout značkovacího družiníka na kartičce s divem.
Popis jednotlivých divů
Seznam kartiček
- - označuje kartičky s novými ilustracemi tohoto rozšíření: / K | symbol kláštera; / S | symbol cesty; / M | Divy lidstva; / B | symbol sedláka
Poznámky pod čarou
Vysvětlení ikonek najdete na této stránce.
- ↑ Původní verze pravidel od HiG doporučovala partii hrát s více než jen základními kartičkami (nejlépe více jak 90) přidáním libovolných kartiček (z další základní hry nebo z (mini)rozšíření, aniž by se hrálo s jejich pravidly).
- ↑
Kartičku s divem lze umístit vedle jiného kartičky s divem. K jejich umístění se nevztahují žádná omezení nad rámec obvyklých pravidel.
Otázka: Můžeme kartičku s divem umístit vedle jiné kartičky s divem (od kraje ke kraji nebo od rohu k rohu)?
Odpověď: Ano, je to možné. (10/2023)
- ↑ To znamená, že na kartičce s divem můžete obsadit dvě libovolné části krajiny, i když se nacházejí ve stejném poli čtvercové mřížky.
- ↑
Tato věta nebyla součástí prvních revidovaných pravidel, vlastnosti divů tak začínají až ve vašem dalším tahu po jejich umístění:
- Počínaje tahem, ve kterém přiložíte a označíte svůj div, jej můžete použít k získání bodů.
- ↑ Tento odstavec byl aktualizován v prvních revidovaných pravidlech vydaných 10/2023.
- ↑ Tato věta byla v zájmu srozumitelnosti aktualizována podle vysvětlení uvedených v dokumentu 03/2024.
- ↑ Tato věta byla v zájmu srozumitelnosti přesunuta do samostatného oddílu.
- ↑ Umístění 1 nebo 2 dřevěných družiníků jako jedna akce vylučuje možnost provést jakoukoli jinou akci v kroku 2B-1. (viz Pořadí hry).
- ↑ 9.0 9.1 This is a consequence of a similar official clarification for (haunted) castles and the mist banks on the 2x2 starting tile in Duchové, zámky a hřbitovy (11. rozš.).
- ↑ This approach is based on the clarifications provided for Trhy v Lipsku (see FAQ boxes here).
- ↑
This is a consequence of a similar official clarification for German castles.
Otázka: If a watchtower scoring for meeples is adjacent to only one half of a double-sized tile, does the watchtower consider those meeples on the half adjacent to the watchtower or all the meeples on the tile?
Odpověď: The watchtower will consider all the meeples on the double-sized tile. (10/2022)